Jamaica

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Jamaica

Post autor: Filippos »

http://www.boardgamegeek.com/game/28023

Jamaica - ponoć śliczna, lightowa gra rodzinna o pirackim wyścigu. Dzieło trio w którym występuje ceniony przeze mnie Bruno Cathala. Niektórzy mówią że super inni zarzucają losowość i prymitywizm.
Proszę o opinie z pierwszej ręki. Kto grał, co sądzi, z czym może porównać?
Biorę ją pod uwagę jako fajną, lekką grę w którą nieplanszówkowicze, w tym rodzina, będą chcieli ze mna grać bo nie będę zawsze wygrywał. :wink: Czyli losowość jest mile widziana, ale na poziomie mniej debilnym niż np w Manili.
Widziałem że gra pojawił się na poznańskich spotkaniach. Co powiecie Panowie Poznaniacy i Panie Poznanianki o Jamaice?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: cannehal »

Ja za dużo nie powiem. Grałem raz i to jakoś tak od niechcenia. Więcej się kręciłem niż grałem. Ja tej grze niestety nie dałem drugiej szansy i chyba nie dam. Jakoś takie wyścigi mi nie podchodzą. Duży plus za oprawę graficzną, ale jak dla mnie to za mało.

Nie traktuj mojej oceny jako wytycznej, lepiej poczekaj na inne wypowiedzi. :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Jamaica

Post autor: Van »

Ja grałem i gra mi się spodobała. Nawet trafiła do kolejki gier do kupienia. Losowość wygląda tam w ten sposób, że gracz rozpoczynający rzuca dwiema kostkami i ustawia, która jest nocna, a która dzienna i potem wszyscy wybierają jedną z trzech kart na ręce, na których są zaznaczone akcje wykonywane w nocy i w dzień więc jak rzut będzie marny to można się pozbyć mniej przydatnych kart a jak będzie dobry to się rzuca dobrą kartę. Kolejnym elementem losowym są bitwy statków stojących na tym samym polu. Wykłada się armaty z ładowni, których ilość zwiększa wynik z rzutu k6-ką używaną do ustalania siły statku. Następny element losowy to karty skarbów, które mogą być albo dobre, albo złe przy czym w przypadku złych można je potem podrzucić innym graczom. Jak widać losowość nie jest powalająca na łopatki i mamy pływ na to co się dzieje na planszy. Oczywiście trochę szczęścia się przyda ale jak na grę dla nieplanszówkowiczów jest super i w dodatku wspaniale ilustrowana więc nawet jak nie podejdzie to można podczas rozgrywki dopatrywać się szczegółów na kartach :lol:
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: folko »

Gra jest faktycznie przepiękna i ... mocno losowa, ale... losowość w dużym stopniu jest do kontrolowania. Mechanikę opisał pokrótce Van Hoover, jest przyjemna, nic specjalnego. Mnie osobiście zraziły walki, które są najbardziej wkurzającym elementem, ale mam wrażenie, że rozsądna gra może pozwolić na unikanie potyczek. Niestety grałem tylko raz i to nie do końca (musiałem wyjść) na pewno przy okazji jeszcze zagram. Faktem jest że gry bym nie kupił (dziewczyny nie przepadają za tego typu rozgrywką), chyba że dla grafik. Wydaje mi się również, że właśnie wydanie jest powodem dość wysokiej oceny na bgg ;-)

Czy losowość jest taka jak w Manili, kompletnie inna. W Manili losowość jest elementem mechaniki - to gra hazardowa. W Jamajce to element który powoduje że gra jest bardziej familijna. Jeśli będziesz grał z dziećmi (najlepiej chłopcy) albo ze znajomymi przy okazji imprez - może okazać się dobrym zakupem, jeśli losowość Ci przeszkadza, omijaj tytuł z daleka ;-)
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: planszomania »

tutaj jest video prezentacja gry w której wszystko jest świetnie pokazane i wytłumaczone
http://gameworks.ch/jamaica/gb/
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Jamaica

Post autor: Filippos »

Wielkie dzięki za wszystkie opinie. Wiem już że to to czego szukam. Myślę że do wdrażania nieplanszówkowiczów, w tym nieletnich, w hobby sprawdzi się dobrze.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Jamaica

Post autor: TOMI »

Właśnie oglądam sobie opisy tej gry i właśnie czegoś podobnego szukam ? Przeraża mnie tylko ta duża losowość. Chciałbym coś w pirackim klimacie, średnio zaawansowanego i losowego. Może więc lepszy byłbym Pirat's Cove ?? :D
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Jamaica

Post autor: Al »

Wydaje mi się, że losowość w obu tytułach jest porównywalna a nawet w Pirates Cove jest większa bo masz dodyspozycji do 6 kości !! ;-)

Obie gorąco polecam :-) mimo że nie przepadam za turlaniem kostkami (wc wie najlepiej, że zawsze wypadają na moją niekorzyść ;-) )

Jeśli ktoś chce 3 dodatkowe karty do Jamaici (te z Essen) i opłaci sobie przesyłkę, chętnie zapodam na gwiazdkę :-)

Z kolei jeśli szukasz gry w pirackich klimatach z mniejszą dawką losowości, polecam Cartagenę 3 - Die Goldinsel ( którą mam nota bene na zbyciu ;-) )
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Jamaica

Post autor: jax »

TOMI pisze:Właśnie oglądam sobie opisy tej gry i właśnie czegoś podobnego szukam ? Przeraża mnie tylko ta duża losowość. Chciałbym coś w pirackim klimacie, średnio zaawansowanego i losowego. Może więc lepszy byłbym Pirat's Cove ?? :D
Jamaica jest gigantycznie losowa. Powtarzam - gigantycznie. Nie ma zadnego porownania do Pirate's Cove, gdzie mozna sterowac swoim losem. Natomiast Jamaica to czysty, absolutnie czysty los. Nie polecam nawet do grania z dziecmi. Tez chyba sie zorientuja, ze cos tu jest nie tak, ze niewazne co robia czy co robia ich przeciwnicy, to los calkowicie decyduje. Odradzam absolutnie kazdemu.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: folko »

Zgadzam się z Jaxem, Jamaica to piękna... kostka do gry. Kto wyrzuci najwięcej - wygrywa :(
Na początku wydawało mi się że nie jest tak źle... ale z czasem...
tantar
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Czersk

Re: Jamaica

Post autor: tantar »

Trochę pograłem na jsp i to prawda, że gra jest dość losowa, ale chyba koledzy trochę przesadzają z niegrywalnością. Gra się przyjemnie, a rzut kostką przecież nie decyduje o wszystkim bo jest jednakowy dla wszystkich graczy. Bardziej wkurzający bywa brak odpowiednich kart. Myślę, że najlepiej jest spróbować na jsp-mag.com jest wersja online.
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Jamaica

Post autor: Al »

Jax i Folko szokują wypowiedziami :shock:

Właśnie się zastanawiam czy graliśmy w tę samą grę ? Już lukam na BGG czy przypadkiem nie ma tam gry o tej samej nazwie.

W takim razie dołączcie do tego grona i Stone Age i Catan bo też zarąbiście wiele zależy tam od rzutów kostkami.

Chcecie gry "nielosowe" nie sięgać po gry z kostkami :-)

Zapytam tak, ile razy zagraliście w tę grę ?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: folko »

To że uwielbiam gry logiczne, nie znaczy że nie lubię losowych. Lubię i to bardzo, przykładem niech będzie Verflixt!... ale irytują mnie sytuacje gdzie - jak w Jamajce - gdy jest mnogość rozwiązań które coś mają nam dać, pomóc - np. w walce... a potem w tej samej walce rzucam kością i bez względu na to co nazbierałem w trakcie gry przegrywam. Wydaje mi się że tak w Jamajce jest, zgadza się?

Osadników - też nie lubię, ale to zdecydowanie lepsza gra od Jamajki. Stone Age to całkiem inna półka, tam się zarządza losem, no ale chyba nie muszę tu tego tłumaczyć.

O losowości w grach było już w wielu miejscach na forum, to że w grze występują kości, to nie znaczy że gra jest mocno losowa. Jamaica wydawała mi się ciekawa, ale właśnie te walki są kompletnie bez sensu... zresztą nie tylko walka jest w grze dobijająca, ale już nie chcę się zagłębiać.

Żeby było jasne, to jest moja opinia, Alek grał w Jamajkę dużo razy, pewnie ma większe rozeznanie... tylko ostrzegam, bo gra nie jest tania... najlepiej spróbować gdzieś zagrać przed zakupem.
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Re: Jamaica

Post autor: Al »

Filippos pisze: ... Wiem już że to to czego szukam. Myślę że do wdrażania nieplanszówkowiczów, w tym nieletnich, w hobby sprawdzi się dobrze.
I to chyba najlepsze co można napisać o tej grze. No bo chyba żaden z Was po przeczytaniu instrukcji nie liczył na to, że to tytuł na w stylu Caylusa, czyli tytuł dla ostrych taktyków i strategów.

To lekka gra familijna. którą łatwo i szybko można wytłumaczyć nawet początkującym graczom. To gra nominowana do Spiel des Jahres a wiadomo czego oczekuje się po takiej grze (przynajminie w ostatnich 2 latach). To tak jakbym twierdził, że można mieć taktykę i bez szczęścia w dociąganiu kart dzięki niej wygrać w Keltis (SdJ 2008).

Super pomysł, tak; super wykonanie, tak; super fun (i po to są takie gry), tak; taktyka i strategia, nie na poziomie Caylusa, Brassa czy innego mózgożera. To po prostu nie ta kategoria gry.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: Pancho »

Nie wiem Al, ja generalnie lubię lekkie gry familijne. Keltis, Pirate's Cove itd. prawie wszystkie mi się podobają. Ale w Jamaice rozgrywka miejscami (w czasie bitew) jest na poziomie karcianej Wojny. Jest tak gigantycznie losowa, że frajdy z grania nie ma w ogóle. Moim zdaniem nawet w klasie lekkich grach familijnych przebija losowością prawie wszystko, przez co powinna należeć do gier dla małych dzieci. Szkoda, bo wykonanie graficzne jest rewelacyjne.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Jamaica

Post autor: Filippos »

Pomijając właśnie te bitwy byłoby nawet ok. to takiej megal lajtowej gry. Ale to można akurat dość łatwo shouserulować np. rzucając k3 zamiast tej k6 która w dodatku ma symbol "wygrywa ze wszystkim". Albo w ogóle zrezygnowac z kostki i rozstrzygać bitwy na podstawie ilości tych armat czy co to tam było.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: folko »

Można... tylko, tylko dlaczego zepsuto przez to grę?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Jamaica

Post autor: Filippos »

Mi się wydaje że gra była robiona z założeniem: ma być aż tak losowo żeby dporosły nie miał żadnej przewagi nad dzieckiem. I tyle: gra jest dla targetu - rodzice z czterolatkami.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: WRS »

tak poczytałem sobie ten wątek i mam wrażenie, że za ostro pojechano tutaj po Jamaice...

wg mnie to gra dla dzieci, familijna
gramy w to gronie rodzinnym (dzieci w wieku podstawówki) i jest 0K.

gra zyskała uznanie, bo np. taki Monopoly nie daje właściwie żadnej! ochrony przed losem
a tu:
- 3 (a czasem 4) karty akcji do wyboru
- zwiększenie szans w walce przez dodanie prochu
- uniknięcie strategi typu chomikowanie prochu, bo właśnie dzięki gwiazdce może się to nie udać
- z kolei przegrana bitwa nie niweczy zbyt wiele trudu (jedna ładownia opróżniona...), a nawet generuje ciekawe strategie rozmieszczania w ładowniach po 2-3 szt. zasobów
- cieśniny i jaskinie ze skarbami pozwalają obrać swoiste taktyki - szybko na metę albo szperać i zbierać
(jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, gdy gracz penetrujący jaskinie zdobywa sporo skarbów, ładuje ładownie po brzegi i mimo, że ostatni jednak wygrywa! - oczywiście system premii związany z wyścigiem minimalizuje takie zdarzenia)

podkreślam, wg mojej opini losowość jest tu zgrabnie zrównoważona wielością możliwych działań
losowość nie niszczy żadnego z graczy, ale też i nie pozwala, np. dorosłym graczom, zdominować rozgrywki

dodam jeszcze, że aby właśnie zwiększyć emocje, zawsze (od pewnego czasu) gramy ze statkiem widmo, z nieformalną umową, by sterować na bitwy! (a statek widmo może, po naszemu, kumulować złoto, gdy ma pełne ładownie!)

moim zdaniem Jamaica jest grą adresowaną do określonego typu rozgrywki: młodsi albo mający ochotę na luz starsi, a przede wszystkim pozwala dzięki swoim zasadom zachować szanse na zwycięstwo każdemu z graczy
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jamaica

Post autor: mig »

Odkurzę i zgodzę się całkowicie z WRS (choć nie wiem czy on sam po 5 latach się ze sobą zgadza) 8) :wink: .
Wykonanie jest obłędne - nie dość, że przepiękne, to jeszcze bardzo klimatyczne. Zasady bardzo proste, intuicyjne. Sporo interakcji, rozgrywka emocjonująca. Poziom losowości - jak na grę familijną - imho zupełnie nie przeszkadza. Walk można starać się unikać (zresztą łupienie za wszelką cenę nie jest jakąś szczególnie atrakcyjną strategią), a nawet jeśli się nie uda, to można potraktować to jako zwykłe zdarzenie losowe. Z losowości większym problemem niż walki (choć też nie przekreślającym gry) jest losowy dobór kart skarbów.
Żaden ósmy cud świata to nie jest, ale do grania rodzinnego nadaje się doskonale (oczywiście jeśli komuś odpowiada element wyścigu - dla mnie to najsłabszy element gry).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Jamaica

Post autor: Banan2 »

mig pisze:Żaden ósmy cud świata to nie jest, ale do grania rodzinnego nadaje się doskonale (oczywiście jeśli komuś odpowiada element wyścigu - dla mnie to najsłabszy element gry).
+1
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jamaica

Post autor: Karit »

mig pisze:Żaden ósmy cud świata to nie jest, ale do grania rodzinnego nadaje się doskonale (oczywiście jeśli komuś odpowiada element wyścigu - dla mnie to najsłabszy element gry).
Ale element wyścigu to najważniejsze założenie w tej grze, bez niego gra nie miałaby sensu, tu wszystko opiera się o to aby jak najszybciej dotrzeć do mety...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jamaica

Post autor: mig »

Karit pisze:
mig pisze:Żaden ósmy cud świata to nie jest, ale do grania rodzinnego nadaje się doskonale (oczywiście jeśli komuś odpowiada element wyścigu - dla mnie to najsłabszy element gry).
Ale element wyścigu to najważniejsze założenie w tej grze, bez niego gra nie miałaby sensu, tu wszystko opiera się o to aby jak najszybciej dotrzeć do mety...
Oczywiście. Dlatego gry nie zamierzam kupować, bo za wyścigami nie przepadam :)
No, chyba że są do Renu ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jamaica

Post autor: WRS »

mig pisze:Odkurzę i zgodzę się całkowicie z WRS (choć nie wiem czy on sam po 5 latach się ze sobą zgadza) 8) :wink: .

:D fajne wykopki - tak, zgadzam się sam ze sobą!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Jamaica

Post autor: Piehoo »

Wątek po raz kolejny odkopany niczym skrzynia skarbów. :) Drogi polski wydawco X, zainteresuj się tą grą rodzinną!

Z mojej strony:
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
ODPOWIEDZ