Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Rocy7 »

Istnieje co prawda juz zblizony temat http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 15#p628815 , ale w tym wątku interesuja mnie gry:
- nie tylko wydane ostatnio
- z podzialem na kategorie


kategoria gra cywilizacyjna / 4X

Clash of the Cultures - świetny 4X o budowaniu starożytnego/średniowiecznego imperium z ciekawym rozbudowanym drzewkiem technologii i kilkoma drogami do wygranej, z najnowszym dodatkiem Civilization bije na głowę Ciwilizacje Sida Meiyera.

kategoria Dungeon Crawler

Level 7 Omega Protocol - dużo bardziej taktyczna wersja dungeon crawlera z możliwością ciekawego tworzenia klas postaci przed każdym scenariuszem, moim zdaniem pod pewnymi względami dużo lepsza niż Descent Wędrówki w Mroku.

kategoria bitewna gra figurkowa

Halo Fleet Battles świetny bitewniak, dwuosobowka (starter jest dosc regrywalny), który po prostu ma beznadziejna promocje mimo świetnej mechaniki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: warlock »

kategoria szybka gra dwuosobowa (do maksymalnie 30-40 minut)

Sztuka Wojny - ta gra jest poza pierwszym 1000 na BGG co dla mnie jest po prostu śmieszne. Fantastyczna planszówka w swojej kategorii, skoro Jaipur jest w top 100 to i to mogłoby być.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: romeck »

warlock pisze:kategoria szybka gra dwuosobowa (do maksymalnie 30-40 minut)

Sztuka Wojny - ta gra jest poza pierwszym 1000 na BGG co dla mnie jest po prostu śmieszne. Fantastyczna planszówka w swojej kategorii, skoro Jaipur jest w top 100 to i to mogłoby być.
Zgadzam się. Poza tym marzę o bardziej mobilnej edycji - coś na kształt 7 Ronin. Wystarczyłaby malutka plansza, zamiast figurek kosteczki, zamiast oznaczeń punktowych dla prowincji zwykłe karty z punktacją do położenia obok prowincji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: garg »

romeck pisze:
warlock pisze:kategoria szybka gra dwuosobowa (do maksymalnie 30-40 minut)

Sztuka Wojny - ta gra jest poza pierwszym 1000 na BGG co dla mnie jest po prostu śmieszne. Fantastyczna planszówka w swojej kategorii, skoro Jaipur jest w top 100 to i to mogłoby być.
Zgadzam się. Poza tym marzę o bardziej mobilnej edycji - coś na kształt 7 Ronin. Wystarczyłaby malutka plansza, zamiast figurek kosteczki, zamiast oznaczeń punktowych dla prowincji zwykłe karty z punktacją do położenia obok prowincji.
Taka edycja już jest - francusko-niemiecka Matagota: https://www.boardgamegeek.com/image/967124/sun-tzu :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Bardok »

kategoria gra strategiczna/figurkowa:

Age of Conan - gra jest niesamowita i bardzo zbliżona do Wojny o Pierścień tak wychwalanej a jednocześnie mamy tutaj wolność działania, a nie odtwarzanie historii, świetne wykonanie i proste zasady. Niestety instrukcja zawaliła tą grę sprawiając, że ludzie sprzedawali nie grane sztuki nigdy.
Board Game Rank: 1033

kategoria gra przygodowa:

Fortune and Glory - gra w klimatach Indiany Jones'a wykonana bajecznie z genialnymi kartami przygód pozwalające losować przygody. Do tego pościg z Nazistami, latający po świecie Zeppelin, artefakty i przygoda pełną gębą! Eldritch Horror odrzuca mnie właśnie tym, że ta gra mimo innego klimatu, ale podobnej kategorii jest tak uboga w stosunku do F&G!
Board Game Rank: 539
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Rocy7 »

Age of Conan kiedys chcialem nabyc, byla ostatnio reedycja z dodatkiem, czy poprawiono zasady?

W Fortune and Glory gralem niska interakcja i dlugi czas gry jakoś mnie nie przekonał.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 15:28 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: syfon »

Area Control:
Royals - Prosta, szybka (60-80 minut), sucha do bólu ale bardzo satysfakcjonująca. Lubię gry w których mam uczucie że autor wyrzucił wszystko co zbędne i zostawił tylko sam rdzeń rozgrywki, dzięki czemu uzyskał prostotę i synergię poszczególnych elementów gry. Nic się nie mówi o tej grze, mimo że była pozytywnie recenzowana w momencie ukazania się, zrzucam to na karb jej tematycznej nijakości która skutecznie nie pozwoliła się jej wybić ponad nieustannie napływający potok nowości. Mimo to bardzo polecam wypróbować każdemu kto lubi zmagania kolorowych kawałków drewna na mapie.

Worker placement (I nie tylko):
Archipelago - Mam wrażenie (może mylne) że niewiele się mówi o tej grze, a to bardzo solidny tytuł. Na mój osobisty gust nieco za długa, ale jak na mnogość mechanik w grze okazuje się całkiem prosta gdy już ogarnąć podstawy. To chyba właśnie ta ilość różnych mechanik, które zaskakująco dobrze ze sobą działają jest siła tej gry. Jest worker placement, jest area konrola, handel i zarządzanie zasobami, są ukryte cele, specjalne umiejki, jest semikooperacja i całkiem sporo metagry przy handlu i kryzysach. Naprawdę udało się w tej jednej grze zawrzeć wiele różnorodnych elementów zachowując spójność i mimo wszystko lekkość rozgrywki (na tyle na ile jest to możliwe w grze 120-240 minut).
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 15:26 przez syfon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Bardok »

Mam nadzieje, że nie zmienili zasad ;) Dodatek na KS wsparty i czekam - sporo zmian wprowadzi.
W tym wypadku to naprawdę kwestia rozegrania z osobą która zna zasady i nagle wychodzi ich prostota i uniwersalność.

Co do Fortune And Glory - tam można grać na wiele sposób - od kooperacji po konfrontacje i warianty, więc można dawkować sobie interakcje. A długość też można dowolnie kształtować. Może trafiłeś na złe towarzystwo do tej gry, wiadomo, że nie każdemu wszystko przypasuje. Mnie na przykład Clash of Cultures mega wynudził :P
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Rocy7 »

Bardok pisze:Może trafiłeś na złe towarzystwo do tej gry, wiadomo, że nie każdemu wszystko przypasuje. Mnie na przykład Clash of Cultures mega wynudził [emoji14]
to tez zalezy od osobistych preferencji, ilosci szans danych grze oraz ilosci graczy. Na 2 osoby Clash podobno (nie grałem) średnio działa.

W kwestii Conana to chodzilo mi o poprawienie instrukcji nie zasad ;)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Bardok »

Wątpię, żeby poprawili instrukcje... aż tak im się chyba nie chciało. ;) Ja przebrnąłem dzięki 1 godzinie filmików na Youtubie z instruktażem.
Clasha graliśmy na 4 osoby - daliśmy jej 3 szanse, ale za każdym razem sprowadzało się to do wykupowania technologii, bo to się najbardziej opłacało. Plansza była zbędna praktycznie. No ale tak, to zależy od preferencji.
Z drugiej strony sam się pozbyłeś Clasha ;)
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: TV3 »

Worker placement (?)

Ninjato.
Niczym mantra powtarzane są propozycje (skądinąd bardzo fajnego) Stone Age w kategorii dość lekkiej pozycji, natomiast praktycznie wcale nie pojawia się (zaledwie o jeden stopień cięższe) Ninjato. Zakładam, że wynika to z niewielkiej ilości pudeł z tą grą na domowych półkach. Gra bardzo przednia, podobnie, a moim zdaniem nawet ciut ładniejsza niż SA, klimatyczna, regrywalna...
BGG: SA - 58, Ninjato - 421. Biednie strasznie.

W kategorii stosunkowo lekki/średni worker p. - nic tylko brać.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Rocy7 »

Bardok pisze: Plansza była zbędna praktycznie. No ale tak, to zależy od preferencji.
Z drugiej strony sam się pozbyłeś Clasha ;)
zaczyna sie robic off-top, wiec mozemy kontynowac w watku gry;)

U nas plansza w Clashu decydowala czesto o wygranej, pare VP za cele, albo zdobyte miasto przeciwnika bylo decydujace.

Sprzedalem Clasha jak PLO i pare innych bardzo dobrych gier, w ktore nie miałem z kim grac.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: misioooo »

4X: Omega Centauri. Świetna pozycja, mnóstwo główkowania, bardzo szybko rozgrywka robi się mocno asymetryczna, brak losowości... Niby bez sensu, ale działa genialnie. Każda decyzja ma ogromny wpływ na rozgrywkę dla każdej ze stron.
Area Control/Majority: Hegemonic. Rasowe, mózgożerne euro. Stricte area majority/control. Do tego świetnie wydane, tona plastiku i genialne, dwuwarstwowe plansze gracza z zagłębieniami na elementy :)
Imprezówka: Kart Dżentelmenów. Niby beee, niepoprawne, brzydkie, hamskie... Ale działa przy pivku super!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: vinnichi »

Rocy7 pisze:

Sprzedalem Clasha jak PLO i pare innych bardzo dobrych gier, w ktore nie miałem z kim grac.
Coś o tym wiem, PLO to moja ulubiona gra... którą sprzedałem :-(
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: detrytusek »

syfon pisze: Worker placement (I nie tylko):
Archipelago - Mam wrażenie (może mylne) że niewiele się mówi o tej grze, a to bardzo solidny tytuł. Na mój osobisty gust nieco za długa, ale jak na mnogość mechanik w grze okazuje się całkiem prosta gdy już ogarnąć podstawy. To chyba właśnie ta ilość różnych mechanik, które zaskakująco dobrze ze sobą działają jest siła tej gry. Jest worker placement, jest area konrola, handel i zarządzanie zasobami, są ukryte cele, specjalne umiejki, jest semikooperacja i całkiem sporo metagry przy handlu i kryzysach. Naprawdę udało się w tej jednej grze zawrzeć wiele różnorodnych elementów zachowując spójność i mimo wszystko lekkość rozgrywki (na tyle na ile jest to możliwe w grze 120-240 minut).
Odniosłem wrażenie, że gra jest pozszywana małymi zasadami na siłę bo coś tam zgrzytało. Może się mylę. Na pewno jest jedna z ładniejszych jakie widziałem.
Rocy7 pisze:... Na 2 osoby Clash podobno (nie grałem) średnio działa.
to się pojawia prawie w każdej recenzji jaką widziałem więc jest spora szansa, że tak jest. Chodzi o to, że przy dwóch osobach gra się robi bardzo nastawiona na wątek militarny spychając resztę w cień. Przy większej liczbie graczy nikt się nie wychyla, żeby ten trzeci nie wbił noża w plecy.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 16:51 przez detrytusek, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Bea »

Jak dla mnie to:

gry familijne: Evo
eurosuchary: At the gares of Loyang, Magnum Sal
fillery: Artificium
imprezówki: Prohis
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Rocy7 »

Bea pisze:Jak dla mnie to:

gry familijne: Evo
eurosuchary: At the gares of Loyang, Magnum Sal
fillery: Artificium
imprezówki: Prohis
Z uwagi na ?;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: Bea »

No dobra, kilka słów wyjaśnienia. mało się słyszy o tych grach, więc wnioskuje, że sa mało popularne a według mnie zasługują na uwagę bo:

gry familijne: Evo - zlepek kilku bardzo fajnych mechanik: licytacja, area control, rozwój własnej rasy, bardzo ciekawie działające koło klimatu. Przy czym gra na poziomie familijnym, zasady nieskomplikowane, graficznie wymiata.
eurosuchary:
At the gates of Loyang - Jak to u Uwego, wszystko hula jak trzeba, a do tego pierdylion malutkich warzywek i mnóstwo kart, które są sercem rozgrywki.
Magnum Sal - solidne ero z pazurem i bardzo fajnym tematem, można grać agresywnie, czyli pasjans to to nie jest.
fillery: Artificium - euro gra w pigułce, bardzo krótka gra w przetwarzanie jednego surowca w drugi. Dobre jak chcemy ciut pogłówkować, a mamy bardzo mało czasu, do tego chodzi na sześć osób.
imprezówki: Prohis - Bardzo proste zasady, niewiele kart, poręczna. A jest blef i kupa śmiechu. Mała sprytna gierka.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2078
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 385 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: walkingdead »

misioooo pisze:4X: Omega Centauri. Świetna pozycja, mnóstwo główkowania, bardzo szybko rozgrywka robi się mocno asymetryczna, brak losowości... Niby bez sensu, ale działa genialnie. Każda decyzja ma ogromny wpływ na rozgrywkę dla każdej ze stron.
Area Control/Majority: Hegemonic. Rasowe, mózgożerne euro. Stricte area majority/control. Do tego świetnie wydane, tona plastiku i genialne, dwuwarstwowe plansze gracza z zagłębieniami na elementy :)
Imprezówka: Kart Dżentelmenów. Niby beee, niepoprawne, brzydkie, hamskie... Ale działa przy pivku super!
Naprawdę? Może warto dac OC jeszcze jedną szansę.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: misioooo »

walkinkdead ale o co chodzi? To temat o niedicenianych grach? Wg mnie OC właśnie taka jest. Świetny tytuł, ale niedoceniany. Więc o jakiej szansie piszesz? U mnie omega jest i nie zamierzam się jej pozbywać.

Przepraszam za byki. Pisane smarkfonem.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2078
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 385 times

Re: Najbardziej niedoceniane gry w swojej kategorii

Post autor: walkingdead »

misioooo pisze:walkinkdead ale o co chodzi? To temat o niedicenianych grach? Wg mnie OC właśnie taka jest. Świetny tytuł, ale niedoceniany. Więc o jakiej szansie piszesz? U mnie omega jest i nie zamierzam się jej pozbywać.

Przepraszam za byki. Pisane smarkfonem.
No własne o tym piszę, że może jej nie doceniłam :)
ODPOWIEDZ