Kreta

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Kreta

Post autor: Crusader »

Grał ktoś w Kretę?
Zwróciłem na nią uwagę jakieś dwa lata temu, chętnie więc zapoznałbym się z opinią osób, które znają tę grę.
http://www.boardgamegeek.com/images/game/15600
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Grałem jedną pełną rozgrywkę oraz teraz mam jedną rozpoczętą w serwicie http://www.mabiweb.com
Gra się bardzo przyjemnie, zresztą lubię teritory control. Tele że przy punktowaniu bierze się pod uwagę nie konkretną jedną prowincję, tylko węzeł na wyspie, który sąsiaduje z 2 lub 3 prowincjami i wszystkie z nich są naraz punktowane.
Ciekawie rozwiązano motyw ze zdobywaniem przewag. Gracz ma do dyspozycji bodajże 6 czy 7 postaci (coś podobnego troche do Mission: Red Planet) i w swojej turze zagrywa jedną z nich w celu wykonania przyporządkowanej do postaci akcji, np. Admirał pozwala wstawić na mapę lub przesunąć statek, Kasztelan pozwala spunktować bieżący węzeł itd. Każdą postać można wykorzystać maksymalnie dwa razy (jedna z postaci - Król - umożliwia zdublowanie wykorzystanej wcześniej postaci) a wszystkie wykorzystane postacie wracają na rękę po spuktowaniu węzła przez któregoś z graczy.
Najważniejsze jest to, że chcąc spunktować gracz nie może zrobić już nic innego, czyli nie może skorygować bieżącej sytuacji na planszy, więc przewagę musiał sobie wyrobić w poprzednich posunięciach.

Gra się szybko i przyjemnie. Dałem jej 8 na BGG.

[/url]
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

Brzmi fajnie. Wielkie dzięki!

Jeżeli ktoś jeszcze chciałby się podzielić swoimi wrażeniami, to śmiało, proszę się nie krępować ;)
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: knidyjczyk »

Otóż Kreta była jedną z bohaterek mojego urlopu i mnie oczarowała. (To już druga gra Stefana Dorry w mojej osobistej ścisłej czołówce razem z Amazonas - chyba muszę się rozejrzeć za pozostałymi produkcjami tego Pana).
Kreta przypomina gry Area Majority Control typu - El Grande czy lepiej Bison - ale jest od nich istotnie różna. Bardzo podoba mi się losowy aspekt (a rzadko mi się podoba losowość w planszówkach). Losowość polega na tym, że wiemy tylko jakie obszary będą punktowały w dwóch najbliższych rundach - a gra składa się z 12 rund. Po punktowaniu odkrywamy kolejną kartę, tak żeby zawsze znać dwie następne. A jako że nasze postaci na planszy są średnio ruchawe - czasami trudno jest sciągnąć w odległy rejon jakieś znaczniejsze siły. Trochę mi to przypomina Himalayę - gdzie wylosowane w ostatniej rundzie osady potrafią wyznaczyc zwycięzce.
W Krecie podoba mi się, że jest znakomicie zeskalowana dla różnej ilości graczy - że o każdy punkt trzeba powalczyc i generalnie trudno jest grać tak, by jeden gracz był poza zasięgiem pozostałych. Gra jest szybka, zdażają się nieoczekiwane zwroty akcji - jest mnóstwo możliwosci pokombinowania nieszablonowych akcji :) Gra się około 45 minut, reguły są bardzo intuicyjne, językowo niezależna. Ostatnio obok Hansy gra w którą mógłbym grać w kółko.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

No nareszcie ktoś, kto zna i lubi Amazonas! ;) Jeżeli się nie mylę, to jeszcze Al daży ją sympatią. Dla mnie jest ona lepsza niż Ticket.

A co do Krety, to właśnie zapoznałem się z instrukcją gry i postanowiłem wejść w jej posiadanie.
Dzięki za powyższy wpis.
Awatar użytkownika
pinos
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pinos »

Z racji lekkiego odchyłu kreteńskiego (i ciągot do gier planszowych) dobrego znajomego chciałabym mu "Kretę" podarować. Czy ktoś wie gdzie i za ile można kupić?



Booooooooże, jaki obciach - w Rebelu. Wyszukiwanie w google "Kreta" nic nie dało, ale za to "Kreta Stefan Dorra" jak najbardziej...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

pinos pisze:Booooooooże, jaki obciach - w Rebelu. Wyszukiwanie w google "Kreta" nic nie dało, ale za to "Kreta Stefan Dorra" jak najbardziej...
Jestes pewien? Wlasnie wpisalem "Kreta" i znalazlo... :) Moze literowka, spacja przed albo po?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
pinos
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pinos »

Może jakoś tak krzywo patrzyłam... Ale obciach jak beret moherowy...
ODPOWIEDZ