jaką gre planszową polecacie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mexyk
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2013, 14:46

jaką gre planszową polecacie?

Post autor: mexyk »

Cześć witam, chciałbym zakupić sobie jakąś grę planszową i myślałem o Carcassonne. Nie za droga i na pierwszą grę planszową jaką bym miał wydaje się spoko. Zasady dość proste, a czas przygotowanie nieduży.
Co myślicie, co polecacie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: mat_eyo »

Polecam przeczytać ten wątek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: rastula »

masz cały poddział na ten temat ( w którym umiesciłeś post)

jak chcesz konkretnej porady to zadaj konkretne pytanie (kilmat, złożoność, liczba graczy, preferencje językowe, cena).

C. jest ok - szczególnie z jakimś 1 lub dwoma większymi dodatkami
mexyk
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2013, 14:46

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: mexyk »

dzięki za link! Dziwnym trafem nie zaważyłem tego ważnego tematu zaznaczonego dodatkowo wykrzyknikiem :) Już poczytałem.
Ilość graczy może być różna, od dwóch osób może i do pięciu, ale w przewadze 2-3 osoby. Gra ze znajomymi, na luzie i z humorem. Byłaby to moja pierwsza zakupiona gra, więc na początek nic szczególnie trudnego, najlepiej z polską instrukcją, ale angielską chyba też zrozumiem :) Mógłbym wydać na początek max 100 złoty. Co do klimatu to np Wilki i Owce raczej mnie nie pociągają, bardziej średniowiecze, fantasy.
Czytałem troche o Carcassone, że pierwsze dwa dodatki są najciekawsze.
Gra jest dość prosta, nie nudzi się za szybko? Jakieś wielkie minusy?
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: Scott »

mexyk pisze: Czytałem troche o Carcassone, że pierwsze dwa dodatki są najciekawsze.
Gra jest dość prosta, nie nudzi się za szybko? Jakieś wielkie minusy?
Mam Carcassonne z pierwszym dodatkiem, gorąco polecam. Gra mi się jeszcze nie znudziła, pomimo ok. 30 partii w ciągu niecałego miesiąca :)
Minusem jest to, że trudno się od niej oderwać i to, że ciągle chce się do niej wracać. Ale to chyba jednocześnie plusy gry :)
mexyk
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2013, 14:46

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: mexyk »

no i dzięki! o taką opinie mi chodziło :) kupie na pewno!
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: Scott »

mexyk pisze:no i dzięki! o taką opinie mi chodziło :) kupie na pewno!
dodam jeszcze, że ostatnio grałem w CSS z żoną kuzyna (grała pierwszy raz) i wczoraj mi powiedziała, że chce ją kupić :D tak więc Carcassonne na początek nadaje się jak najbardziej ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6483
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 960 times

Re: jaką gre planszową polecacie?

Post autor: Odi »

Dlatego jest właśnie w poradniku - wielu od niej zaczynało :)

Ja sobie kupiłem Carcassone (wersję Winter Edition) dopiero niedawno, zjadłszy już zęby na dziesiątkach innych planszówek. I z tej perspektywy C. też się broni.
Gra ma tę zaletę, że w można w nią grać i pokojowo, bezkonfliktowo, i bardzo agresywnie. Przy większej liczbie graczy wkrada się pewien chaos (i czasem też downtime) ale generalnie to jest solidna eurogierka, bardzo dobra na początek.

Jeśli dominować będzie zestaw 2-3 graczy, to polecam przyjrzeć się również Hawanie.
ODPOWIEDZ