Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1155
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 421 times
Been thanked: 261 times

Re: Scythe

Post autor: mmag »

misioooo pisze:
mmag pisze:A ja mam pytanie odnośnie wspomnianego tu "spolszczenia" angielskiej wersji Scythe. Po pierwsze: czy jest to pewne i oficjalne, że takie cudo wyjdzie i po drugie: czy będzie ono dostępne dla wszystkich w sprzedaży, czy też wyłącznie dla osób, które wspierały kickstartera?
Phalanx oficjalnie potwierdził, że wyda polską wersję Scythe. Również potwierdzili spolszczenie angielskiej w cenie ok 50zl. Będzie to do kupienia na pewno. Dostępne dla każdego.
A wiadomo coś o formie "jakościowej" tego spolszczenia? Będą to wszystkie karty + plansze gracza 1:1 jak w grze, tylko że po polsku? Jakieś czarno białe tłumaczenia? Pomoce dla graczy?
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 316
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: cohlerc1 »

Na stronie 23 wątku masz wszystko opisane przez "wydawcę"
Spoiler:
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

mmag pisze:A wiadomo coś o formie "jakościowej" tego spolszczenia? Będą to wszystkie karty + plansze gracza 1:1 jak w grze, tylko że po polsku? Jakieś czarno białe tłumaczenia? Pomoce dla graczy?
Będzie komplet: http://info.znadplanszy.pl/2016/07/04/s ... -medialny/ Poza pudłem oczywiście.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Scythe

Post autor: kaszkiet »

Jak to jest z tym podobieństwem do Kemeta?
Czy chodzi tylko o to, że ma się jakąśtam wartość siły wojska i dokłada się do tego jakąśtam kartę z dodatkową siłą i tyle?
Kemet mi nie podszedł, męczyłem się nieskutecznie w niego grając. Szczególnie nie podobało mi się, gdy dostawałem wklepy, a atakujący mógł za kasę zniszczyć swoje wojska, czyli w gruncie rzeczy przeteleportować je za darmo do swojego miasta uniemożliwiając skuteczny kontratak.
Więc "podobne do Kemeta" to dla mnie wada, ale z opisów wynika mi, że to raczej tylko lekkie podobieństwo mechaniki walki, ale całościowo gry podobne nie są.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

kaszkiet pisze:Jak to jest z tym podobieństwem do Kemeta?
Czy chodzi tylko o to, że ma się jakąśtam wartość siły wojska i dokłada się do tego jakąśtam kartę z dodatkową siłą i tyle?
Kemet mi nie podszedł, męczyłem się nieskutecznie w niego grając. Szczególnie nie podobało mi się, gdy dostawałem wklepy, a atakujący mógł za kasę zniszczyć swoje wojska, czyli w gruncie rzeczy przeteleportować je za darmo do swojego miasta uniemożliwiając skuteczny kontratak.
Więc "podobne do Kemeta" to dla mnie wada, ale z opisów wynika mi, że to raczej tylko lekkie podobieństwo mechaniki walki, ale całościowo gry podobne nie są.
Hmm podobieństwa tutaj wielkiego nie widzę (w kemecie takie wojska za kasę nie są teleportowane do miasta tylko schodzą z planszy tak btw ;)

Więc w teorii tutaj masz pełne pole do popisu pod względem spodobania się gry :) Ale jeżeli szukasz czegoś gdzie można się pobić fajnie to odradzam, jeżeli euro z negatywną interakcją to prędzej.
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: tejot »

Dotarła. Wersja Collectors Edition.
Może za mało gier jeszcze widziałem albo te kilka zakupów crowfundingowych to zbyt watłe porównanie aby mieć jakiś obiektywny pogląd, ale to wydanie jest NAPRAWDĘ "AWESOME"!
:shock: :shock: :shock:

Szczęka mi opadła. Po prostu.
To jest 4,4kg świetnie przygotowanego towaru. Dla mnie to był najprzyjemniejszy i najbardziej emocjonujący unboxing ever.
Pierwsze wrażenia są świetne. Jakość i wykonanie, grafiki, ilość detali, ogrom tej planszy.

Wygląda to w naturze much much better niż na ekranie i zdjęciach.

Czekam z niecierpliwością na pierwszą grę. Jeśli wrażenia będą choć w połowie tak dobre to mam mega hiciora na półce :mrgreen:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Mam!
Obrazek
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 188 times

Re: Scythe

Post autor: krecilapka »

Figurka psa to exclusive z kickstartera?

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: tejot »

krecilapka pisze:Figurka psa to exclusive z kickstartera?

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Wersja "Dogs Collectors Edition".
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe

Post autor: rattkin »

tejot pisze:Jakość i wykonanie, grafiki, ilość detali, ogrom tej planszy.
Gra jest bardzo solidnie wydana, artwork jest świetny. Paradoksalnie, to plastik jest najsłabszym punktem tej pozycji. Figurki mechów są ... conajwyżej me(c)h. Postacie trochę lepiej. Z biegiem czasu, zaczyna się coraz bardziej kaprysić. Jakość "standard FFG" to już za mało :). Ale figurki w Euro to i tak święto lasu, więc nie ma co też narzekać.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Psiak przyniósł paczkę. Plansza rozszerzona jest... Ogromniasta!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: tejot »

rattkin pisze:
tejot pisze:Jakość i wykonanie, grafiki, ilość detali, ogrom tej planszy.
Gra jest bardzo solidnie wydana, artwork jest świetny. Paradoksalnie, to plastik jest najsłabszym punktem tej pozycji. Figurki mechów są ... conajwyżej me(c)h. Postacie trochę lepiej. Z biegiem czasu, zaczyna się coraz bardziej kaprysić. Jakość "standard FFG" to już za mało :). Ale figurki w Euro to i tak święto lasu, więc nie ma co też narzekać.
Co do figurek się zgadzam. Na moją duszę starego komiksiarza najmocniej oddziaływują jednak obrazy. A grafiki w tej grze przyćmiewają wszystko.

Niejedna gra miała już przepiękną planszę albo karty, ale tu dopracowany wizualnie jest każdy szczegół. Obrazy po prostu wylewają się z gry.
I wszystko jest spójne, zgrane, dopieszczone. To się cudownie komponuje w wizję świata, w który gra ma przenieść gracza.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Scythe

Post autor: KrzysiekL »

misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Wczoraj na 5 osób. Gra się rewelacyjnie przyjęła w mojej stałej grupie. Niemal bez walki. W końcówce trochę Polanią powalczylem i paru roboli pogoniłem. Moja wygrana z wynikiem 45pkt.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Scythe

Post autor: Ardel12 »

misioooo pisze:Wczoraj na 5 osób. Gra się rewelacyjnie przyjęła w mojej stałej grupie. Niemal bez walki. W końcówce trochę Polanią powalczylem i paru roboli pogoniłem. Moja wygrana z wynikiem 45pkt.
U mnie podobnie. Partia w 5 osób była bardzo przyjemna. Walki za wiele nie było i to raczej jest specyfika tej gry, więc nie ma co liczyć na nagły Chaos w Starym Świecie.

Grafiki też mi się wybitnie podobają, mechanicznie bardzo przyjemy euros. Po pierwszej partii brak zastrzeżeń, wszystko działo bardzo sprawnie.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

To teraz szukajcie... Ja znalazłem Św. Mikołaja z reniferem, Wiedźmina, Rudego 102, Shire i norę Bagginsów... I kilka innych :) Acha, Buka też jest!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe

Post autor: evrard »

Korzystając z urlopu ogrywam Scytha. Na razie solo. Ciężka ta automa, ale to dobrze :) Gram na normalnym poziomie trudności walcząc z Chanatem. Póki co przegrana Wikingami 66-65, przegrana Polską 78-75 i zwycięstwo Saksonią 57-71. Autome udało się pokonać od początku grając bardzo agresywnie, nie dopuszczając do jej ekspansji, pokonując lidera i mecha. Połowa punktów zdobyta za kontrolę terytoriów. Pierwsze wrażenia z gry bardzo pozytywne, płynnie działające euro z kontrolą obszarów. Jak na swój rozmiar szybkie, z dosyć prostymi zasadami i całkiem sporą głębią. W weekend testy w grupie 4 osobowej.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: bukimi »

Po pierwszej rozgrywce mogę powiedzieć o swoich wrażeniach:
Nie widzę zbytnio powodu, by dodawać do tej gry tyle plastikowych figurek. Mechy i "lider" różnią się w funkcjonalności właściwie tylko możliwością noszenia robotników. Spokojnie można by je zastąpić jakimś drewienkiem. Wiem, że to niby buduje klimat, ale szczerze powiedziawszy w grze nie czułem żadnego "post-apo" i figurki mechów w tym nic nie pomagają (szczególnie gdy są jeszcze niepomalowane). Zbieranie jedzenia, metalu i drewna pasuje do każdej tematyki... (tylko ropa mówi cokolwiek o tym w jakiej epoce rozgrywa się potyczka). Z pewnością figurki mocno windują cenę w górę.

Zarządzanie zasobami jest ciut za proste - wszystkie ponoszone koszty składają się z 1 rodzaju zasobu. Przykładowo chcąc zrobić kilka akcji "upgrade" wystarczy naprzemiennie wydobywać i zużywać ropę, bez poruszania się, czy innego kombinowania. W związku z tym, gdy nie jesteśmy już zainteresowani nowym budynkiem - możemy olać pole z drewnem, a po wystawieniu mechów możemy opuścić pola z metalem i to na zawsze - te zasoby już nam nigdy nie będą do niczego potrzebne. Brakuje mi mieszania różnych zasobów w kosztach lub innego zastosowania dla zasobów.

Walka chyba nie daje wystarczających profitów. Za wygraną dostajemy wprawdzie cenną gwiazdkę, ale w praktyce trudno narobić przeciwnikowi większych szkód lub ukraść zasoby (te są zwykle chowane daleko za liniami wroga). Poza tym walka (zwykle) mocno zużywa siłę, więc grając na więcej osób możemy być pewni, że ktoś inny szybko nas przegoni ze zdobytego terenu korzystając z naszego osłabienia (czasem do 0).

Ogólnie to przyjemne euro i różnorodność umiejętności i kart daje potencjał do regrywalności, ale oprócz oprawy wizualnej jakoś mnie niczym specjalnie nie zachwyciła :|

PS. Siadając do rozgrywki nie wiedziałem o grze nic (oprócz tytułu), więc nie miałem co do niej konkretnych oczekiwań, z którymi by się mogła rozminąć.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Scythe

Post autor: c08mk »

bukimi pisze:Ogólnie to przyjemne euro i różnorodność umiejętności i kart daje potencjał do regrywalności, ale oprócz oprawy wizualnej jakoś mnie niczym specjalnie nie zachwyciła.
Jak tytuł się pojawił to miałem już klikać zamówienie kickstartera z planszostrefy ale po oglądnięciu skąpego gameplaya odniosłem dokładnie takie wrażenie jak cytowane wyżej. Grafiki i temat są w tej grze perełką.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

c08mk pisze:
bukimi pisze:Ogólnie to przyjemne euro i różnorodność umiejętności i kart daje potencjał do regrywalności, ale oprócz oprawy wizualnej jakoś mnie niczym specjalnie nie zachwyciła.
Jak tytuł się pojawił to miałem już klikać zamówienie kickstartera z planszostrefy ale po oglądnięciu skąpego gameplaya odniosłem dokładnie takie wrażenie jak cytowane wyżej. Grafiki i temat są w tej grze perełką.
Nie przesadzajmy. Mechanicznie też to jest bardzo solidne. Raczej nie jest to wybitna gra, ale na pewno przynajmniej bardzo dobra pod każdym względem.
I to nie jest post-apo ;) To świat 1920+ Różalskiego.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: bukimi »

misioooo pisze: I to nie jest post-apo ;) To świat 1920+ Różalskiego.
A widzisz. To mnie wprowadzono w błąd przy prezentacji gry :o Te mechy i ropa plus ilustracje na kartach spotkań nawet się zgadzały. A czasem się zastanawiałem co z radioaktywnością, uranem, itp. :roll:
Niestety wspomniane uniwersum jest dla mnie zupełnie obce, więc o zgodności gry z klimatem się wypowiedzieć już nie mogę.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

bukimi pisze:
misioooo pisze: I to nie jest post-apo ;) To świat 1920+ Różalskiego.
A widzisz. To mnie wprowadzono w błąd przy prezentacji gry :o Te mechy i ropa plus ilustracje na kartach spotkań nawet się zgadzały. A czasem się zastanawiałem co z radioaktywnością, uranem, itp. :roll:
Niestety wspomniane uniwersum jest dla mnie zupełnie obce, więc o zgodności gry z klimatem się wypowiedzieć już nie mogę.
Wizualnie/tematycznie 100% zgodności. Grafiki robił Różalski osobiście :) Wszystkie.
Kto ci natłukł bzdur, że to postapo jest? :evil:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 316
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: cohlerc1 »

Tymczasem scythe jest juz na 21 miejscu rankingu bgg. Czyżby hype jeszcze wzrósł po genconie?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

misioooo pisze:
c08mk pisze:
bukimi pisze:Ogólnie to przyjemne euro i różnorodność umiejętności i kart daje potencjał do regrywalności, ale oprócz oprawy wizualnej jakoś mnie niczym specjalnie nie zachwyciła.
Jak tytuł się pojawił to miałem już klikać zamówienie kickstartera z planszostrefy ale po oglądnięciu skąpego gameplaya odniosłem dokładnie takie wrażenie jak cytowane wyżej. Grafiki i temat są w tej grze perełką.
Nie przesadzajmy. Mechanicznie też to jest bardzo solidne. Raczej nie jest to wybitna gra, ale na pewno przynajmniej bardzo dobra pod każdym względem.
I to nie jest post-apo ;) To świat 1920+ Różalskiego.
Według mnie nie przesadzają :) To jest tak naprawde zwykłe euro, bez żadnego twistu, bez jakiejś innowacji. Dobrze pomieszane mechaniki ale tylko dobrze. Grafiki hajpują tą grę, według mnie nic innego :) Chociaż baaaardzo się dziwię jakim cudem ta gra jest na aż tak wysokim miejscu :) Pewnie moge sobie odpowiedzieć sam: grafiki ;)

Bez grafik trzeba by pewnie dołożyć "0" na końcu :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

AkitaInu pisze:Według mnie nie przesadzają :) To jest tak naprawde zwykłe euro, bez żadnego twistu, bez jakiejś innowacji. Dobrze pomieszane mechaniki ale tylko dobrze. Grafiki hajpują tą grę, według mnie nic innego :) Chociaż baaaardzo się dziwię jakim cudem ta gra jest na aż tak wysokim miejscu :) Pewnie moge sobie odpowiedzieć sam: grafiki ;)

Bez grafik trzeba by pewnie dołożyć "0" na końcu :)
Zapomniałeś - jeszcze plastik :) Plastik w 100% eurasie to rzadkość a tutaj jest ;P Kazdy ma swoje zdanie - dla mnie to bardzo solidna gra i tyle.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ