Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: janekbossko »

Az bym w Zakazane zagra! Piekna robota :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: zioombel »

Ja też się dziś zabieram za Zakazane gwiazdy :-)
Dzięki za inspiracje.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: janekbossko »

A malowal ktos juz klany do Blood Rage?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1090
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Toudi »

janekbossko pisze:A malowal ktos juz klany do Blood Rage?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Jestem w trakcie :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: janekbossko »

Zdjecia prosze :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Coen »

Mnie też Magia i Myszy "zmusiły" do malowania :)
Na pierwszy rzut poszły karaluchy, ale dopiero z Lilly jestem zadowolony :D


Obrazek
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: WarHammster »

Dołączę do grona malarzy i pozwolę wrzucić swoje maleństwa.

Runebound 2ed.:
Spoiler:
Więcej zdjęć na moim blogu:
http://warhammster.blogspot.com/2012/12 ... gurki.html

Posiadłość Szaleństwa - badacze:
Spoiler:
Spoiler:
Pozostałe zdjęcia:
http://warhammster.blogspot.com/2015/08 ... czesc.html

Posiadłość Szaleństwa - pupile Strażnika:
Spoiler:
Pozostałe zdjęcia:
http://warhammster.blogspot.com/2015/09 ... dness.html

Descent 2ed.:
Spoiler:
Pozostałe zdjęcia:
http://warhammster.blogspot.com/2016/05 ... twory.html

Na oddzielny temat zasługują żywioły:
Spoiler:
Pozostałe zdjęcia:
http://warhammster.blogspot.com/2016/02 ... mroku.html
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Banan2 »

WarHammster pisze:Dołączę do grona malarzy i pozwolę wrzucić swoje maleństwa.
Świetna robota :D
Co to za klej na żywiołach? Bo chyba nie coś innego :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: WarHammster »

Na wodołaka najpierw wylałem werniks (połysk) a później klej polimerowy (który również jest połyskujący). Ziemiołak był pokrywany kilkoma warstwami kleju wikolowego i piachu a na koniec pigment. Dzięki :).
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Muttah »

Wszystko bardzo ładne, a żywiołaki super - nie eksperymentowałem jeszcze z posypkami itd., ale wyszły Ci bardzo... żywiołowo :D Congrats!
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: evrard »

Potrzebuję pomocy. Kompletnie nie znam się na malowaniu figurek. Zero wiedzy. Jednak przeczytałem i obejrzałem kilka poradników dla początkujących, przeczytałem kilka stron tego wątku, więc coś tam już wiem. Ale ciągle waham się jaki zestaw do malowania kupić na początek. Chciałbym dla treningu pomalować 9 figurek ze Spartacusa i 4 z Wiedźmina. Głównym daniem ma być jednak 90 figurek z Imperial Assault (wszystko do 5 fali włącznie). Na obecną chwilę planuje kupić taki zestaw (nie reklamuje sklepu, po prostu akurat wszystko czego chyba potrzebuje znajduje się akurat tam, jeżeli to problem to oczywiście poprawię posta):

Podkład Primer Base Matt White (Biały)
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Podkl ... Bialy/1938

Farby. Albo zestaw startowy Citadela albo Army Painter, sam nie wiem, który zestaw lepszy.
https://www.planszostrefa.pl/pl_PL/p/Ci ... t-Set/4304
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Hobby ... t-Set/1956

W obu nie ma washy, więc planuję dokupić czarną i szarą farbkę z Army Paintera, żeby robić washe domowym sposobem, czyli rozcieńczać farbki wodą. Chyba tych dwóch kolorów pójdzie najwięcej.
Pędzle, jeden z dwóch zestawów.
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Warga ... h-Set/5766
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Hobby ... r-Set/1960

I lakier na koniec żeby efekt malowania był trwalszy: Lakier Primer Base Anti Shine Matt Varnish.
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Lakie ... rnish/2473

I to chyba wszystko... Więc na co się zdecydować, czy coś jeszcze dokupić, i na ile mniej więcej figurek starczy taki zestaw? Proszę o pomoc :)
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jacek_PL »

Podkład ok, pewnie ktoś poleci na początek czarny podkład, ale ja osobiście preferuję biały z drobnymi udziwnieniami, na czarnym zupełnie nie widzę szczegółów figurki.

Nie wiem jak teraz wyglądają Citadelki, ale farbki Army Painter mam i używam. Są wygodniejsze w dozowaniu na paletę, ich wadą, choć dla mnie to zaleta, jest fakt że nie kryją zbyt dobrze, w niektórych przypadkach 3-4 warstwy dają dopiero odpowiedni efekt. Generalnie wydają mi się całkiem przyzwoite i mnie maluje się nimi dobrze, a przy okazji zestaw z AP ma jedne taki dosyć uniwersalny brudny brązowy wash Strong Tone Ink.

Co do pędzelków nie pomogę bo nie mam zupełnie pojęcia czym różnią się te pędzelki które tutaj są podlinkowane, mam co prawda jeden z tych białych pędzli AP, jest w porządku ale szału nie ma. Pewnie ktoś bardziej obeznany mógłby polecić pewnie tańsze i lepsze pędzelki np. Kolinsky, których akurat nigdy nie używałem, a z tych co mam najlepiej sprawdzają mi się P3, ale nie wiem czy polecać bo nie są tanie i są trudno dostępne.

Tutaj trudna sprawa, bo mam akurat ten spray, ale jestem z niego bardzo niezadowolony, bo bardzo łatwo przesadzić z ilością i otrzymujemy efekt zbyt matowy (srebrne farbki robią się szare), lepiej mi podchodzi Citadel Satin, chociaż tutaj znowu może się zrobić efekt szronu, tak jakby czasami spray nie uzyskiwał przeźroczystości tylko taki lekko zmrożony. Trudno mi jednak polecić coś innego bo nie próbowałem żadnych innych takich sprayów.

Co do wydajności farbek, to po tym ile chcesz pomalować figurek, powiem że jeszcze sporo zostanie na inne modele :)
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: evrard »

Dzięki Jacek :)

Jednak zdecyduje się na farbki Citadela. I jestem bardzo pozytywnie zaskoczony wydajnością. A co do lakieru to może ten byłby lepszy: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Warpa ... rnish/5836 Więcej roboty ale za to większa kontrola.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Niegdyś malowałem sporo figurek a jako że wtedy mój budżet był skromny to próbowałem różnych tańszych zamienników.

Osobiście uważałem farbki Citadel za mocno przesadzone cenowo a i jakość często pozostawiała wiele do życzenia. Najlepiej zawsze mi się sprawdzały farby firmy Vallejo - były tańsze a moim zdaniem lepiej kryły a i buteleczki były bardzo fajne (17 ml czyli 5 ml więcej niż Citadel a o kilka PLN tańsze). Paletę kolorów też mają taką, że każdy znajdzie coś dla siebie (do figurek, modeli, aerografów). Za to washe citadel polecam bo były naprawdę niezłe, samą wodą nie osiągniesz takiego efektu, można kombinować mieszając farbę, wodę i płyn do mycia naczyń ale efekt nie będzie taki sam. Washy nie zużywa się dużo najlepiej kupić 1-2 odcienie i starczy Ci niemal do malowania wszystkiego (Mi wszystkie zaschły zanim pomalowałem więcej niż 40 figurek).

Pędzelki kupowałem w sklepach dla plastyków za grosze w dużych ilościach jak się jakiś niszczył to wywalałem i brałem następny.

Podkład i lakier kupowałem w sklepie budowlanym. Można znaleźć lakiery ogólnego zastosowania, które są tanie a sprawdzają się bardzo dobrze, potrzeba tylko nie przesadzać z ilością nakłądanej farby.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: evrard »

A jest jakaś znacząca różnica między lakierem w sprayu, a tym do nakładania z tubki?

A i jeszcze jedno: jak szybko wysychają farby od momentu otwarcia?
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Przyznaję, że nie bardzo korzystałem z tych z tubki, miałem jeden ale nie byłem zadowolony z efektu i wykorzystywałem go tylko to robienia efektów wody. Ten w sprayu moim zdaniem lepiej się rozprowadza i pozostawia cieńszą warstewkę, osobiście korzystałem z lakieru firmy Dupi-Color (do kupienia w OBI) i do figurek Warhammera się mi sprawdzał.

To jak szybko farbki zasychają zależy od słoiczków w jakich są. Plastikowe słoiczki Citadel uważam za najgorsze (ale tych nowych nie próbowałem), niektóre farby po kilku miesiącach mi zasychały po zużyciu maks. połowy farby. Tubki Vallejo natomiast bardzo sobie chwalę, mam jeszcze w szafie farby, które mają 5 lat i dalej są płynne (aczkolwiek już nie to samo co świeże).
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: WarHammster »

Evrard, cześć.

Nie kupuj farbek Citadela. Kup farby Vallejo. Cienie (shade/flesh) kup Citadela. Pędzelki Mag-Pol lub Kolinsky - musi być włosie naturalne. Lakier Citadel Purity Seal. Podkład Citadel, jeszcze jakiś czas temu był to Skull White teraz ma inną nazwę ale produkt ten sam. Jeśli zamierzasz grać często tymi figurkami to najlepiej jest kupić lakier w słoiczku do nakładania pędzlem tak by odpowiednio zabezpieczyć model. Na ten lakier możesz położyć cienką warstwę lakieru w sprayu. Gdy figurki zbytnio się świecą można je potraktować matowym lakierem AP Matt Anti Shine ale uważałbym aby nie zmatowić figurki za bardzo. Warto jest kupić zmywacz do paznokci do konserwacji pędzli. Ja jednak preferuje mycie w płynie do naczyń. Zmywacz się nada jak zapomnisz umyć pędzelek ;). Warto też ukraść dzieciom piasek z piaskownicy do modelowania podstawki oraz zakupić trawkę elektrostatyczną. Do malowania obręczy podstawek dobrze jest kupić farbę akrylową plastyczną w dużych słoiczkach lub tubach - szkoda marnować farbek modelarskich. Do tego przyda się klej wikol do klejenia piasku i trawki. Nie możesz też zapomnieć o skalpelu modelarskim do ścinania nadlewek/łączeń.

Podsumowanie:
Farby - cała paleta Vallejo (z linii Games, Model etc.) nie zasychają jak np. Citadele.
Cienie - Citadel Nuln Oil (do odcinania) i jakiś Flesh shade (do skóry), wyjątkiem będzie tu zakup cienia Vallejo Umber Shade, który idealnie pasuje do wszystkich odcieni brązu.
Lakiery 1- satynowe i matowe lakiery w słoiczku (najlepiej w sklepie dla plastyków np. lakier Talens/Amsterdam).
lakiery 2 - satynowe w sprayu (Citadel tudzież AP/Vallejo lub Talens/Amsterdam te spraye polecam dla doświadczonych malarzy). Satyna nadaje głębi kolorów i nasze figurki wyglądają bardziej bajecznie i kolorowo. Matowy lakier spłyca barwy i sprawia, że model się kurzy - miewa też delikatne chropowatości.
Podkład - odradzam używania podkładów akrylowych czarnych. Odradzam używania podkładów - lakierów samochodowych. Najlepszym wyborem są podkłady Citadela białe akryle, mniej Vallejo i AP. Biała barwa nawet jak przebija nie szpeci jak czerń. Po drugie barwy nałożone na biel są ładniejsze, jaśniejsze i żywe. Czarny pokład jest dobry do figurek w małych skalach np. 3-10mm lub, kiedy modele mają mieć końcowo ciemne barwy lub metaliki.
Pędzelki - Mag-Pol lub Kolynski (tego ostatniego na początek Ci nie polecam, to trudny pędzelek dla nowego malarza). Nie polecam Ci pędzli Citadela. Opinii o pędzlach AP nie posiadam. Grubość to 00 i 1. Jak kupisz 4, 6 i 8 - możesz je używać do metody suchego pędzla.
Narzędzia - skalpel modelarski, cążki, penseta, listki po lekach do mieszania farb (wolniej zasycha niż z powierzchni płaskich), nakrętki po butelkach i plastelina by zamontować na czas malowania figurkę.
Inne - super kleje, klej wikol, trawka elektrostatyczna, piasek, żwirek, kamyczki.

W razie pytań pisz PW. Pomogę.

PS. Odradzam zakupi chemii jako substytuty modelarskie w hipermarketach i sklepach motoryzacyjnych.
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Mordeczka »

WarHammster pisze:PS. Odradzam zakupi chemii jako substytuty modelarskie w hipermarketach i sklepach motoryzacyjnych.
Z wyjątkiem najlepszego i najtańszego lakieru błyszczącego - Sidolux do ochrony i nabłyszczania drewna :wink:, do tego na koniec pryśnięcie AP Anti-Shine Matt Varnish i figurki wyglądają tak jak powinny :wink:
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: WarHammster »

AP Matt Anti Shine wszystko zmatowi ;).
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: trabiniu »

janekbossko pisze:A malowal ktos juz klany do Blood Rage?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

jestem w trakcie. sporo tego :)

Obrazek



Obrazek
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: evrard »

Zrobiłem zamówienie, a tu się dyskusja rozkręca :) Dzięki wszystkim za pomoc. WarHammster z Twoich rad skorzystam na pewno, ale przy kolejnym malowaniu tzn jak farbki mi się skończą i załapie bakcyla do malowania :) Tym razem zdecydowałem się na wersję "budżetową" tzn skorzystałem z dużego rabatu w 3T i kupiłem farbki z Army Paintera. Tak samo podkład i lakier w tubce. Zresztą pędzelki chyba też od AP. Najwyżej wyjdzie tragicznie, kilka figurek na próbę mam.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: costi »

Army Painter robi bardzo dobre farby, na pewno nie są to zmarnowane pieniądze.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Jak już przetestujesz te farby z Army Paintera to przedstaw wrażenia, nigdy wcześniej mi nie wpadły w oko a widzę tubki te same co Vallejo :)

Co do chemii i figurek to każdemu polecam próbować na własną rękę z jakimiś mniej drogimi figurkami, naprawdę można znaleźć czasami dobre i tanie produkty nie dedykowane modelarzom, które sprawdzają się znakomicie.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
evrard
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: evrard »

Jasne dam znać. Z tym, że będzie to bardziej opis pierwszego wrażenia z malowania, niż recenzja farbek ale może coś sensownego napisze :) Poza tym jakieś zdjęcia pewnie też wrzucę.
WarHammster
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2012, 13:17
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: WarHammster »

Pomalowani bohaterowie z podstawki Descent 2:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Więcej zdjęć na moim blogu:
http://warhammster.blogspot.com/2016/05 ... rowie.html

W kolejce figurki z Legowiska Jaszczura.
ODPOWIEDZ