Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: palladinus »

Hipke pisze:A powiedzcie, czy jest się do czego przyczepić w tej grze? :)
Póki co większość komentarzy jest pozytywna... No chyba, że trudno coś powiedzieć negatywnego bez spoilerowania?
Jak standardowy Pandemic Ci się nie podobał, to Legacy Ci też się nie spodoba. Jest to gra kooperacyjna polegająca na optymalizacji ruchów, więc może cierpieć na wszelkie efekty z tym związane - syndrom lidera itd.
Jak nie grałeś w Pandemica za dużo, to będzie to raczej trudna gra do opanowania (znajomość pomaga, ale nie pomoże we wszystkim).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

palladinus pisze:Jak standardowy Pandemic Ci się nie podobał, to Legacy Ci też się nie spodoba.
To akurat niekoniecznie musi być prawdą.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

palladinus pisze:
Hipke pisze:A powiedzcie, czy jest się do czego przyczepić w tej grze? :)
Póki co większość komentarzy jest pozytywna... No chyba, że trudno coś powiedzieć negatywnego bez spoilerowania?
Jak standardowy Pandemic Ci się nie podobał, to Legacy Ci też się nie spodoba. Jest to gra kooperacyjna polegająca na optymalizacji ruchów, więc może cierpieć na wszelkie efekty z tym związane - syndrom lidera itd.
Jak nie grałeś w Pandemica za dużo, to będzie to raczej trudna gra do opanowania (znajomość pomaga, ale nie pomoże we wszystkim).
Pandemica znam. Może nie ograłem go zbytnio, bo go po prostu nie posiadam, ale bardzo mi się spodobał- lubię gry kooperacyjne.
Chciałem swego czasu nabyć podstawkę Pandemica, ale skoro wyszedł Legacy, to chyba się skuszę... W końcu jest to gra 2 w 1 i to jest na wielki +
Niczym jednak zakupię pomyślałem, że zapytam o minusy, bo plusów gra już zebrała wystarczająco ;)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Mam wielką prośbę do osób, które grają i są już w lutym, lub dalej. Prośba ma związek ze sprawdzeniem jakości tłumaczenia polskiej wersji Pandemic Legacy. Jeśli nie dojechaliście do lutego, nie czytajcie poniższego spoilera!!!
Spoiler:
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: bartek_mi »

MisterC pisze:Czy ktoś może spisuje relację ze swojej rozgrywki i byłby skłonny opublikować (oczywiście ostrzegając przed spoilerami) na forum np. dla osób, które w Legacy nie poszły, a chciałyby mniej więcej wiedzieć co się w świecie planszówkowym dzieje?
The dice tower ma serie filmów z rozgrywki

https://www.youtube.com/watch?v=jWxBME9 ... J6y4mscm_l

Omijam je szerokim łukiem (ten wątek też staram się omijać ale mi średnio wychodzi jak widac :) )
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Dziękuję wszystkim za pomoc. Wyszło na to, że na starość porobiło mi się coś z oczami, albo z tych emocji zlały nam się opisy dwóch różnych elementów.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: syfon »

Gambit pisze:
palladinus pisze:Jak standardowy Pandemic Ci się nie podobał, to Legacy Ci też się nie spodoba.
To akurat niekoniecznie musi być prawdą.
Popieram.

Nie jestem fanem normalnej Pandemii, ponieważ granie z 3 i 4 osobami nie wznosi nic do gry oprócz kolejnych osób do chandryczenia się ze i zarządzania co głupszymi pomysłami, tak żeby nikomu nie było smutno (dlatego optymalny układ do pandemii to 2 osoby albo solo, ale to materiał na oddzielny wywód).

Za to Pandemikiem Legacy podoba mi się bardzo, wczoraj chociażby graliśmy 4 rozgrywki pod rząd i nie miałem dosyć, a dzisiaj siadamy walczyć dalej. Główny zarzut mój co do mechniki pozostaje ale radość z odkrywania nowych elementów i wspólnej zabawy jest tutaj tak ogromna że przyćmiewa prywatne animozje między mną a grą. Chwila kiedy na karcie pojawia się informacja że będziesz zaraz otwierał następne pudełeczko i wszyscy graczą patrzą po sobie podekscytowani jakby była gwiadka jest bezcenne.
Polecam zebrać ekipę, każdy zrzuca się 35pln, co nie jest jakimś wielkim wydatkiem w typ hobby i jedziecie z tematem. Najwyżej nie podejdzie.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

No, z tymi dwiema osobami to też różnie bywa, moja dziewczyna jak się uparła że będzie grała 12 miesięcy jedną postacią to gra, i nie da się przegadać, że potrzebujemy kogoś innego tym razem :D
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Sekator pisze:No, z tymi dwiema osobami to też różnie bywa, moja dziewczyna jak się uparła że będzie grała 12 miesięcy jedną postacią to gra, i nie da się przegadać, że potrzebujemy kogoś innego tym razem :D
Czyli kombinowanie z wiadomymi naklejkami z początku gry macie z głowy :))))
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

TV3 pisze:
Sekator pisze:No, z tymi dwiema osobami to też różnie bywa, moja dziewczyna jak się uparła że będzie grała 12 miesięcy jedną postacią to gra, i nie da się przegadać, że potrzebujemy kogoś innego tym razem :D
Czyli kombinowanie z wiadomymi naklejkami z początku gry macie z głowy :))))
Co to to nie, ja z zawzięciem naklejam, gdyby coś niedobrego się przytrafiło tej jej ulubionej postaci ;)
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: donPedro »

Mam takie pytania ogólne:
1. Ile gier trzeba rozegrać (albo jakiego rzędu to jest przedział), aby ukończyć Legacy?
2. Czy można zacząć w składzie 4-osobowym, a potem kontynuować np. w dwie osoby, a potem znowu w większym gronie?
3. Czy ze względów fabularnych powinno się grać cały czas stałą ekipą?
4. Czy można rozegrać jedną partię i wrócić do gry po jakimś czasie? Czy grę się w jakiś sposób "zapisuje"?
5. Czy to jest ciągle ta sama, stara, dobra Pandemia z lekkim twistem, czy już zupełnie coś innego? :)
Dzięki
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

donPedro pisze:Mam takie pytania ogólne:
1. Ile gier trzeba rozegrać (albo jakiego rzędu to jest przedział), aby ukończyć Legacy?
Między 12 a 24. Średnio podobno wychodzi jakieś 16 gier
donPedro pisze:2. Czy można zacząć w składzie 4-osobowym, a potem kontynuować np. w dwie osoby, a potem znowu w większym gronie?
Jasne, można tak zrobić.
donPedro pisze:3. Czy ze względów fabularnych powinno się grać cały czas stałą ekipą?
Warto grać stałą ekipą. Nowe osoby dochodzące w środku "kampanii" będą nieco zdezorientowane.
donPedro pisze:4. Czy można rozegrać jedną partię i wrócić do gry po jakimś czasie? Czy grę się w jakiś sposób "zapisuje"?
Jak najbardziej. Gra się "zapisuje" niejako automatycznie. Tak działa system Legacy.
donPedro pisze:5. Czy to jest ciągle ta sama, stara, dobra Pandemia z lekkim twistem, czy już zupełnie coś innego? :)
To bardzo dobra Pandemia, z kapitalnym kopem fabularnym. Pisze to człowiek, który za standardową Pandemią nie przepada.
donPedro pisze:Dzięki
Mam nadzieję, że pomogłem :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Pandemic Legacy

Post autor: przemoo99 »

Gambit pisze: Mam nadzieję, że pomogłem :)
Jak cholera... Przeczytałem tego posta i zamówiłem... Mój portfel juz do Ciebie jedzie z siekierą ;p
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Ja sie nie doczekałem negatywów i tez zostałem zmuszony do zakupu. Bardzo Wam kurde dziękuje ;-P
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Ależ oczywiście, że są minusy. Mi jeden pionek się "ryla", gdy stoi na planszy. Poza tym pionki są plastikowe, a ja wolę drewniane :D. I jeszcze budynki są plastikowe. Oj panie, minus za minusem ;)))
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Pandemic Legacy ma jeden poważny minus według mnie.

Brak regrywalności po skończeniu "kampanii". I nie chodzi mi o fakt porysowanej planszy, czy zniszczonych kart. Chodzi o znajomość fabuły. Granie w Pandemic Legacy jest jak oglądanie pierwszego Matrixa, albo granie w Until Dawn. Pierwszy raz jest niesamowity i niszczy system. Kolejne nie mają już efektu WOW, bo wiemy co się będzie działo i możemy grać pod przyszłe wydarzenia. Podejrzewam, że nawet odczekanie dłuższego czasu przed ponownym rozegraniem kampanii nic nie da, bo gra na tyle wrzyna się w pamięć, że szybko przypomnimy sobie co się działo.

Nadal jednak nie jest to według mnie minus, który może powstrzymać przed zakupem i grą po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Dla osób, które zaliczyły już luty, marzec...
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

TV3 --> Też tak na początku myślałem. Jednak...
Spoiler:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Jestem dopiero po marcu, mogę czytać ten spoiler? :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

TV3 pisze:Jestem dopiero po marcu, mogę czytać ten spoiler? :)
Możesz :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

No tak, staramy się trzymać go mocno na uwięzi. A dodatkowo po 3 miesiącach stwierdzam, że gra jest nam cały czas przychylna w kontekście doboru kart (gry, ale przede wszystkim infekcji). Więc żaden smród póki co za nami się nie ciągnie i konto jest czyste.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

TV3 -->
Spoiler:
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 933
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 97 times
Been thanked: 71 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: louiscyphre »

Gra jest niesamowita. Czasami dostajesz w ryj już przy setupie (spoiler z marca).
Spoiler:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

No... nieobliczalność gry... choć w zasadzie powinno się powiedzieć - losowość, jest przez to większa niż w regularnej wersji. Losowość w kontekście następującym: gra może bardzo mocno, ale też bardzo lekko uderzyć. Wylosujesz dobrze - jest dobrze, wylosujesz źle - boli. A ból po ewentualnym ciosie ciągnie się potem przez kolejne miesiące.

Z innej beczki - ciekawe, że pozmieniały się (nieznacznie, ale jednak) połączenia między miastami na planszy. Pytanie, czy teraz łatwiej, czy trudniej. Większa równowaga między czterama kolorami miast chyba. W każdym razie takie Santiago jest jeszcze zadupiem, ale już nie takim zabitym dechami. Tylko zwykłym. ;)


I z jeszcze innej beczki... (spoiler marzec)
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 09:21 przez TV3, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Gambit, TV3
Spoiler:
ODPOWIEDZ