Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Yavi pisze: Ale w podanym linku do BGG znajduje się odpowiedź od Portalu:
When you use Temple of Ra to take over the Trade Route and then you use it's action you indicate the Deals with Egyptian cards. What would be the point to use a Japanese card to indicate an Egyptian Deal? I know what the Trade Route says but it this case one should think logically. I hope it helps.
Kurczę, to mi zabiłeś ćwieka. ;) Wychodziłem z założenia, że po zakończeniu rundy umowa staje się własnością Japonii, ale w takim razie chyba jestem w błędzie. Trzeba zatem dodać poprawkę do FAQ.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rzaba »

Bary pisze:
Yavi pisze: Ale w podanym linku do BGG znajduje się odpowiedź od Portalu:
When you use Temple of Ra to take over the Trade Route and then you use it's action you indicate the Deals with Egyptian cards. What would be the point to use a Japanese card to indicate an Egyptian Deal? I know what the Trade Route says but it this case one should think logically. I hope it helps.
Kurczę, to mi zabiłeś ćwieka. ;) Wychodziłem z założenia, że po zakończeniu rundy umowa staje się własnością Japonii, ale w takim razie chyba jestem w błędzie. Trzeba zatem dodać poprawkę do FAQ.
w zwiazku z powyższym ta sama osoba na BGG twierdzi, że przez analogie Rzymska Ambasada odpalona na budynkach produkcyjnych które dają karty frakcyjne zamieniasz np. japonskie karty na rzymskie (Swiatynia Buddy)...co myślicie?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

rzaba pisze: w zwiazku z powyższym ta sama osoba na BGG twierdzi, że przez analogie Rzymska Ambasada odpalona na budynkach produkcyjnych które dają karty frakcyjne zamieniasz np. japonskie karty na rzymskie (Swiatynia Buddy)...co myślicie?
Myślę, że ma to sens. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: GrzeL »

Bary pisze:
rzaba pisze: w zwiazku z powyższym ta sama osoba na BGG twierdzi, że przez analogie Rzymska Ambasada odpalona na budynkach produkcyjnych które dają karty frakcyjne zamieniasz np. japonskie karty na rzymskie (Swiatynia Buddy)...co myślicie?
Myślę, że ma to sens. :)
Nie ma.
W przypadku Szlaku handlowego karty frakcyjne służą za znaczniki własności umowy, więc używanie kart Japonii byłoby nielogiczne (jak napisał przedstawiciel Portalu). Natomiast w przypadku dociąganie kart frakcyjnych przeciwnika, to można z nimi podpisywać umowy oraz w przypadku Japońskich plądrować.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

GrzeL pisze:
Bary pisze:
rzaba pisze: w zwiazku z powyższym ta sama osoba na BGG twierdzi, że przez analogie Rzymska Ambasada odpalona na budynkach produkcyjnych które dają karty frakcyjne zamieniasz np. japonskie karty na rzymskie (Swiatynia Buddy)...co myślicie?
Myślę, że ma to sens. :)
Nie ma.
W przypadku Szlaku handlowego karty frakcyjne służą za znaczniki własności umowy, więc używanie kart Japonii byłoby nielogiczne (jak napisał przedstawiciel Portalu). Natomiast w przypadku dociąganie kart frakcyjnych przeciwnika, to można z nimi podpisywać umowy oraz w przypadku Japońskich plądrować.
Dość nikłe zastosowanie w porównaniu z pociągnięciem kart swojej frakcji. Biorąc po uwagę odpowiedź Portal-u, można pokusić się o zastosowanie analogii. W każdym razie nie jest to sytuacja jednoznaczna. W przypadku Szlaku Handlowego także można było by wyjść z założenia, że pomimo wszystko do oznaczenia mają być użyte karty Japonii, zaś umowa kolejnej turze staje się ich własnością.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: GrzeL »

Bary pisze:Dość nikłe zastosowanie w porównaniu z pociągnięciem kart swojej frakcji. Biorąc po uwagę odpowiedź Portal-u, można pokusić się o zastosowanie analogii. W każdym razie nie jest to sytuacja jednoznaczna. W przypadku Szlaku Handlowego także można było by wyjść z założenia, że pomimo wszystko do oznaczenia mają być użyte karty Japonii, zaś umowa kolejnej turze staje się ich własnością.
Jeśli przejęcie (wykorzystanie) konkretnej karty przeciwnika, jest nieopłacalne, to tego nie robisz (wybierasz inna kartę lub akcję), a nie tworzysz interpretacje zasad, aby stało się opłacalne.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

GrzeL pisze:
Bary pisze:Dość nikłe zastosowanie w porównaniu z pociągnięciem kart swojej frakcji. Biorąc po uwagę odpowiedź Portal-u, można pokusić się o zastosowanie analogii. W każdym razie nie jest to sytuacja jednoznaczna. W przypadku Szlaku Handlowego także można było by wyjść z założenia, że pomimo wszystko do oznaczenia mają być użyte karty Japonii, zaś umowa kolejnej turze staje się ich własnością.
Jeśli przejęcie (wykorzystanie) konkretnej karty przeciwnika, jest nieopłacalne, to tego nie robisz (wybierasz inna kartę lub akcję), a nie tworzysz interpretacje zasad, aby stało się opłacalne.
Jasne, tak właśnie myślałem w przypadku Szlaku Handlowego (nie opłaca nam się wszakże wykorzystać świątyni, żeby podpisać umowę dla Japonii). Jednakże Portal stworzył taką interpretację, dlatego już teraz nie jestem w 100% przekonany. Dla mnie obydwa przypadki są w dużym stopniu analogiczne.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
morte8807
Posty: 33
Rejestracja: 14 sty 2012, 13:00

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: morte8807 »

Bary pisze:
rzaba pisze: w zwiazku z powyższym ta sama osoba na BGG twierdzi, że przez analogie Rzymska Ambasada odpalona na budynkach produkcyjnych które dają karty frakcyjne zamieniasz np. japonskie karty na rzymskie (Swiatynia Buddy)...co myślicie?
Myślę, że ma to sens. :)
Zgadzam się z Barym w tej kwestii. Skoro w tym przypadku odpalenie Ra na Szlaku Handlowym sprawia, że podpisujemy umowy własnymi frakcyjnymi (a nie japońskimi jak to jest jasno zaznaczone na karcie), to dlaczego nie pokusić się o analogię i produkować z Buddy zamiast Japońskich własne karty frakcyjne?
GrzeL pisze:
Bary pisze:Dość nikłe zastosowanie w porównaniu z pociągnięciem kart swojej frakcji. Biorąc po uwagę odpowiedź Portal-u, można pokusić się o zastosowanie analogii. W każdym razie nie jest to sytuacja jednoznaczna. W przypadku Szlaku Handlowego także można było by wyjść z założenia, że pomimo wszystko do oznaczenia mają być użyte karty Japonii, zaś umowa kolejnej turze staje się ich własnością.
Jeśli przejęcie (wykorzystanie) konkretnej karty przeciwnika, jest nieopłacalne, to tego nie robisz (wybierasz inna kartę lub akcję), a nie tworzysz interpretacje zasad, aby stało się opłacalne.
@GrzeL - rozumiem co masz na myśli z tymi kartami i rozumiem, że oznaczanie umów to jedno, a produkowanie kart to zupełnie inna sprawa. Jednakże nie zmienia to faktu, że są to pewne nieścisłości i niekonsekwencje ze strony Portalu. Tekst na karcie jasno mówi jedno, ich interpretacja to zupełnie co innego. Bez doprecyzowania z ich strony nie wiedziałbym o tym, bo nigdzie w instrukcji nie zaznaczono tego ( tak samo jak np. [tu standardowo się przyczepie o to co mnie boli ;)] - że nie można budować kart innych frakcji).
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: rzaba »

zapytałem Portal o Roman Embassy (czyli odpalanie produkcji na kartach przeciwnikow) i Buddha Temple (oraz ogólnie o budynki produkcyjne dające specyficzne karty frakcyjne) i dostałem odpowiedz od Lukasza Piechaczka:

Witam serdecznie,

dziękuję za kontakt i pytanie. W opisanej sytuacji proszę po prostu dobrać kartę swojej Frakcji.

Życzę udanych rozgrywek!

best regards / pozdrawiam,
Łukasz Piechaczek

To chyba mozna dodac do FAQ ;) (w razie czego moge udostepnic kopie mejla)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

rzaba pisze:zapytałem Portal o Roman Embassy (czyli odpalanie produkcji na kartach przeciwnikow) i Buddha Temple (oraz ogólnie o budynki produkcyjne dające specyficzne karty frakcyjne) i dostałem odpowiedz od Lukasza Piechaczka:

Witam serdecznie,

dziękuję za kontakt i pytanie. W opisanej sytuacji proszę po prostu dobrać kartę swojej Frakcji.

Życzę udanych rozgrywek!

best regards / pozdrawiam,
Łukasz Piechaczek

To chyba mozna dodac do FAQ ;) (w razie czego moge udostepnic kopie mejla)
To wyczerpuje sprawę. Dodam wszystkie aktualizacje do FAQ i postaram się dzisiaj wieczorem wrzucić aktualną wersję.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Człowiek gra tyle czasu i to gra źle :O. Trzeba teraz w temacie z rekordami wszystkie rekordy wyczyścić ;).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Yavi pisze:Człowiek gra tyle czasu i to gra źle :O. Trzeba teraz w temacie z rekordami wszystkie rekordy wyczyścić ;).
Heh, tak źle chyba nie będzie, prawo nie działa wstecz. ;) Swoją drogą interpretacja zasad Szlaku Handlowego Portal-u jest w moim odczuciu lekko kontrowersyjna i może być teraz używana jako precedens do zmiany treści karty w momencie, gdy wystąpi niejednoznaczność zasad.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Bowman pisze:Wariant solo...
Pierwsza runda
pierwsza karta ataku z przygotowania - drewno A
Faza Ataku
dociągam drugą karta ataku - robotnik B
sprawdzenie czy następuje plądrowanie - Nie
dociągam trzecia karta ataku aby wykonać drugi atak - kamień C
sprawdzenie czy następuje plądrowanie - Tak

Było A/B/C - drewno/robotnik/kamień (gdzie A jest na spodzie)
Na spód idzie kamień i drewno (czyli tak naprawdę tylko kamień bo drewno zostaje na końcu)
Jest C/A/B - kamień/drewno/robotnik (gdzie C jest na spodzie)

Tak jest prawidłowo?
Mam pytanko co do tej rozpiski (zdaniem kilku osób prawidłowej), skąd wzięła się zasada, że dobro, które aktywowało atak wirtualnego gracza idzie na spód?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Chodzi o to?
Przesuń karty Ataku, które zostały
wykorzystane do określenia splądrowanej
Lokacji, na koniec kolejki – na spód stosu
odkrytych kart Ataku.
Jeśli tak, to 14 strona instrukcji punkt E.
Jeśli nie o to, to nie wiem :D.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Bary »

Yavi pisze: Jeśli tak, to 14 strona instrukcji punkt E.
Jeśli nie o to, to nie wiem :D.
Kurcze, chyba nie do końca konkretnie napisałem, o co mi chodzi. W przykładzie zarówno drewno jak i kamień brały udział w plądrowaniu, ale to kamień plądrowanie "aktywował". Wobec powyższego, zdaniem niektórych, w pierwszej kolejności na spód powinno iść drewno, a dopiero później kamień (aktywujące dobro idzie na sam koniec). W instrukcji nie ma o tym wzmianki, dlatego jestem ciekaw, skąd taka zasada.

Korzystając z okazji nadmienię także, że zaktualizowałem FAQ do wersji 1.1. Oprócz proponowanych przez Was korekt i kilku nowych zagadnień, które "wypłynęły" w ostatnim czasie, dorzuciłem także erratę. Link do dokumentu pozostaje bez zmian (https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=0). Jeżeli znajdziecie jakieś elementy do poprawki to bez krępacji wypunktujcie. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Palmer »

Bary pisze: Kurcze, chyba nie do końca konkretnie napisałem, o co mi chodzi. W przykładzie zarówno drewno jak i kamień brały udział w plądrowaniu, ale to kamień plądrowanie "aktywował". Wobec powyższego, zdaniem niektórych, w pierwszej kolejności na spód powinno iść drewno, a dopiero później kamień (aktywujące dobro idzie na sam koniec). W instrukcji nie ma o tym wzmianki, dlatego jestem ciekaw, skąd taka zasada.
Bo taka była intencja autora, ale Piechu nie do końca ją oddał w instrukcji, nie wspominając, że przykład graficzny układa te karty już w zupełnie innej kolejności, co dopiero może wprowadzić zamieszanie ;)

Podsumowując - karta aktywująca atak ląduje na samym końcu, z najniższym priorytetem na kolejne ataki.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: seszena2 »

Witam
Gra solo.
Początek gry. Dobieram dwie karty frakcji i dwie zwykłe , czyli WG dobiera dwie zwykłe. Dopiero potem przechodzimy do fazy wypatrywania?

Seszena2
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: seszena2 »

I jeszcze jedno pytanko.
Karta zwykła Ruiny.
Bonus za zbudowanie 1 ludzik. Dostaję tylko raz w trakcie gry czy co rundę?

SESZENA2
Kal-El83
Posty: 1149
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 242 times
Been thanked: 132 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

seszena2 pisze:I jeszcze jedno pytanko.
Karta zwykła Ruiny.
Bonus za zbudowanie 1 ludzik. Dostaję tylko raz w trakcie gry czy co rundę?

SESZENA2
Tylko po zbudowaniu (cecha)
Karty z produkcja daja co runde dochod
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Kal-El83
Posty: 1149
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 242 times
Been thanked: 132 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Kal-El83 »

seszena2 pisze:Witam
Gra solo.
Początek gry. Dobieram dwie karty frakcji i dwie zwykłe , czyli WG dobiera dwie zwykłe. Dopiero potem przechodzimy do fazy wypatrywania?

Seszena2
Dokładnie
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: seszena2 »

Dzięki za szybką odpowiedź

Seszena2
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: seszena2 »

Witam
Ponownie gra solo, gram barbarzyńcami.
Karta Wataha?
Pytanie:czy ta karta działa w grze z WG?

Seszena2
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: seszena2 »

I to samo pytanie odnośnie karty Sabotażysci
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: AiS »

Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Pixa »

Czy krolewskim basenem mozna zdjac ludziki z karty zamek?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ