Pierwsza poważna gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hectoro
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014, 19:36

Pierwsza poważna gra

Post autor: Hectoro »

Witam, poszukuje pierwszej "poważnej gry'
Do tej pory grałem w Monopoly, chińczyka i Mafię, więc tytuły popularne.

Nie szukam gry w gatunku rpg, bardziej sklaniam się przy delikatnej ekonomii, strategi ew. Lekką gra wojenna

Gram zazwyczaj w 2-3 osoby ale dobrze by było zagrać i w 5, cena nie gra roli.

Naradzie sklaniam się ku Carcassone z 1 lub 2 dodatkami,

Podawajcie propozycję z krótkim opisem, a i jeszcze nie chciałbym spędzić 5 godzin przy grze ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: rastula »

"naradzie" proponuję przelecieć ten wątek ;)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212


nie , nie jestem złośliwy - tam znajdziesz kilkadziesiąt tytułów dopasowanych do wielu kryteriów i ich kombinacji


jeśli "przesiadasz" się z chińczyka to Carcassonne będzie dobrym wyborem...więc może i porada niepotrzebna ...


z tytułów mniej oklepanych , nieco ( ale tylko nieco) bardziej złożonych mogę polecić

Takenoko lub Steam Park - albo i obie :D
Hectoro
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014, 19:36

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Hectoro »

Dzięki za odpowiedź, przyjrze się obu tytułom.
Ciągnie mnie też niesamowicie do agricoli, podoba mi się tematyka, lecz nie wiem czy to nie będzie za duży szok po przesiadce z prostego monopoly ?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: romeck »

Hectoro pisze:Dzięki za odpowiedź, przyjrze się obu tytułom.
Ciągnie mnie też niesamowicie do agricoli, podoba mi się tematyka, lecz nie wiem czy to nie będzie za duży szok po przesiadce z prostego monopoly ?
To może być szok. Spróbuj. Warto.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Hectoro
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014, 19:36

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Hectoro »

Czytałem parę recenzji, wszystkie wychwalają tę grę pod niebiosa, lecz nawet znawcy mówią o jej trudności.
No cóż może za parę lat, chociaż cholernie mnie ciągnie do niej, lecz nie kupię jej narazie, mogę Sie niepotrzebnie zrazic.

Może jakąś gra w konwncie horroru, tylko bez kooperacji ? Jakąś łatwa gra wojenną (memoir 44?, twilight marszów nie ta polka ;
Obecnie na 70% jestem zdecydowany na carcassone, w ticket to the ride nie odpowiada mi temaryka, a wolałbym wczuć Sie chociaż minimalnie w grę :)
HoLi
Posty: 693
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 77 times
Been thanked: 70 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: HoLi »

Moim zdaniem jeśli ciągnie Cię do Agricoli to powinieneś tej gry spróbować. Nie musisz jej od razu kupować, ale przynajmniej wypożycz(w miarę możliwości, korzystając np.: z wysyłkowych wypożyczalni), przetestuj na własnej skórze i wtedy zdecyduj czy warto wydać pieniądze na własny egzemplarz.
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: asiok »

Hmmm... A ja uparcie będę polecał wpis podany przez rastulę. To naprawdę świetny poradnik Odiego - jednej z najwyżej cenionych postaci "na rynku" planszówkowym i naprawdę może Ci sporo wyjaśnić.
To nie jest wybór typu "koszulka zielona czy czarna" - chcesz poświęcić nie tylko trochę pieniędzy, ale - przede wszystkim - dużo swojego czasu. Jeżeli wybierzesz źle - będziesz niezadowolony i na kupno kolejnej planszówki będziesz miał już mniejszą ochotę. Jeżeli wybierzesz dobrze - "wkręcisz" się w temat i wtedy... witamy współuzależnionego :)

Plaszówki polecone Ci przez jednego lub innego forumowicza bynajmniej nie muszą Ci "podejść" - wg BGG jest już ponad 50.000 gier, i większość z nich ma jakąś grupę miłośników. A należy pamiętać, że wiele z nich na to nie zasługuje..... To tak jak z muzyką - jeden woli Slayera, inny Stinga. A jest też grupa miłośników Disco Relax - i wszyscy oni mają święte prawo lubić to co lubią.

Dla własnego dobra - przeczytaj http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212

Pozdrawiam i życzę uzależnienia :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: rastula »

a może Eurocash? ;)
Awatar użytkownika
siemaziuta98
Posty: 253
Rejestracja: 06 kwie 2014, 20:04
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: siemaziuta98 »

Może Osadnicy z Catanu, to chyba najlepsza gra na początek.
Tutaj możesz przeczytać recenzje tej gry:
http://wokolplanszy.blogspot.com/2014/0 ... enzja.html
Serdecznie zapraszam na mój planszowy blog http://wokolplanszy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Paskudnik »

Też pomyślałem o Eurocash. W końcu o tej grze mówi się w wielu wątkach na tym forum :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Pixa »

Dajce spokoj z tym Eurocash bo jeszcze chlopina kupi :-) Obczaj Epoke Kamienia, Wsiasc do pociagu, Osadnikow czy Suburbia.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Hectoro
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014, 19:36

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Hectoro »

Wracając do porad kopii mojego tematu odnośnie Osadników, to zagrałem jedną rundkę z bratem i mam mieszane odczucia, trochę nie podobała mi się jej losowość, prawie wszystko zależy od rzutu kośćmi, wystarczy że ktoś obejmie prowadzenie to jest w uprzywilejowanej pozycji.
Wolałbym grę w której, gracz ma większą ingerencję w końcowy wynik. Nie powiem, że Settlersi lecz nie w moim typie
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1558
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 196 times
Been thanked: 596 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Ayaram »

generalnie na początek poleciłbym jednak coś ciupkę bardziej złożonego. Te wszystkie Ticket to ride, carcassone są ok do pogrania z rodziną, czy jak chcemy coś mega lekkiego, ale złapać podjarkę na planszówki to po takich leciutkich tytułach raczej ciężko :wink:
Hectoro
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014, 19:36

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Hectoro »

Zakupiłem okazyjnie w moim mieście carcassone ;)
Do wydania mam jeszcze +/- 150 zł max 180
Możecie podać mi tytuły bardziej złożone, mile widziana negatywną interakcja ;)

Żadnych rpg ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: DarkSide »

Na początek:
"Carcassonne" (+ ewentualnie ze 2 dodatki)
"King of Tokyo"
"Small World"
"Stone Age"
można szybko przeskoczyć na "Wysokie napięcie" a nawet spróbować zagrać w "Neuroshimę Hex" (wszak zasady są proste)

W między czasie warto zobaczyć jak Ci leżą lekkie tytuły towarzysko-familijne (jako dobry przerywnik): Dixit, Dobble, Kameleon, Fasolki, itd. Tu wybór jest szeroki.

p.s. "Agricolę" na początek odradzam
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Pierwsza poważna gra

Post autor: Tomzaq »

DarkSide pisze:Na początek:
"Carcassonne" (+ ewentualnie ze 2 dodatki)
"King of Tokyo"
"Small World"
"Stone Age"
można szybko przeskoczyć na "Wysokie napięcie" a nawet spróbować zagrać w "Neuroshimę Hex" (wszak zasady są proste)

W między czasie warto zobaczyć jak Ci leżą lekkie tytuły towarzysko-familijne (jako dobry przerywnik): Dixit, Dobble, Kameleon, Fasolki, itd. Tu wybór jest szeroki.

p.s. "Agricolę" na początek odradzam
Sorki, ale nie mam pojęcia dlaczego wszyscy polecają Potwory w Tokio. Dla mnie to bezmózgowa naparzanka bez celu. Grałem raz na pionku i więcej nikt mnie nie zmusi. Nie mam pojęcia dlaczego ta gra tak wysoko na BGG stoi.
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ