Fantasy, interakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: sqb1978 »

Nie wiem dlaczego jeszcze nikt nie zaproponował War of the Ring! :) koniecznie 2 edycja. A co najważniejsze jeszcze da się kupić. GoT już chyba nie ma.
- klimat fantasy - nie jest to konieczne, ale lubię,
Ma. Tematyki nie trzeba reklamować :)
- mocno grywalne dla 4 graczy, grywalne na 3 i fajnie jakby była opcja na 5, ale to nie jest konieczne,
Gra jest co prawda 2-4 graczy, ale najlepiej jednak gra się na 2. Co nie oznacza, że na 3 lub 4 źle :) Po prostu na 2 osoby jest mega epicko, a na więcej epicko.
- bardzo lubię ładne figurki, lubię dużą ilość figurek,
Chyba żadna planszówka nie ma ich więcej :)
- estetyka jest dla mnie ważna. Wiem, że to może się wydawać głupie, ale niektóre gry wydają mi się po prostu tandetne...,
Tutaj jest super, można obejrzeć zdjęcia na BGG. Jest też wersja kolekcjonerska, ale to już po $1000 chodzi :)
- czacha musi dymić,
Czacha bardzo dymi. Kolega wielki fan planszówek (ma ich z 15 i gra 5 razy w tygodniu) odkąd kupił tą grę to nie chce grać w nic innego
- fajnie jakby była skupiona na bitwach bardziej niż na ekonomii i innych elementach,
Bitwy 90% :)
- cena nie gra roli. I tak będzie zrzutka 2-3 osób, więc 100 zł w lewo czy prawo raczej nie robi różnicy.
Cena spora bo ok 250 zł ale przy zrzutce to nie gra roli chyba :)

Pozycja na BGG nie jest jakoś specjalnie istotnia dla pierwszych 100, ale jest mega wysoko: 20 miejsce planszowe i 1 miejsce klimatyczne
W porównaniu do GoT to wygląda to tak, że w GoT jest 40% walki, 50% polityki między graczami i 10% losowości. W WoP jest 80% walki, 10% losowości i 10% polityki między graczami jeśli gracie w więcej niż 2 osoby. Przy 2 osobach tylko walka bo ciężko o politykę między Hobbitami i Sauronem ;)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: Rocy7 »

War of the Ring nie zostało zaproponowane, bo przeskoczenie na poziom War of the Ring z Cyklad, to jeszcze większy skok ( z uwagi na skomplikowanie zasad (48 stron, wyjątki oraz wyjątki od wyjątków) niż w przypadku Runewars. Gra jest świetna, wymaga jednak sporo czasu 5 godzin, gracza który przeczyta 5 razy instrukcje i zapamięta niuanse, oraz wariant na więcej niż 2 osób może być trochę "na doczepkę", co zamierzam w czwartek zweryfikować.

Dodatkowo w War of The Ring, oprócz drużyny pierścienia w zasadzie są tylko bitwy, nie ma innych elementów jak ekonomia, dyplomacja jest szczątkowa i sprowadza się do momentu kiedy dany naród wejdzie w stan wojny.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: sqb1978 »

Zgadzam się ale bez przesady. Instrukcja jest długa, ale dlatego że pisana bardzo przejrzyście. Z tych 48 stron, 8 stron zajmuje spis treści, lista elementów i wprowadzenie fabularne, a 1/3 z pozostałej treści to spore grafiki, więc spokojnie będzie tego max. 30 stron bardzo czytelnego tekstu :) To nie to co MK 40 stron 2 x mniejszą czcionką.

Same zasady nie są takie trudne, spokojnie na poziomie GoT.

Przeskoczenie z Cyklad na Wojnę o Pierścień to rzeczywiście spory skok, ale tak samo będzie przy GoT.
A chłopaki chcą figurki, bitwy, epickość - to wszystko daje WoP.
Runewars nie grałem więc nie mam porównania.

Fakt zapomniałem dodać, że czas gry jest długi: 4h+, ale epickość wynagradza - nie czuć upływu czasu.

Niezależnie od wyboru uważam, że warto było wspomnieć o tym tytule - zarówno z uwagi na wymagania pytającego, jak i fajność gry :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: mig »

Imho Wojna o pierścień na więcej niż 2 osoby sprawdza sie bardzo przeciętnie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Kocur
Posty: 9
Rejestracja: 29 sty 2013, 10:24

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: Kocur »

A ja ze swojej strony mogę polecić grę 'Clash of Cultures' :) Jest wizualnie absolutnie przepiękna, bardzo dużo figurek: ludziki, statki i małe miasteczka. Jest tam element ekonomiczny/rozwoju, ale można też budować armie i kroczyć ścieżką wojenną :)

http://boardgamegeek.com/boardgame/4076 ... f-cultures
http://boardgamegeek.com/image/1463761/ ... f-cultures
http://boardgamegeek.com/image/1448823/ ... f-cultures


Drugą grę, którą mam i sobie cenię to Warcraft:

http://boardgamegeek.com/boardgame/7479 ... board-game

koniecznie z dodatkiem:

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... ansion-set.

Tutaj akurat nie ma figurek, są drewniane pionki, które szczerze powiedziawszy nie wyglądają rewelacyjnie :) Ale gra to w zasadzie samo nawalanie się + elementy ekonomii. Wszystko ma bardzo proste zasady i gra się bardzo przyjemnie. Grafiki są prosto z gry Warcraft 3, więc jeśli grałeś/jesteś fanem, to jest to dodatkowy atut. I nie wiem jak teraz, ale kiedyś egzemplarze pojawiały się często w forum handel i to dość niedrogo, ja za swoją dałem coś koło stówki z tego co pamiętam.

Niska pozycja na boardgamegeeku wynika pewnie z tego, że bez dodatku gra jest rzeczywiście słaba. Nie przejmowałbym się tym, bo właśnie ten dodatek naprawia dużo rzeczy, które były spartaczone w podstawce. Druga sprawa - może być mocno losowa, zależy co lubisz. My raz mieliśmy tak, że atak, który absolutnie nie miał szans niepowodzenia dostał bardzo niskie wyniki rzutu kostką, przez co sytuacja się odwróciła i gra trwała jeszcze długo, do ostaniej kropli krwi :)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Fantasy, interakcja

Post autor: Rocy7 »

Z Clash of Cultures to dobry pomysl jesli jezyk nie jest problem, bo gra ma,spora zaleznosc jezykowa. Jednak z opinii o tej grze walka nie jest, az tak istotna, w tej grze choc moze dac wygrana.
Awatar użytkownika
michasm
Posty: 56
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fantasy, interakcja

Post autor: michasm »

Witam ponownie!

Na wstępie chciałbym podziękować za wszystkie propozycje. Na zapoznanie się z tytułami poświęciłem w sumie około 15-20 h, ale było to całkiem przyjemne, więc nie uznaję tego za czas stracony :D

Z racji na to, że ostatnio nie mogę się dogadać z kolegą od cyklad odnośnie wspólnego grania lub pożyczenia gry zdecyduję się jednak najpewniej na zakup właśnie cyklad. Jest to dla mnie pewniak. Później poleci zapewne dodatek.

Podane propozycje nakierowały mnie jednak na dokładniejsze zapoznanie się z grami. Naprawdę wyciągnąłem z tego dużo wniosków i wydaje mi się, że kolejny zakup po cykladach będzie bardziej trafny niż Zimna Wojna właśnie dzięki Waszym wypowiedziom.

Pozwolę sobie uzupełniać ten wątek o kolejne pytania w razie kolejnych pytań skierowanych przeze mnie do forumowiczów i stąd proszę o niezamykanie tego tematu :)

Pozdrawiam Was wszystkich i jeszcze raz dziękuję za WSZYSTKIE odpowiedzi. Jestem pod wrażeniem działania tego forum :)
ODPOWIEDZ