Cytadela

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Cytadela

Post autor: Scott »

Brylantino pisze:Szukaj używek: ja swoją kupiłem za 30 zł w bardzo dobrym stanie :)
jak na razie moje poszukiwania zakończyły się fiaskiem :(
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: RunMan »

Trudno się dziwić temu, że nie pojawiają się żadne oferty. Kto chciałby pozbyć się Cytadeli? ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cytadela

Post autor: Pixa »

Moim zdaniem Cytadela jest dobra gra, ale bez przesady. Solidne 4/6 jak dla mnie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Cytadela

Post autor: polaquinha »

RunMan pisze:Trudno się dziwić temu, że nie pojawiają się żadne oferty. Kto chciałby pozbyć się Cytadeli? ;)
ano - ja! Tylko, że wersja EN.
:)
Sorki za offtopa ale jestem trochę sflustrowana graniem we 2 osoby.
A w wiecej nie mam okazji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Cytadela

Post autor: lacki2000 »

polaquinha pisze:Sorki za offtopa ale jestem trochę sflustrowana graniem we 2 osoby.
A w wiecej nie mam okazji.
A czym spowodowana jest ta "flustracja"? Ja grałem tylko w 4 osoby i w więcej to chyba bym nie chciał bo downtime bywa spory (jak się trafią myśliciele). A w mniej to mógłbym spróbować.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Cytadela

Post autor: Karh »

W 2 osoby są "szachy". Łatwiej można przewidzieć ruch przeciwnika. Wg mnie najlepszy wariant( tak, wiem, zdania są bardzo podzielone ;)
I was born too late
And I'll never be like you
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: romeck »

Nie nazwałbym 2-osobowej Cytadeli szachami, a świetną grą blefu. Był czas, że katowałem to ze swoją połową non stop.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cytadela

Post autor: Pixa »

Dla mnie osobiscie Cytadela sprawdza sie w szerszym gronie (optymalnie 4 osoby). Na 2 osoby to porazka imho.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cytadela

Post autor: Bea »

A mnie się wydaje, że dobrze chodzi na 2-3 osób (jest wtedy mocniej strategiczna) potem długo, długo nic i dopiero znów dobrze chodzi na 7-8 osób i wtedy jest po prostu zabawna.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: RunMan »

Hmm, no to ja mam zupełnie odmienne zdanie

Na 2-3 osoby gra jak dla mnie traci swoje rumieńce
Na 4-5 gra się idealnie, więcej niewiadomych, więcej pola do "pokminienia"
6+ to niestety downtime już zabija
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Cytadela

Post autor: lacki2000 »

hyhy, nieźle, niewiele gier ma taki rozrzut opinii o optymalności liczby graczy.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Cytadela

Post autor: Brylantino »

Pixa pisze:Dla mnie osobiscie Cytadela sprawdza sie w szerszym gronie (optymalnie 4 osoby). Na 2 osoby to porazka imho.
Całkowicie odwrotnie uważam: najfajniej jest do 3 osób. Powyżej 3 robi się nudno.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Cytadela

Post autor: charlie »

Według mnie dobrze (acz inaczej w każdym składzie) gra się do 5 graczy. Osobiście lubię te warianty 2-3 osobowe, w których wybiera się po 2 karty postaci - gra się wtedy szybciej i można więcej wycisnąć z jednego rozdania. Co nie znaczy, że na 4-5, ewentualnie 6 jest gorzej. Nie wyobrażam sobie natomiast gry na 7 osób, gdzie są takie dziwy jak np. zabójca i złodziej zawsze kogoś zabije lub okradnie. W 2-5 zawsze jest więcej emocji, bo zabójca czy złodziej mogą nie trafić.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cytadela

Post autor: mig »

Jak robimy ankietę to ja dorzucę, że na 2-3 osoby jest trochę przewidywalnie i nudnawo (zwłaszcza na dwie). Na 4 (ew 5) optymalnie a na więcej robią się straszne dłużyzny i gra przestaje być "prostą, szybką i dynamiczną grą blefu" :( Poza czekaniem na swoją kolejkę w grze na więcej osób jest trudniej zebrać wymaganą do zwycięstwa kasę (więcej potencjalnych przeszkadzaczy i większa szansa, że w grze będą karty służące do osłabiania przeciwnika). Moja rekordowa rozgrywka w Cytadelę trwała w 6 osób chyba ze 2,5 godziny. Zebrało się 4 myślicieli i można zwariować z nudów było :( Koszmar.
Ale oczywiście w ekipie zamulaczy już na 4 osoby może być nieznośny downtime a w ekipie lubiącej dynamiczne rozgrywki nawet w pełnym składzie da się zagrać w rozsądnym czasie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cytadela

Post autor: Bea »

mig pisze:Jak robimy ankietę to ja dorzucę, że na 2-3 osoby jest trochę przewidywalnie
Trzeba się nieźle nakombinować, żeby tak zblefować, żeby właśnie nie było przewidywalnie a przy okazji wyciągnąć dla siebie korzyści. Dlatego gra na 2 osoby jest fajna ;)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Cytadela

Post autor: watman »

Na 6 przy jednym zamulaczu, dwoch myslicielach,jednym zywiolowcu i dwoch najnormalniejszych graczach rzadko wychodzimy poza ramki 75-90 minut :) i uwazam, ze w mniej niz 6 osob Cytadela nie ma sensu :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Cytadela

Post autor: Scott »

Zapytałem tylko kiedy Cytadela będzie dostępna, i jaki się temat ciekawy zrobił :D Moje pytanie jest już nieaktualne, bo powróciło na półki 3trolli. Właśnie zrobiłem zamówienie :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4086
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 293 times
Been thanked: 173 times

Re: Cytadela

Post autor: lacki2000 »

Scott pisze:Zapytałem tylko kiedy Cytadela będzie dostępna, i jaki się temat ciekawy zrobił :D Moje pytanie jest już nieaktualne, bo powróciło na półki 3trolli.
Tak łatwo się nie wykręcisz - teraz musisz zagrać w różnych składach liczbowych i zamulających a potem dać kontrowersyjną odpowiedź co do optymalności liczby graczy.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Cytadela

Post autor: Scott »

lacki2000 pisze:
Scott pisze:Zapytałem tylko kiedy Cytadela będzie dostępna, i jaki się temat ciekawy zrobił :D Moje pytanie jest już nieaktualne, bo powróciło na półki 3trolli.
Tak łatwo się nie wykręcisz - teraz musisz zagrać w różnych składach liczbowych i zamulających a potem dać kontrowersyjną odpowiedź co do optymalności liczby graczy.
Ze składem może być ciężko, ale spróbuję! Postaram się też odnieść do optymalnej liczby graczy, ale w styczniu, bo grę przywiozę dopiero po nowym roku! <niemogący się doczekać> :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Cytadela

Post autor: Matio.K »

www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cytadela

Post autor: Rocy7 »

Jaka jest roznica miedzy 2 edycja a pierwsza? Wiecej postaci?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Cytadela

Post autor: charlie »

Rocy7 pisze:Jaka jest roznica miedzy 2 edycja a pierwsza? Wiecej postaci?
Jeżeli pytasz o polskie wersje to różnią wielkością pudełka (pierwsza edycja - dwukrotnie większe pudło, druga - mniejsze coś jak Mag Blast, Sobek, Czerwony listopad). Poza tym niczym, o ile mi wiadomo, w każdym razie obie edycje zawierają dodatek Mroczne Miasto, jeśli o to pytasz.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Cytadela

Post autor: Rocy7 »

charlie pisze: Poza tym niczym, o ile mi wiadomo, w każdym razie obie edycje zawierają dodatek Mroczne Miasto, jeśli o to pytasz.
dzieki.
ODPOWIEDZ