Piętaszek

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Piętaszek

Post autor: lesar »

1. Białe pole na kartach walki wskazuje maksymalną liczbę kart jaką mogę pociągnąć. Jeżeli walczę z zagrożeniem np. o wartości 2 a białe pole wskazuje mi, że mogę wyciągnąć maksymalnie 2 karty, to jeżeli za pierwszym razem wciągnę kartę walki o wartości 2, to w tym przypadku już wygrywam walkę i nie ciągnę drugiej karty czy tak? Czy muszę koniecznie ciągnąć aż do limitu?

2. Czy ze specjalnych zdolności na kartach walki mogę korzystać w każdym momencie walki (oczywiście jeżeli zdolność na to pozwala)? Nie muszę czekać aż wyłożę wszystkie karty (określone limitem na biały polu karty zagrożenia) i wtedy rozpatrywać zdolności?

Gram wg powyższych zapisów, ale dla pewności dopisuję, jestem po kliku rozdaniach i mój najwyższy wynik to..0 pkt. doszedłem do żółtego etapu oraz -7 punktów na etapie czerwonym, oba na poziomie 1. Nie dane mi było walczyć z piratami.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek

Post autor: Rune »

Dzisiaj z czystej ciekawości przeglądłem instrukcję do Piętaszka i jestem przekonany, że w instrukcji jest zapis, że nie musisz dociągć kart walki do limitu, który został określony na karcie z którą aktualnie walczysz (zasady gry dopuszczają nawet możliwość świadomej porażki). Czyli jeśli uznasz, że więcej nie dociągasz to tego nie robisz i rozpatrujesz wówczas właściwości swoich kart. Ale to tylko wywód z 1 czytania instrukcji przy śniadaniu w pracy ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek

Post autor: lesar »

Przeanalizowałem dokładnie instrukcje i system rozrywki i już na pewno wiem, że pobieram tyle kart ile uważam, przerywam jak pokonam zagrożenie.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Piętaszek

Post autor: Rune »

Czyli moje słowa się sprawdziły 8)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek

Post autor: lesar »

A jak podejść do takiego układu:
mam 1 kartę ze zdolnością kopiowania i 1 kartę ze zdolnością wymiany (x1), ze zdolności obu jeszcze nie skorzystałem, zależy mi aby wymienić kartę ze zdolnością wymiany, ale nie mogę jej użyć na samą siebie, tak więc korzystam z karty kopiowania, kopiuję zdolność wymiany i wymieniam kartę ze zdolnością wymiany, czy tak mogę? W instrukcji jest napisane, że zdolność z karty ze zdolnością specjalną mogę użyć tylko na inną odkrytą kartę walki, ale czy powyższe podejście to omija. Karta kopia kopiowania kopiuje zdolność a nie kartę tak więc wydaje mi się, że mogę tak postąpić.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Piętaszek

Post autor: piotrest »

hej mam takie wątpliwości:
1) czy można kartą "zniszcz!" usunąć z gry kartę która nie ma specjalnej zdolności np. kartę robinsona "0-słaby", "-1" itd?
2) jeśli mamy kartę "pod spód" po prawej stronie zagrożenia to możemy jakąś inną kartę wsadzić na spód stosu kart robinsona ale już nie dobierzemy w jej miejsce karty?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek

Post autor: lesar »

@piotrest
1) jak najbardziej tak, zdolność działa na wszystkie kart walki, wybranej karty nie usuwasz od razu podczas walki, odwracasz ją, ma ona wartość zero ale nadal zajmuje miejsce (nie możesz dobrać innej z lewej strony), usuwasz ją dopiero po walce z gry
2) zawsze musisz wykorzystać inną kartę niż ta której zdolność chcesz wykorzystać, jeżeli użyjesz właściwości 1xpod stos zabierasz kartę z lewej strony karty zagrożeń i dociągasz kolejną na tą stronę za darmo, a jak zabierasz z prawej to musisz już za kolejną zapłacić, jeżeli chcesz dołożyć.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Piętaszek

Post autor: piotrest »

lesar pisze:@piotrest
2) zawsze musisz wykorzystać inną kartę niż ta której zdolność chcesz wykorzystać, jeżeli użyjesz właściwości 1xpod stos zabierasz kartę z lewej strony karty zagrożeń i dociągasz kolejną na tą stronę za darmo, a jak zabierasz z prawej to musisz już za kolejną zapłacić, jeżeli chcesz dołożyć.
w tym przypadku myślę, że kartę ciągniesz w miejsce poprzedniej "tylko" jak "pod spód" jest po lewej stronie, a gdy jest po prawej to tylko kładziesz wybraną kartę pod spód deku robinsona bez opcji dociągu :)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek

Post autor: lesar »

@piotrest
dokładnie tak jak piszesz, ten płatny dociąg z prawej flanki napisałem dodatkowo, aby zobrazować różnice
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Mariatta
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2013, 18:36

Re: Piętaszek

Post autor: Mariatta »

Dopiero zaczynam przygodę z Piętaszkiem i mam na początek pytanie odnośnie liczenia punktów - bo sumuję siłę z pokonanych kart zagrożeń - tylko która cyfra z karty w tym momencie mnie interesuje? Siła Robinsona czy siła zagrożenia na danym etapie?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Piętaszek

Post autor: lesar »

Sumuje się dużą cyfrę w lewym górnym rogu, czyli wartość siły z karty walki. Nie sumujemy siły zagrożenia.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Mariatta
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2013, 18:36

Re: Piętaszek

Post autor: Mariatta »

Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że już więcej wątpliwości nie będzie.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Piętaszek

Post autor: TTR_1983 »

1) Po użyciu karty wymiana gdzie należy odkładać wymienianą kartę? na spód zakrytego stosu kart Robinsona, czy na wierch stosu odrzuconych kart Robinsona?
2) Kiedy można korzystać ze zdolności specjalnych kart? w momencie ich wyłożynia ( np. wykładam pierwszą z 4 darmowych i mam +2 życie, mogę od razu wziąć 2 znaczniki życia), czy dopiero po rozpatrzeniu walki?
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Piętaszek

Post autor: merrin »

Witaj,

Postaram się pomóc:

1) Wymienianą kartę odkładasz na wierzch stosu odrzuconych kart Robinsona.

2) Ze zdolności specjalnych korzystasz w momencie, w którym Ci to odpowiada, możesz w trakcie odkrywania kart, przed walką, a możesz i po walce. Często dobry moment jest istotnym elementem taktyki. Czyli w podanym przez Ciebie przykładzie po wyłożeniu pierwszej darmowej karty możesz od razu wykorzystać jej zdolność, czyli wziąć +2 życia i wtedy ciągnąć kolejne karty.

Pozdrawiam!
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Piętaszek

Post autor: TTR_1983 »

dzięki wielkie :)
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Piętaszek

Post autor: Johnny Uraner »

Też mam parę pytań:

1) Czy jak siła krainy wynosi dajmy na to jeden, a mi karty Robinsona dały na przykład -2 to w sumie na koniec walki (przegranej) odejmuje sobie 3 punkty życia?

2) Czy utrata punktów życia do zera automatycznie kończy grę? Nigdzie nie jest to w zasadach wyraźnie opisane. Napisane jest natomiast, że gra kończy się przy pojedynku z piratami. Do tej pory zakończałem grę w momencie utraty wszystkich punktów życia. W efekcie nigdy nawet nie doszedłem do "czerwonego" etapu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Piętaszek

Post autor: rastula »

Johnny Uraner pisze:Też mam parę pytań:

1) Czy jak siła krainy wynosi dajmy na to jeden, a mi karty Robinsona dały na przykład -2 to w sumie na koniec walki (przegranej) odejmuje sobie 3 punkty życia?

2) Czy utrata punktów życia do zera automatycznie kończy grę? Nigdzie nie jest to w zasadach wyraźnie opisane. Napisane jest natomiast, że gra kończy się przy pojedynku z piratami. Do tej pory zakończałem grę w momencie utraty wszystkich punktów życia. W efekcie nigdy nawet nie doszedłem do "czerwonego" etapu.

1) tak - różnica pomiędzy twoimi punktami a siłą zagrożenia

2) możesz mieć 0 wskaźników życia - strata kolejnego to koniec gry - jest to chyba napisane w instrukcji...przynajmniej gdzieś czytałem...
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Piętaszek

Post autor: the_ka »

rastula pisze:
2) możesz mieć 0 wskaźników życia - strata kolejnego to koniec gry - jest to chyba napisane w instrukcji...przynajmniej gdzieś czytałem...
"Brak punktów życia jest akceptowalny, ale jeśli w takiej sytuacji będziesz zmuszony poświęcić punkt zycia, przegrywasz!"
strona 7, Koniec Gry
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Piętaszek

Post autor: Johnny Uraner »

Ok, dzięki za odpowiedź panowie, ale nadal nie potrafię wyczytać z kontekstu czy ten "koniec gry" tyczy się tylko dojścia do momentu walki z piratami, czy też (jak wydaje mi się powinno być) działa na każdym etapie - to jest zielonym, żółtym, czerwonym jak i finalnym.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Piętaszek

Post autor: Czochrun »

Gra kończy się gdy:
- musisz "pobrać" kolejny punkt życia, a już go ich nie masz.
- gdy pokonasz drugiego pirata.

W obu przypadkach liczysz sobie punkty wg schematu podanego na przedostatniej stronie instrukcji (za każde pokonane zagrożenie, za pokonanego pirata, za karty starzenia etc.) i nie ma to znaczenia czy przegrałeś w etapie zielonym, żółtym, czerwonym czy może w trakcie walki z piratami.
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Piętaszek

Post autor: Johnny Uraner »

Dzięki za odpowiedź. Tylko raz policzyłem sobie punkty - po pierwszej wygranej grze. W innych przypadkach myślałem, że się nie liczy.

Zdobyłem 109. :twisted:
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Piętaszek

Post autor: piotrest »

mam pewną wątpliwość odnośnie zakończenia gry:

"Przypadek specjalny: jeśli dociągnąłeś wszystkie swoje karty walki, przez co opróżniłeś stos kart
Robinsona, i wciąż nie masz wystarczająco dużo siły, aby wygrać walkę z piratem (nawet wykorzystując
wszystkie zdolności specjalne), również przegrywasz!"


czy to oznacza, że podczas walki z piratami nie można przetasowywać kart robinsona jeśli się skończyły, tak jak to było przez poprzednie 3 etapy? jeśli tak, to istnieje duża szansa, że jeśli pokonamy pierwszego pirata to przy drugim nie starczy nam kart... dobrze myślę?
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Piętaszek

Post autor: janekb »

czy to oznacza, że podczas walki z piratami nie można przetasowywać kart robinsona jeśli się skończyły, tak jak to było przez poprzednie 3 etapy? jeśli tak, to istnieje duża szansa, że jeśli pokonamy pierwszego pirata to przy drugim nie starczy nam kart... dobrze myślę?
Raczej chodzi o sytuację kiedy skończyły się już wszystkie karty walki nawet w stosie kart odrzuconych. Ten wyjątek, o którym mówi instrukcja odnosi się do tego, że zawsze musisz poświęcać życie, jeśli brakuje Ci puntów zwycięstwa, i dociągać karty tak długo aż będziesz, albo miał wystarczającą ilość punktów zwycięstwa, albo aż braknie Ci punktów życia, a nadal pirat nie będzie pokonany. Wyjątek tłumaczy sytuację kiedy karty się skończą (także w stosie kart odrzuconych), a Ty nadal będziesz posiadał życie. W takim przypadku po prostu przegrywasz, co zresztą jest logiczne, bo więcej siły już nie stworzysz :)
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Piętaszek

Post autor: piotrest »

janekb pisze:
Wyjątek tłumaczy sytuację kiedy karty się skończą (także w stosie kart odrzuconych), a Ty nadal będziesz posiadał życie. W takim przypadku po prostu przegrywasz, co zresztą jest logiczne, bo więcej siły już nie stworzysz :)
i to mnie przekonuje :D
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 330
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 156 times

Re: Piętaszek

Post autor: olocop »

Mam pytania, bo nie mogę tego w instrukcji znaleźć:
1) czy "1x zniszcz" pozwala na odrzucenie karty starzenia? Rozumiem, że tak.
2) rozumiem, że zdolności specjalnych mozna użyć tylko przed rozpatrzeniem walki. Pytam w odpowiedzi na:
merrin pisze:2) Ze zdolności specjalnych korzystasz w momencie, w którym Ci to odpowiada, możesz w trakcie odkrywania kart, przed walką, a możesz i po walce.
Jeśli można by po walce, to wtedy zdolność "1x pod stos" powodowałaby, że po wygranej walce mogę odłożyć na spód najsilniejszą kartę. Czy tak, czy nie?
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
ODPOWIEDZ