Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

50 punktów można nadrobić na samym wydarzeniu punktującym produkcję. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

albo dobrym lotem w kosmos :) Niezła wojna zaś da 2x tyle punktów albo po prostu przeciwnik zrezygnuje :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

ragozd pisze:albo dobrym lotem w kosmos :) Niezła wojna zaś da 2x tyle punktów albo po prostu przeciwnik zrezygnuje :)
No nie, na to nie mogę sobie pozwolić - jeśli raz zmuszę ukochaną do poddania się to nagle się okaże, że jej ulubiona jak dotąd planszówka stała się głupia, nudna, a ja jej nie kocham i chcę jej dokuczyć :P
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

To chyba powinniście zrezygnować z wojen. Być może także z agresji... :-)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Czyli z TtA ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

costi pisze:Czyli z TtA ;)
No właśnie, a do tego nie dopuszczę, zbyt mocno pokochałem tą grę :) jak na razie agresje przechodzą ale na zasadzie "Jak mogłeś zabić mi lidera?! Kochanie ale Ty i tak wygrałaś i to z dużą przewagą. To co z tego, zabijanie lidera jest niemiłosne" :D Heh moja luba odbiła się już od kilku fajnych gier właśnie przez negatywną interakcję... Coż, od TtA odbić się jej nie pozwolę, jak będę musiał to ją przywiążę ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: KubaP »

Proste rozwiązanie, grajcie w więcej osób i napadaj na innych ;)
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... p?p=169111 - daj jej do przeczytania akapit o Kulturze Gry, szczególnie punkt 9.

Powiedz też, że dopóki sobie tego nie przyswoi, nie będzie czerpać pełnej radości z prawie żadnej gry.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kwiatosz »

Akurat punkt 9 jest często bzdurny - wręcz sytuacyjnie nie jest. Ktoś mi w Formula de wjechał (zgodnie z regułami) w bolid przez co w połowie wyścigu (z 6h spokojnie to trwało w sumie) nie miałem żadnych szans wygrać. Mam po tym nie zmienić zdania o kimś?

Dyskutowanie o rozgrywce po grze jest ważną dla mnie częścią tego hobby, łącznie z solidnym wypominaniem zachowań irracjonalnych :)

To gry są dla ludzi, a nie ludzie dla gier. Ja w dwuosobówki, w których ktoś jednym posunięciem może mi zepsuć 3godzinną grę, zdecydowanie nie lubię grać i nie widzę powodu tłumaczyć, że tak się nie gra i trzeba się zwalczać. Ja z narzeczoną gram raczej Zaginione Miasta a nie szachy, bo ja nie lubię rywalizacji w nielosowych grach (bo wtedy nie odpoczywam, a z narzeczoną gram w ramach relaksu a nie współzawodnictwa).

Można sobie przyswoić "w grach chodzi też o łojenie wroga" - ale nie widzę w jaki sposób zwiększa to przyjemność czerpaną z gry, skoro dla kogoś radość daje budowanie a nie walka. Ja sobie mogę sobie przyswoić 78 razy a i tak nie zacznę lubić jak ktoś mnie z miejsca w Mafii ubija, "bo ja zawsze jestem w mafii" ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kemotix »

Jak najbardziej popieram! Też lubię podyskutować po rozgrywce, przeanalizować pewne zagrania i to nie tylko te dla mnie niekorzystne :) Chodziło mi właśnie o zdanie "To była tylko gra".

Jak jakaś planszówka nie pasuje, to po co się męczyć / okrawać ją o pewne zasady?
A jeżeli umożliwia, tak jak napisałeś, zniweczenie 3 godzinnego trudu jednym zagraniem to chyba nie warto do niej nawet siadać ;)
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: aplegat »

Gość ma rację - Monarchia konstytucyjna to bardzo wartościowy ustrój, dający fajną kombinację liczby akcji cywilnych i politycznych, dostępny wcześniej niż Demokracja i od niej tańszy, inwestycja w niego ma większą szansę się zwrócić :).

Wiem, sprawa jest dość istotna, niemniej jednak - NMSP ;).
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Chyba nikt o tym tu nie pisał, a na BGG pojawiły się pliki z koreańskim i hiszpańskim dodatkiem (oficjalne karty, ale nie wiem czy aprobowane przez Vlaadę). Właśnie zaczałem się ślinić i już nie mogę się doczekać, aż dorwę się do drukarki. Jedyne co mnie smuci to to, że karty z dodatkowego egzemplarza, kupionego swego czasu wspólnie na forum w celu wydrukowania i naklejenia polskich oraz czeskich kart, zaczynaja się kończyć (po druku tych zostanie miejsce już tylko na jeden oficjalny dodatek, jeśli takowy się ukaże w jakimś kraju).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: sillue »

W sumie to jest jakaś myśl, może są chętni do złożenia się na egzemplarz do podziału w celu dorobienia kart czeskich, hiszpańskich, koreańskich itd...?
manus
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2006, 18:45
Lokalizacja: Gdansk

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: manus »

Ja bylbym chetny - dla ustalenia uwagi: mowa o zakupie wersji ENG ?
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6538
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: abadura »

Ja też wyrażam zainteresowanie. Ale czy realizacja kart we własnym zakresie? Bo nie wiem jak się za to zabrać...
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: sillue »

manus pisze:Ja bylbym chetny - dla ustalenia uwagi: mowa o zakupie wersji ENG ?
wszystko jedno, skoro na karty idą naklejki...
manus
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2006, 18:45
Lokalizacja: Gdansk

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: manus »

nie do konca wszystko jedno - karty sa troche inne ...
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: sillue »

manus pisze:nie do konca wszystko jedno - karty sa troche inne ...
no to zwracam honor i dodatkowo trzeba rozgraniczyć, komu na jakiej wersji zależy,

osobiście mam polską...

co do ilości dodatek Czeski: A:2 I:2 II:2 III:2
Koreański: A:2 I:2 II:2 III:2
Hiszpański: A:- I:2 II:2 III:2 dodatkowo 3 militarne: II:2 III:1
i fanowski: A:4 I:4 II:4 III:4

suma: A:8 I:10 II:10 III:10 + militarne

wąskie gardło stanowią karty antyczne - 8 potrzebnych, a tylko 20 w grze... innych faz jest po 55, więc na 5 osób można egzemplarz liczyć i każdy dostanie 4 antyczne karty i sobie wybierze...
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6538
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: abadura »

Ja nie mam żadnego dodatku poza polskimi. Więc potrzebuję dużo kart. Nie mówiąc o BGO 2 i 3. ;)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pynio »

Witam wszystkich!!!

Szybkie pytanie, ponieważ wynikła o to dość duża afera przy stole. Mamy zagrany cud "Kopalnia soli w Wieliczce" i zagrywamy kartę - "rozwój ekonomiczny". Czy po zagraniu tej karty należy rozliczyć kopalnię? Zasadniczo pytanie kieruję też jeśli chodzi o Kolej transkont. Jednego wieczora zagraliśmy, że są doliczane, za drugim razem zagraliśmy, że te dobra nie są produkowane dodatkowo tylko wzięliśmy pod uwagę same kopalnie i farmy.

ps. gra jest kompletną rewelacją :)
ps2. niestety nie znalazłem na forum odpowiedzi na to nurtujące Nas pytanie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

Nie ten dział, ale TAK należy rozliczyć kopalnię - jeżeli jakaś kopalnia produkuje podwójnie dzięki cudom, to wydarzenia nakazujące kopalniom produkcję powodują, że kopalnia wyprodukuje podwójnie.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 301
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 15 times
Been thanked: 48 times

Wynalezienie nauki

Post autor: Bruno555 »

Witam
Rozegrałem kilka partii w Cywilizację i wydaje mi się że wszystko zrozumiałem, jednakże jednego nie mogę rozgryźć, a mianowicie:
czy jak wynajdujemy jakąś technologie to płacimy punktami nauki odejmując te jakie zapłaciliśmy za wynalezienie technologi o poziom niżej?
np. Czy wynajdując naukę satelity płacimy: 9(sat.) - 6(kartografia) = 3 do zapłaty (wartości nauk są przypadkowe).
Czy płacimy całą wartość czyli 9?
Wydaje mi się logiczne że powinno się odejmować, jednakże nie mogę tego nigdzie znaleźć w instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

Nie, za wynalezienie każdej nowej technologii trzeba zapłacić cały koszt żarówek na karcie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Problem z (nie)zadowoleniem i kartą Biskupin

Post autor: Pynio »

1. Jeśli jeden z moich ludzików stoi na torze (nie)zadowolenia i ktoś (nie ja, nie wiem czy to ważne) losuje kartę z antyku umożliwiającą przesunięcie wolnego robotnika na np. pole świątyń to czy może to zrobić (do czasu rozliczenia mojego dochodu pole (nie)zadowolenia jest puste)

2. Karta Biskupin pisze o braku dodania pkt. siły w przypadku agresji. Czy tylko brane pod uwagę są karty wydarzeń typu AGRESJA czy chodzi generalnie o agresję - w tym wypadku także WOJNĘ?

Przepraszam jeśli nie ten dział, ale zauważyłem, że tutaj toczy się głównie dyskusja na temat TTA odnośnie zasad.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

1. możesz go przesunąć
2. skoro jest napisane Agresja, to właśnie chodzi o agresje :) nie chodzi ani o Wojny, ani o Wydarzenia ani o żadne inne nie wypisane tam typy kart :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ