51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Witam.
Jak rozumiem teraz już nie można łączyć żetonów, kart natychmiastowych i kart frakcyjnych żeby np. robić przyłączenie - trzeba wszystko zamienić na żetony i dopiero zrobić odpowiednią akcję? (Oczywiście jestem świadomy, że z samej karty frakcyjnej można od razu zrobić szybką akcję).
Karta: Siedziba Gangu - "Wykonując udany najazd na Lokację Przeciwnika możesz pobrać Zasoby wyszczególnione w czerwonym polu Zdobyczy najeżdżanej karty Lokacji po czym zdecydować o nie zamienianiu jej w Zgliszcza" - Czy właściciel najechanej lokacji pobiera żetony/ludzi z niebieskiego paska? Wydaje mi się, że tak bo:
"W wyniku Podboju gracz atakujący natychmiast otrzymuje Zasoby przedstawione na czerwonym polu Zdobyczy atakowanej Lokacji, a gracz broniący się otrzymuje Zasoby przedstawione na niebieskim Polu Umowy atakowanej Lokacji.
Atakowana karta Lokacji odwracana jest rewersem ku górze i pozostaje na polu gry jako Zgliszcza."
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: WRS »

Pytałem kiedyś o to P.T. Autora:
Siedziba gangu
Czy rezygnując z obracania w perzynę (zgliszcza ;) ) pozbawiam obrońcę jego zasobów z niebieskiej części karty?
i uzyskałem jednoznaczną odpowiedź:
Tak
Co ma sens fabularny, bo przecież to z niebieskiego to uratowane resztki...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Kolejne pytanko. Chodzi o cechy lokacji X => Y (za spełnienie warunku X otrzymujesz Y)
Czy te karty działają tak jak bohaterowie z podstawki - muszą leżeć na stole i dopiero wyłożenie następnych kart daje punkty?
Np karta Gruzowisko - za przyłączenie karty z symbolem cegły => otrzymujesz 2 PZ. Czy przy wyłożeniu Gruzowiska kładziemy 2 PZ na tej karcie za jej wyłożenie czy trzeba przyłączyć inną kartę z symbolem cegły żeby dostać 2 PZ?
Punkt graniczny - za wykonanie akcji przyłączenia => otrzymujesz 1 PZ - to samo pytanie
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zachi »

gath pisze:Kolejne pytanko. Chodzi o cechy lokacji X => Y (za spełnienie warunku X otrzymujesz Y)
Czy te karty działają tak jak bohaterowie z podstawki - muszą leżeć na stole i dopiero wyłożenie następnych kart daje punkty?
Np karta Gruzowisko - za przyłączenie karty z symbolem cegły => otrzymujesz 2 PZ. Czy przy wyłożeniu Gruzowiska kładziemy 2 PZ na tej karcie za jej wyłożenie czy trzeba przyłączyć inną kartę z symbolem cegły żeby dostać 2 PZ?
Punkt graniczny - za wykonanie akcji przyłączenia => otrzymujesz 1 PZ - to samo pytanie
Na Gruzowisko kładziesz 2PZ dopiero po przyłączeniu kolejnej karty z symbolem Cegły. Reguła wspólna dla wszystkich kart tego typu, czyli zaczyna działać dopiero po wyłożeniu.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Andy »

A czy zwróciliście uwagę, że Gruzowisko z Nowej Ery różni się od Gruzowiska z podstawki? Stare dodawało 1 PZ do ich ogólnej sumy za każdą ceglaną kartę znajdującą się w danym momencie na obszarze gracza, co oznaczało, że gdy traciliśmy taką kartę (np. wskutek przebudowy), to traciliśmy też taki dodatkowy PZ. Nowe Gruzowisko daje żeton 2PZ w momencie wystawienia każdej ceglanej lokacji i są to punkty "niezbywalne".

Zastanawiam się, jak to będzie działało w przypadku łączenia dodatku z podstawką.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Dasti »

Witam.

Mam pytanie odnośnie zasad kart cechy, które dają punkty zwycięstwa w momencie wyprodukowania danego surowca. W instrukcji - strona 18, ostatni akapit - mamy przykład działania karty "Plac budowy", w którym jest napisane, że punkt zwycięstwa otrzymujemy za pozyskane surowce w fazie produkcji. Natomiast na następnej stronie mamy przykład działania karty "Cysterna" (pierwszy akapit drugiej kolumny) i tutaj mamy napisane, że punkt zwycięstwa należy się za każdy zdobyty surowiec (w tym przypadku paliwa) w dowolnej fazie. Moim zdaniem ikony są identyczne - poza symbolem surowca, a sposób działania inny. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu problemu.
DST
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: WRS »

Wydaje mi się, że przy cysternie jest błędny przykład.
Cysterna miała być przykładem karty z omawianym symbolem. I powinno tak zostać.

A wcześniej Plac budowy jest przykładem - poprawnie omówionym - zestawu symboli (znak)=>(1VP)

Ale może P.T. Autor mnie poprawi, jeśli zbłądziłem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Kurczu »

Mam pytanie o kartę Kaplica z symboli przy obrazku oraz z odległości obronnej wynika, że jest to karta z cechą, lecz sposób działania przypomina karty lokacji z regułą akcji. Czy gdzieś jest błąd w druku? czy można sobie poświęcać karty z ręki za 1 PZ bez wysyłania robotnika i od razu tak zrobić z 3 kartami?
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zachi »

Kaplica - jest błąd na karcie, Trzewik to gdzieś na bgg potwierdził, powinna być ikona karty z ręki a nie karty ze stosu. Poza tym działa jak Baby Swift z 51. - możesz odrzucić kartę (bez poświęcania pracownika), by położyć 1PZ na Kaplicy. Jest to akcja, więc odrzucasz po jednej karcie na raz.

Co do tych kart, gdzie dostajesz PZ za wyprodukowanie surowca - jeszcze się muszę upewnić, bo ta reguła ewoluowała dość mocno.
slimak
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2009, 16:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: slimak »

Mam pytanie : jak teraz działa karta Lombard u Kellego ?
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: kgrzesiek »

Mam pytanie o podpisywanie umow z innymi graczami czy ktoś mógłby mi dokładnie to wytłumaczyć bo nie rozumiem dokladnie tego tzn.
Podpisuje umowe daje znacznik umowy na dana lokalizacje i produkuje mi to co jest na niebieskim tle czy dobrze rozumiem ?
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: sheva »

kgrzesiek pisze:Mam pytanie o podpisywanie umow z innymi graczami czy ktoś mógłby mi dokładnie to wytłumaczyć bo nie rozumiem dokladnie tego tzn.
Podpisuje umowe daje znacznik umowy na dana lokalizacje i produkuje mi to co jest na niebieskim tle czy dobrze rozumiem ?
Dokładnie tak :)
slimak pisze:Mam pytanie : jak teraz działa karta Lombard u Kellego ?
Dokładnie tak samo jak wcześniej, co w niej mogło by się zmienić? Wchodzisz na tą kartę gościem i odrzucasz podbitą lokacje, dostajesz dwa pkt nie dostajesz żadnych profitów z karty.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: schizofretka »

Umowę nawiązywać można tylko z tymi kartami innych graczy, które przyłączyli do swego stanu, nie z tymi, z którymi mają podpisaną umowę? Czy można zerwać umowę z własną lokacją?

I pytania o karty:

1. Demolition Squad - co robi?
2. Expedition - Wybierz lokację produkującą żetony kontaktu i pobierz je?
3. Wrecked Transporter - zamienia dowolny zasób na uniwersalny zasób? Kiedy ta ikonka oznacza dowolny zasób, a kiedy uniwersalny?
4.Radioactive Colony - co dokładnie można tam przechowywać? Tylko te zasoby, które przynosi w momencie zagrania?
5. Messenger / posłaniec (a także tynkarz, tycjan) - pozwala przyłączyć kartę danego typu za darmo?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: WRS »

schizofretka pisze:Umowę nawiązywać można tylko z tymi kartami innych graczy, które przyłączyli do swego stanu, nie z tymi, z którymi mają podpisaną umowę?
Tak, umawiamy się z lokacją (a nie z łupem, czy inną umową).
schizofretka pisze:Czy można zerwać umowę z własną lokacją?
Tak.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Andy »

schizofretka pisze:Kiedy ta ikonka oznacza dowolny zasób, a kiedy uniwersalny?
Surowiec (zasób) uniwersalny to nic innego niż dowolny surowiec. :)

Z instrukcji:
Żeton Surowca Uniwersalnego jest odpowiednikiem jednego, ale za to
dowolnego Surowca. Gracz pobiera normalnie żeton Surowca Uniwersalnego
i w momencie, gdy zechce go wykorzystać decyduje, jaki to Surowiec.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zachi »

schizofretka pisze: 1. Demolition Squad - co robi?
2. Expedition - Wybierz lokację produkującą żetony kontaktu i pobierz je?
3. Wrecked Transporter - zamienia dowolny zasób na uniwersalny zasób? Kiedy ta ikonka oznacza dowolny zasób, a kiedy uniwersalny?
4.Radioactive Colony - co dokładnie można tam przechowywać? Tylko te zasoby, które przynosi w momencie zagrania?
5. Messenger / posłaniec (a także tynkarz, tycjan) - pozwala przyłączyć kartę danego typu za darmo?
1. Akcja - wydajesz żeton przebudowy i kładziesz człowieka na tej karcie, i możesz zrobić przebudowę uniwersalną (czyli - nie wymagane jest wtedy, aby karty miały wtedy wspólny symbol).
2. Nie. Pozwala ponownie użyć frakcyjnej karty kontaktów.
3. Po lewej stronie jest to dowolny zasób (dowolny), po prawej jest uniwersalny. Czyli wymieniasz jakikolwiek na uniwersalny (dla uproszczenia).
4. Dokładnie to co przyszło z kartą (i nie można tam dokładać żetonów, jeśli jakieś zejdą).
5. Nie. Opis jest w instrukcji - pozwala położyć dodatkowy PZ na dowolnej karcie danego typu.

I jeszcze myląca kwestia z instrukcji - karty Plac Budowy, Cysterna itp (Produkcja PZ przy produkcji surowców):
Jeśli karta jest 'Cechą' to działa cały czas - czyli niezależnie w której fazie gry pozyskujesz surowiec - produkujesz PZ z tej karty.
Jeśli karta miała by oznaczenie produkcji - działała by tylko w fazie produkcji i surowce pozyskane w pozostałych fazach nie przynosiły by PZ.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Senaszel »

zachi pisze: I jeszcze myląca kwestia z instrukcji - karty Plac Budowy, Cysterna itp (Produkcja PZ przy produkcji surowców):
Jeśli karta jest 'Cechą' to działa cały czas - czyli niezależnie w której fazie gry pozyskujesz surowiec - produkujesz PZ z tej karty.
Jeśli karta miała by oznaczenie produkcji - działała by tylko w fazie produkcji i surowce pozyskane w pozostałych fazach nie przynosiły by PZ.
Produkujesz? W przykładzie jest napisane że za umowy i podboje również :!:


Zaczyna mi się tlić, że różnica może tkwić w dolnej ikonie ludzik/przekreślony ludzik - fabryka/przekreślona fabryka = Czy to ma jakiś związek? Bo wydaje mi się, że próbujesz mi powiedzieć, że są dwa rózne ale identycznie oznakowane efekty, które rozróżnia się po czymś innym...
Jeden dający punkty za produkcje / umowy / podboje / ten z karty frakcji tez?
Drugi dający punkty za wszystko w dowolnym momencie...
... czy tak?
Wingmakers
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zachi »

Ogólnie to tak, karty z cechą (skreślona fabryka) działają cały czas, więc jeśli pozyskasz dany surowiec w innej fazie niż faza produkcji, to również za taki surowiec dostajesz PZ na karcie. Oczywiście działają też w fazie produkcji, więc jeśli produkujesz dany surowiec (w jakikolwiek sposób - czy to lokacją z regułą produkcji, czy z umowy lub z podboju) - też otrzymujesz PZ na kartę.
Produkujesz? W przykładzie jest napisane że za umowy i podboje również
Tak, ja wszystko to co się dostaje w fazie produkcji zawsze ujednolicam do "Produkujesz".

Powyższa reguła odnosi się również do rzeczy wyprodukowanych przez frakcyjną kartę bazy.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: WRS »

zachi pisze:Ogólnie to tak, karty z cechą (skreślona fabryka) działają cały czas, więc jeśli pozyskasz dany surowiec w innej fazie niż faza produkcji, to również za taki surowiec dostajesz PZ na karcie.
Mam tu jakieś niejasne przeczucie, że może być inaczej. Czy P.T. Autor to potwierdza? (a ja muszę sobie przypomnieć korespondencję w sprawie zasad NE...)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: zachi »

WRS pisze:
zachi pisze:Ogólnie to tak, karty z cechą (skreślona fabryka) działają cały czas, więc jeśli pozyskasz dany surowiec w innej fazie niż faza produkcji, to również za taki surowiec dostajesz PZ na karcie.
Mam tu jakieś niejasne przeczucie, że może być inaczej. Czy P.T. Autor to potwierdza? (a ja muszę sobie przypomnieć korespondencję w sprawie zasad NE...)
Forum Portalu:
http://www.wydawnictwoportal.pl/forum/v ... f=31&t=250 - post drugi.
Jeśli korespondowałeś przed premierą NE lub grałeś w prototyp, to możesz mieć złe info, bo akurat ta zasada została zmieniona tuż przed końcem testów.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Senaszel »

Fantastycznie!!! Wielkie dzięki za objasnienie tej zasady- ma to pewien sens, który intuicyjnie wyczuwałem :wink:
Wingmakers
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jax »

Widzę, że zachi jest dobrze poinformowany, więc spróbuję:

- czy obrońca zmniejsza atak (zagrywa żetony), gdy atakujący określi tylko zasięg ataku czy też może to zrobić dopiero po tym jak atakujący określi konkretną kartę będącą celem ataku? To duża różnica...

I kwestie, które są bardzo niejasno opisane:
- czy podbój lokacji innego gracza robię TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Podboju karty frakcyjnej? (instrukcja sugeruje TYLKO i wyłącznie żetony...)
- analogicznie: czy umową z lokacją innego gracza robię tylko TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Współpracy karty frakcyjnej ? (instrukcja milczy)
- czy przyłączanie lokacji obronnych TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Przyłączenia karty frakcyjnej? (instrukcja sugeruje tylko i wyłącznie żetony, ale to chyba brak precyzji wypowiedzi?...)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: sheva »

jax pisze:Widzę, że zachi jest dobrze poinformowany, więc spróbuję:
I kwestie, które są bardzo niejasno opisane:
- czy podbój lokacji innego gracza robię TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Podboju karty frakcyjnej? (instrukcja sugeruje TYLKO i wyłącznie żetony...)
- analogicznie: czy umową z lokacją innego gracza robię tylko TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Współpracy karty frakcyjnej ? (instrukcja milczy)
- czy przyłączanie lokacji obronnych TYLKO żetonami czy mogę też zrobić to po prostu z akcji Przyłączenia karty frakcyjnej? (instrukcja sugeruje tylko i wyłącznie żetony, ale to chyba brak precyzji wypowiedzi?...)
Jeśli mówisz o karcie którą każda z frakcji dostaje na początku to w jednej akcji używasz takiej karty kładziesz tam żeton odpowiedniego surowca i zabierasz żeton odpowiadający odpowiedniej akcji, a nie tak jak w zwykłym 51 wykonujesz akcje od razu.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: jax »

sheva pisze:Jeśli mówisz o karcie którą każda z frakcji dostaje na początku to w jednej akcji używasz takiej karty kładziesz tam żeton odpowiedniego surowca i zabierasz żeton odpowiadający odpowiedniej akcji, a nie tak jak w zwykłym 51 wykonujesz akcje od razu.
Nie. Masz do wyboru - albo bierzesz żeton albo robisz akcję. Nawet w samej instrukcji jest napisane, że to element strategii gracza. Stąd moje pytania.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: sheva »

i instrukcja pisze o podboju czy o paktowaniu tylko z żetonu, więc nie możesz napaść na przeciwnika z samej akcji z karty. W czasie testów w ogóle nie było mowy o używaniu tego jako akcji... Trochę to miesza niepotrzebnie
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
ODPOWIEDZ