Boże Igrzysko / God's Playground (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
poszukiwacz
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:41

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: poszukiwacz »

Ostatnio miałem okazje pograć w "Boże igrzysko" i klimat tej gry zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Choć stworzona przez anglika, gra jest bardzo polska (ale o tym poźniej). Mamy do wyboru trzy lub cztery stronictwa magnackie które konkurują między sobą a jednocześnie muszą wspołdziałać przeciw wrogim najazdom. Wyważenie ile dla siebie a ile dla Rzeczpospolitej jest trudne i ciekawe. W jednej z tur wszyscy gracze przesadzili z egoizmem. Skutek? Nie powstała armia koronna. Efekt? Wróg zajął jedna prowincje i straciliśmy latyfundia. Czyli gra idealnie oddaje klimat rzeczpospolitej szlacheckiej
Gra mi sie spodobała, choć początkowo obawiałem się stopnia skomplikowania zasad, ale nie było tak źle, a z każdą turą było łatwiej i fajniej. A jak wam spodobała się tak gra?
ps. najgorsze co jest w tej grze to ...cena
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Pastorkris »

Właściciele gry, bądź często w nią grający!
Jak oceniacie regrywalność tej pozycji? Czy dalej wam podoba się tak, lub podobnie, jak na początku? Czy znaczna schematyczność wkradła się w wasze szeregi?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: ozy »

Grałem w BI ze sto razy, ale zazwyczaj z różnymi ekipami, więc co do schematyczności to nie za bardzo mogę się wypowiedzieć. Co gracz to inne podejście do gry. Trafiają się patrioci, trafiają się warchoły, trafiają się "optymalizujący wszystko prawdziwi gracze". Interakcja w grze jest duża (również ta pośrednia), więc tak na prawdę wszystko zależy od ekipy w jakiej grywasz.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Pastorkris »

Mam pytanie.
Na planszy Habsburgów widnieje nagroda w postaci PP, które można otrzymać.
Czy te punkty dostaje się tylko w 4 turze? Czy może po każdym pokonaniu fioletowych ludzików powinniśmy liczyć kto oddał najwięcej kostek (walcząc z nimi) i temu graczowi przyznać punkty?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: ozy »

Tylko w 4 turze. Wcześniej to nasi sojusznicy. :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: sheva »

cos jest w tym powiedzeniu: Panie broń mnie przed przyjaciółmi, bo z wrogami sam sobie poradzę" :D
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Pastorkris »

Spoko, tak też myślałem. Nigdzie nie mogłem doczytać by za znoszenie się z ich ludzikami coś dawało.
Dzięki :)

Choć trochę się zastanawiam... Czy to nie fair w stosunku do innych pól. W sumie każda granica broniona przed wrogami w jakiś sposób daje benefity z tego płynące, natomiast w tym wypadku jakiś gracz chyba zgłasza się charytatywnie tylko... Nie psuje wam to gry?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2818
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Ink »

Pastorkris pisze:Spoko, tak też myślałem. Nigdzie nie mogłem doczytać by za znoszenie się z ich ludzikami coś dawało.
Dzięki :)

Choć trochę się zastanawiam... Czy to nie fair w stosunku do innych pól. W sumie każda granica broniona przed wrogami w jakiś sposób daje benefity z tego płynące, natomiast w tym wypadku jakiś gracz chyba zgłasza się charytatywnie tylko... Nie psuje wam to gry?
Na tym sztuka (dyplomatyczna) polega, żeby to nie był tylko jeden gracz, który poświęca kostki dla obrony Wielkopolski. Zasadniczo przynajmniej ci, którzy inwestują w Prusy/Małopolskę powinni mieć interes w niesprzedaniu Wielkopolski Habsburgom.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Andy »

A jak się habsburscy agenci rozlezą po kraju, to i w innych prowincjach gracze stracą latyfundia. Zyskiem z rywalizacji z nimi w Wielkopolsce jest zatem zachowanie posiadłości także w innych prowincjach.

No, chyba że latyfundia stracą tylko rywale, wtedy może się opłacać zlekceważenie penetracji Wielkopolski przez Habsburgów :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Lord Voldemort »

Innym sposobem obrony przed Habsburgami jest dopuszczenie, aby czarny wrog z Prus wystawil w fazie ekspansji choc jedna swoja kostke w Wielkopolsce (wtedy wszyscy emisariusze w poplochu uciekaja na slask).

Habsburgowie sa najbardziej niebezpiecznym wrogiem, bo w pierwszych trzech turach przed nimi nie da sie bronic ofensywnie ;-)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Pastorkris »

Rozumiem. Rzeczywiście, sposobów na obronę jest kilka. Ciekawiło mnie tylko, czy owo bezpunktowie nie psuje gry, ale jak widać nie jest to problem :)
Dzięki!
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: ozy »

Boże Igrzysko zdobyło tytuł Gra Roku 2011. :) Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na Boże Igrzysko.

http://nagroda.gry-planszowe.pl/
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Geko »

Jeszcze raz gratulacje :!:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Lord Voldemort »

Otrzymalem tez odpowiedz Martina na wiesci o nagrodzie:
That is very good news indeed. Well done to your company for publishing such a good version of the game
:)
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Lord Voldemort pisze:Otrzymalem tez odpowiedz Martina na wiesci o nagrodzie:)
Brawo.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Browarion »

ozy pisze:Boże Igrzysko zdobyło tytuł Gra Roku 2011. :) Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na Boże Igrzysko.
http://nagroda.gry-planszowe.pl/
Pewnie nie słyszałeś jak głośno klaskałem :P ;), więc po cichu (choć publicznie :P) gratuluję serdecznie.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: mat_eyo »

Witam!
Mam pytanie do grających: czy ktoś próbował wciągnąć w BI osoby mało grające? Mam grupkę znajomych, z którymi grywam lecz są to osoby grające wcześniej tylko w Osadników z Cathanu, Ryzyko, Monopol, Talisman i teraz zaczynamy Claustrophobię i Agricolę. Zastanawiam się czy pozorne skomplikowanie Bożego Igrzyska ich nie odrzuci... Ma ktoś może podobne doświadczenia? Dla mnie po przeczytaniu instrukcji i tego tematu zasady są jasne i klarowne a sama mechanika wygląda bardzo ciekawie. Do gry ciągnie mnie też tematyka. W zasadzie już się zdecydowałem na zakupienie jej ale niestety innych współgraczy nie mam więc zastanawiam się czy mój nowy zakup łykną :) może ktoś próbował namawiać do gry żonę/rodzinę/znajomych średnio w planszówki wciągniętych?
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Lord Voldemort »

mat_eyo pisze:Witam!
Mam pytanie do grających: czy ktoś próbował wciągnąć w BI osoby mało grające? Mam grupkę znajomych, z którymi grywam lecz są to osoby grające wcześniej tylko w Osadników z Cathanu, Ryzyko, Monopol, Talisman i teraz zaczynamy Claustrophobię i Agricolę. Zastanawiam się czy pozorne skomplikowanie Bożego Igrzyska ich nie odrzuci... Ma ktoś może podobne doświadczenia? Dla mnie po przeczytaniu instrukcji i tego tematu zasady są jasne i klarowne a sama mechanika wygląda bardzo ciekawie. Do gry ciągnie mnie też tematyka. W zasadzie już się zdecydowałem na zakupienie jej ale niestety innych współgraczy nie mam więc zastanawiam się czy mój nowy zakup łykną :) może ktoś próbował namawiać do gry żonę/rodzinę/znajomych średnio w planszówki wciągniętych?
Tlumaczylem wielokrotnie zasady gry na konwentach takze osobom "srednio w planszowki wciagnietym" i sie im podobalo. Grunt to nie omawiac wszystkich zasad od razu, np. zasady dot. najazdu tureckiego na Wieden tlumaczymy dopiero przed trzecim etapem itp.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: mat_eyo »

Dziękują za celną sugestię. A tak z doświadczenia to ze zrozumieniem której zasady gracze mają zazwyczaj najwięcej problemów? Albo którą z nich mimo tłumaczenia próbują później błędnie stosować? Pytam żeby wiedzieć co mam najdłużej wałkować :) i ile mniej więcej zajmuje Ci wytłumaczenie zasad "żółtodziobom"?
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Dabi »

Z graczami którzy raczej są biegli głównie w Osadnikach z Catanu ale ostatnio zarazili się Cywilizacją od FFG to poszło mi nadzwyczaj dobrze.

Najważniejszym problemem jest to co przedmówca napisał - nie wszystko na raz !

Po kolei omawiaj poszczególne elementy, z naciskiem na podkreślenie co to są kostki i do czego służą.
Wspomnij o akcji pokoju oraz wartości armii koronnej. To jest moim zdaniem istotne dla płynności gry.

Najwięcej problemów było przynajmniej u nas z przechodzeniem wrogów do prowincji sąsiednich oraz pośrednio z wpływami Habsburgów.

Poza tym warto przejrzeć najczęściej pomijane kwestie na kartach pomocy - chociaż akurat te kwestie w naszych grach nie stanowiły problemu.

A i warto zapamiętać, że siła wrogów w prowincji jest redukowana do ilości kostek graczy na końcu tury. My o tym zapominając doprowadziliśmy w pierwszej grze do masakry. :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: mat_eyo »

Dzięki za porady, mam zamiar po wypłacie zakupić BI i postaram się w nie wkręcić znajomych. Mam nadzieję, że mi się to uda bo strasznie mam ochotę na parę partyjek w tą grę :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: mat_eyo »

Mam taką nadzieję! Hmm chyba, że ewentualnie może ktoś posiadający BI i będący z Warszawy chciałby ze mną zagrać? Ja posiadam Claustrophobię i z chęcią mogę ją na takie spotkanie przytargać ;) jeśli ktoś będzie chętny to czekam na siakieś info.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: Geko »

O ile dobrze wiem, to na Avangardzie 007 w ten weekend ma być ekipa PG Polska m.in. z BI. Poczytaj tu: www.ava.pl
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5609
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 797 times
Been thanked: 1243 times
Kontakt:

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: mat_eyo »

Niestety weekend u mnie odpada :( ale dzięki za info, może postaram się wyrwać jakoś chociaż na godzinę.
jenes
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:13

Re: Boże Igrzysko (God's Playground)

Post autor: jenes »

mam kilka pytań:
1. czy glowy habsburgow likwiduja posiadlosci w prowizji na koniec tury (tak, jak to robia kostki wrogow?)
2. czy kostki habsburgow uzywa sie tylko w 4 turze?
3. w kampaniach magnackich: czy zamiar uzycia armii koronnej zglasza sie przed kampania prywatna, czy mozna juz po uzyciu swoich wojsk?
4. czy w 4 turze wojska tureckie stojace w polu Habsburgów znosza sie z silami habsburckimi?
5. ostatnie, najwazniejsze: jak zarobic pieniadze (oprocz posiadlosci i Gdańska)?
ODPOWIEDZ