Tawantinsuyu (David Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: Arcziwald »

Myślę, że mimo wszystko gra wpisuje się w ten kanon pomimo innego autora ze względu chociażby na to samo wydawnictwo.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: BartP »

Gry z serii T były wydawane przez różne wydawnictwa. Ale akurat chłopaki współpracują ze sobą, więc błogosławieństwo Włocha/Włochów było; z tego co pisali na BGG.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: XLR8 »

autopaga pisze: 18 sie 2021, 12:58 Seria T czasem nie odnosi się do gier spod ręki Tasciniego?
Tawan się dość dobrze wpisuje mechanicznie w gry z serii T.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy dzisiaj drugą partię, ale tym razem zaprosiłem największe mózgi w grupie. Gra okazała się być dużo lepsza niż przy pierwszym kontakcie. Budynki rotowały, był wyścig o meple w wiosce. Wyniki też dużo wyższe, bo w granicach 170pkt. Teraz mam problem, bo była wystawiona na olx, a dzisiaj naprawdę mi się zaczęła podobać. :P
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: SoloGram »

Może mój ostatni materiał będzie pomocny do wyrobienia sobie opinii na temat tej gry. Przed pełną rozgrywką solo z Axomammą, prezentuję dodatkowo jeszcze zasady gry.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: dwaduzepe »

XLR8 pisze: 26 sie 2021, 23:49 Zagraliśmy dzisiaj drugą partię, ale tym razem zaprosiłem największe mózgi w grupie. Gra okazała się być dużo lepsza niż przy pierwszym kontakcie. Budynki rotowały, był wyścig o meple w wiosce. Wyniki też dużo wyższe, bo w granicach 170pkt. Teraz mam problem, bo była wystawiona na olx, a dzisiaj naprawdę mi się zaczęła podobać. :P
U mnie wyszlo podobnie - sprawdzilem gre jeszcze raz w innym gronie i cos zatrybilo, gra mi sie nawet zaczela podobac. To chyba ten typ gry gdzie duzo zalezy od wspolgraczy.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: XLR8 »

Niestety dzisiaj zagraliśmy trzeci i ostatni raz w tę grę. Nie jest zła, ale nie oferuje żadnych większych emocji. Interakcja też jest znikoma. Sama mechanika główna wszystkim się bardzo podobała, ale gra zbudowana wokół niej już mdła i nijaka. Pass.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 229 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: Beskid »

Taka ciekawostka :)
DavidTurczi pisze:
ThyFemaleDothDeclare pisze:
arbetorium pisze: What do you Italian experts think of what we have seen of Tawantinsuyu? I loved Teotihuacan, but I would like something more strategic even more. The board seems overwhelming, yet the game seems relatively focused. Being able to follow actions is always a nice mechanic. This looks way more exciting to me than Tekenu for instance, where there seems to be just so much stuff in the way. I really need to try Tzolkin, as it seems to be the most strategic of all.
Tawantinsuyu is Turczi, who designs a lot of solo modes for these games but I think Tekhenu is his first time being a co-designer with the Italians.
Before that, the only games of his that I played (not solo modes), were Dice Settlers and Anachrony, and I though they were both good but not good enough.
So of Alma Mater, Tekehnu, Tawatinsuyu, and Golem, it's the one I've followed the least but still down to play.
Rules wise, they seem very close in length/weight to me, so the focus doesn't seem that different. No idea how Tekhenu got a 3.84 weight on BGG, that's inflated for sure.
Hi, yes Tawantinsuyu is my fault :) It has lots of similarities to Anachrony (mostly the two-component worker placement), but instead of getting the excitement from the theme and the strategic build up (which is how thematic euros are meant to be), I tried focusing on more ... well... focusing, to create an Italian-like feeling. It is definitely heavier than Teo or Tekh, but if you had no problem with Tris, you should have no problem with this (it is lighter than Tris by a significant bit).

Tekhenu was indeed my first co-design with the Italians, but I'm working more with Tascini, and I've also started on a game with Luciani a few weeks ago, which is very Italian (Barrage was the closest inspiration) , we'll see in a few months where that game ends up. :)

Teotihuacan is also getting a 3rd expansion (one I co-designed with Daniele), and if you liked board 7/8 from LPP but not the orange temple, you'll like this one more :) (also, it has new techs, new board 1 tiles, and a new board 1 too :) )

Also, I need to play more Italians (I only played about half of the original list), so I get inspired more. But you can see, I try to be a more "multi-genre" designer, so Dice Settlers is never meant to compete with Teotihuacan, but if you like dice drafting and combos, Rome and Roll might suit you more.
16.09.2020
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2655 times
Been thanked: 2564 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: Gizmoo »

Widzę tu same głosy krytyczne, no więc dla odmiany napiszę, że mi gra siadła okrutnie dobrze. Tak dobrze, że dokupiłem z miejsca dodatek i uważam grę za najlepszego suchara w tym roku, w jakiego grałem!!!

Klimatu tu równe zero, gra jest w cholerę abstrakcyjna, a całość to dość złożona sałatka punktowa, ale puzelek, jaki nam do rozwiązania stawia mechanika, jest bardzo soczysty. Super frajdę sprawia mi w Tawantinsuyu kombinowanie! Jaką kartę zagrać, kiedy ruszyć arcykapłana, jak skolejkować akcję, by uzyskać jak najlepsze bonusy, a jednocześnie - żeby zrobić to przed innymi graczami.

Nie zgadzam się tez z zarzutami o braku interakcji. Jasne, nie jest to interakcja bezpośrednia, "in your face", ale można tu komuś fajnie zająć pole akcji, a wyścig po wszelkie bonusy podnosi ciśnienie. Fajne są też emocje w momencie rozpoczęcia akcji podboju, bo i tutaj ktoś może nam zająć upatrzone miejsce.

Jak nie przepadam za aż tak suchymi grami, tak tutaj poprostu całość mnie urzekła! Świetnie to się wszystko spina! I co ważniejsze - gra siadła mocno w każdej grupie, w której grałem i to wszystkim graczom! Rozgrywka podobała się wszystkim, bez wyjątku. Co zabawne - jeden kolega uważał, że tor świątyń jest pozbawiony sensu i żeby to udowodnić, to powiedział, że następnym razem idzie wyłącznie w świątynie. I... Wygrał! :lol:

Na razie jestem po trzech partiach - 2 x 4 osoby i 1 x 3 osoby i gra działa świetnie w takich konfiguracjach. Przy czym zdecydowanie lepiej jest w komplecie. Na dwójkę graczy może być niestety za luźno. Dzisiaj chciałem odpalić sobie solo. Rozłożyłem grę, ale instrukcja rozłożyła mnie:

Obrazek

Nie wiem, jak zakryć kartę armii w Pawle Imperowiczu, bo nie znam dziada. 😆

Niemniej polecam miłośnikom złożonego euro. Mocno niedoceniona gra! I mam nadzieję, że uda się w niedługim czasie ograć wszystkie moduły z dodatku. Zresztą gołym okiem widać, że zostały wykastrowane z wersji podstawowej. 😉
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: Marcin Michalak »

Mogę potwierdzić, choć grałem tylko solo. Dodatek must have. Pamiętajmy, że David uważa tę grę za najtrudniejszą, jaką stworzył. Wielu osobom nie siądzie, ale komu nie straszny czas, to rozkmina nad nią jest przednia i Tawantinsuyu to wynagradza. Czeka mnie jeszcze sporo partii, ale sądzę, że to świetna pozycja 😁.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: nimsarn »

Gizmoo pisze: 30 wrz 2023, 13:43 Nie wiem, jak zakryć kartę armii w Pawle Imperowiczu, bo nie znam dziada. 😆
Kurczę aleś mnie przekręcił, aż sam mszę wspomnianego "Pawla" poszukać w swoim egzemplarzu.

Wracając do gry.
Jak widać sam ją mam i mimo że "suchość" D.Tucziego mnie uderzyła w Anachrony, na tyle mocno że się tej gry pozbyłem, to w Tawaninsuyu mnie tak bardzo nie doskwiera.
Nie mniej, od prawie roku udało mi się do tego tytułu namówić jedynie najmłodszą część mojej rodziny i ta była zadowolona.
Ale muszę przyznać, że w tym punkcie się zawiodłem - co prawda nie na grze, a na graczach :? :| :cry:
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: mbuka »

A nie wydaje się Wam, że rozgrywka jest za krótka? Wiadomo, że tempo regulują gracze, ale w skrajnym przypadku chyba po 7 turach może być po grze. Starając się grać optymalnie będzie ich więcej, ale i tak strasznie mało.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: XLR8 »

mbuka pisze: 03 paź 2023, 15:01 A nie wydaje się Wam, że rozgrywka jest za krótka? Wiadomo, że tempo regulują gracze, ale w skrajnym przypadku chyba po 7 turach może być po grze. Starając się grać optymalnie będzie ich więcej, ale i tak strasznie mało.
Dla mnie było idealnie tur. Jednak ja jestem z tych graczy, którzy lubią próbować zawsze czegoś nowego w grze. Darwin czy inne gry, w których zrobimy bardzo dużo i praktycznie wszystko wymaksujemy to nie moja bajka.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 309
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 509 times
Been thanked: 176 times

Re: Tawantinsuyu (David Turczi)

Post autor: nimsarn »

mbuka pisze: 03 paź 2023, 15:01 A nie wydaje się Wam, że rozgrywka jest za krótka? Wiadomo, że tempo regulują gracze, ale w skrajnym przypadku chyba po 7 turach może być po grze. Starając się grać optymalnie będzie ich więcej, ale i tak strasznie mało.
Właściwie to nie powinienem się wypowiadać po tych paru rozgrywkach, ale sięgając do swojego planszówkowego doświadczenia, to wiem że tego typu odczucia potrafią się zmienić dość diametralnie, w zależności od "ogrania" przez gracza danego tytułu. Jak w Marco Polo - przy pierwszych partiach wydawało się wprost niemożliwe dotarcie z Wenecji do Pekinu. A obecnie jak nie zrobię pełnego kółka, to wiem że przegrałem :roll:
ODPOWIEDZ