Mój stół do gier

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Donmatelio
Posty: 16
Rejestracja: 05 lut 2022, 00:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Mój stół do gier

Post autor: Donmatelio »

Rzadko ujawniam się na forum i jest to mój pierwszy wątek ale od jakiegoś czasu chciałem się z Wami podzielić moja alternatywą dla stołów kosztujących kilka(naście) tysięcy. Potraktujecie to bardziej jako inspirację, a nie jako gotowe rozwiązanie. Projekt w założeniu miał być tani i mogę stwierdzić z cała stanowczością, ze cel udało się osiągnąć. Oczywiście zrozumiem, że tanio - drogo to już kwestia indywidualna wiec aby doprecyzować: stół z blatem górnym o wymiarach 164x96 to koszt niespełna 1000 zl. 1170 z matą na niższy poziom ( zaznaczam, ze zostało materiału na przynajmniej jeden stół) . 1220 z uchylnymi ścianami bocznymi - drugi raz bym ich nie robił. Nie chce, żeby ktoś mi zarzucił ze wyglada to jak filmy z YouTube gdzie robimy stół za 1k zl przy użyciu maszyn za 50k wiec tu również doprecyzujemy: lubię maszyny stolarskie i mam w miarę dobrze wyposażony warsztat przydomowy jednak ten projekt został wykonany głównie z elementów ciętych na wymiar przez firmy specjalizujące się w temacie. Spawanie ogarniałem już sam, chociaż wcześniej nie miałem o tym zielonego pojęcia ( i pewnie wciąż mam względnie małe). Reszta to tylko wkrętarka, ołówek i miarka. Oczywiście… nie jest to rozwiązanie idealne i bez wad. Sam zrobiłbym kilka rzeczy inaczej ale z uwagi, ze pomysłów podczas tworzenia nie znalazłem zbyt wielu, a ludzie wykazują chęci do tworzenia swoich projektów, to każdy następny będzie na wagę nowego stołu wewnątrz naszej planszowej społeczności.
Blat dolny jest obniżony względem górnego o 13 cm.
Burty boczne poszerzają blat dolny do 100 cm
Wymiary dolnego blatu - 145x78, 145x 100 po rozłożeniu elementów bocznych. Elementy metalowe zostały wykończone oksydą na zimno jednak to ciężko mi wliczyć w cenę. Pojemnik kosztował dużo, a zużyłem może z 1/20 zawartości na cały projekt.

Jeżeli ktoś poczuje bakcyla i będzie chciał ogarnąć coś podobnego własnymi siłami proszę śmiało pytać. Niestety z uwagi, ze stol powstał około 1 roku temu, a ja za długo się zastanawiałem czy to upublicznić, cena mogła nieznacznie się zmienić jednak nie będzie to na tyle istotna roznica by porzucać marzenia ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Aha… No i przecież zapytacie pewnie o materiały.
Sklejka cięta na wymiar 18mm
Płyta meblowa 4 el. X 18mm cięte na wymiar z oklejeniem.
Profile stalowe 80x20
Kątowniki stalowe 1,5 mm 35mmx35mm ( przydałyby się 2mm)
Uszczelka piankowa 5x10mm
Kołki meblowe 8mm/35mm
Oksyda na zimno
Wosk barwiący dąb ( pasował kolorystycznie do blatu)
wisniax
Posty: 144
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Mój stół do gier

Post autor: wisniax »

Gratuluję wykonania bo wygląda bardzo dobrze. Wg mnie stół jest za głęboki ale to też kwestia gustu. Fajny patent z burtami. Widzę tu potencjał na podrasowanie tych burt o sloty do kart i wgłębienia na żetony. Impregnowales czymś tę sklejkę? Jak waga i wysokość tego stołu? Sam się przymierzam do podobnego projektu ale jakoś wolałbym lite drewno np. jesion niż sklejkę.
Donmatelio
Posty: 16
Rejestracja: 05 lut 2022, 00:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Mój stół do gier

Post autor: Donmatelio »

Tak jak mówisz, głębokość to już kwestia gustu. Wybrałem taką bo patrzę głównie pod katem gier z elementami 3D i w moim przypadku okazało się na styk. Resztę i tak rozgrywam na głównym blacie. Sklejka suchotrwała wiec zabezpieczyłem woskiem barwiącym z obu stron. Waga? Sam wniosłem stelaż na 2 piętro. Reszta kręcona na miejscu. Oczywiście, wolałbym lite drewno ale wiele składowych zadziałałoby na moja niekorzyść tj. waga, stabilność (chodzi mi o ogrzewanie i wilgotność bo mam z tym spory problem), czas wykonania no i przede wszystkim cena. Gdy robiłem ten stolik, trafiłem na okres znacznego wzrostu cen drewna i jednak trochę się wystraszyłem. Zresztą zaburzyłoby to moje założenia co do kosztów. No i gdyby Zona zobaczyła rachunki na kilka K za stolik do gier, to wiesz…😉 Mój poprzedni stolik wykonałem z pełnego drewna z blatami wsuwanymi w metalowe ramy ( nie, nie byl to stół do gier) ale niestety, pomimo wysuszonego materiału, przekładek podczas klejenia i zabezpieczenia dobrymi olejami, po dwóch latach trochę jednak zapracował. Trochę obawiałem się powtórki, a tu nie mam tego problemu. Do tego w moim mini warsztacie komfortowo i w miarę bezpiecznie obrobiłbym elementy do 1,5m długości właściwej. Przy tym wykonaniu spokojnie mogłem pozwolić sobie na więcej. Tak czy inaczej dzięki za dobre słowo. Miłej zabawy ze swoim bo trochę pracy Cię czeka

Co do wysokości to trochę inaczej na to patrzyłem bo mam niestandardowe krzesła i musiałem się dopasować. Zostawiłem 18 cm od krawędzi siedziska do spodniej części stołu. Nawet działa ale dodałbym ze 3-4 cm bo nie mogę nerwowo ruszać nogami podczas rozgrywek. Blat górny na wysokości 75 cm ale to tez ze względu na żonę bo ona raczej z tych Tolkienowskich ludów i przy 82 cm potrafiła widelcem w czoło sobie trafić😂
ODPOWIEDZ