TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: BOLLO »

Hej,

Niby to takie oczywiste zrobić swoją TOP-kę ale po dłużysz zastanowieniu wydaję się to jednak nie takie proste . Bo jakkolwiek takie TOP10 nie powinno stanowić większych problemów i raczej łatwo wskazać swoje ulubione gry tak robienie już TOP50 to moim zdaniem wyczyn. Ja mam osobiście tak że wiele tytułów w zależności od nastroju, ekipy czy ogólnie czasu w jakim dane jest mi zagrać jest lepsze/gorsze od innej pozycji. I tak sobie myślę że te 50-40 to można zrobić dosyć szybko, takie 10-1 również ale 39-11? Jest tak dużo po "drodze " ALE że ciężko wydaje mi się to usystematyzować. Oczywiście każda topka jest bardzo subiektywna i każdy musi się z tym zmierzyć sam ale czasem są jakieś sprawdzone systemy które mogą to zrobić niejako za nas. Np https://www.pubmeeple.com/ Inni używają exela, jeszcze inni spotykają się w grupach i rozmawiają co gdzie powinno się znaleźć. Ja jeszcze nie "dorosłem" do tego aby się zmierzyć z moim top 50 (w sumie dla tego że jeszcze tyle ciekawych tyt. na regale że najpierw chciałbym w nie zagrać).

Ale ciekaw jestem czy Wy robicie sobie takie prywatne topki, czy rozdzielacie je na np top10 Euro, top gier powyzej 3.5BGG itd...i co to wnosi do waszego hobby?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2023, 09:42 przez BOLLO, łącznie zmieniany 1 raz.
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 236 times

Re: TOPKI- jak je tworzycie?

Post autor: toblakai »

Stawiam tezę, że wszystko ponad top 10 to już tylko zabawa z taką pseudo uszeregowaną konwencją. Dla mnie top 10 to 10 gier w które regularnie gram bądź do nich wracam. Przy top 50bto już takie 'pamietam że jak grałem to mi się podobało bardziej niż...'.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 994
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 8 times
Been thanked: 85 times

Re: TOPKI- jak je tworzycie?

Post autor: Leinadus »

Jak dla mnie to tworzenie takich rozbudowanych topek to masochizm. A weź i analizuj czy to powinno być na 22, czy na 24 miejscu. Jeśli już tak bardzo Ci zależy, to bym pomyślał o systemie generującym liczbę partii i po każdej partii bym wrzucał ocenę. Na ich podstawie wygenerował średnią i tak bym je szeregował.
Kajtek1
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2015, 21:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: TOPKI- jak je tworzycie?

Post autor: Kajtek1 »

Cóż, drogi Bollo, mam zrobioną moją TOP prawie 400 z gier, które mam i zagrałem.
Dobre pytanie - co wnosi do hobby. Mógłbym bez tego żyć. Pewnie podświadomie potrzebowałem statystyk, uszeregowania gier. W zamyśle miało m to pomóc przy wyborze tytułu na dany wieczór w sytuacji zapytania co dziś zagramy.
Podobnie mam spis gier posiadanych, nie zagranych - liczba trzycyfrowa. Bez tego ryzykowałbym jakiś szybki zakup gry kupionej w przeszłości.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 497
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: TOPKI- jak je tworzycie?

Post autor: itsthisguyagain »

Top10 to mem. Ktokolwiek poważnie zastanawia się w jakim porządku ustawić gry nie skumał o co chodzi.

Mówi się "X jest w moim top10" zamiast "bardzo lubię grę X" bo prywatne top10 to jest coś!

Recenzenci robią listy top10 bo to łatwy content do zrobienia -wystarczy pogadać o grach które i tak się lubi ... a i jeszcze ten content jest często klikany (Dlatego jeden z popularnych recenzentówz północy robi top10 średnio raz w miesiącu a inny recenzent wystąpił gościnnie jednego miesiąca na 3 różnych kanałach na listach top10 gdzie na każdym kanale jego top 10 się różniły)

Jeśli poważnie traktujesz top10 to powinieneś przestać
Ostatnio zmieniony 27 lip 2023, 10:06 przez itsthisguyagain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: TOPKI- jak je tworzycie?

Post autor: BOLLO »

itsthisguyagain pisze: 26 lip 2023, 23:49 Top10 to mem. Ktokolwiek poważnie zastanawia się w jakim pożądku ustawić gry nie skumał o co chodzi.

Mówi się "X jest w moim top10" zamiast "bardzo lubię grę X" bo prywatne top10 to jest coś!

Recenzenci robią listy top10 bo to łatwy content do zrobienia -wystarczy pogadać o grach które i tak się lubi ... a i jeszcze ten content jest często klikany (Dlatego jeden z popularnych recenzentówz północy robi top10 średnio raz w miesiącu a inny recenzent wystąpił gościnnie jednego miesiąca na 3 różnych kanałach na listach top10 gdzie na każdym kanale jego top 10 się różniły)

Jeśli poważnie traktujesz top10 to powinieneś przestać
No właśnie chodzi o to że nie mam jakiegoś strasznego parcia aby taką topkę posiadać ale właśnie zastanawiałem się jaki sens jest robienia TOP50? Nie powiem wśród tych 50 gier odbiorca może poznać jakiś ciekawy tytuł albo bardziej się czymś zainteresuje bo powiedzmy u "jego" recenzenta jest to pozycja nr 15 więc może warto. Owszem z punktu klikbajtowego mogę się domyślać że będzie to oglądane bo ludzie ogólnie lubią wszystko co TOP. Sam jak byłem mały lubiłem książki typu "Największe" " Najszybsze" "Najdroższe" itd...stąd i ja podświadomie lubię w formie rozrywki obejrzeć co lubi Gambit, Kaczmar, Zaku, Asia czy inny recenzent. Sam natomiast mam obawy czy moja własna topka byłaby faktycznie prawidłowo zrobiona bo jak pierwsze 10pozycji faktycznie mogę wskazać jako trafione gry tak pozostałe pozycje to jak już wspomniano luźno uszeregowane gry na zasadzie w to chetniej zagram niż w tamto.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: Neoptolemos »

Topki się klikają, to najłatwiejsze treści do zmonetyzowania, a że nie da się w kółko wałkować "moje top10", to ludzie kombinują. Zgadzam się z tym, że top50 to już dzielenie włosa na czworo. Ja np. jestem w stanie wskazać moje żelazne top4, a dalsze szeregowanie kolejności jest ciężkie (dla kontekstu, zgodnie z BGG zagrałem w ~730 różnych gier, grubo ponad połowę oceniam jako dobre lub bardzo dobre).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Xyhoo
Posty: 186
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 324 times
Been thanked: 142 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: Xyhoo »

Topki na youtube to fajny sposób na przyjrzenie się wielu grom w pigułce. Pomocne przy początkach w hobby.
Do swojego top bym zrobił topkę w pubmeeple, ale jestem zbyt mało ograny żeby to zrobić bo top 30 bym jakoś ukulał, przy top 50 bym musiał robić przewały i wstawiać gry grane raz. I zależnie od dnia mogłyby się mocno różnić
Barbarzyńca
Posty: 561
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 343 times
Been thanked: 181 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: Barbarzyńca »

Algorytm jest taki. Bierzesz wszystkie gry które chcesz uszeregować i zestawiasz każdą z każdą. Z każdej pary wybierasz tę, która w tym momencie cenisz bardziej i dajesz jej 1pkt, przegrany ma 0. Nie ma remisów. Sumujesz punkty i masz topkę.
kulka
Posty: 155
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: kulka »

Na szybko można użyć tego narzędzia.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: MichalStajszczak »

Barbarzyńca pisze: 27 lip 2023, 09:52 Algorytm jest taki. Bierzesz wszystkie gry które chcesz uszeregować i zestawiasz każdą z każdą. Z każdej pary wybierasz tę, która w tym momencie cenisz bardziej i dajesz jej 1pkt, przegrany ma 0. Nie ma remisów. Sumujesz punkty i masz topkę.
Jeżeli ktoś ma np. 300 gier i chce porównać "każdą z każdą", to musi takich porównań zrobić 44850 :lol:
toblakai
Posty: 1275
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 226 times
Been thanked: 236 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: toblakai »

MichalStajszczak pisze: 27 lip 2023, 11:40
Barbarzyńca pisze: 27 lip 2023, 09:52 Algorytm jest taki. Bierzesz wszystkie gry które chcesz uszeregować i zestawiasz każdą z każdą. Z każdej pary wybierasz tę, która w tym momencie cenisz bardziej i dajesz jej 1pkt, przegrany ma 0. Nie ma remisów. Sumujesz punkty i masz topkę.
Jeżeli ktoś ma np. 300 gier i chce porównać "każdą z każdą", to musi takich porównań zrobić 44850 :lol:
Myślę że algorytm się wysypie gdy pierwszy raz przyjdzie porównać dany tytuł sam ze sobą. Jak każda z każdą to każda z każdą :D
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 573 times
Been thanked: 645 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: mineralen »

Topki powyżej 10 nie mają sensu (a nawet takie do 10 często nie mają). Topki to sobie można robić z gier, które grasz na bieżąco i masz silne przekonanie o tym jak Ci się podobają.

Jak jesteś takim Tomem Vaselem, który ograł tysiące gier to dla Ciebie nie ma różnicy czy gra jest na miejscu 167 czy 84. W takich przypadkach o wiele lepiej sprawdzają się tier listy.

Jeżeli w swoim życiu ograłeś równo 50 gier to być może będzie łatwo ustawić top 50, bo w Twoich oczach jakościowo te gry mogą się mocno różnić. Tylko pewnie tak nie zrobisz, bo są pewne społeczne oczekiwania co do takich topek i nie wstawisz tam Eurobiznesu, Monopoly i Grzybobrania nawet jeśli wylądowałyby w ostatniej dziesiątce Twojego top, bo byłby wstyd przed nieznajomymi z internetu.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: BOLLO »

mineralen pisze: 27 lip 2023, 11:55
Jeżeli w swoim życiu ograłeś równo 50 gier to być może będzie łatwo ustawić top 50, bo w Twoich oczach jakościowo te gry mogą się mocno różnić. Tylko pewnie tak nie zrobisz, bo są pewne społeczne oczekiwania co do takich topek i nie wstawisz tam Eurobiznesu, Monopoly i Grzybobrania nawet jeśli wylądowałyby w ostatniej dziesiątce Twojego top, bo byłby wstyd przed nieznajomymi z internetu.
o tym samym pomyślałem w kontekście Pędzących Żółwi :mrgreen:
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 433
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 509 times
Kontakt:

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: crazygandalf »

mineralen pisze: 27 lip 2023, 11:55 o wiele lepiej sprawdzają się tier listy.
Możesz rozwinąć temat?
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 573 times
Been thanked: 645 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: mineralen »

crazygandalf pisze: 27 lip 2023, 14:37
mineralen pisze: 27 lip 2023, 11:55 o wiele lepiej sprawdzają się tier listy.
Możesz rozwinąć temat?
Coś takiego co zrobił użytkownik Abizaas:
Abizaas pisze: 08 kwie 2022, 13:46 Uznałem, że nie będę dokładnie numerować pozycji, wypiszę je alfabetycznie, ale podzielę je na 3 kategorie. Wszystkie te gry to moje pozycje o bggowej ocenie 9+. S+ Tier to gry, w które raczej będę grać już zawsze i nie wierzę, że kiedykolwiek mi się znudzą. Mam w nie wiele rozgrywek i nadal odkrywam nowe strategie. S Tier to gry, które z pewnych powodów nie są w S+, np. mają elementy których nie lubię (jak ograniczanie akcji kartami w Brassie, zbyt duża konfliktowość w FCM, za mała interakcja w Uczcie dla Odyna), co nie zmienia tego, że są to prześwietne tytuły. A Tier to gry które są bardzo fajne ale leżą jednak poza moim ulubionym gatunkiem, czyli ciężkim euro. Gry z A Tier to moje ulubione lekkie gry, jednak wierzę, że przy wystarczająco wielu rozgrywkach znudziłyby mi się.

Bardziej obszernego opisu do każdej z pozycji nie napiszę, zostawię to sobie na kolejną aktualizację lub na koniec roku.

S+ Tier
On Mars
Projekt Gaja


S Tier
Brass: Birmingham
Food Chain Magnate
Kanban EV
Uczta dla Odyna


A Tier
Kaskadia
Zamki Burgundii
7 Cudów Świata

Opisujesz tiery (poziomy) i wstawiasz swoje ulubione gry na właściwe poziomy.

Nie ustawiasz ich w kolejności na siłę. Jak robiłem swoje top 10 to moje 3 ulubione gry ceniłem tak samo i musiałem się zastanawiać w jakiej kolejności je ustawić. Tak samo miejsca 4-8, to dla mnie równie dobre gry a musiałem je szeregować, bo to przecież topka. Oczywiście jeżeli chcesz możesz je uszeregować w poszczególnych tierach.

Tier listy najczęściej szereguje się następująco:
S (od super) - najlepsze
A
B
C
D
F - najgorsze

To czy gra jest na miejscu 6 czy 7 mówi może, że cenisz tę na miejscu 6 wyżej niż tę na miejscu 7. Wykorzystując tier listy możesz ustawić jedną grę na poziomie A a drugą na poziomie B - wtedy pokazujesz, że rzeczywiście cenisz jedną bardziej od drugiej. Albo możesz ustawić je na jednym poziomie i pokazać, że są równie dobre (albo różnice są minimalne). Trudno jest przełożyć ludzkie uczucia na liczby, moim zdaniem tier listy są bardziej adekwatne (choć wiadomo, wciąż nieidealne) jeżeli o to chodzi.

Edit: oczywiście, zawsze najlepszym sposobem na przekazanie innym co myślimy o różnych grach będzie słowny opis na przynajmniej kilka zdań dla każdej z nich. Tier listy są bardzo dobrym kompromisem pomiędzy zwięzłością informacji a tym co chcemy przekazać.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 672 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: anitroche »

Ja bardzo lubię oglądać topki, bo w nich mam informacje o kilku grach w jednym materiale i jak mnie któraś zainteresuje, to wtedy szukam materiałów szczegółowych o niej. Sama jednak już jak próbowałam zrobić listę top10 do wątku tu na forum, to miałam problem i ostatecznie i tak zrobiłam dopisek, że miejsca są, jakie są na dzień dzisiejszy i jutro może się kolejność na liście zmienić. Tier listy rzeczywiście wydają się lepszym rozwiązaniem. Ja rok temu robiłam ranking moich gier za pomocą silnika pubmeeple, ale nie byłam do końca zadowolona z wyniku i sobie go i tak pozmieniałem potem ręcznie, ale wciąż pozostał niesmak, że niektóre gry po prostu ciężko porównać - np. ulubione gry rodzinne do Lacerdy, obie lubię, ale gram je w zupełnie różnych okolicznościach. Dodatkowo dostałam propozycję zrobienia wspólnej topki z innym influencerem i ciągle się głowię, jak do tego sensownie podejść :D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: XLR8 »

Tylko TIER LISTY. Przy tylu absolutnie genialnych grach na rynku ustawianie ich w kolejności byłoby męką.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1556
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 194 times
Been thanked: 587 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: Ayaram »

Jest jeszcze rozwiązanie łączące tier listy i topke.
Czyli robimy tier listę, dzielimy gry na tiery, a w ramach tieru szeregujemy pozycje tak, że na samej górze mamy to co najbardziej lubimy, a na końcu co najmniej. I coś takiego lubię najbardziej, bo to de facto topka, tylko inaczej zapisana, ale dodaje to czego topka nie ma.

Czyli w moim wypadku np.
tier s
- marvel champions lcg
- robinson crusoe
- lotr lcg
Tier a
- aeon's end
- osadnicy narodziny imperium
- arkham horror lcg

To nic innego jak topka
1. Marvel champions lcg
2. Robinson crusoe
3. Arkham horror lcg
4. Aeon's end
5. Osadnicy narodziny imperium
6. Arkham horror lcg

Tylko, że dodaje że pozycje 1-3 są dla mnie znacznie lepsze niż 4-6. Pozycja 4 jest trochę lepsza niż 5, ale te pozycje są już mocno płynne.

W zależności od humoru kolejność w ramach poszczególnego tieru może się mocno przetasować w kolejnych miesiącach, ale to co jest w jakim tierze już raczej nie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: TOPki - jak je tworzycie i po co to komu?

Post autor: PytonZCatanu »

Tworzę Top100 co pół roku (od ok 2019 roku). Aktualna jest w mojej stopce. Dodatkowo (od 2 edycji) robię Top5 kategoriami.

Zagrałem w życiu w ok 650 gier, więc Top100 ma u mnie sens. Tak jak napisałem w ostatniej topce, pierwsze 30 (a może nawet 50) pozycji to gry, które świadomie wskazałem jako najlepsze jakie zagrałem i zapytany o to po wyrwaniu ze snu w środku nocy zapewne potrafiłbym odtworzyć kolejność z pamięci. Pozostałe to bardziej podświadoma kolejność, która wychodzi przy korzystaniu z narzędzia pubmeeple (to to o którym wspominał BOLLO w pierwszym poście).

https://www.pubmeeple.com/


Proces tworzenia:
Spoiler:
Po co to robię?
Spoiler:
Posty, gdzie pisałem jak i po co to robię:
Spoiler:
Ps. I lubię czytać topki innych graczy. Jeśli dużo pozycji się powtarza, tym mocniej będę patrzeć na inne u tego gracza, traktując je jako ciekawe polecajki.
ODPOWIEDZ