Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kaibmoz
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2014, 21:05

Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: kaibmoz »

Cześć
Planuje zacząć grać w gry planszowe. Tzn trochę już zacząłem bo mam za sobą parę tytułów jak, Shotten Totten, 7 bierze, Sabotażysta, Tajniacy. Chciałem pójść w coś bardziej zaawansowanego i kupilem 7 cudow świata pojedynek. Pojedynek dlatego, że jednak najczęściej będę grał z żoną. Już wiem, że jednak nie skończy się na 2 czy 3 tytułach, bo jest tego masa. Zamówilem trochę w ciemno Smallworld wersja WarCraft, Zamki Burgundii i NeuroshimaHex.
Proszę o polecenie mi gier czy starych czy nowych, głównie hitów dla dwóch osób.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Asurmar »

Bardzo polecam zapoznanie się z tym rankingiem najlepszych gier na 2 osoby na portalu BGG: https://boardgamegeek.com/geeklist/3073 ... -two-1-200

Niektóre gry będą się pewnie podobały mniej, inne bardziej - ale wszystkie ze szczytu tego rankingu na pewno świetnie działają na 2 osoby.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: karmazynowy »

Bardzo dobre gry dla dwóch osób, średni do średnio-ciężki poziom trudności:
Grand Austria Hotel, Pięć Klanów, Zaginiona Wyspa Arnak, Paladyni Zachodniego Królestwa, Ark Nova, GWT Argentyna

Z lżejszych tytułów na dwie osoby polecam:
Botanik, Watergate, Na Skrzydłach Azja, Caper Europe, Kaskadia
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: arturmarek »

Ja przez lata grałem głównie na 2 osoby. Teraz mi dzieci rosną to częściej grywamy w 3-4. Według mnie większość gier działa bardzo dobrze na 2. Z moich obserwacji wynika, że gracze generalnie przeważnie wolą grać w 3+ i dlatego niektóre gry mają gorszą opinię na 2.

Także sugeruję zdefiniować czy wolisz grę skomplikowaną czy prostsz a w zasadach, jaki czas rozgrywki, jaka tematyka, czy konfrontacyjna czy kooperacyjna, czy bardzo interakywna czy pasjansowata...
Asurmar pisze: 13 kwie 2023, 10:53 Bardzo polecam zapoznanie się z tym rankingiem najlepszych gier na 2 osoby na portalu BGG: https://boardgamegeek.com/geeklist/3073 ... -two-1-200

Niektóre gry będą się pewnie podobały mniej, inne bardziej - ale wszystkie ze szczytu tego rankingu na pewno świetnie działają na 2 osoby.
Nie znałem tej geeklisty, ale dość kontrowersyjna. Najlepsza gra 2-osobowa wrzechczasów dopiero na 176 miejscu.... Skandal ;)

A bardziej na serio, widać, że to przede wszystkim plebiscyt popularności, a nie ranking gier 2-osobowych. Brass Birmingham na 50 mijescu, a Lancashire, który lepiej chodzi na 2 osoby, poza TOP200.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Asurmar »

arturmarek pisze: 13 kwie 2023, 12:25 A bardziej na serio, widać, że to przede wszystkim plebiscyt popularności, a nie ranking gier 2-osobowych. Brass Birmingham na 50 mijescu, a Lancashire, który lepiej chodzi na 2 osoby, poza TOP200.
Zgadzam się w 100%, dlatego też nie polecam, żadnej konkretnej gry, a piszę tylko, że te 200 gier z rankingu będzie dobrze działać na 2 osoby. Warto również zauważyć, że zapytanie ludzi na forum też nie da obiektywnego rankingu i będzie jedynie „plebiscytem popularności”.
agt
Posty: 1188
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 636 times
Been thanked: 323 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: agt »

kaibmoz pisze: 13 kwie 2023, 10:50 Cześć
Planuje zacząć grać w gry planszowe. Tzn trochę już zacząłem (...) Już wiem, że jednak nie skończy się na 2 czy 3 tytułach, bo jest tego masa.
Jest :D

I tu moje pierwsze pytanie. Czy nadążacie grać w to, co kupujecie?
Pytanie bierze się z własnego doświadczenia. Rzadko mam okazję grać w gry, znacznie rzadziej niż bym chciała. I efekt jest taki, że kupuję częściej niż gram ;) A zapewniam Cię, że jeśli zrobi Ci się kolejka do ogrania, to zanim sobie z nią poradzisz, zostaną wydane nowe ciekawe gry, które będziesz chciał mieć :)
Więc może lepiej kupować i ogrywać szeregowo. Ma to też taki plus, że możesz sprawdzić jakiego rodzaju gry Wam odpowiadają oraz nabyć wiedzę by ocenić przed zakupem, że dana gra z jakiegośtam względu raczej Wam nie siądzie. A przynajmniej nie tak bardzo jak inna.

I druga sprawa. Polecam skorzystanie z wypożyczalni gier, jeśli masz taką możliwość. W wielu miejscowościach są już wypożyczalnie gier planszowych lub możliwość wypożyczenia gier w bibliotece. Warto się rozejrzeć. Nawet jeśli za wypożyczenie trzeba będzie coś zapłacić, to jest to ułamek kosztu nowej gry. Poza tym, wypożyczone gry w końcu się oddaje i nie trzeba ich przechowywać w domu, co po jakimś czasie ma coraz większe znaczenie :) Szczególnie jeśli miałoby dotyczyć gier, w które nie będziecie grać często.
Niby gry kupione można sprzedać. Ale po pierwsze trzeba się tym zająć (a po co, jeśli można w tym czasie w coś grać ;)), a po drugie, może się okazać, że znalezienie kupca będzie wymagało znacznego obniżenia ceny.

Tyle mądrości ludowych :)

Proponuję zerknąć na poniższe tytuły (zerknąć i poczytać o nich, czy Wam pasuje, a nie że polecam brać w ciemno, bo uważam, że są super dla każdego):
Patchwork
Wyprawa do El Dorado
Dominion
Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie
Zakazana pustynia
Poszukiwanie Planety X
Zaginiona Wyspa Arnak
Azul (grałam tylko w Letni Pawilon)
Solenia lub Little Town (niektórzy mówią, że na 2 osoby za duży luz na planszy w Little Town)
Król i Zabójcy lub Mr. Jack
Jaipur
Rakieta
Rój
Santorini

Wsiąść do Pociągu (lub Drogi do Rzymu) - tylko nie wiem jak działają na 2 osoby
Takenoko

Dobre gry na 2 osoby to podobno też np.:
Kahuna,
Hack Trick,
Zwierzęcy front,
ale w te nie grałam.

To wszystko nie są ciężkie tytuły, raczej familijne lub familijne plus, bo w takie najczęściej gram. Choć w niektóre z nich można zagrać też na wyższym poziomie - zależy od umiejętności i doświadczenia graczy.

Powodzenia i dobrej zabawy :)
Awatar użytkownika
daro69
Posty: 118
Rejestracja: 02 gru 2015, 01:07
Has thanked: 93 times
Been thanked: 11 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: daro69 »

karmazynowy pisze: 13 kwie 2023, 10:55 Bardzo dobre gry dla dwóch osób, średni do średnio-ciężki poziom trudności:
Grand Austria Hotel, Pięć Klanów, Zaginiona Wyspa Arnak, Paladyni Zachodniego Królestwa, Ark Nova, GWT Argentyna

Z lżejszych tytułów na dwie osoby polecam:
Botanik, Watergate, Na Skrzydłach Azja, Caper Europe, Kaskadia
Paladyni Zachodniego Królestwa - hmm to ciekawa polecajka , na żadnych listach polecanych gier na 2os za bardzo się nie pojawiąją - dużo grałeś w nich na 2os, ? jak interakcja.?

- co do polecajek - duzo karcianek bardzo dobrze na 2 os. działa - tylko są zazw. mocno konfrontacyjne :) ..polecam hero realms/star realms - zalezy który klimat - fantasy czy sf wam bardziej pasuje (to są siostrzane gry)
no i Terraformacja Marsa - świetna gra - b. dobrze na 2 os chodzi..
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4733
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1458 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Mr_Fisq »

daro69 pisze: 14 kwie 2023, 14:47 Paladyni Zachodniego Królestwa - hmm to ciekawa polecajka , na żadnych listach polecanych gier na 2os za bardzo się nie pojawiąją - dużo grałeś w nich na 2os, ? jak interakcja.?
Patrząc na BGG to polecajka wydaje się dość oczywista - gra jest w Top 100 i najlepiej chodzi na dwie osoby.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Cyel
Posty: 2590
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Cyel »

Zarazem interakcja zerowa. Nie polecam osobiście.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1122
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 874 times
Been thanked: 635 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: bajbaj »

Cyel pisze: 14 kwie 2023, 19:52 Zarazem interakcja zerowa. Nie polecam osobiście.
:shock: Na dwie osoby w Palladynach pała dymi i zastanawia się wciąż którą kartę wziąć, by rywal jej nie wziął, który żeton zabrać, by rywal nie zabrał, bo może mu przypasować. Nie ma tu interakcji bezpośredniej, ale pośredniej może być naprawdę sporo! Tak jak nie znoszę pasjansów, to te ciągłe podkładanie sobie nóg w Palladynach bardzo mi się spodobało.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: karmazynowy »

Cyel pisze: 14 kwie 2023, 19:52 Zarazem interakcja zerowa. Nie polecam osobiście.
To jest nieprawda.

W tej grze jest sporo nie bezpośredniej interakcji: podbieramy sobie karty mieszczan i najeźdźców, zajmujemy pola swoimi domkami na planszy głównej, zajmujemy mocne akcje workerow, które wychodzą na kartach kronik, musimy kontrolować i obserwować dobieranie kart podejrzeń u siebie i u przeciwnika. Jak na euro to jest tego trochę, jak ogólnie na grę to nie jakoś bardzo dużo ale mówienie, że jest zero interakcji to mijanie się z prawdą.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Cyel
Posty: 2590
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Cyel »

To chyba zależy od tego jaki kto ma próg określający odczuwanie interakcji ;) Ja gram głównie w gry wojenne, figurkowe bitewniaki, area control, 4X. Paladyni byli dla mnie trudną do zniesienia jednoosobową czynnością przekładania sobie samemu rzeczy z jednej kieszeni do drugiej.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 194
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 102 times
Been thanked: 79 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Wender »

Cyel pisze: 15 kwie 2023, 10:23 To chyba zależy od tego jaki kto ma próg określający odczuwanie interakcji ;) Ja gram głównie w gry wojenne, figurkowe bitewniaki, area control, 4X. Paladyni byli dla mnie trudną do zniesienia jednoosobową czynnością przekładania sobie samemu rzeczy z jednej kieszeni do drugiej.
Ale wiesz, że jesteś w wątku, który ma w tytule "Nowa kolekcja..." a zaczyna się zdaniem "Planuje zacząć grać w gry planszowe"? ;)
Cyel
Posty: 2590
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Nowa kolekcja gry dwuosobowe

Post autor: Cyel »

Wender pisze: 15 kwie 2023, 20:19
Cyel pisze: 15 kwie 2023, 10:23 To chyba zależy od tego jaki kto ma próg określający odczuwanie interakcji ;) Ja gram głównie w gry wojenne, figurkowe bitewniaki, area control, 4X. Paladyni byli dla mnie trudną do zniesienia jednoosobową czynnością przekładania sobie samemu rzeczy z jednej kieszeni do drugiej.
Ale wiesz, że jesteś w wątku, który ma w tytule "Nowa kolekcja..." a zaczyna się zdaniem "Planuje zacząć grać w gry planszowe"? ;)
Nie rozumiem. Przecież poziom interakcji a poziom skomplikowania gry to dwie różne rzeczy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ