Najciekawsza gra licytacyjna

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: zephyr »

Land unter jest bardziej losowy niż licytacyjny - równie dobrze możesz 55 utonąć jak i zgarnąć lepszą kartę, o akcjach kiedy 20 jest maksymalną kartą nie wspominając... gra nie jest zła, ale raczej jako lekki losowy przerywnik niż gra licytacyjna.

W Razzi też może denerwować ryzyko, ale tam jest to w miarę kontrolowane i albo przeciwnicy zrobili błąd pozwalając komuś grać samemu, albo o wyniku licytacji zadecyduje coś więcej niż szczęście w dobieraniu kart.

Jak ktoś ma uraz do elementu losowego to zostaje zawsze Goa :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Geko »

Wilk pisze:
folko pisze:Żeby nie było za słodko, Razzia nie wszystkim się podoba. Zagrałem (przemęczyłem) raz i więcej nie siądę... znam więcej takich osób.
Daj jeszcze szanse, mnie sie po pierwszej grze zupelnie nie spodobala, a z kazda nastepna bylo lepiej, dzisiaj moze nie szaleje za Razzia, ale calkiem ja lubie, a juz na pewno nie jest tak zla, jak myslalem na poczatku. :)
Zgadzam się. Pierwsza rozgrywka w Razzie wydaje się dosyć średnia, z każdą następną odkrywa się "smaczki". Choć jeszcze lepsze od Razzi jest Ra (ale zdecydowanie za drogie i overproduced).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: mst »

zephyr pisze:Land unter jest bardziej losowy niż licytacyjny
Ani licytacyjny ani losowy :wink: . Ponieważ po każdej rundzie karty, które miał w niej do dyspozycji dany gracz przechodzą do następnego ostateczny wynik nie zależy od losu ale od tego jak dany gracz wykorzysta poszczególne zestawy kart oraz oczywiście od tego jak będą grali pozostali gracze.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Gabriel »

Skompletowałem taką pulę gier licytacyjnych, dostępnych w taki lub inny sposób na naszym rynku:

1. Goa
2. Taj Mahal
3. Modern Art
4. Książęta Florencji
5. Genua

Są one wydane albo po polsku, albo językowo niezależne - co jest dla mnie bardzo istotne. Byłaby to pierwsza gra licytacyjna w naszym towarzystwie, ale to bez znaczenia, bo jesteśmy grupka psycholi ;). Poszukuję gry agresywnej, z dużą interakcją, możliwością szkodzenia/blokowania/podkupywania etc., albo po prostu taką, gdzie jest naprawdę wiele możliwości. Wedle materiałów dostępnych na necie, wszystkie te pozycje są raczej bardzo mocne, ale może lepiej nie decydować za pomocą rzutu kością ;).

Jakie jest wasze zdanie?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: zephyr »

Genua jest średnio licytacyjna, kupiec nie musi przyjmować najwyższej oferty co więcej na ofertach ciężko określić sensowną miarę, bo wartość dóbr zmienia się wraz z graczem i sytuacją na planszy.

Ta gra polega na przeprowadzaniu korzystnych dla gracza tranzakcji, a ponieważ mechanika sprawia że sporo tranzakcji jest obustronnie korzystnych nie wydaje mi się żeby to była gra o "podkładaniu świni" (embargo chandlowe skutecznie eliminuje gracza... ale chyba nie o to chodzi) Natomiast jeśli pozytywna interakcja też może być to gra jest super. Osobiście opisałbym ją jako "gamers Fasolki", bo jest trochę sensownego wykorzystywania mechaniki i mnóstwo handlu.

Goa i KF to fajne gry w których licytacja jest ważna, ale stanowi w przenośni i dosłownie połowę rozgrywki, bo równie ważne jeśli nie ważniejsze jest sensowne wykorzystanie wylicytowanych dóbr w pasjansowo-eurogrowych mechanizmach nie licytowanych faz. Obie gry są ok, Goa chyba zwykle bardziej lubiana niż suche KF (z tym że Goa na razie trudno dostać, ma być kiedyś reedycja ale nie wiem kiedy)

Modern Art to 200% licytacji (i tylko licytacji)

Taj Machal nie grałem, ale z tego co kojarzę też głównie licytacja, przy czym mechanika jest bardziej skomplikowana więc jest mniej obliczania zysku, a więcej rozumienia konsekwencji (nieżyciowych) zasad gry.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: melee »

Książęta Florencji są w mniejszej niż 50% części licytacyjne. Ja bym polecił GOA (gdzie licytacje są znacznie ważniejsze, choć nie jedyne), ale jest dostępna tylko za większe pieniądze, z drugiej ręki. Ale ja czysto licytacyjnych gier za bardzo nie lubię, chyba że bardzo szybkie, jak For Sale.
tantar
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Czersk

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: tantar »

Jeśli Land Unter jest licytacyjne to podobne jest np. 6 bierze. Chyba trochę rozszerzyliście pojęcie gier lictacyjnych.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Geko »

Ja polecam Ra. Szkoda tylko, że ciężko ją dostać.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Veridiana »

A gdzie Boomtown? dla mnie na razie numer jeden :D posiada wszyskie wymienione przez Ciebie cechy, w dodatku u Al'a można ją naprawdę tanio kupić. zależność językowa pozorna, wystarczy raz wytłumaczyć karty akcji (dobrze ilustrowane) i już nie trzeba czytać niemieckich podpisów.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: piechotak »

Geko pisze:Ja polecam Ra. Szkoda tylko, że ciężko ją dostać.
Za to w planszomani można dostać Razzie! - klimat mafijny i praktycznie identyczna mechanika jak Ra. No i za taką cenę to aż grzech nie kupić.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: janekbossko »

Raziia! jest niedostepna nigdzie nawet w planszomanii...trzeba czekac na dodruk
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: piechotak »

A piszą łobuzy że towar dostępny :evil:
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Filip z Lublina »

Gabriel pisze:Skompletowałem taką pulę gier licytacyjnych, dostępnych w taki lub inny sposób na naszym rynku:

1. Goa
2. Taj Mahal
3. Modern Art
4. Książęta Florencji
5. Genua

Są one wydane albo po polsku, albo językowo niezależne - co jest dla mnie bardzo istotne. Byłaby to pierwsza gra licytacyjna w naszym towarzystwie, ale to bez znaczenia, bo jesteśmy grupka psycholi ;). Poszukuję gry agresywnej, z dużą interakcją, możliwością szkodzenia/blokowania/podkupywania etc., albo po prostu taką, gdzie jest naprawdę wiele możliwości. Wedle materiałów dostępnych na necie, wszystkie te pozycje są raczej bardzo mocne, ale może lepiej nie decydować za pomocą rzutu kością ;).

Jakie jest wasze zdanie?
z wymienionych gier o istotnym elemencie licytacji największą interakcję ma Taj Mahal, to naprawdę dobra gra. ostatnio też bliżej zapoznałem się z modern art. do tej gry trzeba siąść w gronie niezłych mózgów, wtedy błyszczy najbardziej;) za Veridianą oddam głos na świetne Boomtown. dobra zabawa i dużo przeszkadzania gwarantowane;) zastanowiłbym się też nad wymienionym wcześniej santiago, szczególnie, że cena jest super.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Dzej »

piechotak pisze:A piszą łobuzy że towar dostępny :evil:
czy mówimy o tej samej planszomanii ? :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Furan »

Happosai pisze: z wymienionych gier o istotnym elemencie licytacji największą interakcję ma Taj Mahal, to naprawdę dobra gra.
Przy okazji nie można jej odmówić agresywności.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: piechotak »

Dzej: innej planszomani nie znam :wink:
PS. Widzę, że już dziś pod linkiem który podałem wczoraj Razzia! jest niedostępna - zwracam honor.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Dzej »

To janekbossko doniósł :wink:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: cezaras »

bardzo lubie gry licytacyjne
:lol: aż musiałem sprawdzić czy się nie wypowiadałem w tym wątku :D

z mojego punktu widzenia:
Razzia jak najbardziej - jedna z najczęściej granych gier w moim kółeczku,
fajne (i szybsze) jest też High Society,
ostatnio świetnie się bawimy przy Boomtown

z gier, gdzie licytacja jest tylko jednym z elemantów (ale oczywiście bardzo istotnym)wymieniłbym:
Amun-Re,
Sestimesti,
Industria
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Gabriel »

Czyli w tym wypadku Genui bliżej np. do Wysokiego Napięcia (jedyna licytacja jaką znam do tej pory w grach planszowych)? Nie chciałbym wprowadzać czegoś podobnego do Wysokiego Napięcia, które zostało dość mocno rozpracowane i aktualnie niechętnie do niego wracamy.

Czy przypadkiem blisko tutaj nie byłby także Taj Mahal? Z tego co widzę, tutaj też rozbudowujemy na planszy pewną strukturę/sieć. Natomiast jak rozumiem - Modern Art to czysta licytacja.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: bogas »

Licytacje w Genui są inne niż w Wysokim Napięciu. Nawet nie nazwałbym tego licytacjami tylko negocjacjami. A z wcześniej wspomnianych to Taj Mahal ma bardzo ciekawy system licytacji i stanowi on trzon rozgrywki (rozbudowa sieci choć ważna jest ściśle uzależniona od wcześniejszych licytacji na karty). Natomiast z nie wymienionych to oczywiście polecam Nefertiti, w której wariacje na temat licytacji są bardzo oryginalne. A z gier mniej licytacyjnych to element licytacji w Diamonds Club jest interesujący oraz licytacja w Giganten o prawo sprzedaży ropy w danym koncernie też jest super (zwłaszcza, że tu można blefować na całego i licytować ponad swoje możliwości, biada tylko jak nikt nas nie przebije :P).
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Lucf »

Jakoś nie spostrzegłem aby Genua byla LICYTACYJNA, raczej NEGOCJACYJNA . Negocjujesz jaką tranzakcją zawrzeć, ja ci dam TYLE a ty mi TYLE .

A Modernt Art jest super : )
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Gabriel »

Mam dwie grupki planszowe:

Psycholi - aktualnie gramy tylko w Battlestar Galactica i raczej nie wejdzie nic innego przez dłuuuższy czas;
Dziewczyn (łącznie 4 osoby) - luźną, grywamy sobie w Przez Pustynię, Agricolę, Beowulfa, Blue Moon City.

Czy sądzicie, że ta druga grupa załapałaby którąkolwiek z przedstawionych gier licytacyjnych? (Modern Art, Taj-Mahal, Goa, Książęta Florencji)?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: cezaras »

dla drugiej grupy (z przedstawionych w wątku): Ra lub Razzia i Boomtown
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Veridiana »

Boomtown na pewno. kochają go u mnie wszystkie baby :D
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Najciekawsza gra licytacyjna

Post autor: Filip z Lublina »

Veridiana pisze:Boomtown na pewno. kochają go u mnie wszystkie baby :D
a u mnie żadne;P ale w przypadku Boomtown mam większą siłę przebicia niż w przypadku (niestety) Strozzi, które swoją drogą też do pewnego stopnia pasuje do tego wątka;)
ODPOWIEDZ