Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Exical12
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2022, 21:59

Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Exical12 »

Witam,

jestem laikiem w tej dziedzinie a posiadam parę gierek w swojej "bibliotece"

postanowiłem wraz z żoną o zakup paru gierek dla grupy powiedzmy 2-8 czy 3-8

zależy nam na gierkach rozbudowanych aby po kilku spotkaniach chętnie do nich wrócimy
główną rzeczą jaką chcemy to aby w rozgrywce skupiasz się na interakcji a nie do końca na policzeniu na planszy ale bardziej komunikacja>przebiegłość


dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Abizaas »

Exical12 pisze: 05 paź 2022, 22:11 Witam,

jestem laikiem w tej dziedzinie a posiadam parę gierek w swojej "bibliotece"

postanowiłem wraz z żoną o zakup paru gierek dla grupy powiedzmy 2-8 czy 3-8

zależy nam na gierkach rozbudowanych aby po kilku spotkaniach chętnie do nich wrócimy
główną rzeczą jaką chcemy to aby w rozgrywce skupiasz się na interakcji a nie do końca na policzeniu na planszy ale bardziej komunikacja>przebiegłość


dzięki za pomoc
Trochę zbyt mało informacji więc podam znacznie różniące się od siebie pozycje:

7 Cudów Świata
Twilight Imperium 4 + dodatek PoK
Dominant Species
Imprezówki jak Tajniacy, Secret Hitler, Sushi Go Party

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ppeter
Posty: 531
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: ppeter »

Scythe z rozszerzeniem można grać w siedem osób, ale trudno mi powiedzieć jak z grywalnością przy takiej ilości osób.
Marbel
Posty: 222
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Marbel »

Do 8 osób to IMO ciężko poza imprezówkami, nieśmiertelnymi Decrypto czy Tajniakami.

Do 6 osób dla mnie fajne, ale niezbyt ciezkoe:
Rallyman GT
Colt Express - z dodatkami nie jestem pewien czy nie wejdzie wiecej osób.
Sagrada z dodatkiem Więcej szkla
Wysokie Napięcie
Kolejowy Szlak-6 osób, ale możesz mieć 2 wersje (dowolne, niebieska, czerwona czy chyba za granicą nawet zielona) i można je łączyć, więc i 12 osób na 2 pudełkach zagra na raz.
Niepożądani Goście - tu gra przewiduje do 8 osób
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: bananek »

U mnie do 6 osób bardzo dobrze sprawdza się Misja Czerwona Planeta
agt
Posty: 1185
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 634 times
Been thanked: 322 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: agt »

Nie wiem czy to mają być ciężkie i długie czy lekkie i szybkie gry.
Z tych drugich można spojrzeć na Sabotażystę (ale to nie bedzie od 2 osób. Instrukcja mówi chyba że od 3, ale według mnie od 6 osób robi się ciekawie) - dużo interakcji, blef.
I jeszcze 7 cudów świata Architekci.
I Santy Anno do 8 osób - szalona i wesola. Niestety chyba niedostępna..

Może jakieś kooperacje? Ale skoro piszesz o przebiegłości to chyba raczej z motywem zdrajcy.
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Cyel »

Gra o Tron lub Twilight Imperium obsłużą do 6 a z dodatkami do 8 graczy i absolutnie nie zawiodą w kategoriach "interakcja", "rozbudowana" i "regrywalność".
Ostatnio zmieniony 06 paź 2022, 10:57 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Piaskoryb »

Colt express podstawka od 2 do 6, z dodatkiem szeryf i więźniowie 3 -8 - polecam, bardzo lubię tą grę, jest genialna! Szczególnie jak się gra z graczem szeryfem. Gra wymiata i ją uwielbiamy i jest prsota do nauki ;)
Sabotażysta od 3 do 10, mała wielka gra, uwielbiam to jak pokazuję tą grę nowym i kręcą nosem patrząc na moją półkę z ciekawszymi pudłami xD pierwsza runda za nami i wszyscy wciągnięci, czy jest sabotażysta? Czemu to zrobiłeś? Sprawdzanie sprawdzających, a sabotażysta czeka :) Gra wymaga sprytu i pomysłu :) Świetna pozycja za jakieś 30 zł, proste zasady i zawsze dobra zabawa dla grupy :)
La Cosa Nostra od 3 do 5, bardzo dużo negatywnej interakcji, mafijna gra o tron, brutalna gierka, układy, zdrady, noże w plecy, zabójstwa, szantaż, blef. Polecam też ;)
Lords Of waterdeep od 2 do 5, z dodatkiem do 6 ;) Bardzo fajny worker placement z interakcja, my nazywamy to wersja light wp :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: arturmarek »

Nie wiem co dla Ciebie oznacza rozbudowana gra...

Gier, w które warto grać w 3-8 to raczej nie ma. Jeśli jakaś jest dobra w 8, to raczej nie jest najlepsza w 3.

Ja jeśli gram 8-osobowo to tylko w gronie mało ogranym/rodzinnym. Moje propozycje:

Avalon: to jest moja ulubiona gra 8-osobowa (dobrze chodzi 6-10). Prawdopodobnie inne Social Deduction mogły by też zdać egzamin, ale ja gram na tyle rzadko w takim gronie, że Avalon mi wystarcza.
Tajniacy: można grać w 8, ale ja najbardziej lubie w 4 lub 6.

Jeżeli miałbym 8-osobową ekipę harcorowych graczy i miał raz na jakiś czas cały dzień na grę to rozważyłbym:
Twilight Imperium
Gra i Tron + dodatek
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 183
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Giermek »

Moje pierwsze skojarzenie z Twoimi wymaganiami to Cytadela. Bardzo liczy się przebiegłość :) Tylko, jak wiele gier przeznaczonych dla dużej ilości graczy, we dwójkę chodzi tak sobie.
Exical12
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2022, 21:59

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Exical12 »

cała masa ludzi a i widzę Rzeszów też jest pozdrawiam bo ja też z Rzeszowa!

niezbyt trudna gdzie można jak wiadomo przy takich spotkaniach coś dygnąć i powiedzmy tak rozgrywka do 2h myślę
przy sobotnim wieczorze fajnie zagospodarować sobie spotkanie ze znajomymi i 2h to taki fajny czas bo powyżej dla takich czasów
to faktycznie muszą być hardcorowi gracze a typowi laici to 1h do 2h i w takie coś celujemy

Tajniacy ten numer wezmę sobie pod lupę

dzięki za tyle odpowiedzi
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Piaskoryb »

Exical12 pisze: 06 paź 2022, 20:02 cała masa ludzi a i widzę Rzeszów też jest pozdrawiam bo ja też z Rzeszowa!

niezbyt trudna gdzie można jak wiadomo przy takich spotkaniach coś dygnąć i powiedzmy tak rozgrywka do 2h myślę
przy sobotnim wieczorze fajnie zagospodarować sobie spotkanie ze znajomymi i 2h to taki fajny czas bo powyżej dla takich czasów
to faktycznie muszą być hardcorowi gracze a typowi laici to 1h do 2h i w takie coś celujemy

Tajniacy ten numer wezmę sobie pod lupę

dzięki za tyle odpowiedzi
Szczerze to już bym wolał nic nie wziąść ;p ale Twoja wola ;p Tajniacy szybko się znudzą, oklepana gra i często jest tak że jakiejś drużynie wypadną łatwe skojarzenia a Tobie takie że tylko będziesz się drapał po głowie. Mega irytujące. Kiepska gra. Zdecydowanie lepiej Sabotażyste albo Colt Express. Zrobisz jak chcesz ale założe się nawet teraz że po paru grach w tajniaków stwierdzicie że to słabe :)
ppeter
Posty: 531
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: ppeter »

Piaskoryb pisze: 06 paź 2022, 21:42 Szczerze to już bym wolał nic nie wziąść ;p ale Twoja wola ;p Tajniacy szybko się znudzą, oklepana gra i często jest tak że jakiejś drużynie wypadną łatwe skojarzenia a Tobie takie że tylko będziesz się drapał po głowie. Mega irytujące. Kiepska gra.
Cóż to by było za wyzwanie, gdyby za każdym razem wpadały łatwe do skojarzenia wyrazy. Poza tym to jest też gra, w której poziom zabawy w dużej mierze zależy od ekipy.

Pozdrowienia dla krajana :D
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Piaskoryb »

ppeter pisze: 06 paź 2022, 21:59
Piaskoryb pisze: 06 paź 2022, 21:42 Szczerze to już bym wolał nic nie wziąść ;p ale Twoja wola ;p Tajniacy szybko się znudzą, oklepana gra i często jest tak że jakiejś drużynie wypadną łatwe skojarzenia a Tobie takie że tylko będziesz się drapał po głowie. Mega irytujące. Kiepska gra.
Cóż to by było za wyzwanie, gdyby za każdym razem wpadały łatwe do skojarzenia wyrazy. Poza tym to jest też gra, w której poziom zabawy w dużej mierze zależy od ekipy.

Pozdrowienia dla krajana :D
Oczywiście wszystko to kwestia gustu, czyje będzie na wierzchu to się okaże z czasem :) Powodzenia
szczudel
Posty: 1439
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: szczudel »

Absolutnie odradzam Grę o Tron jako grę 2-6(8). To jest gra dla 6 osób, ewentualnie dla 8 z dodatkiem. Problemem jest tutaj duże zaangażowanie graczy jakie jest wymagane od tej gry. Zwykli ludzie nie potrafią sobie wyobrazić gry na ponad 3 godziny.

Padła tutaj Cytadela i to jest najlepsze rozwiązanie. W przypadku małej liczby graczy gra się na "dwie ręce' i gry potrafią być ciekawe. Natomiast im więcej graczy tym ciekawiej. Rozgrywka w pełnym skłądzie to godzina więc w sam raz.
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Cyel »

szczudel pisze: 07 paź 2022, 09:53 Absolutnie odradzam Grę o Tron jako grę 2-6(8). To jest gra dla 6 osób, ewentualnie dla 8 z dodatkiem.
100% mój błąd bo wziąłem od uwagę tylko górny limit poddany przez twórcę tematu. Natomiast teraz zacząłem się zastanawiać, czy nie da się spróbować GoT na dwie osoby gdzie każdy gracz prowadzi 3 rody. Wydaje mi się to ciekawą opcją i chyba się skuszę kiedyś na wypróbowanie. Prócz zmiany warunków zwycięstwa potrzebaby oczywiście dwóch graczy, którzy bardzo dobrze ogarniają grę, ale z tym u mnie nie będzie problemu.

Co ciekawe, mogą wyjść z tego zupełnie różne rozgrywki, zależnie od tego jakie rody się przydzieli graczom, np takie dzielące wspólna granicę albo takie geograficznie przemieszane z rodami przeciwnika.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Atk »

"główną rzeczą jaką chcemy to aby w rozgrywce skupiasz się na interakcji a nie do końca na policzeniu na planszy ale bardziej komunikacja>przebiegłość"

Poleciałbym stara edycje Spartakus z dodatkami ale obecnie kosztuje majątek poza tym nie wiem czy żona by cię nie zostawila a znajomi przestali przychodzić
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: wujek2114 »

Cytadela
Maskarada

do 6 osób:
Bolidy
Trucizna
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Semen »

Bardzo fajną grą jest do ośmiu osób jest Odlotowy wyścig. Konstruowanie maszyny biorącej udział w wyścigu, w trakcie którego możemy "mieć wpływ" na postęp innych graczy :) Gra oparta o manipulację kośćmi.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: karmazynowy »

To wygląda interesująco.

https://boardgamegeek.com/boardgame/271601/feed-kraken

Jest w planszostrefie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 816
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Gra dla 2-6 czy nawet 8 osób

Post autor: Grzdyll »

Zgadzam się z ogólnym zdaniem, że jeśli coś ma chodzić dobrze na 2 jak i na 8 osób to trudno aby była to przy okazji gra wybitna, ilość graczy mocno jednak determinuje możliwe mechaniki, czas i ciężar gier.

Gier na 2-4 osób jest ogólnie multum, a że ja lubię grać gry w większym gronie więc zawsze szukam dobrych tytułów 6+. Oprócz poleconych już świetnych Decrypto, Tajniaków, Sabotażysty, Cytadeli i Avalona u nas rewelacyjnie sprawdza się tandem Kingdomino+Queendoino (na prostych zasadach pierwszego), warto obadać jeszcze takie gry jak: 6 bierze, Kasa i spluwy czy Amazonki bo też mają u nas zwolenników w większym składzie :)
ODPOWIEDZ