Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Wosho »

Czy moglby ktos ogarniety zerknac na pytania i odpowiedzi bo dzis pokazuje kolejnym graczom i dobrze by bylo znac odpowiedzi.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Pompa85 »

Grał ktoś w polską przedsprzedażową wersję? Są jakieś błędy w tłumaczeniu?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja grałem, znajomi grali - błędów nie widzieliśmy.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4508
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Hardkor »

3 partie, kolega 10 i zero problemów. Najbardziej mnie boli, że mimo, że się super bawie to dalej widze, że wyników super nie trzaskam i przegrywam. Ciężka to jest gra, ale jakaż przyjemna.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Hardkor pisze: 17 sie 2022, 13:06 3 partie, kolega 10 i zero problemów. Najbardziej mnie boli, że mimo, że się super bawie to dalej widze, że wyników super nie trzaskam i przegrywam. Ciężka to jest gra, ale jakaż przyjemna.
ja w 12 partii poczułem coś, czego myślałem, że nie poczuję.

Jeden ruch popsuł mi całą grę.
Karta zwierząt u przeciwnika nieulepszona, na 1 miejscu, czyli nie zagra zwierzaka, który spowoduje, że dostanie 7 biletów i uruchomi koniec gry, więc stwierdzam, że zagrywam sponsora z mocą 6 i leci 2 sponsorów 3, którzy mi dawają doraźnie bonusy. W notatniku 0 pracowników i 2 kasy. W głowie już myśli, że zaraz uruchomię przerwę, a w następnej rundzie skombuje projekt ochrony przyrody z możliwością zagrania kolejnej akcji i wygram. No nie zauważyłem, że przeciwnik zabudował zoo i dostał 7 biletów. Także cały plan w "killerów dwóch" wylądował i przegrałem.
Mogłem zagrać sponsora jako przerwę i nie zagrywać kart, które dały mi doraźny bonus, ale wiedział to człowiek?
Im dłużej gram tym więcej rzeczy muszę pilnować i jest ciaśniej.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Ja się uczę planować endgame od samego początku. Czy nie zagrywać niektórych kart tylko dlatego, że są fajne bo mogą być bardziej przydatne w ostatniej turze (np. zwierzęta dające dodatkową akcję).
Mój najlepszy wynik to obecnie 27. Ale znajomi wykręcali już 45, 54 i 60 :shock: Jest jeszcze sporo do nauki :)
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Wosho »

Nie wiem jak jest w ang ale małpki maja napisane zabierz kase lub karte, a w instrukcji zabierz losowa karte co ma duze znaczenie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: mat_eyo »

Wosho pisze: 18 sie 2022, 09:20 Nie wiem jak jest w ang ale małpki maja napisane zabierz kase lub karte, a w instrukcji zabierz losowa karte co ma duze znaczenie.
Przecież dostałeś odpowiedź na to pytanie w wątku z zasadami :roll: zabiera się losową kartę z ręki, w angielskim glosariuszu jest tak samo.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Wosho »

Tak wiem ale chodzi mi o to ze na karcie jest napisane zabierz karte a nie losowa karte.

Czy wg was zoo sa zbalansowane? Pola holywood vs port przeladunkowy np, imho nie ma porownania pod katem zdolnosci, czy calosc jest balansowana bonusami po lewej/na planszy/po prawej stronie?
Wczoraj kolega mial wieze widokowa i wydawalo sie to podobnie slabe.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Wosho pisze: 18 sie 2022, 09:44 Tak wiem ale chodzi mi o to ze na karcie jest napisane zabierz karte a nie losowa karte.

Czy wg was zoo sa zbalansowane? Pola holywood vs port przeladunkowy np, imho nie ma porownania pod katem zdolnosci, czy calosc jest balansowana bonusami po lewej/na planszy/po prawej stronie?
Wczoraj kolega mial wieze widokowa i wydawalo sie to podobnie slabe.
Oczywiście są, ale to zależy od tego w co idziesz. Biorąc port przeładunkowy ulepszyłem szybciej karty i mieliłem ich jak najwięcej. Dodatkowe 3 złota co turę jest mega boostem. Znowu pola holywood powodują, że warto zagrywać sponsorów i też musisz w dobrym momencie zakryć H żeby pobrać sponsora i go zagrać. Zauważ, że w polach holywood masz większą trudność stworzyć wybieg, który będzie spełniał warunek wody oraz skał.

Całość oprócz bonusów są też balansowane kształtem pól. Po kilku rozgrywkach zauważysz, że trzeba planować na wiele pól w przód i pamiętać żeby nie zabudować bo coś ci się nie zmieści.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ciekawe, czy gdzieś powstały już statystyki oceniające siłę poszczególnych planszetek - jak w Zamkach Burgundii
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Wosho pisze: 18 sie 2022, 09:20 Nie wiem jak jest w ang ale małpki maja napisane zabierz kase lub karte, a w instrukcji zabierz losowa karte co ma duze znaczenie.
Podobnie jak i wiele innych rzeczy na innych kartach, które doprecyzowane są dopiero w glosariuszu czy instrukcji. Także przy zagrywaniu zwierząt z tymi zdolnościami „interakcyjnymi” warto patrzeć w glosariusz czy na dołączoną ściągę z opisem ikon. To samo jest przy zagrywaniu sponsorów.
Co do zbalansowania map to po ok. 20 partiach bym się nie odważył wydawać wyroków, ale oczywiście mamy swoje mniej i bardziej ulubione co jest chyba całkiem normalne.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Wosho »

ave.crux pisze: 18 sie 2022, 10:02
Wosho pisze: 18 sie 2022, 09:44 Tak wiem ale chodzi mi o to ze na karcie jest napisane zabierz karte a nie losowa karte.

Czy wg was zoo sa zbalansowane? Pola holywood vs port przeladunkowy np, imho nie ma porownania pod katem zdolnosci, czy calosc jest balansowana bonusami po lewej/na planszy/po prawej stronie?
Wczoraj kolega mial wieze widokowa i wydawalo sie to podobnie slabe.
Oczywiście są, ale to zależy od tego w co idziesz. Biorąc port przeładunkowy ulepszyłem szybciej karty i mieliłem ich jak najwięcej. Dodatkowe 3 złota co turę jest mega boostem. Znowu pola holywood powodują, że warto zagrywać sponsorów i też musisz w dobrym momencie zakryć H żeby pobrać sponsora i go zagrać. Zauważ, że w polach holywood masz większą trudność stworzyć wybieg, który będzie spełniał warunek wody oraz skał.
What? W jakim odpowiednim momencie zakryc pole h jak dobierasz z decku i nie wiadomo czy dobierzesz cos co Ci pasuje czy cos totalnie z d...
Co smieszniejsze ten port ma jeszcze na planszy bonus x2 co mi wczoraj wygralo gre bo odpalilem stowarzyszenie x2 i skonczylem gre.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Wosho pisze: 18 sie 2022, 11:59
What? W jakim odpowiednim momencie zakryc pole h jak dobierasz z decku i nie wiadomo czy dobierzesz cos co Ci pasuje czy cos totalnie z d...
Co smieszniejsze ten port ma jeszcze na planszy bonus x2 co mi wczoraj wygralo gre bo odpalilem stowarzyszenie x2 i skonczylem gre.
Ja w polach holywood grałem na ulepszonych sponsorów i ulepszone karty. Mieliłem talię jak leci tak żeby na display wchodzili mi sponsorzy i jak w dobrym momencie zakryłem sobie ostatnie H to mogłem bardzo często zagrywać przez to sponsorów również z displaya, bo są taniej.

No jest jakieś prawdopodobieństwo wystąpienia kart. Jak na display lecą same zwierzaki, które cię nie interesują to lepiej sobie zagrać karty i coś dobrać/uzupełnić display niż na hura zakrywać H i patrzeć jak karty zwierząt, które byś chciał przepadają.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

elayeth pisze: 04 sie 2022, 16:36 Zagrałem po raz pierwszy w ekipie wyjadaczy. Graliśmy we czwórkę.
Gra podobała się, ale żeby to był taki hit, na jaki wskazuje hype... to nie.
Wspólnie stwierdziliśmy, że takie gry jak Podwodne Miasta, GWT czy Terra Mystica zrobiły na nas większe wrażenie po pierwszej rozgrywce.
Muszę jednak pograć jeszcze z 2 razy bym wyrobił sobie ostateczne zdanie.

Lubię gry taktyczne, ale takie, w których mogę szacować jakieś szanse powodzenia moich planów, w perspektywie 2-3 tur do przodu. Tutaj jednak to co robisz dyktują karty. Ręka nie jest znowu taka wielka by dało się tę losowość dociągu jakoś mitygować (sądzę, że warto iść w reputację i dobieranie kart ze stołu). Zapewne nawet jak karty nie podchodzą to da się wygrać (...chyba... bo inaczej zdziwiłbym się hypem na tę grę), ale wydaje mi się, że jest trudniej. Do tego, choć nie lubię negatywnej interakcji, to tutaj jest ciut zbyt pasjansowato. Może odczucia wynikają z tego, że w odróżnieniu od innych pasjansów ten jest nieco długawy (graliśmy 3,5h), a może dlatego, że interakcja na planszy wspólnej prawie nie występuje... już chyba wolę ten stres, że ktoś mi podbierze drewno w Agricoli... ;)
elayeth pisze: 10 sie 2022, 13:50 Przejrzałem sobie różne wątki na temat gry na BGG. Pojawiają się tam, ale dość rzadko kwestie losowości. (poruszałem już ten wątek wcześniej)
Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że bezpieczną drogą do zwycięstwa jest stały (i najlepiej szybki) postęp na torze ochrony przyrody. I teraz zastanawiam się nad jednym. Na ile w grze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie miał rękę startową idealną pod karty ochrony przyrody i jeszcze do tego dodatkowe szczęście w doborze tych kart na rękę? Czy taka osoba ma przewagę (spowodowaną szczęściem) czy może ten element jest jednak mało istotny? Jak tam wasze doświadczenia z różnych rozgrywek? Tak sobie głośno myślę...
Jeśli jesteś ciekaw krytycznych uwag to prostu kliknij w ocenę na BGG i przejrzyj komentarze do ocen od szóstki w dół. Sam oceń czy pokrywają się z tym o czym wspominasz wyżej.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

elayeth pisze: 10 sie 2022, 13:50 Od czasu do czasu pojawiają się głosy, że bezpieczną drogą do zwycięstwa jest stały (i najlepiej szybki) postęp na torze ochrony przyrody. I teraz zastanawiam się nad jednym. Na ile w grze może zdarzyć się sytuacja, że ktoś będzie miał rękę startową idealną pod karty ochrony przyrody i jeszcze do tego dodatkowe szczęście w doborze tych kart na rękę?
Uległem temu przeświadczeniu, ale w prawdzie mówiąc nie jest to do końca prawda. O ile walka o początkowe bonusy, które są na pierwszych 8 polach ochrony przyrody może być znacząca w jakimś stopniu, tak nie zdarza się to często i przy 2 osobowych rozgrywkach tylko raz na 10 razy miałem sytuacje, w której kobieta mi zwinęła to co chciałem na gwałt.

Często zdarzają się sytuację, gdzie możesz mieć startową rękę pod projekt ochrony przyrody. Zawsze są 3 odkryte + możesz mieć jakiś na ręce + może być jakiś na displayu, który ci pasuje. Oczywiście może też przeciwnik zagrać taki, który cię interesuje.

elayeth pisze: 10 sie 2022, 13:50 Czy taka osoba ma przewagę (spowodowaną szczęściem) czy może ten element jest jednak mało istotny? Jak tam wasze doświadczenia z różnych rozgrywek? Tak sobie głośno myślę...
Nie ma przewagi, jedynie co to ma możliwość wyboru, który bonus sobie weźmie(możliwe, że na 3/4 graczy będzie to inaczej wyglądało). Miałem kilka rozgrywek, gdzie przeganiałem o ok. 10 punktów moją przeciwniczkę, ale co z tego jak zagrała sobie 3-4 karty zwierząt, zebrała potrzebne jej ikony i w kolejnych ruchach wykonała projekty ochrony, które spowodowały, że na torze ochrony się ze mną zrównała, a w biletach przegoniła.
Jest to raczej gra, w której nie ważne jest jak zaczynasz, ale jak kończysz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: roadrunner »

Beskid pisze: 18 sie 2022, 14:08 Jeśli jesteś ciekaw krytycznych uwag to prostu kliknij w ocenę na BGG i przejrzyj komentarze do ocen od szóstki w dół. Sam oceń czy pokrywają się z tym o czym wspominasz wyżej.
Bardzo przydatna rada. Dziwne, że sam na to nie wpadłem ^^
Przejrzałem na szybko, podzielam dużą część umiarkowanych opinii o ark nova. Na pewno nie jest to gra na 10, cytując jednego z bggowiczów: ni de coña.

Zagrałem raz. Jest OK. Dałem 7/10. Planuję kupić, może być spoko do grania na 2 osoby. Nie wyobrażam sobie grania kolejnych partii bez draftu.
Element puzzli mi nie wadzi. Bez niego gra straciłaby przestrzenny element budowania "swojego zoo", co jest całkiem fajne i wyróżnia AN.
Masa ludzi - tu i na bgg - krytykuje mały wybór kart dostępnych na wystawce (tym mniejszy, gdy masz niskie elo). Co za problem dołożyć po karcie na każdy z poziomów wystawki kart. Grał ktoś tak?
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
miker
Posty: 707
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 18 sie 2022, 10:18 Ciekawe, czy gdzieś powstały już statystyki oceniające siłę poszczególnych planszetek - jak w Zamkach Burgundii
No coś tam przez ludzi zostało ocenione na BGG.
Ale nie grałem jeszcze z planzami ocenionymi najlepiej, żeby potwierdzić ich przewagę.
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

roadrunner pisze: 18 sie 2022, 16:05 Masa ludzi - tu i na bgg - krytykuje mały wybór kart dostępnych na wystawce (tym mniejszy, gdy masz niskie elo). Co za problem dołożyć po karcie na każdy z poziomów wystawki kart. Grał ktoś tak?
Żaden problem poza tym, że cała koncepcja toru reputacji siada. A za tym idzie leci balans kart i planszetek, bo bonusy do reputacji przestają być atrakcyjne. Uniwersytety i współpracownicy za 2 też sporo tracą.

Niby to twoja gra i możesz zrobić z nią co chcesz. Ale osobiście uważam, że zamiast "naprawiać" co ci nie pasuje to lepiej grać w gry które są dla ciebie fajne bez modyfikacji.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

W planszostrefie jest przedsprzedaż tych dodatkowych planszetek do Ark Nova.

Cena ~50 zł.....
wyimaginowany
Posty: 11
Rejestracja: 12 sie 2022, 13:37
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wyimaginowany »

PytonZCatanu pisze: 18 sie 2022, 20:03 W planszostrefie jest przedsprzedaż tych dodatkowych planszetek do Ark Nova.

Cena ~50 zł.....
No to jak w planszostrefie sa po 50 zl to jak Portal je wyda to beda w sklepach po 20 zl. Planszostrefa to jakis dramat cenowy.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

wyimaginowany pisze: 18 sie 2022, 20:04
PytonZCatanu pisze: 18 sie 2022, 20:03 W planszostrefie jest przedsprzedaż tych dodatkowych planszetek do Ark Nova.

Cena ~50 zł.....
No to jak w planszostrefie sa po 50 zl to jak Portal je wyda to beda w sklepach po 20 zl. Planszostrefa to jakis dramat cenowy.
Na GenConie były po 7$
japroo
Posty: 12
Rejestracja: 23 sty 2019, 20:11
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: japroo »

Czy ktoś już kupował jakiś insert do Ark?
Folder space czy może coś ze sklejki?
Coś polecacie ?
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

https://www.youtube.com/watch?v=t_wYW2YtOAg
nie ma sensu kupować insertu, ew. zrobić sobie "rynienkę" na same karty. I to piszę ja, zwolennik insertów :)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Coen »

sasquach pisze: 19 sie 2022, 11:05 https://www.youtube.com/watch?v=t_wYW2YtOAg
nie ma sensu kupować insertu, ew. zrobić sobie "rynienkę" na same karty. I to piszę ja, zwolennik insertów :)
Dokładnie, dorobić sobie parę podajników, coś na kształt tego:
https://boardgamegeek.com/geeklist/1154 ... 92#9070792
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ODPOWIEDZ