(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: DarkBogas »

W Civkę dawno nie grałem 😉
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

DarkBogas pisze: 11 sty 2022, 13:51 W Civkę dawno nie grałem 😉
O, a więc już przed grą mamy epicki konflikt... Nie ma sprawy, sobie przypomnę zasady i dam się pokonać nie bez walki i lidera (oby nie z dodatku, choć mam złe przeczucia).
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja jutro dam znać, czy będę jutro. Bo u mnie w pracy sytuacja jest dynamiczna. Ale może uda mi się wyrwać.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: DarkBogas »

Żeby nie było, w Lacerdę też chętnie zagram.
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Jakby co to wziąłem KlanyKaledońskie i Załogę. Powinienem być na 17:00.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

<UWAGA! REKLAMA!>
apropos Lacerdy - zanim gdzieśtam wystawię - chce ktoś kupić Gallerista??

ewentualne inne gierki do puszczenia w świat mam tutaj: https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1
raczej lajtowe/fillery/rodzinne, ewentualnie stare eura w co nie gramy.

Sorry za reklamę, ale wolę najpierw popytać lokalnie - bo potem muszę pakować 100 paczek, a gry sprzedaje za półdarmo (albo i taniej).
W razie "W" dajcie znaka na priva. Dzięki i raz jeszcze przepraszam za spamowanie

==========
j_g pisze: 12 sty 2022, 08:45 Jakby co to wziąłem KlanyKaledońskie
Jedna z najbardziej płaskich gier jakie znam. pograsz z pięć razy i każda partia idzie od linijki. brrr...
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze: 12 sty 2022, 09:41 Jedna z najbardziej płaskich gier jakie znam. pograsz z pięć razy i każda partia idzie od linijki. brrr...
O masz, następny płaskoziemca linijkowiec... To jeszcze tylko 4 partie, 5 lat i może będę sprzedawać. Ktoś będzie chciał kupić?

PS. Jak będziesz miał coś naprawdę dobrego familijnego na 3 os. to daj cynka, bo miałbym do uszczęśliwienia dwie nieograne nastolatki z mamą.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Ja chyba będę. Najwyżej wezmę robotę ze sobą...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

No to zapowiada się 4 osoby czyli On Mars!
Ktoś przeciv? Civ też jest dyżurna od Ani (czeka na odebranie).
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

gafik pisze: 12 sty 2022, 12:37 No to zapowiada się 4 osoby czyli On Mars!
Ktoś przeciv?
Ja zupełnie nie. Może poza faktem, że jakbym wiedział o tym wczoraj to bym się jakoś do tego przysposobił. Ale raz, że rozumiem sytuację (Czarek nie wiedział), a dwa - jeśli ktoś jeszcze jest w to zielony, to zupełnie nie ma problemu - nie będę jedyny ogarniający inaczej. No i poznanie nowego tytułu - wartość sama w sobie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

On mars mówicie? Ok. Grałem w to raz kilka miesięcy temu więc niewiele pamiętam. Ale zagrać możemy.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Nie martwcie się ja też będę musiał zaglądać często do instrukcji :P

Na deser polatamy po galaktyce RftG :D

Na wszelki wypadek wezmę jeszcze Lacerdę na 5 osób gdyby zabłąkana dusza się pojawiła - CO2
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

Teraz mnie natknęło , bo Nika napisała na FB

Czy (warto) robić reklamę grania na Polibudzie na fejsbuku Planszowego Opola?
Gafik jak uważasz? Jak w sumie OK to sam napisz :P

(pytam pod katem covidów, lokdałnu, ogólnej frekwencji itp.itd...)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Sam nie wiem. Może odczekamy troszkę i zobaczymy jak to będzie żarło.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cezner »

Weźcie mnie oświećcie. To jest ten główny budynek Politechniki? Na przeciwko łącznika?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Tak. Wydział Mechaniczny.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

gafik pisze: 12 sty 2022, 16:00 Sam nie wiem. Może odczekamy troszkę i zobaczymy jak to będzie żarło.
Spoko, dlatego wolałem zapytać. Dzięki.
Ktośtam na FB zapytywał nieraz, ale też bym się narazie wstrzymał.

i czy warto zapraszać ludzi z ulicy jak tylko słabe gry są na stole (#OnMars) :mrgreen: potem przyjdą fani Catanu czy ticketa, a tam 2-3 gości co siedzą nad Civką, no krzywdę można komuś zrobić ;)
Chyba lepiej reklamować miejską bibliotekę "dla nowych", bo Graszki mają szerszą bibliotekę gier niż my.

========
Tacki są, drewienka są, Australia odpicowana - no to do piątku :D
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dzięki, Towarzystwo, za wczorajsze harce po Marsie i jego (on, Mars) orbicie. Dzięki, Staszku, za najdłuższe tłumaczenie w tegorocznej historii Planszowego Opola (z 40-50 min. jak nic). Szacun. Samego grania w 4 osoby wyszło nam chyba jakoś lekko ponad 3 godz. Sorki za zamulanie, zadręczanie pytaniami i wymuszanie podpowiadania (to mój trademark).

Sama gra wg mnie niezbyt odkrywcza mechanicznie (liczyłem na coś więcej w tym temacie), ale poziom złożoności wystarczający by sobie nieźle pokombinować (o ile się ogarnia zasady, oczywiście). Jakby niedługo wróciła na stół (koniecznie z wcześniejszą zapowiedzią, bym mógł zajrzeć do instrukcji przed) to byłoby ok, by się może ciut utrwaliło.

Dzięki. I do juterka, mam nadzieję.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Pięknie mi się wczoraj grało!
Wszyscy dzielnie starali się nie wypaść przez śluzę.
Jutro będę w bibliotece. Pitonu, o której odjazd?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

gafik pisze: 13 sty 2022, 18:57 Pięknie mi się wczoraj grało!
Wszyscy dzielnie starali się nie wypaść przez śluzę.
Jutro będę w bibliotece. Pitonu, o której odjazd?
On Mars i ponad godzina tłumaczenia...

jutro kto zna 1830 (albo sławetnego Czesapika) to tłumaczymy różnice w 8 minut i gramy w 1848! A kto nie zna, nie pamięta ma problem ;)

Jutro proponuję start 17:15
organizację ruchu zmieniają wokół dworca i pewnie w korku utknę, postaram się być na 17, ale... zarezerwujcie stolik!
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

piton pisze: 13 sty 2022, 21:33 jutro kto zna 1830 (albo sławetnego Czesapika) to tłumaczymy różnice w 8 minut i gramy w 1848! A kto nie zna, nie pamięta ma problem ;)
Ja sobie rezerwuje 5 minut na przypomnienie zasad działania odsysacza kafelków. Chyba najpierw przykładasz do kafelka, potem naciskasz w centralnej części instrumentu, albo odwrotnie. Potem puszczasz, czy podnosisz? Jakaś instrukcja po polsku? Poza tym, czytam, jakiś bank Anglii? Czy my w tej grze wcielamy się w wyspiarski gang Olsena (pytanie o klimat)? Czy Australia jest wyspą w ogóle?
Awatar użytkownika
Scarlet
Posty: 210
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:25
Been thanked: 7 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Scarlet »

Cześć Ekipo,

Też bym się chętnie pokazała na Politechnice w przyszłym tygodniu i zagrała w coś fajnego :)
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Scarlet pisze: 14 sty 2022, 14:31 Cześć Ekipo,

Też bym się chętnie pokazała na Politechnice w przyszłym tygodniu i zagrała w coś fajnego
No, kopę lat, Arletko. To elegancko. Przynieś coś z jeszcze niewyschniętą farbą, spod linii produkcyjnej. Jeszcze Ewa nie tak dawno mi wspominała, że chciałaby wrócić do hobby, ale nie wiem jak z realizacją (tzn. wiem, jeśli chodzi o MBP i PO to brak skuteczności). Ania, niestety, coś się przestała odzywać. Może jeszcze się rozkręci ta piękniejsza część towarzystwa.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: piton »

j_g pisze: 14 sty 2022, 15:48 Może jeszcze się rozkręci ta piękniejsza część towarzystwa.
Szarmancki Jacku, eh Ty komplemenciarzu wywołujesz mnie do tablicy :* już pisałem/mówiłem - zajęcia dzieciaków skutecznie odbierają mi czas na granie, ale kusisz * ...

=====
Dzięki za wczorajsze granie w Bibliotece! Graszki TOP! Reaktywacja spotkań to strzał w 10 na BGG!
Byłem zaskoczony-jak nagle oderwałem się od Antypodów -że cała sala była pełna, ilu ludzi gra w gry! Jakie słabe gry jak okiem sięgnąć :mrgreen: No oprócz naszej wiadomix, ktoś musiał ratować honor Planszowego Opola 8)

Bawiłem się wyśmienicie jak zwykle przy 18xx. Niektórzy pewnie podzielali mój entuzjazm, a inni z pewnością nie :mrgreen:
Pierwszy raz grałem w '48 w 5 osób i było to bardzo fajne doświadczenie. Mam wiele pomysłów na tę grę, podoba mi się bardzo, po wczorajszej partii ocena w górę. Skalowalność tytułu mnie zadziwia, ciekawe jak się gra na 6 osób (do sprawdzenia). Kazdy skład osobowy daje inne opcje i to jest super.
Oczywiście nastawiam się na rewanż za 2 tygodnie!

Z wczorajszej partii wyciągnąłem kilka wniosków-pomysłów na przyszłe gry. Baaardzo ciekawy jest BoE (bank Anglii), bo daje masę możliwości na każdym etapie gry - nie, nie jest przegięty... Mapa, spółki, wszystko daje sporo możliwości. Gra nie jest zepsuta, ale to moja opinia :mrgreen:
Jeżeli chodzi o przebieg naszej partii to słaby był pierwszy SR, gdzie Gafik i Czarek popełnili błędy. Czarek i tak nie słucha :P więc żałuję, że trochę nie podpowiedziałem Staszkowi - inaczej mówiąc, mogliśmy więcej podyskutować o rozwoju scenariuszy. Gdyby na start były 4 firmy gra by niesamowicie zyskała na dynamice. Może trzeba robić "SAVE GAME" na początku - po licytacji prywatnych - i potem odtworzyć to raz jeszcze. Byłoby spoko
Chłopaki tam trochę smutni, ale można było to ratować w późniejszym etapie na luzie, ale tutaj wychodzi nieznajomość gry albo 18xx ogólnie. Naprawdę nie było sytuacji bez wyjścia. BoE trzeba skumać, ale umiejętność grania na giełdzie jest kluczem do sukcesu. Za mało u nas się dzieje na giełdzie i to nie tylko w tej grze, nawet nie chodzi mi o brzydkie zagrania, ale po prostu umiejętne korzystanie z tej części gry. Eh gdzie z takim graniem nam do 1817 :P
Dobra, nie chcę się rozpisywać o szczegółach/strategiach, "mądrować", bo właśnie fajne - dla mnie - jest odkrywanie tych gier samemu, nagle otwierają się klapki i jest WOW.
Ale ogólnie jedną z podstaw systemu jest to,że każdy powinien się angażować w sytuację na mapie/giełdzie i pełnić rolę straży sąsiedzkiej. Jak ktoś odpuszcza i sobie jeden-drugi hasa jak chce to jest wina słabego nadzoru "straży". To nie jest pasjans, to nie jest euro, to jest Sparta 18xx z mega interakcją :D

A finalnie to było blisko remisu z Wojtkiem - ciekawe jak BoE by płacił przy końcu, chyba faktycznie około 50 za udział... Whatever, mnie tam nigdy miejsca w 18xx nie interesują, nie po to tory buduję ;) ale po takiej zaciętej i świetnej partii każdy jest godzien pierwszego miejsca i posiadania złotej torby kangura :)

Dziękuję Wam serdecznie za spotkanie, super granie!Im więcej gram w "osiemnastki" tym bardziej jestem zachwycony jak głęboki i przemyślany jest to system. Od czasów Brassa chyba nigdy nie zanalizowałem tak poszczególnych partii. Kłaniam się Panowie raz jeszcze, bardzo Wam dziękuję za możliwość wspólnej zabawy

=====
* jak już zgłębicie dobrze 18xx to pewnie się pojawię na polibudzie
7* jeszcze
j_g
Posty: 1998
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 251 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dzięki za wczorajsze przygrywki (żeby nie napisać 'przegrywki'). Niezapomniane chwile (ta, 4 godziny pewnie, kawał czasu). Dzięki Pitonie za przytarganie, podzielenie się towarem z grubej kafelkowej półki (gry kafelkowe górą!), za dwudziestominutowe ośmiominutowe tłumaczenie i za bycie moim księgowym (w niełatwych czasach australijskiego ładu i po wprowadzenia programu Pociągi+ ze zmiennym rozstawem to uciążliwe i niewdzięczne zadanie). Tytuł zacny, lepszy niż Czokapik, bardziej urozmaicony, warto by było jeszcze przysiąść, gdy już delikatnie załapałem o co chodzi z tym dojnym australijskim bankiem angielskim. Za erę Czokapika mistrzowi gry dziękuję. Jak miałbym wybór na przyszłość to wolałbym wyspiarsko australijskie klimaty. Wykonanie cymes. Tylko odsysacze trzeba by wyposażyć w naboje do syfonu, bo te ściskane za 5 juanów od Ekspresowej Ali nie mają wystarczającej siły ssącej by wytargać taki gruby kawał torowiska.

Co prawda czuję się dość nieelegancko oszukany, bo generalne ustalenia były jasne, już od zeszłego roku znane wszystkim, że w bibliotece kończymy lekko po 21.00 i na taki dystans planowałem moją strategię. Powszechnie wiadomo, że trzeba odpowiednio rozkładać siły w stosunku do dystansu - od fana chińczykowego kolarstwa do fana blitzkiegu, każdy to wie. No, ale niektórzy niewychowani, naciągając do granic czasowych gościnność Graszek, nic sobie nie robili z tego, że wszyscy już poszli i że światło przygaszone. Partyjka się, niebezpiecznie dla mnie, zaczęła wydłużać, aż pękła wąska kolejowa nitka i jedyna 4+ spadła pociągając za sobą serię śmiertelnych pożyczek spychając moją CARczarnulkową spółkę w zakreskowane królowe czeluście. Niezmiennie kilka błędów, związanych z brakiem pomyślunku i nieznajomością zasad. Klątwa priorytetowego Dila mnie dopadła i dwie firmy rozeszły mi się przed nosem, wtedy kiedy najbardziej były potrzebne. Nauczka wzięta i jeszcze przez kilka dni na pewno będzie zapamiętana. W przeciwieństwie do 18emocji, które pozostaną pewnie na dłużej i nie pozwoliły mi się dziś dobrze wyspać.

Dobry planszowy tydzień - dwie fajne gry poznane. Dziękuję.

PS. Czekam na łazikowy 18Mars, z botami (solo?).
ODPOWIEDZ