Age of Industry (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: age of industry

Post autor: jerrymagu »

A jeszcze masz Kolego jakiś problem z tym Die Macherem?! bo wydawało mi się że wszystko już sobie wyjasnilismy w tej kwestii i telefonicznie i na forum gdzie przeprosiłem publicznie wszystkich zainteresowanych za to że nawaliłem i nie dotarłem

KubaP pisze:
jerrymagu pisze:
KubaP pisze:Może tak być, że w czwartek będę w dalekich krainach (czytaj: Bemowo) i sprawdzimy tę śmiałą tezę!
Wow to widzę że Ty miastowy Chłopak jesteś no i zapewne Warszawiak z krwi i kości
Kiedyś Ci wytłumaczę przy die Macherze. A nie, czekaj...


@Ataman: Czy podobną analogię można przeprowadzić pomiędzy Steam i Age of Steam (na korzyść AoS)?
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2012, 22:38 przez jerrymagu, łącznie zmieniany 1 raz.
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: age of industry

Post autor: mig »

@ Ataman - szacun za to zestawienie. Zawsze myślałem, że AoI to ułomna wersja Brassa, a tu się okazuje, że niekoniecznie. Tym bardziej, że na forum raczej przeważają zwolennicy tego drugiego. Brassa lubię, ale chętnie przetestuję jeszcze coś w podobnych klimatach :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: age of industry

Post autor: FortArt »

Wow. Dziękuję.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: age of industry

Post autor: cezner »

Atamán pisze: 1. Czas gry.
* Brass jest grą długą (4-5h)
No nie, 4-5 godzin grać w Brassa? No 3 godziny to jeszcze rozumiem ale 5 godzin?
Maksymalny czas gry jaki ja pamiętam z rozgrywek to 3 godziny a i to uważam za długi czas.. Da się zmieścić w 2 godzinach, standard to 2,5 godziny.
Oczywiście wszystko zależy od graczy, bo jak się spotka kilku wybitnych myślicieli to rzeczywiście może być problem. Ale 5 godzin to już jakieś ekstremum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: age of industry

Post autor: mst »

Potwierdzam to co napisał Czarek. Nawet w GLP, gdzie walcząc o miejsce w rankingu wszyscy gracze poświęcają dużo czasu na analizę, partie rzadko trwają więcej niz 3 godziny. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: age of industry

Post autor: Atamán »

Oczywiście, że wszystko zależy od graczy. Ja piszę o swoich doświadczeniach.
Najkrótsza gra w Brassa jaką pamiętam trwała właśnie 4 godziny, ale partie powyżej 5 godzin też się zdarzały.
W AoI najkrótsza gra trwała 1h 40min a najdłuższa 2,5 godziny.
KubaP pisze:@Ataman: Czy podobną analogię można przeprowadzić pomiędzy Steam i Age of Steam (na korzyść AoS)?
W Steama i w AoSa grałem tylko po razie, więc ciężko jest mi to ocenić.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: age of industry

Post autor: Don Simon »

2-3h Brass maks. - w pierwszej rozgrywce moze byc ciut dluzej, ale pozniej to idzie raz dwa.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: age of industry

Post autor: kdsz »

Atamán pisze:* Brass jest grą długą (4-5h)
Pięć godzin :shock: Nawet jeżeli odejmiemy całą okrągłą godzinę na rozkładanie, składanie i liczenie punktów (co jest oczywiście czasem zupełnie z kosmosu), to i tak na pojedynczą akcję pozostają prawie 2 minuty! Jeżeli rozpoczynałbym którąś z rund, a w kolejnej byłbym ostatni na torze kolejności, to czas oczekiwania na ruch wyniósłby 24 minuty. To jakiś horror!

Mam zupełnie inne zdanie na temat znaczenia fazy kanałów (jest może mniej dynamiczna, ale bardzo istotna) i nie zgadzam się, że rynki zewnętrzne są bardzo losowe. Ryzyko łatwo oszacować, a gracze nie są w żaden sposób zmuszeni by je podejmować. Moim zdaniem karty bardziej potrafią wypaczyć wynik, niż żetony rynków
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: age of industry

Post autor: rastula »

ma ktoś może pdf z mapą belgii - z watków na bgg wynika ze była kiedyś dostępna taka wersja - ale pewnie wydaniu dodatku w BGG store wersja print & play zniknęła

chętnie zapłaciłbym 15$ za mapę ale dodatkowe 19$ za wysyłkę to już trochę za dużo na moje nerwy...


gdyby ktoś , coś :)


(ps mapę Polski pod zaborami i Wielkich Jezior ( great lakes) mam ...ale one są dostępne na BGG
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: age of industry

Post autor: Palmer »

Olej Belgię, graj w Polskę, lepsza :mrgreen:

Mam jakaś wersję Belgii, ale od tego czasu pojawiły się zmiany, zostały wprowadzone strajki, których mapa którą posiadam jeszcze nie uwzględnia.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: age of industry

Post autor: rastula »

Palmer pisze:Olej Belgię, graj w Polskę, lepsza :mrgreen:

Mam jakaś wersję Belgii, ale od tego czasu pojawiły się zmiany, zostały wprowadzone strajki, których mapa którą posiadam jeszcze nie uwzględnia.

druknąłem sobie właśnie i będę kleił ;)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: age of industry

Post autor: Palmer »

Jakby były jakieś problemy z zasadami to pisz. Same w sobie nie są trudne, ale łatwo to opisać to już zupełnie inna sprawa ;)
slawas2001
Posty: 67
Rejestracja: 31 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: okolice Tychów, B-B
Been thanked: 1 time

Re: age of industry

Post autor: slawas2001 »

witam, a ja mam pytanie czy jeśli szukam czegoś troche trudniejszego i dłuższego niż osadnicy z catanu, a krótszego niż powiedzmy struggle of empires, czy ciut łatwiejszego do złapania/zrumienia niż imperial, to czy aoi, i lub steam będzie dobrym wyborem?

ogólnie to chciałbym nabyć coś może dla mniej zaawansowanych współgraczy więc myślę nad tą grą bo brass wydaje się trudny do wytłumaczenia i wprowadzenia, ale z jednej strony nie chce żałować że nie kupiłem brassa... jak myślicie?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: age of industry

Post autor: rastula »

śpieszę poinformować, że po długim oczekiwaniu ;) pojawiły się wreszcie w Polsce w sprzedaż fanowskie ( ale pobłogosławione przez autora) dodatkowe mapy do Age of Industrie.

jeden zestaw to Belgia ( 2 os) + Związek Radziecki (3+osoby)

drugi zestaw to Wielkie Jeziora (2os) + Afryka Południowa (3+osoby)

oczywiście z nowymi zasadami i twistami, które pozwolą odkurzyć tą świetną grę i przesuną ją o jeden oczko wyżej od Brass ;)

mapy są świetne !!!


nie są tanie niestety ( w BGG store kosztują z wysyłką 35$) - w Planszostrefie bez rabatów 99,90 PLN no ale dla fanów AoI to bardzo dobra pozycja - ja już jedną nabyłem...


jedyna wada to brak w zapakowanej instrukcji - trzeba sobie ściągnąć z BGG i wydrukować
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: age of industry

Post autor: warlock »

Zagrałem wczoraj w Age of Industry na dwuosobowej mapie The Great Lakes i jestem ZACHWYCONY tym systemem. Powiem więcej - pierwsze wrażenia są takie, ze Age of Industry w trybie dwuosobowym na tej planszy jest chyba jeszcze ciekawsza od obu Brassów (w konfiguracji 1v1). Pomijając już nawet zmiany w zasadach związane z tą konkretną mapą, AoI to naprawdę ogromny powiew świeżości:
- gramy jedną erę, więc plansza w naturalny sposób rozrasta się od początku do końca
- liczba PZ za tory jest ZNACZNIE mniejsza niż w Brassie i to jest fantastyczna zmiana: zawsze uważałem, że brassowe połączenia są zbyt intratne i w tej grze powinno raczej chodzić o umiejętne odwracanie przemysłów a nie spamowanie żetonami torów
- gra nie trwa stałej liczby rund, to gracze manipulują tempem wyczerpywania się talii, co pozwala w bardzo ciekawy sposób wpływać na rytm rozgrywki i "naginać" ją do swoich potrzeb, ponieważ...
- ...nie wszystkie akcje napędzane są kartami: część z nich wymaga po prostu wydania akcji, co nie przyspiesza zegara rozgrywki
- nie ma tu również kart miast (są karty regionów), przez co czuć większą swobodę w rozwoju swojej sieci (a przy okazji jedna talia może być wykorzystywana do wielu map)
- akcja rozwoju nie wymaga żelaza, ale za to budowa torów już tak, przez co rozwój sieci w naturalny sposób wymusza zapewnienie podaży tych surowców (i w przeciwieństwie do Brassa oba rodzaje surowców transportowane są tutaj w ten sam sposób)
- żetony statków są tu znacznie ciekawsze i klimatyczniejsze w działaniu niż w Brassie i stanowią dodatkowe źródło węgla (a na mapie Wielkich Jezior również żelaza)
- nie ma tu rozdziału na dochód/gotówkę, operujemy wyłącznie monetami, a zapożyczać możemy się w dowolnym momencie

To nie są oczywiście wszystkie zmiany, ale całościowo jest ich na tyle dużo, że rozgrywka w Age of Industry nabiera bardzo specyficznego, zupełnie innego charakteru niż w Brassie. I jest dzięki temu ŚWIETNA.

A sama mapa Wielkich Jezior ze specjalnymi obszarami ekonomicznymi, podziałem na pory roku i zimą, podczas której zamiera ruch rzeczny/morski i nie działają porty i statki to po prostu miód ;).

Ogromnie się cieszę, że sięgnąłem po ten tytuł. Nie mogę się doczekać kolejnych partii, szczególnie na mapie Belgii :).

Obrazek
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: age of industry

Post autor: Palmer »

Po Belgii polecam zainteresować się mapą Polski, podobno niezła 8)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 932 times

Re: age of industry

Post autor: Galatolol »

Największą siłą gry są te różnorodne mapy, ale już sam system gry jest dla mnie krokiem wstecz w porównaniu do Brassa. Tylko ja lubię osobny tor dochodu, "przekombinowane" pożyczki i dwie ery.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Age of Industry (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Lancashire raczej zawsze będzie u mnie najwyżej w serii ;). Ale zmiany w AoI leżą mi bardzo, w sensie - czuję, jakbym odkrywał Brassa na nowo. Jest inaczej, ale równie angażująco ;).
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 266 times
Been thanked: 296 times

Re: Age of Industry (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Gdzie kupiłeś mapy? Używana podstawkę czasem idzie znaleźć, z map widzę tylko jeden dodatek na bgg.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Age of Industry (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Dwie nówki na planszostrefie - jak sie okazuje ostatnie ;).
ODPOWIEDZ