Tortuga 2199 - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: RUNner »

Jak mam Sztygara w walce, to jak rozpatruję jego zdolność zamiany Crypto w Manewry? Czy mogę wtedy zagrać w potyczce kartę, która daje tylko Crypto? Wydaje mi się, że działa to tylko na karty, które mają zarówno C, jak i Manewr.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: Wosho »

Jeśli przejmuje sektor z dwoma punktami wpływu biore ten zeton. Jesli ten sektor byl czyjs zabieram mu ten zeton.
Ale wg tego co ktos pytal wyzej jesli ktos zostanie zaatakowany majac tylko takie zetony to traci jeden punkt, czyli np majac zeton 2 za kontrole sektora musi go rozmienic wiec zostaje mu 1.
Jesli w tej sytuacji podbije jego sektor dwojkowy to nie dostaje zetonu wplywu 2 bo gracz ktory go mial musial go rozmienic?
Jestescie pewni?

EDIT mi sie wydaje ze to sa zetony kontroli ich sie nie rozmienia, tylko traci tylko wylacznie gdy ktos podbije nasz sektor.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: RUNner »

Jeśli przegrany nie ma pomarańczowego żetonu, to go nie traci na rzecz zwycięzcy. Atakujący dostanie tylko 1 punkt z banku. Jeśli obrońca przegrał na sektorze, który należał do niego, to musi oddać niebieski żeton wpływu napastnikowi.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1405
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

Wosho pisze: 01 sty 2021, 18:30 Jeśli przejmuje sektor z dwoma punktami wpływu biore ten zeton. Jesli ten sektor byl czyjs zabieram mu ten zeton.
Ale wg tego co ktos pytal wyzej jesli ktos zostanie zaatakowany majac tylko takie zetony to traci jeden punkt, czyli np majac zeton 2 za kontrole sektora musi go rozmienic wiec zostaje mu 1.
Jesli w tej sytuacji podbije jego sektor dwojkowy to nie dostaje zetonu wplywu 2 bo gracz ktory go mial musial go rozmienic?
Jestescie pewni?

EDIT mi sie wydaje ze to sa zetony kontroli ich sie nie rozmienia, tylko traci tylko wylacznie gdy ktos podbije nasz sektor.
Żeton kontroli oddaje się zwycięzcy. Dodatkowo obrońca traci 1 pomarańczowy „punkt zwycięstwa” - jeśli go ma. Jeśli ma go w postaci żetonu o nominale 3 to rzecz jasna go rozmienia. Żetonów kontroli się nie rozmienia :)
misiu1489
Posty: 35
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:30
Been thanked: 2 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: misiu1489 »

Siemka, mam jedno pytanko co do zasad, a dokładniej do usuwania zagranych kart za 2 manewry. Czy w swoim ruchu wydając 2 manewry mogę usunąć tylko jedna zagrana kartę czy mogę usunąć ich więcej np. płacąc 4 manewry usunąć 2 zagrane karty? Niestety nie mogę znaleźć żadnej informacji o tym w instrukcji :?
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: Wosho »

Mozesz, ta akcja nie ma limitu.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: RasTafari »

Tak jeszcze tylko przykładowo dodam, że zagrywając dwie karty, każdą z jednym manewrem możesz od razu usunąć jedną z nich akcją usuwania kart. Dla większości pewnie to jest oczywiste ale ja miałem problem czy to jest legalne zagranie i tak jest to legalne zagranie więc problemu już nie mam :lol: .
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1405
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

1. Zastanawia mnie fakt ataku na gracza i przy tym podbijania lokacji. Zakładając ze walka toczy się w lokacji gdzie obrona kafla to 10. Atakujemy wrogi statek i jednocześnie walczymy o dana lokacje. Używamy do tego 8 siły, obrońca ma 5 obrony z kafla lokacji oraz w kratach miał tylko 2 manewry - przegrywa walkę (8 do 7). Zatem za jedyne 8 siły zajmujemy lokacje która normalnie wymagała by 11 siły do podbicia? Czyli podbicie lokacji ze statkiem na nim może być prostsze niż bez niego jeśli dany gracz ma słabe karty?
Jeśli tak to stawiamy znacznik po wygranej zawsze o jedno oczko wyżej niż wynosiła obrona tego kafla?

2. Czy normalnie na początku tory mogę podnosić tylko jedna kartę z rezerwy czy wszystkie? Dla mnie analogiczne jest ze podnoszę tyle ile chce (chyba max dwie można mieć jeśli jakiś efekt na to pozwala). Myli mnie jednak zapis na niektórych kartach ze w tej turze możesz podnieść do dwóch kart z rezerwy. Chyba ze mogę to zrobić również podczas aktywacji kart a nie przed swoim ruchem? Inaczej jaki sens ma taki zapis?
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: RasTafari »

Ad. 1. Tak, w całej rozciągłości.
Ad. 2. Wszystkie. "Do dwóch" oznacza że możesz też jedną 😉. Najważniejsze że z rezerwy bierzesz karty tylko zanim zrobisz cokolwiek innego.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1405
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: raiden25 »

RasTafari pisze: 10 sty 2021, 00:38
Ad. 2. Wszystkie. "Do dwóch" oznacza że możesz też jedną 😉. Najważniejsze że z rezerwy bierzesz karty tylko zanim zrobisz cokolwiek innego.
No dla mnie to jest logiczne. Tylko skoro mówi o tym instrukcja to nie wiem po co jest to na niektórych kartach.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2021, 12:07 przez raiden25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: RasTafari »

raiden25 pisze:Ni dla mnie to jest logiczne. Tylko skoro mówi o tym i stryczka to nie wiem po co jest to na niektórych kartach.
To jest dla ludzi, dla których to może nie być tak logiczne :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
filku
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2012, 22:23
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 49 times
Been thanked: 4 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: filku »

Czy Biodrukarka może odłożyć do rezerwy samą siebie?
-------
EDIT: Już wiem że nie.
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 459
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 261 times

Re: Tortuga 2199 - pytania o zasady

Post autor: adrturz »

Cześć,

gdyby ktoś chciał poznać zasady gry i rozegrać partyjkę, to w ten weekend zapraszam do krakowskiego HEX-a ;)

Wszystkie szczegóły tu:
https://www.facebook.com/events/505666340573891/
ODPOWIEDZ