mini kolekcja must have

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: B_A_R_T_S »

tomb00 pisze: 06 gru 2020, 20:29 Cześć.
Jestem ciekaw co powiedzielibyście po kilku latach. Niektóre z polecanych gier są już niedostępne w normalnych cenach (np Dominion z drugiej ręki tylko). Jest też wiele nowych.

Co zatem byłoby mini kolekcją dla początkującego w 2020?

Pozdrawiam ;)
Dokładnie. Np. ja jestem taki początkujacy. Szukam Dominion.Pierwszy strzal na jednym z portali aukcyjnych i cena 449zł za karcianke z drugiej ręki :) Dopszsz.... juz jestem do planszówek zachęcony ;) :D
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Cyel »

Początkującej grupie poleciłbym np zestaw Concordia/Agricola + Cyklady/Mare Nostrum + Aeon's End/Pandemic. Tylko 3 łatwo dostępne (?) i niedrogie (???) gry a oferują dobrą gamę różnorodnych doznań planszówkowych bardzo dobrej jakości. Gry, które spokojnie mogą być ogarnięte przez początkujących a zarazem zostać w kolekcji na zawsze.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: birdm »

B_A_R_T_S pisze: 08 gru 2020, 21:36 Dokładnie. Np. ja jestem taki początkujacy. Szukam Dominion.Pierwszy strzal na jednym z portali aukcyjnych i cena 449zł za karcianke z drugiej ręki :) Dopszsz.... juz jestem do planszówek zachęcony ;) :D
To co się dzieje od roku z tym tą grą jest jakaś paranoja. Ja po raz kolejny wyznam moje zaskoczenie i zdziwienie, że żadne wydawnictwo nie skusi się na ten tytuł, a szkoda, bo nowe dodatki w wersji pl chętnie bym kupił.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: Mortinista »

Ile osób tyle opinii, jednak bazując na doświadczeniu postanowiłem zastosować się do kilku kryteriów, które będą b. praktycznym "must have" :

- gry w większości nadające się do grania w 2 osoby (jak się sprawdzą na więcej to lepiej) - większość rozgrywek to te 2-osobowe
- gry dla początkujących/średnio zaawansowanych
- gry ze średniej półki cenowej (do 200 zł)
- gry, gdzie rozgrywka nie przekracza raczej 2 h
- gry z łatwymi/niewymagającymi długiego tłumaczenia zasadami

Podzieliłem je na najpopularniejsze kryteria :

1. Gra 2-osobowa - Mr. Jack
2. Gra imprezowa - Sushi Go Party!
3. Gra rodzinna - Wsiąść do pociągu
4. Gra worker placement - Everdell
5. Gra area control - Small World
6. Gra deckbuildingowa - Brzdęk!
7. Gra przygodowa - Wyprawa do El Dorado
8. Gra kooperacyjna - Załoga - W poszukiwaniu 9 planety
9. Gra pojedynkowa - Hero Realms
10. Gra abstrakcyjna - Azul
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: mini kolekcja must have

Post autor: rutra1992 »

Ja dodam parę tytułów od siebie, od których sam zaczynałem lub kogoś tym wprowadzałem. wszystkie cenowo < 100 PLN, bo uważam, że bez sensu jest inwestowanie więcej na początku (osobiście polecam szperać po używanych grach, bo można czasem coś w naprawdę dobrej cenie wyhaczyć)

1. Wsiąść do Pociągu: Europa (chociaż która to będzie wersja dokładnie nie ma znaczenia) - budujemy trasy kolejowe na mapie, w 3 lub 5 graczy może być ciasno i większa rywalizacja :)
2. Neuroshima Hex - strategia, walka dwóch armii (lub więcej, ale zdecydowanie najlepiej działa na dwóch graczy) o różnych jednostkach, co tym idzie, różną strategia
3. Hero Realms / Star Realms - deckbuilding, próbujemy zejść życie przeciwnika do 0 szybciej niż on zejdzie nas, właściwie ta sama gra w wersji fantasy / sci-fi (hero realms chwilo niedostępny, ale ma być dodruk)
4. Splendor - budowa silniczka
5. Tajniacy - gra imprezowa, zgadujemy hasła z planszy na podstawie podpowiedzi lidera, trzeba uważać, żeby nie trafić w hasła przeciwnika
6. Wyspa Skye - układanie kafelków + prosta ekonomia (wycena kafelkow), dla mnie dużo lepsze niż carcassone
7. Miasto szpiegów - gra z niepełną informacją, budujemy swoją siatkę szpiegowską, dużo główkowania
8. Zamki Burgundii - już trochę cięższa gra, ale wciąż relatywnie przystępna, zapełnianie swojej mapki z ograniczoną losowością (rzuty kostką)
9. Dolina kupców - świetny deckbuilding gdzie zależnie od wybranych talii nabiera różnych cech (np. losowość, negatywna interakcja, hand management)
10. Red7 - mała prosta gierka gdzie zaczynając z 7 kartami musisz jak najdłużej móc dokładać karty - budowanie swojego setu + zmiana reguł (flux)

Wydaje mi się, że wszystkie te gry można kupić nawet nowe poniżej 100 PLN (pociągi w jakiejś mniejszej wersji bo europa kosztuje ~120), natomiast przeglądając czy to forum czy olx to wiele z tych gier można dostać poniżej 50 PLN (Red7, Star Realms, Dolina kupców, miasto szpiegów, Tajniacy)
ODPOWIEDZ