Konspiracja (Yusuke Sato)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: Karol Madaj »

Z okazji Dnia Gier Planszowych 10.10.2020 Instytut Pileckiego przedpremierowo pokazał okładkę swojej pierwszej gry "Konspiracja" i nawet można wygrać 10 egz. w facebookowym konkursie:
https://www.facebook.com/InstytutPileck ... e=3&theate

Wydana na licencji Lucrum Games "Konspiracja" to nic innego jak tylko wariant gry "Amazonki" autorstwa Yusuke Sato, przeniesionej w realia II wojny światowej. Zasady są znane, więc nie ma co ich tu opisywać. "Konspiracja" zawiera jedną mechaniczną nowość w postaci karty "Witolda Pileckiego". To aktywowana po odkryciu jednego z lokali konspiracyjnych (skarbów) możliwość podejrzenia raz na rundę zakrytej karty mieszkania.
Na uwagę zasługują ilustracje Przemysława Truścińskiego - "Trusta"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C ... %C5%84ski

Poniżej pierwszy projekt okładki:
Obrazek

Tematycznie gra jest osadzona w Warszawie w lipcu 1940 (właściwie w drugiej połowie lipca :wink: ). Konspiratorzy ZWZ próbują skontaktować się z mniejszymi organizacjami konspiracyjnymi by przekonać je do scalenia (tak powstała potem Armia Krajowa). Na przeszkodzie stają agenci Gestapo urządzający pułapki na członków polskiego podziemia.

Na FB jest duży konkurs a ja sobie pozwolę na mały, ale za to dla ambitnych.
Kto pierwszy poprawnie odpowie w tym wątku na pytanie "Dlaczego ta ilustracja SS-mana z karty "Kocioł" została narysowana od nowa?" wygrywa egz. gry :)

Obrazek
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: kaimada »

Trochę strzelę, ale wydaje mi się że z mundurem jest wszystko dobrze, jedyne co budzi wątpliwości to kąt pod jakim względem okręgu namalowana jest swastyka. Wydaje mi się że ta realna była przekrecona o 45 stopni na takich opaskach.

Ale nie wiem czy to to. ;)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: Karol Madaj »

Zdaje się, że masz rację co do opaski, ale to nie jest celny strzał :wink:
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 501
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 328 times
Been thanked: 154 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: ArnhemHorror »

Może chodzi o to, że ten model umundurowania nie był raczej używany przez jednostki Waffen-SS w 1940. Wyparł go model polowy, oparty na kolorystyce Wehrmachtu („feldgrau”).
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: Karol Madaj »

Dokładnie tak! Czarne mundury zostały regulaminowo wycofane w czerwcu 1940. Można je było czasem spotkać i później, ale to były wyjątki, więc filmowy Brunner nie był prawidłowo umundurowany. Gratulacje!
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: sabat24 »

Czarne mundury przestały być w użyciu już w 1938. Wtedy autoryzowano nową kolorystykę dla pełnoetatowych członków SS. W czerwcu 1940 powołano oficjalnie Waffen-SS, ale formacje SS w Polsce już walczyły w umundurowaniu ziemisto-szarym.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: kaimada »

Karol Madaj pisze: 11 paź 2020, 10:14 Dokładnie tak! Czarne mundury zostały regulaminowo wycofane w czerwcu 1940. Można je było czasem spotkać i później, ale to były wyjątki, więc filmowy Brunner nie był prawidłowo umundurowany. Gratulacje!
Oh jestem tak przyzwyczajony do Brunnera że byłem pewien że był to ich mundur do "pracy administracyjnej" na terenach okupowanych. :lol:
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Konspiracja (Yusuke Sato)

Post autor: AnimusAleonis »

Już miałem obstawiać że powodem było za duże podobieństwo do Jokera Nicolsona :lol:

Zawsze przyjemnie się czegoś nowego o historii dowiedzieć z planszówek :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
ODPOWIEDZ