Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

lacerta pisze: Po drugie nigdzie i nigdy nie pisałem, że robię coś hobbistycznie, więc mam prawo do pomyłek.
Nie dosłownie, ale jak napisałeś o błędach tłumacząc je tym że po nocach robiłeś tłumaczenie 360 kart, a my (ludzie którzy chociażby słuchali planszostacji) wiemy, że Lacerta to nie jest Twoja zawodowa działka po prostu mogliśmy dodać 2+2. ja to dokładnie tak zrozumiałem.

A co do twojego tłumaczenia (w przypadku jak ktoś Cię odwołał na jakieś forum że tam są dwa kolejne błędy) że nie będziesz łaził po forach, skąd miałeś wiedzieć etc. - co może jest słuszne, chociaż jak chodzi o to forum na którym jesteśmy to chyba warto zaglądać.....

W każdym razie odpowiadając w podobnym tonie - ja też nie będę chodził po forach Lacerty, bo nawet nie wiedziałem, że jest takowe, czyli podobnie: skąd mam niby wiedzieć, że tam jest wątek który jest traktowany jak errata?
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Agricola

Post autor: Alex »

Tommy pisze:W każdym razie odpowiadając w podobnym tonie - ja też nie będę chodził po forach Lacerty, bo nawet nie wiedziałem, że jest takowe, czyli podobnie: skąd mam niby wiedzieć, że tam jest wątek który jest traktowany jak errata?
Z strony gracza, takie słowa to lekka przesada. Nie ma instrukcji, czy nie potrafi jej czytać na tyle, żeby znaleźć adres www? Moim zdaniem, pierwsze co powinien zrobić, to szukać informacji na oficjalnym forum wydawnictwa, a dopiero potem wylewać swoje frustracje na blogach i innych forach.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Blue »

Wyluzujcie już... skąd tyle jadu. Jakbym nie napisał do Lacerty maila to pewnie by nie było przeinaczania postów, wyczytywania negatywnych nastawień i wojen. A co do forum to oczywiste że nikt nie czyta połowy internetu i pierwszym miejscem gdzie powinien zaglądnąć żądny erraty jest forum wydawnictwa. Fakt, też nie wiedziałem, ze takowe istnieje mimo, że często odwiedzam www lacerty.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

No wybacz, ale wymaganie by wydawca sledzil fora i na kazdych informowal o erracie jest smieszne. Z drugiej strony - w informacji o grze sa instrukcja, recenzje, link do sklepu - ale nie ma odnosnika do forum
Tutaj obie strony maja mozliwosc poprawy :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Agricola

Post autor: Alex »

ragozd pisze:Z drugiej strony - w informacji o grze sa instrukcja, recenzje, link do sklepu - ale nie ma odnosnika do forum
Tutaj obie strony maja mozliwosc poprawy :)
A czy to jest jakakolwiek różnica? Adres strony jest, forum widać w menu głównym - 3 pozycja od góry. A podawanie osobnych linków do strony i do forum było by dosyć śmieszne.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Agricola

Post autor: Tommy »

ragozd pisze:No wybacz, ale wymaganie by wydawca sledzil fora i na kazdych informowal o erracie jest smieszne. Z drugiej strony - w informacji o grze sa instrukcja, recenzje, link do sklepu - ale nie ma odnosnika do forum
Tutaj obie strony maja mozliwosc poprawy :)

Ale kto wymaga żeby śledził???? Może byśmy tak zaczęli czytać ze zrozumieniem? Lacerta skomentował rzecz, ja mu dałem rację, że to głupota, żeby ktoś śledził fora po całej Polsce bo to absurd (oprócz tego, że akurat na największe forum w Polsce i chyba jednak zdecydowanie wyprzedzające całą resztę tego co się w Polsce dzieje to bym wchodził z czystej ciekawości).

Ja tylko podałem (analogicznie) do przykładu który podał Lacerta, że nie będę szukał po forach, czy nawet forum wydawcy wątku gdzie jest errata, która powinna być imho od razu na stronie czy też podstronie dotyczącej gry! Nawet bym nie wpadł, żeby zamiast zrobić oficjalną erratę robić wątek o tym na forum........

Po prostu, jeżeli od wydawcy nie wymaga się łażenia po forach żeby szukać info o swojej grze etc, to nie wymagajmy, żeby kupujący grę musiał łazić po forach i szukał erraty która powinna mu być podana w jak najbardziej dostępnym i przystępnym miejscu - powiem inaczej w najbardziej OCZYWISTYM miejscu! To chyba oczywiste ......
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Alex pisze: A czy to jest jakakolwiek różnica? Adres strony jest, forum widać w menu głównym - 3 pozycja od góry. A podawanie osobnych linków do strony i do forum było by dosyć śmieszne.
Wejdz na strone Lacerty, a tam wejdz na podsteone Agricoli - i zrozumiesz o cztm pisze ;)
Tommy pisze:Po prostu, jeżeli od wydawcy nie wymaga się łażenia po forach żeby szukać info o swojej grze etc, to nie wymagajmy, żeby kupujący grę musiał łazić po forach i szukał erraty która powinna mu być podana w jak najbardziej dostępnym i przystępnym miejscu - powiem inaczej w najbardziej OCZYWISTYM miejscu! To chyba oczywiste ......
Tu masz racje - powinna byc na stronie gry - nawet jako odnosnik do forum.
Sposob wyrazenia tej racji, hmmm, moglby byc lepszy ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Agricola

Post autor: Alex »

ragozd pisze:
Alex pisze: A czy to jest jakakolwiek różnica? Adres strony jest, forum widać w menu głównym - 3 pozycja od góry. A podawanie osobnych linków do strony i do forum było by dosyć śmieszne.
Wejdz na strone Lacerty, a tam wejdz na podsteone Agricoli - i zrozumiesz o cztm pisze ;)
No ok, można by było dodać bezpośredni link do forum. Ale aż tak tragicznie to znowu nie jest.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Blue »

Wiki się rozwija, poświęcam jej dużo czasu, ale niestety nie mam ani Agricoli przy sobie obecnie, ani za bardzo czasu na dopieszczanie danych artykułów, stworzyłem zalążki żeby można było się zorientować o co chodzi. Na razie zajmuje się przede wszystkim stroną techniczną. Więc jak macie trochę czasu zajmijcie się tym.

http://gryplanszowe.wikia.com/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Proponuję skupić się już na postach dotyczących gry, ewentualnie znajdywaniu tych "rażących błędów" na kartach. Swoją drogą, przejrzałem ostatnio małe usprawnienia z talii E i sprawdziłem tłumaczenia z podręcznikiem kart na BGG (podawałem wcześniej link). Nie zauważyłem na żadnej karcie błędu w tekście - wszystko było bardzo dobrze przetłumaczone.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

lacerta pisze:pozdrawiam wszystkich i życzę Euro za 3.20.
"Be careful what you wish for" jak mawiali w moim pewnym ulubionym filmie. Jestem na nie ;)
12' inches and single
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Lucf »

no proszę ! zobaczcie co Rebel ma właśnie w ofercie

http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProduc ... D=agricola

dziwne - z tego co widzę na TALII X pisze DECK, a podpisali, że wersja niemiecka, trochę szkoda że nie mają angieslkiego wydania
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Sztefan »

Niemiecka odmiana Geko (Herr Geko?) pewnie sobie włosy wyrywa, ale po "niemieckiemu" też kolejne talie są oznaczone jako Deck:
http://www.milan-spiele.de/advanced_sea ... s=Agricola
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Sztefan pisze:Niemiecka odmiana Geko (Herr Geko?) pewnie sobie włosy wyrywa, ale po "niemieckiemu" też kolejne talie są oznaczone jako Deck:
http://www.milan-spiele.de/advanced_sea ... s=Agricola
Ale to chyba dlatego, że nie mają swojego słowa na talię kart. Przynajmniej tak mi wynika ze słownika. Prawda to Sztefanie?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: costi »

macike pisze:
lacerta pisze:Po czwarte errata: Na naszym forum jest wątek w temacie Agricoli o nazwie "Znalezione błędy w tłumaczeniu". Pierwszy post pojawił się 21 Września 2008. Zachęcam do uzupełniania tamtego wątku.
Gdybym był posiadaczem polskiej edycji Agricoli, to by mi wystarczyło.
A drukowales kiedys watek z forum? Zapewniam, ze jest to bardzo niefajna robota...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

costi pisze:
macike pisze:
lacerta pisze:Po czwarte errata: Na naszym forum jest wątek w temacie Agricoli o nazwie "Znalezione błędy w tłumaczeniu". Pierwszy post pojawił się 21 Września 2008. Zachęcam do uzupełniania tamtego wątku.
Gdybym był posiadaczem polskiej edycji Agricoli, to by mi wystarczyło.
A drukowales kiedys watek z forum? Zapewniam, ze jest to bardzo niefajna robota...
A po co drukować wątek z forum? Nie wystarczy nanieść sobie poprawki?

PS
Swoją drogą warto zebrać wszystkie błędy w jednym poscie, tak jak to zrobił ktoś na BGG dla wydania angielskiego. Ale to już wyzwanie dla lacerty albo kogoś życzliwego.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: costi »

A po co drukować wątek z forum? Nie wystarczy nanieść sobie poprawki?
Ale dlaczego mam sobie mazac po kartach?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Blue »

Nie wiem na ile kompletny jest wpis w wiki, ale głównie pabula tam zebrał ładnych kilka poprawek:
http://gryplanszowe.wikia.com/wiki/Błęd ... j_Agricoli
takei cos mozna sobie bez problemu wydrukowac.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: macike »

costi pisze:Ale dlaczego mam sobie mazac po kartach?
Ja tam mam karty w koszulkach. Wystarczyło wrzucić kawałek karteczki z poprawką. Chociaż osobiście nie czułem oporu i w przypadku paru kart naniosłem poprawki cienkopisem.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

a ja gram z błędami na kartach, i nawet nie wiem, które to :) jakoś specjalnie nam to jednak zabawy nie zepsuło.
chyba za rzadko gramy, żeby - nawet jeśli jakieś karty są przepakowane przez omyłki w tłumaczeniu - ktoś realnie wygrał przez błąd na jakiejś karcie. Przecież jeden czy dwa dodatkowe kamienie czy drewna, które można w ten sposób uzyskać, i tak istotnie nie mogą wpłynąć na finalny wynik - dadzą 1-2 punkty więcej i tyle.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: costi »

No nie wiem, jakbyu mi ktos za jedna zywnosc gwizdnal np. 9 drewna, to bym sie wkurzyl...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

BloodyBaron pisze:a ja gram z błędami na kartach, i nawet nie wiem, które to :) jakoś specjalnie nam to jednak zabawy nie zepsuło.
chyba za rzadko gramy, żeby - nawet jeśli jakieś karty są przepakowane przez omyłki w tłumaczeniu - ktoś realnie wygrał przez błąd na jakiejś karcie. Przecież jeden czy dwa dodatkowe kamienie czy drewna, które można w ten sposób uzyskać, i tak istotnie nie mogą wpłynąć na finalny wynik - dadzą 1-2 punkty więcej i tyle.
Generalnie błędów na kartach się nie zauważa. Ale Handlarz drewnem jest wyjątkiem. Po prostu po kilku użyciach czujesz, że to jest przegięte. Np. bierzesz 6 drewna, a ktoś Ci je zabiera, dając chyba jedno jedzenie (dokładnie nie pamiętam). Robi się wtedy denerwująco i trudno oprzeć się wrażeniu, że coś nie gra.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2110
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Wątek błędów poruszyłem na forum Lacerty już we wrześniu i spotkałem się z próbą przekonania mnie że to ja jestem w błędzie :)
Ale błędy rzeczywiście są nieznaczne i nie zmieniają wiele.
Poza tym sam przeglądałem te talie i porównywałem w poszukiwaniu błędów i np nie zauważyłem błędu w "Handlarzu drewnem" więc jestem w stanie jakoś zrozumieć te przeoczenia przez wydawców. Myślę tylko, że powinno to być jakoś widoczne na stronach Lacerty w podstronie z Agricolą, a nie na forum w wątku rozpoczątym przez świeżo zalogowanych użytkowników...
Ale jak strona Lacerty wciąż podaje że Agricola zajmuje 2 miejsce na BGG to co się dziwić o aktualizację ;)
Nie ma co się kłócić - gra i tak jest rewelacja...
Jest w j.angielskim na BGG całe 30-stronicowe kompendium,
http://www.boardgamegeek.com/file/info/34830
które każdy fanatyk Agricoli powienien mieć pod ręką, gdyż wielorakość stosowania kart ze sobą może rodzić wiele pytań.
Ta niewielka errata błędów w tłumaczeniu o jakie się tutaj kłócimy i tak nie rozwiąże wielu pytań...
Być może tylko Magazynier (288) i Handlarz drewnem (234) są dużo mocniejsi a reszta nie jest tak istotna...

Co do różnic między I a II wydaniem to mogę się wypowiedzieć bo mam obie. Jest różnica koszulek i klika kart ma zmienione koszty i punktacje - klika zdjęć z różnicami umieściłem w galerii BGG np:
http://www.boardgamegeek.com/image/377297
Z góry dziękuję za "kciuki" ;)

I na koniec całkiem serio - dziękuję Lacerto za polską wersję!!!
Zapraszam na partyjkę na stronie:
http://banach.ucsd.edu/Agricola/Board7/Agricola.html
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

Geko pisze:
BloodyBaron pisze:a ja gram z błędami na kartach, i nawet nie wiem, które to :) jakoś specjalnie nam to jednak zabawy nie zepsuło.
chyba za rzadko gramy, żeby - nawet jeśli jakieś karty są przepakowane przez omyłki w tłumaczeniu - ktoś realnie wygrał przez błąd na jakiejś karcie. Przecież jeden czy dwa dodatkowe kamienie czy drewna, które można w ten sposób uzyskać, i tak istotnie nie mogą wpłynąć na finalny wynik - dadzą 1-2 punkty więcej i tyle.
Generalnie błędów na kartach się nie zauważa. Ale Handlarz drewnem jest wyjątkiem. Po prostu po kilku użyciach czujesz, że to jest przegięte. Np. bierzesz 6 drewna, a ktoś Ci je zabiera, dając chyba jedno jedzenie (dokładnie nie pamiętam). Robi się wtedy denerwująco i trudno oprzeć się wrażeniu, że coś nie gra.
Sztefan z forum Lacerty - zapis z karty pisze:I – 234 (pomocnik) Handlarz drewnem
Za każdym razem gdy w wyniku skorzystania z akcji inny gracz otrzymuje drewno, możesz mu je zabrać, płacąc mu 1 żywność jako odszkodowanie.
Kurczę, u nas przyjęło się to interpretować dokładnie tak - jedno drewno, za jedną żywność. Przecież ewidentnie karta byłaby mega broken przy innej interpretacji zapisu (całe zdobyte drewno za jedną żywność). Pewnie, że precyzyjniej jest dostawić liczebnik, co rozwiewa wątpliwości, niemniej chyba nietrudno domyślić się właściwego rozumienia tego zapisu.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

Trochę info o dodatku:

Zdjęcie Uwe grającego z dodatkiem

http://www.boardgamegeek.com/image/442537?size=medium

Najbardziej interesujący komentarz:
Just a short explanation: When playing with the expansion you start with a predefined setup of forest and moor tiles on your player sheet. They are consumable in different ways via a new type of actions that can be taken without playing a marker.

Uwe placed his tiles in this game in a way that he was not able to plow a field adjacent to his other field tiles and could not use the forest/moor fields so that his two free fields were unused at the end of the game.

Nevertheless he won this five player game with 48 points due to massive points with his horses..
Więc będą konie, lasy i wrzosowiska?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ