Wiochmen Rejser - pytanie

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Wiochmen Rejser - pytanie

Post autor: moonman »

Witam!

W fazie rozpedu gdy kolejno zagrywane sa karty wozaka i wszyscy juz powiedzieli 'bedze' (oprocz mnie), a ja mam jeszcze kilka kart do zagrania to moge zagrac jeszcze tylko jedna karte czy dowolna ilosc pozostalych kart zagrywac po kolei.

Gramy tak, ze dowolnie - ale nowy wspolgracz stwierdzil ze jedna.

Co myslicie?
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

tak na mój gust to możesz zagrywać dowolną liczbę karta dopóki nie uznasz, że wystarczy lub nie skończą Ci się karty.
Pozdrawiam!

Sasannka :]
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

z tego co ja zrozumiałem z instrukcji, i tak grałem, to możesz zagrać wszystkie karty Wozaka poza Wio!, a Ci co powiedzieli "Bedzie" to mogązagrywać tylko karty "zagraj w dowolnej chwili" i tak do momentu, aż nie powiesz "bedzie"

tak chyba jest logicznie, ponieważ grajac we dwie osoby, to możnaby blokować zagrania przeciwnika mówiac "bedzie" na samym początku
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

A jak to jest z batożeniem? Można się chlasnąć tylko po razie czy tez na zmianę- do oporu? I jeśli dowolną ilość razy, co się dzieje jeśli aktywny gracz już nie ma kart? Ten drugi dalej go pierze?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Możesz zagrac dowolna liczbe batów i nachajek w momencie mijania innego gracza (lub gdy on mija Ciebie). Naprzemian lub nie, nie ma znaczenia.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dragonnec
Posty: 34
Rejestracja: 04 lip 2005, 16:09
Lokalizacja: Kamień Pomorski
Kontakt:

Post autor: Dragonnec »

1. A co zrobić, żeby mieć te Baty i Nahajki? Zawsze jak gram wszystkie karty tego typu idą na Popęd... Trzeba je sobie odkładać i nie "Popędować"?

2. Czy kartą Cud można negować inny Cud?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

1. tak
2. tak
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Przy okazji przypomniało mi się jak ja lubię zagrywki w stylu: Rzut Flaszką, Lata praktyki, Rzut Flaszką :) Poza tym wprowadziliśmy też możliwość używania Lata praktyki na Babe i to też jest dobre. Gracz A daje graczowi B Babe, gracz B rzuca Lata praktyki i w swojej kolejce zwraca graczowi A Babe :D
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

akurat flaszka-lata-flaszka tak mnie denerwuje, ze wprowadzilem zasade, ze ponownie dobrana karte mozna zagrac dopiero od kolejnej tury.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Niesłusznie, gra powinna wzbudzać również niezdrowe emocje :)
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Pancho pisze:Przy okazji przypomniało mi się jak ja lubię zagrywki w stylu: Rzut Flaszką, Lata praktyki, Rzut Flaszką :)
osobiście bardziej lubię Słowa-Lata-Słowa :D
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Pancho pisze: Poza tym wprowadziliśmy też możliwość używania Lata praktyki na Babe i to też jest dobre. Gracz A daje graczowi B Babe, gracz B rzuca Lata praktyki i w swojej kolejce zwraca graczowi A Babe :D
Grasz tak, że gracz B zwraca Babę i jej nie ma, czy daje ją graczowi A i obaj mają po Babie? - to drugie rozwiązanie bardziej pasuje do zasad.

No i jeszcze pytanie: czy dopuszczacie możliwość, że gracz A zagrywa Babę, potem Lata Praktyki na Babę i znowu Babę tak, że przeciwnik ma dwie Baby? :D.

Osobiście zabroniłbym takich praktyk - nie trzeba wtedy zaznaczać posiadania dodatkowych Bab :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Parafrazując pewien dowcip o Jasiu to
baba jest tylko jedna
I o ile rozumiem dwie baby na dwoch wozach to dwie na jednym to czysty sadyzm w biały dzień (jeszcze dorzućmy zepsuty PKS i mogiła). Ja bym zabronil ale na pewno Pancho pomysł się spodobał :P
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Jarzynek pisze: Grasz tak, że gracz B zwraca Babę i jej nie ma, czy daje ją graczowi A i obaj mają po Babie? - to drugie rozwiązanie bardziej pasuje do zasad.
Gram pierwszą wersję, gracz B zdejmuje Babe i w najbliższej turze oddaje ją graczowi A. I jest to jak najbardziej zgodne z zasadami. Wszak Lata Praktyki mówią: "Możesz natychmiast zabrać do ręki właśnie zagraną kartę". Gracz B zabiera zagraną kartę Baby do ręki i może z niej korzystać. Od tej pory Baba przestaje u niego funkcjonować :)

I tak jak mówił xshadow, Baba jest tylko jedna w talii :)
xshadow pisze:I o ile rozumiem dwie baby na dwoch wozach to dwie na jednym to czysty sadyzm w biały dzień (jeszcze dorzućmy zepsuty PKS i mogiła). Ja bym zabronil ale na pewno Pancho pomysł się spodobał :P
Pewnie, wyborny pomysł :twisted:
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Pancho pisze: Od tej pory Baba przestaje u niego funkcjonować :)
No właśnie, Lata Praktyki pozwalają zabrać zagraną kartę, ale nie anulują jej działania - np. kombinacja Flaszka - Lata Praktyki - Flaszka.

Temat Baby :D do uzgodnienia z współgraczami, najlepiej przed rozpoczęciem rozgrywki :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Flaszka ma efekt natychmiastowy. Tracisz dziecko i koniec. Jedynie Cud może cię przed tym uratować. Lata praktyki oczywiście nie pomogą w tej sytuacji. Ale Baba ma efekt ciągły, działa cały czas gdy jest położona na stole. Lata praktyki powodują, że jej ciągły efekt zostaje przerwany. Będąc na ręce, przestaje być już na stole i nie wpływa na grę. Takie jest moje wyjaśnienie tego zagadnienia. Wydaje się wszystko logiczne, sensowne i zgodne z zasadami :) Ale oczywiście dobrze to uzgodnić z graczami przed rozgrywką.
Awatar użytkownika
surt
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2004, 13:52
Lokalizacja: Kielce/Kraków (prawie caly czas Kielce)

Post autor: surt »

witam
Zastanawia mnie pewna rzecz.
Podczas fazy rozpedu, po rzuceniu kart "wio", kazdy po kolei rzuca karty wozaka (o ile chce), po jednej na kolejke. Czy gracz który nie rzuca w swojej kolejce karty (chce poczekac z karta az osoba przed nim rzuci swoja) musi powiedziec "bedzie" czy tez moze poczekac i rzucic posiadana karte w kolejce nastepnej czyli opuscic swoja kolejke bez mowienia "bedzie".

surt
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Musi coś zrobić albo powiedziec bedzie albo zagrać kartę. Inne możliwości nie wchodzą w gre. Jak powie bedzie to kończy już rozgrywkę w tej rundzie. Nie może zagrywać kart dopóki nie zacznie się następna faza rozpędu.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Post autor: Paweł Puzio »

Ja gram tak, ze jak masz karte typu cud to nie musisz mowic bedzie, rzucasz ja dopiero wtedy gdy ktos chce ci zrobic krzywde, chyba inne karty trzeba rzucic.
Bonhart
Posty: 42
Rejestracja: 23 gru 2005, 11:06
Lokalizacja: NDG

Post autor: Bonhart »

Witam.

Mam pytanko dotyczące takiej oto sytuacji:

Gracze kończą kolejkę na tym samym polu (mogą się batożyć), w następnej po zagraniu kart przechodzą do fazy ruchu - gracz A przesuwa się o 3 pola i trafia na kartę nakazującą mu cofnąć się o 3 pola.

Pytanie - czy po cofnięciu gracza A na pole na którym stoi gracz B można się batożyć?
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Mnie się wydaje, że tak - w końcu wszedł na pole z przeciwnikiem podczas normalnego ruchu.
Pozdrawiam
Adam Waśkiewicz
Posty: 64
Rejestracja: 19 wrz 2005, 10:40
Kontakt:

Post autor: Adam Waśkiewicz »

Ja też powiedziałbym, że może.

Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Witam

Miałem wczoraj bardzo miłą sesję z Wiochmen Rejserem. Gra jest świetna, ale sprawdza się przy więcej niż 2 graczach. Była kupa dobrej zabawy. Oczywiście pojawiło się wiele kwestii, ale z większością można było sobie jakoś poradzić. Chciałbym natomiast zapytać o te trudniejsze kwestie:
1. Czy karta 'nie ma bata', może zostać użyta w dowolnym momencie licytacji na dowolnego gracza, czy tylko na poprzedzającego, a co za tym idzie, czy liczy się do kolejki? (Nie ma na niej informacji 'w dowolnym momencie licytacji', ale z drugiej strony jej opis sugeruje dowolny moment)
2. Czy kartą 'lata praktyki' można spowodować, że gracz nie rozegra swojej karty, czy bierze się ją dopiero po rozegraniu.

Pozdrawiam, i osobom, które jeszcze nie grały polecam!
m.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Ad. 1 Wydaje mi się, że "Nie ma bata zagrywasz na dowolnego gracza i to nie koniecznie zaraz po tym, jak zagrał on bata. Jeżeli Twój przeciwnik zagra Bat, to będzie on na wierzchu jego stosu kiedy Ty będziesz rozgrwał swoje karty i możesz wtedy zagrać kartę na niego.
Ad. 2 bierze się ją dopiero po rozegraniu ( uwaga na kartę "Baba z wozu" na ten temat była już gdzieś n aforum dyskusja )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Ad 1. My gramy tak, że karta "Nie ma bata" jest zagrywana w chwili gdy ktoś zagra "Bata" i nie liczy się do kolejki, więc jeśli wypadnie że zagrałem ta karte gdy powinna być twoja kolej możesz zagrać następną kartę.
ODPOWIEDZ