Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Darkstorm
Posty: 865
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Post autor: Darkstorm »

Apropo jeszcze ceny GWT NZ to mnie jedna rzecz zastanawia. Obecna cena to 208,95. Zaś z podanej informacji na stronie wynika, że "Najniższa cena aż do 30 dni przed rozpoczęciem obniżki : 289,95 zł" Gra pojawiła się 3 dni temu. Czy ktoś kojarzy czy w momencie pojawienia się w przedsprzedaży cena faktycznie była 289,95? Mi to trochę śmierdzi taką akcją, że wystawiono grę na samym początku na kilka minut w podwyższonej cenie 289,95 a potem obniżono, żeby popisać się niby wielką promocją, albo od razu cena była obniżona i wtedy oświadczenie o cenie 289,95 byłoby nieprawdziwe. Bez względu na to, która opcja jest prawdziwa nie pochwalam żadnej. :x
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: tomp »

Na stronie rebela widnieje "289,95 zł" jako SCD dla GWT:NZ.
Zakładam, że przekreślona cena na aleplanszówkach to wartość przepisana z SCD.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4512
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 871 times
Kontakt:

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: Hardkor »

tomp pisze: 20 paź 2023, 11:03 Na stronie rebela widnieje "289,95 zł" jako SCD dla GWT:NZ.
Zakładam, że przekreślona cena na aleplanszówkach to wartość przepisana z SCD.
Dokładnie tak jest. Od lat tak robią.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Darkstorm
Posty: 865
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: Darkstorm »

Hardkor pisze: 20 paź 2023, 11:23
tomp pisze: 20 paź 2023, 11:03 Na stronie rebela widnieje "289,95 zł" jako SCD dla GWT:NZ.
Zakładam, że przekreślona cena na aleplanszówkach to wartość przepisana z SCD.
Dokładnie tak jest. Od lat tak robią.
Czyli oświadczenie o tej cenie jest nieprawdziwe bo to nie była ich oferta tylko oferta innego podmiotu.

Ps. Kolega Hardkor ma chyba stopkę nieaktualną :wink:
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4512
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 871 times
Kontakt:

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: Hardkor »

Darkstorm pisze: 20 paź 2023, 11:54
Hardkor pisze: 20 paź 2023, 11:23
tomp pisze: 20 paź 2023, 11:03 Na stronie rebela widnieje "289,95 zł" jako SCD dla GWT:NZ.
Zakładam, że przekreślona cena na aleplanszówkach to wartość przepisana z SCD.
Dokładnie tak jest. Od lat tak robią.
Czyli oświadczenie o tej cenie jest nieprawdziwe bo to nie była ich oferta tylko oferta innego podmiotu.

Ps. Kolega Hardkor ma chyba stopkę nieaktualną :wink:
Ja mam wtyki :P A poważniej to dzięki za info, już aktualizuje
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11040
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3272 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: japanczyk »

Darkstorm pisze: 20 paź 2023, 11:54 Czyli oświadczenie o tej cenie jest nieprawdziwe bo to nie była ich oferta tylko oferta innego podmiotu.
Nie do konca
SCD jest cena pierwotna, a dopiero pozniej nakladane sa rabaty, wiec najwyzsza cena moze byc 289 jesli z taka cena produkt zostal dodany do katalogu
robienie widlow z igly
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: sliff »

Darkstorm pisze: 20 paź 2023, 11:54 Czyli oświadczenie o tej cenie jest nieprawdziwe bo to nie była ich oferta tylko oferta innego podmiotu.
Niekoniecznie dyrektywa mówi o cenie regularnej i konieczność ujęcia wszystkich podwyżek/odniżek od tej ceny w ciągu 30 dni. Jeśli nie wymyślają tej ceny z powietrza a otrzymują ją od rebela tak jak w tym przypadku, to jest ok. I nie ma żadnego wymagania dostępności czy zawierania transakcji.

Cena regularna to jest SCD, nie oranizowali w ciągu ostatnich 30 dni innych obniżek/podwyżek. Ogólnie nie oferowali gry taniej niż SCD do tej pory. Teraz jakby zmienili cenę to już by obecna cena wskoczyła jako ostatnia z 30 dni.

A to że model sprzedażowy planszówek jest taki że zawsze jest jakaś promocja to lepiej dla nas.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: tomp »

nie wiem jak to jest robione od strony technicznej, ale tak biorąc to na zdrowy rozum. to mogło wyglądać tak (symulacja):
1) osoba odpowiedzialna wprowadza nowy produkt do systemu ze wszystkimi parametrami, np. opis, tytuł, scd, etc.
2) po weryfikacji ceny oraz ewentualnych rabatów ustawia aktualną cenę
3) upublicznia ofertę sprzedaży danego produktu

Jak rozumiem, Darstormowi rozchodzi się o to: czy w przepisach jest mowa o kolejności podejmowanych aktywności jak powyżej (ewentualnie inny algorytm postępowania) oraz czy np. punkty 2 i 3 mogą być stosowane zamiennie (jednocześnie mając odzwierciedlenie w przepisach).

Dobrze zrozumiałem?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11040
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3272 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: japanczyk »

tomp pisze: 20 paź 2023, 13:23 Jak rozumiem, Darstormowi rozchodzi się o to: czy w przepisach jest mowa o kolejności podejmowanych aktywności jak powyżej (ewentualnie inny algorytm postępowania) oraz czy np. punkty 2 i 3 mogą być stosowane zamiennie (jednocześnie mając odzwierciedlenie w przepisach).
Nie ma kolejnosci z tego co czytale m te przepisy kiedys - wiec mozna dodac produkt do katalogu (ukrytego) w cenie xxx zl, a pozniej skreslic i podac cene juz z rabataowana
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: tomp »

jeśli przepisy nie dyktują żadnego algorytmu, to jedyne co pozostaje to historia zmian ceny.
W tym przypadku wartość SCD jako pierwszy wpis wydaje się być bardzo właściwym wyborem.
(mam na myśli ten konkretny przypadek, gdzie nie minęło więcej niż 30 dni od dodania produktu do sklepu).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Darkstorm
Posty: 865
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: Darkstorm »

Chodzi mi o to, że sugeruje się, że kiedyś ten przedmiot oferowano w wyższej cenie no ale jesteśmy tacy super, że zrobiliśmy teraz promocję i możecie zaoszczędzić 80 zł. Tymczasem może to być nie prawda. Stan faktyczny najprawdopodobniej jest taki, że w tym konkretnym sklepie ta gra nigdy nie kosztowała 280 zł tylko od razu 200(zaokrąglam dla uproszczenia). A klientowi wydaje się, że trafił na super promocję. Cena scd od Rebela nie ma tu kompletnie żadnego znaczenia bo liczy się oferta podmiotu sprzedającego.

Jak dla mnie przepisanie ceny scd, która to cena nigdy w danym sklepie nie obowiązywała i nigdy w tym sklepie nie było możliwości nabycia gry za taką cenę, jest wprowadzeniem w błąd i łamaniem ustawy:

"W każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki."

Zwracam uwagę na słowo "obowiązywała". Skoro cena 200 jest pierwszą ofertą jaka obowiązywała dla klienta, to w sposób logicznie konieczny nie można napisać, że przed obniżką cena była 280 bo cena 280 nigdy się w ofercie nie pojawiła.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3514
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1052 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: psia.kostka »

Cena SCD moze jest przez pierwsze 5 sekund uruchomienia sprzedazy (teoretyzuje). Czy wtedy obnizka jest zgodna z prawda i prawem? Wg mnie byliby kryci. A skoro tak, to tez jakiejs krzywdy nie robia, nie sprzedaja w SCD podajac ze zwyczajowo to powinno byc 3xSCD.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: sliff »

Dyrektywa odnosi się głównie do produktów wprowadzonych do obrotu. Także poddałbym pod wątpliwość czy wogóle ma tutaj zastosowanie

Ale DarkStorm może mieć rację że to informowanie może być nie do końca rzetelne. Sprawdziłem sobie podwone miasta ed. kompletną.
I cena oferowana w przedsprzedaży to 373,40. Cena oferowana teraz to 365,75 zł.
( Przyokazji cena gry w preoderze jest wyższa niż cena gry kilka dni po premierze, ot kolejny efekt uboczny związany z tą wielką obniżką cen - na plus dla nich że bez problemu zwracają różnicę - jak ktoś zauważy i się upomni :twisted: ).
od SCD 539,95 zł a " Najniższa cena aż do 30 dni przed rozpoczęciem obniżki : 518,39 zł ". Konia z rzędem temu kto widział taką cenę na tą grę jak nawet wydawca sprzedaje po ~460.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3514
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1052 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: psia.kostka »

sliff pisze: 20 paź 2023, 16:11 nawet wydawca sprzedaje po ~460.
A to nie jest ten sam przypadek? Bo Portal tez lubi wypisywac te swoje SCD z kosmosu, a potem we wlasnym sklepiku jak dobry pan przekresla i obniza :P Wiec moze nikt nie sprzedaje w SCD, co nie zmienia faktu, ze taka cena jest w katalogu i oferta w tej wysokosci nie moze zostac nazwana scalpingiem ;) Oraz w system na 5 sekund kazdy moze sobie taka cene z katalogu zassac.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: sliff »

psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 16:20 A to nie jest ten sam przypadek? Bo Portal tez lubi wypisywac te swoje SCD z kosmosu, a potem we wlasnym sklepiku jak dobry pan przekresla i obniza :P Wiec moze nikt nie sprzedaje w SCD, co nie zmienia faktu, ze taka cena jest w katalogu i oferta w tej wysokosci nie moze zostac nazwana scalpingiem ;) Oraz w system na 5 sekund kazdy moze sobie taka cene z katalogu zassac.
W skelpiku portalu tak.

Ja widzę problem skąd tam w ale planszówkach wyczarowali 518,39 skoro gra była oferowana za 370.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3514
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1052 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: psia.kostka »

sliff pisze: 20 paź 2023, 16:25 Ja widzę problem skąd tam w ale planszówkach wyczarowali 518,39 skoro gra była oferowana za 370.
Ok, nie zrozumialem Cie, bo nie sledze tego tytulu.

Wyniki mojego sledztwa:
SCD Portalu = 539,95 zł
Cena w AP "poczatkowa" = SCD Portalu = 539,95 zł
Cena wydoczna dla "sliff" = 0,96*539,95= 518,352

Czyzbys mial wczesniej rabat 4% Drogi Watsonie? 8)

Edit:
Bo poczatkowo myslalem, ze mowisz, iz skoro Portal nie sprzedaje za SCD=539,95 zł, to nikt nie ma prawa uzywac tej ceny jako wyjsciowej. A wg mnie skoro jest "katalogowa", to jak najbardziej mozna, niezaleznie od wybrykow Ignacego ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11040
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3272 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: japanczyk »

Darkstorm pisze: 20 paź 2023, 14:48 Chodzi mi o to, że sugeruje się, że kiedyś ten przedmiot oferowano w wyższej cenie no ale jesteśmy tacy super, że zrobiliśmy teraz promocję i możecie zaoszczędzić 80 zł. Tymczasem może to być nie prawda. Stan faktyczny najprawdopodobniej jest taki, że w tym konkretnym sklepie ta gra nigdy nie kosztowała 280 zł tylko od razu 200(zaokrąglam dla uproszczenia). A klientowi wydaje się, że trafił na super promocję. Cena scd od Rebela nie ma tu kompletnie żadnego znaczenia bo liczy się oferta podmiotu sprzedającego.

Jak dla mnie przepisanie ceny scd, która to cena nigdy w danym sklepie nie obowiązywała i nigdy w tym sklepie nie było możliwości nabycia gry za taką cenę, jest wprowadzeniem w błąd i łamaniem ustawy:

"W każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki."

Zwracam uwagę na słowo "obowiązywała". Skoro cena 200 jest pierwszą ofertą jaka obowiązywała dla klienta, to w sposób logicznie konieczny nie można napisać, że przed obniżką cena była 280 bo cena 280 nigdy się w ofercie nie pojawiła.
Ale na sile sie czepiasz
Nie wiesz czy nie obowiazywala, bo w momencie dodania jej do katalogu produktow cena mogla byc cena SCD
Nawet jesli zrabatowano ja po jednej sekundzie, to aktualnym stanem rzeczy jest to, ze pierwotna cena byla cena SCD - nie ejst to zadne wprowadzanie w blad...
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: sliff »

psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 16:36 Czyzbys mial wczesniej rabat 4% Drogi Watsonie? 8)
nie aż tyle to nie uzbierałem unich :(

ale to by się z kolei zgadzało z zapowiedzią że wszystkie ceny zostały obniżone o 4-8%. Widocznie 'ostatnio najniższe' też przejechali, może przypadkiem, o te 4%.
olka411

Re: Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Post autor: olka411 »

rozumiem twoje zdziwienie. obecna cena to faktycznie 208,95, ale te info o 289,95 zł troche boli. jeśli gra była tylko przez chwile za te 289,95, to naprawdę nie jest fajna akcja. 🤨 to by było jakieś cwaniactwo, zeby potem pokazać super obniżkę. ale jeśli od razu była obniżka, to dlaczego piszą o tej wyższej cenie? 😕 moze to był błąd albo jakiś marketingowy trik, ale w obu przypadkach to nie jest spoko. niezależnie od tego co się stało, tez bym się czuł trochę oszukany. zastanawiam się, czy ktoś jeszcze zwrócił na to uwagę? warto byłoby spytac innych użytkowników czy pamiętają tą pierwotną cenę. może ktoś zrobił screena czy coś w momencie, gdy gra się pojawila? warto by było zwrócić na to uwagę firmie, bo jeśli robią takie numery, to nie jest to fair wobec klientow. zawsze lepiej, jak wszystko jest klarowne i przejrzyste dla kupujących. 😕👎takie akcje tylko psuja opinie o firmie. 😒
Darkstorm
Posty: 865
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: Darkstorm »

japanczyk pisze: 20 paź 2023, 16:41

Nie wiesz czy nie obowiazywala,
Dlatego właśnie użyłem zwrotów takich jak "najprawdopodobniej" i "może to być nieprawda".
A jeśli było tak, że obowiązywała przez sekundę, to zgodnie z literą prawa może i jest ok. Ale czy zgodnie z jego duchem? No to już każdy niech oceni sobie we własnym zakresie.
A czepiam się bo takie postępowanie mi się nie podoba i tyle.
azazelmo
Posty: 914
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 152 times
Been thanked: 294 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: azazelmo »

Darkstorm pisze: 20 paź 2023, 17:15
japanczyk pisze: 20 paź 2023, 16:41

Nie wiesz czy nie obowiazywala,
Dlatego właśnie użyłem zwrotów takich jak "najprawdopodobniej" i "może to być nieprawda".
A jeśli było tak, że obowiązywała przez sekundę, to zgodnie z literą prawa może i jest ok. Ale czy zgodnie z jego duchem? No to już każdy niech oceni sobie we własnym zakresie.
A czepiam się bo takie postępowanie mi się nie podoba i tyle.
Zgłoś do UOKiK. Po to jest ten Urząd, żeby sprawdził temat i ocenił czy jest ok czy nie. Dura lex, sed lex.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3514
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1052 times

Re: ALEplanszówki.pl - nowa strona

Post autor: psia.kostka »

sliff pisze: 20 paź 2023, 16:50
psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 16:36 Czyzbys mial wczesniej rabat 4% Drogi Watsonie? 8)
ale to by się z kolei zgadzało z zapowiedzią że wszystkie ceny zostały obniżone o 4-8%. Widocznie 'ostatnio najniższe' też przejechali, może przypadkiem, o te 4%.
Widzisz, po nitce do klebka, a mowia żem foliarz i spiskowiec :P
olka411 pisze: 20 paź 2023, 17:03 jeśli gra była tylko przez chwile za te 289,95, to naprawdę nie jest fajna akcja
Nie jest fajna akcja, ze cena jest nizsza, niz spodziewana katalogowa? ;)
Ksiazki tez maja "cene wydrukowana", katalogowa na okladce, chyba mozna sie na nia powolywac, ze moglibysmy sprzedac w cenie wydrukowanej, a sprzedajemy za mniej.

BTW witaj na forum olka, dobry wątek wybralas aby sie uaktywnic dzis :mrgreen:
tez bym się czuł trochę oszukany
a jestes chlopczykiem czy dziewczynka? :lol: trololo lo lo!
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Post autor: Bart Henry »

UOKiK pisze:Zamieszczenie niższej niż wcześniej ceny na wywieszce (jako jedynej ceny na wywieszce) nie jest
informowaniem o obniżce ceny towaru.
Wszystkie sposoby prezentacji oferty sugerujące możliwość zakupu po cenie niższej niż wcześniej
powinny być natomiast traktowane jako „informacja o obniżce”.
Fakt: przekreślona cena 289,95 zł i niższa cena aktualna stanowi informację o obniżce.
UOKiK pisze:Przekreślona cena to jeden z najczęściej utożsamianych z obniżką sposobów prezentacji przewagi
cenowej dla konkretnego towaru. Przekreślenie kojarzone jest z ceną, która już nie obowiązuje.
Oznacza to, że w przypadku wykorzystywania przekreślenia ceny w komunikacji marketingowej
przedsiębiorca musi podać najniższą cenę z 30 dni przed obniżką.
Fakt: przekreślenie ceny wymaga podania najniższej ceny z 30 dni przed obniżką (Omnibus).
AlePlanszówki: ✅
UOKiK pisze:Stosowanie przekreśleń może również podlegać ocenie z perspektywy nieuczciwych praktyk rynkowych
wprowadzających w błąd – w szczególności w sytuacji, gdy przekreślona cena nigdy nie obowiązywała
w ofercie danego przedsiębiorcy
, co może wprowadzać konsumentów w błąd.
Fakt: nie można przekreślać ceny, która nigdy nie obowiązywała (nieuczciwe praktyki rynkowe).
AlePlanszówki: ❌
UOKiK pisze:Przedsiębiorcy mogą stosować także porównanie cen różnych wariantów towarów lub usług
(np. ceny usługi telekomunikacyjnej z rabatem za udzielenie zgód marketingowych i ceny bez tego
rabatu), a także zestawienie dwóch cen, z których jedna bazuje na niezależnych od przedsiębiorcy
punktach odniesienia (np. cena rekomendowana przez wydawcę). W tej sytuacji, o ile komunikat nie
zawiera elementów sugerujących obniżkę
, nie zachodzi konieczność podania najniższej ceny z 30 dni
przed obniżką.
Fakt: AlePlanszówki mogą podać SCD bez wprowadzania klientów w błąd przekreśleniem i nieistniejącą promocją. Nie muszą wtedy podawać najniższej ceny z 30 dni.

Wniosek: oznaczenie stosowane przez AlePlanszówki jest zgodne z Omnibusem, ale stanowi nieuczciwą praktykę rynkową wprowadzając konsumentów w błąd odnośnie promocji, która nie istnieje.

Źródło: Informacja o obniżce ceny. Wyjaśnienia Prezesa UOKiK (2023.05.08)

Dopisek mój: nie, 5 sekund, czy nawet 5 minut "obowiązywania" w systemie ceny pierwotnej nie będzie potraktowane przez nikogo z UOKiK serio. To nie jest żaden dupochron.

AlePlanszówki nie są żadnym wyjątkiem co do złego wprowadzenia Omnibusa lub wprowadzania konsumentów w błąd. Sklepy planszówkowe mają dużo problemów. ;)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3514
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1052 times

Re: Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Post autor: psia.kostka »

Bart Henry pisze: 20 paź 2023, 19:04 Fakt: nie można przekreślać ceny, która nigdy nie obowiązywała (nieuczciwe praktyki rynkowe).
AlePlanszówki: ❌
To musialbys udowodnic, ze takiej ceny nigdy nie bylo. A juz krzyzyk im dajesz na droge ;)
Dopisek mój: nie, 5 sekund, czy nawet 5 minut "obowiązywania" w systemie ceny pierwotnej nie będzie potraktowane przez nikogo z UOKiK serio. To nie jest żaden dupochron.
Dlaczego? Skoro problem jest gdy:
przekreślona cena nigdy nie obowiązywała
to jesli cena obowiazywala, to gdzie tu problem?
Dodac nalezy, ze ta cena SCD o ktorej mowimy, nie jest zadnym klopotliwym zgnilym kartoflem. Moze sobie wisiec i cala noc, sklep na tym nic nie traci, a rano wchodzi cala na bialo promocja i zjazd cenowy.
Zgnily kartofel bylby, gdyby ta wymagana cena, ktora musi obowiazywac, byla jakas atrakcyjna, bo generowalaby "run" graczy jak na Libristo. A obowiazek wystawienia czasowa za SCD to zadek ból. Czegos nie zauwazam?

SCD to tez jest normalna legalna cena, ani wygrzana, ani dumpingowa. Nie widze przeciwskazan, aby sklep sobie ja wypisywal gdzie chce: "a w rebelu, to za tyle ;)". Gdyby ta przekreslona 5sekundowa cena, to byl jakis kosmos x3, jak cena paczki papierosow w barze, to inny temat.

BTW ktos cytowal tutaj, ze same AP sie przyznaly, ze maja balagan w tych omnibusowych wklejkach. Argumentowali to nowa strona, nowa baza itp Wiec te ceny moga byc z czapy i nawet wcale nie ze zlej woli sklepu. Co ich oczywiscie nie usprawiedliwia i nie pozwala lamac (ewentualnie) prawo.

Edit: Prywata:
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Dyrektywa Omnibus a ceny SCD w sklepach

Post autor: Bart Henry »

psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 19:23 To musialbys udowodnic, ze takiej ceny nigdy nie bylo. A juz krzyzyk im dajesz na droge
To działa trochę inaczej. Obywatel zgłasza zastrzeżenia do UOKiK, a Urząd zgłasza się do przedsiębiorcy z zapytaniem i prosi o wykazanie terminów obowiązywania obu cen. Wtedy już Urząd sobie określa, czy są to nieuczciwe praktyki rynkowe.
psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 19:23 Dlaczego? Skoro problem jest gdy:
przekreślona cena nigdy nie obowiązywała
to jesli cena obowiazywala, to gdzie tu problem?
Bo każde prokonsumenckie prawo można w takie żałosne sposoby obejść. UOKiK nie działa zerojedynkowo i nie zbije piątki jak pokażesz, że przez 5 sekund dało się kupić w przekreślonej cenie. Dodatkowym argumentem będzie to, że produkt dopiero co został wprowadzony do sprzedaży. To identyczny casus jak sztucznie zawyżane ceny w sklepach stacjonarnych. No i warto wspomnieć, że traktowanie tego dokumentu dosłownie nie ma sensu, bo to seria wytycznych, które mają pomóc przedsiębiorcom unikać praktyk, które są obecnie na świeczniku.
Poza tym zakładasz, że cena obowiązywała chociażby chwilę, ja zakładam, że nie. Mamy póki co słowo przeciwko słowu, nawet nie ma nikogo kto zauważył, by przekreślona cena obowiązywała chociażby chwilę. ;)
psia.kostka pisze: 20 paź 2023, 19:23 Dodac nalezy, ze ta cena SCD o ktorej mowimy, nie jest zadnym klopotliwym zgnilym kartoflem. Moze sobie wisiec i cala noc, sklep na tym nic nie traci, a rano wchodzi cala na bialo promocja i zjazd cenowy.
No chyba, że sklep chciałby cos sprzedać przy okazji informacji w mediach społecznościowych o starcie przedsprzedaży, zamiast oddawać pierwsze transakcje konkurencji. ;)

Dokonałem swojej interpretacji na podstawie mojego niewielkiego doświadczenia i wytycznych UOKiK. Tyle. Nie chciałbym żyć w świecie, w którym masło kupuję z promocją 70%, bo sklep sprzedaje za 3 zł, ale producent sugeruje cenę 10 zł.

Edit dot. prywaty:
Spoiler:
ODPOWIEDZ