Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 434
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: ScorpZero »

Zastanowię się przez weekend, czy tej maty po prostu nie zwrócić, bo skoro mam się denerwować takim babolem, który mi się będzie ciągle w oczy rzucał to już wolę grać bez maty. Ostatecznie to za darmo jej nie rozdawali. :wink:
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Seykan »

Odebrałem matę - chyba przez lata grania się trochę znieczuliłem, bo na początku swojej przygody z planszówkami odsyłałbym na pewno, ale muszę przyznać, że dla mnie nie wygląda to źle. Mata jest duża, poprawka malutka i w odpowiednim odcieniu. Jak ktoś czyta wątek, a swojej maty nie widział to niech na spokojnie sobie ją opatrzy - być może nie będzie miał z tym żadnego problemu.
autopaga
Posty: 1424
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: autopaga »

Czy jest gdzieś spis kart dodatków do pagana? jak przy np. przy l5k. Chciałbym poznać co jest konkretnie w małych dodatkach.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 841
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 193 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Seraphic_Seal »

autopaga pisze: 06 kwie 2024, 21:54 Czy jest gdzieś spis kart dodatków do pagana? jak przy np. przy l5k. Chciałbym poznać co jest konkretnie w małych dodatkach.
Po angielsku, ale wszystko:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1510585678
EDIT: a, tylko to same karty do talii, więc bez wieśniaków/scenariuszy.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 270
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Malibu »

Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 842 times
Been thanked: 363 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Gromb »

A ktoś się orientuje, co dzieje się z matą?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 877
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 274 times
Been thanked: 256 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Dako »

Gromb pisze: 19 kwie 2024, 12:27 A ktoś się orientuje, co dzieje się z matą?
Pewnie nie będzie szybko.
Ponieważ spie... pierwsze wydanie to teraz szybko nie wydadzą bo dostaliby masę żądań o wymianę.
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 270
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Malibu »

Gromb pisze: 19 kwie 2024, 12:27 A ktoś się orientuje, co dzieje się z matą?
Ma być przy dodruku czyli gdzieś pod koniec roku
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5218
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: BOLLO »

Kolejna  potyczka w Pagan za mną. Po raz kolejny grałem Wiedźmą aby się przekonać czy faktycznie jest nią trudniej wygrać.

Ja nie jestem zbyt dobry w gry z ukrytymi tożsamościami ani w branie z blefem, ale czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś innego. Zatem chciałem się z Wami podzielić moimi pierwszymi przemyśleniami. Opisuję jednak wersję ENG bo PL do mnie niestety jeszcze nie dojechała.

Zacznijmy może najpierw od maty którą posiadam do tej gry. Neopren z gumą jest super w każdej grze i osobiście uwielbiam playmaty pod każdą postacią. Tutaj mam jednak mieszane odczucia. Przede wszystkim że mata jest moim zadaniem niedopracowana. Oczywiście wizualnie nie każdemu może coś przeszkadzać i to bardzo subiektywna opinia ale może ktoś ma jednak podobne odczucia. Po pierwsze to fakt że cała mata jest mdła i nijaka. Klimatycznie bardziej pasuje do Robinsona niż do wioski w której Łowca poluje na Wiedźmę. Jak dla mnie jest za mało kolorowa i za mało mroczna (tajemnicza), wioski też tam za bardzo nie widać żadnej, pracujących wieśniaków na grafikach i ogólnie miasteczka gdzie toczy się cała akcja. Ikonografia jest tak mała że niektóre elementy po prostu się ze sobą zlewają tworząc inne wizualnie ikony (za małe ikony). Dodatkowo cała mata jest zrobiona w "stronę" łowcy (orientacja). Przy polach na które możemy wysłać swoje znaczniki powinny być ikony aby wiedzieć że faktycznie tam można pójść swoim znacznikiem. Dociąg kart dla Wiedźmy jest po lewej stronie. Nie jestem pewien ale w 90% gier karcianych jakie mam, dociąg jak i discard jest na prawą stronę, do czego jestem przyzwyczajony. Czy zatem mata jest elementem must have? Zdecydowanie nie ale fakt gra się przyjemnie bo mamy wszystko ładnie poukładane no i jest miła w dotyku (taki fetysz).

Na temat pozostałych kart i komponentów się nie wypowiem bo to egzemplarz chyba nawet jakiś prototypowy.

Przejdźmy zatem do odczuć z rozgrywki oraz mechanik w grze zawartych co dla mnie jest najważniejsze. Gra Pagan jest karcianą rozgrywką przeznaczoną dla dwóch graczy. Wiedźma potajemnie wciela się w jednego z wieśniaków a Łowca próbują ją skutecznie wytropić. Każda ze stron otrzymuje przygotowany zestaw kast które tworzą niejako deck do rozgrywki z którego będziemy dociągać karty by je zagrywać na różne sposoby. Każdą kartę jednak aby zagrać musi poprzedzić akcja z wieśniaka. To oznacza że czasem nie będziemy mogli wykonać tego co chcemy zrobić. Za pomocą znaczników umieszczonych na wieśniakach (tropów) gracze będą przeciągać niejako linę aby zataić lub odkryć tożsamość Wiedźmy. Każdy wieśniak ma pewne zdefiniowane umiejętności które pozwolą nam zagrywać karty, dociągać je lub wzmacniać nasze wpływy. Wpływy to właśnie nasza "waluta" dzięki której będziemy płacić koszt zagrywanych kart. Dodatkowo będziemy mogli zagrywać enchanty, chowańców, miejsca oraz tropy.....a no i oczywiście karty typu instant.

W miarę rozgrywki Łowca będzie za pomocą odrzucanych znaczników "tropu" odsłaniać karty wieśniaków aby zawężać tym samym liczbę potencjalnych podejrzanych.
Łowca będzie mógł również 2x spróbować wytypować w jakiego wieśniaka wcieliła się Wiedźma. Sama gra kończy się w kilku momentach:
-Kiedy Wiedźma odprawi prawidłowo rytuał
-Kiedy Łowca wytropi prawidłowo Wiedźmę
-Kiedy Łowca 3krotnie źle obstawi w którego wieśniaka wcieliła się Wiedźma

Rozgrywka ma różny czas trwania bo to wszystko zależy od wielu czynników jak i umiejętności grania. Można śmiało powiedzieć że partie mieszczą się w przedziale 30min-90min.

Całość oceniam pozytywnie chociaż gra sama w sobie mnie niczym nie porwała. Są ciekawe zwroty akcji i jak ktoś dobrze zna swoją talie to może naprawdę ciekawe kombinacje wykręcić. I właśnie chyba na tym składaniu talii ta gra stoi. A do tego niezbędne są dodatki które dobrze że posiadam bo apetyt faktycznie będzie zapewne rósł w miarę jedzenia.
Oczywiście muszę jeszcze pograć w Pagan ale już teraz mogę powiedzieć że to zdecydowanie ciekawa pozycja która daje nieco inne odczucia od standardowych karcianek do których pewnie się przyzwyczailiśmy.
Czy jest to pozycja innowacyjna i must have w kolekcji każdego szanującego się gracza? Ja nie widzę w niej czegoś co mnie pcha bez opamiętania, na ten moment jest dobrze ale odczuwam niedosyt bo podczas partii pomimo że przeciągamy linę to często wykonujemy takie same akcje lub zagrywamy podobne karty. Brakuje mi tutaj tego dynamizmu i pomimo że zmiennych jest sporo to wciąż szukam tego czegoś.....może przy kolejnych partiach TO odnajdę. ;-) 

Obrazek

Obrazek

Obrazek
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 94 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: SeekerKuba »

Zagrałem 2 partyjki z żoną i u nas mata poszła na sprzedaż po 1 rozgrywce przez taką sobie kolorystyke, talie wiedźmy po lewej stronie oraz taką sobie czytelność/dziwny układ tych informacji które znajdują się na planszetkach. W drugiej rozgrywce na planszetkach tekturowych grało nam się zdecydowanie lepiej.
Dziwna sprawa, zwlaszcza że mate zamówiłem przed zakupem gry, z pierwszą partią czekałem do czasu aż mata dojdzie i spodziewałem się że będzie cool...
Sama gra bardzo fajna aczkolwiek jak przeciwnik mocno nas dojedzie to można się lekko wkurzyć...:)
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: nolify »

Pytanie do posiadaczy wersji crowdfundingowej lub dodatku z większą ilością wieśniaków.

Wieśniacy w podstawce mają dość równomiernie rozłożone umieszczenie zasobów, tj:
Każdy Wieśniak dający wpływy umieszcza zasoby na zielonej frakcji;
Każdy Wieśniak pozwalający grać karty umieszcza zasoby na czerwonej frakcji;
Każdy Wieśniak pozwalający dobierać karty umieszcza zasoby na niebieskiej frakcji.

Czy dodatkowi wieśniacy wpisują się w ten wzór?

Np. czerwony wieśniak z podstawki nr 3 (Wdowa Atkins) dodaje zasoby frakcji zielonej. Czy każdy inny czerwony wieśniak nr 3 również dodaje wpływy zielonym?
Evertsen
Posty: 7
Rejestracja: 17 paź 2021, 18:39
Been thanked: 2 times

Re: Pagan: Fate of Roanoke (Kasper Kjær Christiansen, Kåre Storgaard)

Post autor: Evertsen »

nolify pisze: 21 kwie 2024, 10:36 ... lub dodatku z większą ilością wieśniaków.

Wieśniacy w podstawce mają dość równomiernie rozłożone umieszczenie zasobów.

Czy dodatkowi wieśniacy wpisują się w ten wzór?
Z grubsza tak <patrz zdjęcie zrobione na szybko>.
Obrazek
ODPOWIEDZ