Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: dave8 »

grzeslaw90 pisze: 18 sty 2022, 14:24
dave8 pisze: 18 sty 2022, 13:57 Niby jasne a są pytania i wątpliwości w tym temacie...
Dwa dokładnie. Teraz wyobraź sobie ile dodatkowych wątpliwości byłoby z 'darmową', która z nazwy nijak się ma do stanu faktycznego.
Ok jest jak jest. Nie ma sensu dalej dyskutować na ten temat.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

1. 3 akcje musza byc wykonane co jezeli nie mam możliwości wykonania akcji albo nie chce mp ruszac wojska z miasta bo to jest nielogiczne
2. Powszechna edukacja raz na ture zbieram idea ale z kazdej akademii ktore mam w miastach? yach
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 283
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 91 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Minimaniak pisze: 21 sty 2022, 11:06 1. 3 akcje musza byc wykonane co jezeli nie mam możliwości wykonania akcji albo nie chce mp ruszac wojska z miasta bo to jest nielogiczne
2. Powszechna edukacja raz na ture zbieram idea ale z kazdej akademii ktore mam w miastach? yach
1. Zawsze masz możliwość zrobienia jakiejś akcji. Trudno mi sobie wyobrazić jakiego trzeba mieć pecha, czy jak fatalnie grać, by dojść do sytuacji, kiedy wykonanie akcji jest nieopłacalne - nawet jeśli teoretycznie jest to możliwe. Wtedy wykonujesz nieopłacalną akcję, np. musisz obniżyć szczęśliwość miasta, by ponownie je aktywować.
2. Tylko z akademii w mieście, które aktywujesz.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

Czy jak mam miasta obok siebie to moge dwa razy zebrac surowiec z tych samych uch pól
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 283
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 91 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Minimaniak pisze: 21 sty 2022, 12:21 Czy jak mam miasta obok siebie to moge dwa razy zebrac surowiec z tych samych uch pól
Tak, ale nie z pól miasta.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

Montesque pisze: 21 sty 2022, 12:37
Minimaniak pisze: 21 sty 2022, 12:21 Czy jak mam miasta obok siebie to moge dwa razy zebrac surowiec z tych samych uch pól
Tak, ale nie z pól miasta.
A gdzie znajde ten zapis w instrukcji - dziękuję
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 283
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 91 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Strona 11 w instrukcji:
"Podczas zbiorów każde pole zapewnia 1 Surowiec określonego rodzaju i może być on z niego zebrany tylko raz na aktywację Miasta" - raz na aktywację, nie na rundę.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

Montesque pisze: 21 sty 2022, 14:01 Strona 11 w instrukcji:
"Podczas zbiorów każde pole zapewnia 1 Surowiec określonego rodzaju i może być on z niego zebrany tylko raz na aktywację Miasta" - raz na aktywację, nie na rundę.
Podczas swojej tury gracz moze dwa razy aktywowac miasto stad moze zbierac z jednego pola dwa razy surowiec podczas rundy - pytanie brzmialo czy jak pierwsza akcja glowna zebralem surowce z pola miasta A a nastepnie jako druga akcje aktywuje miasto B sasiadujace z miastem A ~moge zebrac surowiec z
pola miasta A
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 283
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 91 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Kurczę, no ale czytałeś opis akcji zbioru na stronie 11? Nawet jeśli tylko raz wykonujesz tę akcję, to nie możesz zbierać z pól innych miast, zajętych przez wrogie oddziały, pustkowi, jałowej ziemi, sąsiadujących z piratami itd.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

dlatego pytalem o zapis instrukcji Teraz widze "nie mozna zbierac surowcow z zadnego pola na ktorym znajduja sie wrogie jednostki........lub inne sie miasto
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

Jeszcze jedno pytanie. Zdobywam miastoq wroga co powoduje ze zmnieksza sie jefo limit elementów w jego miastach. Koryguje pozostale miasta aby nie skladaly sie z elementow max ilosci miast?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Minimaniak pisze: 21 sty 2022, 23:57 Jeszcze jedno pytanie. Zdobywam miastoq wroga co powoduje ze zmnieksza sie jefo limit elementów w jego miastach. Koryguje pozostale miasta aby nie skladaly sie z elementow max ilosci miast?
Nie korygujesz pozostałych miast, cytat z 9 strony instrukcji: "Jednakże, kiedy Miasto osiągnie już określony rozmiar, zachowuje go nawet jeśli stracisz kilka Miast."
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: AbramsPl »

Witam. Przepraszam o drazu z góry za moje słowa i przemyślenia. Nie chcę nikogo obrazić ale mam wrażenie że pojawiają się tu często bardzo oczywiste pytania odnośnie zasad. Zastanawiałem się z kad to się bierze. Czy ktoś zaczął grać po obejrzeniu filmiku na YT lub z kimś kiedyś grał a teraz ma swoją wersję i gra z głowy?

Naprawdę warto przeczytać instrukcję. Ja np. zawsze ja czytam (kolejny raz) po rozegraniu pierwszej partii. Często wychodzą błędy o których się zapomniało. Mam też zasadę że zanim zadam pytanie to upewniam się czy na pewno nie ma tego opisanego w instrukcji. Zauważyłem taki wszem obecny zwyczaj że łatwiej zapytać (tutaj, czy na FB) niż się wysilić i poszukać w instrukcji.

Tak czy inaczej raz jeszcze przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Pozdrawiam z Podlasia

Ps. Za 30 min Portal ogłosi swoje plany na ten rok (2022). Polecam śledzić na YouTube.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Minimaniak »

AbramsPl pisze: 22 sty 2022, 09:28 Witam. Przepraszam o drazu z góry za moje słowa i przemyślenia. Nie chcę nikogo obrazić ale mam wrażenie że pojawiają się tu często bardzo oczywiste pytania odnośnie zasad. Zastanawiałem się z kad to się bierze. Czy ktoś zaczął grać po obejrzeniu filmiku na YT lub z kimś kiedyś grał a teraz ma swoją wersję i gra z głowy?

Naprawdę warto przeczytać instrukcję. Ja np. zawsze ja czytam (kolejny raz) po rozegraniu pierwszej partii. Często wychodzą błędy o których się zapomniało. Mam też zasadę że zanim zadam pytanie to upewniam się czy na pewno nie ma tego opisanego w instrukcji. Zauważyłem taki wszem obecny zwyczaj że łatwiej zapytać (tutaj, czy na FB) niż się wysilić i poszukać w instrukcji.

Tak czy inaczej raz jeszcze przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Pozdrawiam z Podlasia

Ps. Za 30 min Portal ogłosi swoje plany na ten rok (2022). Polecam śledzić na YouTube.
Mysle ze poprostu drobne zasady umykaja nawet jezeli przeczyta sie instrukcje. W moim przypadku czytam instrukcje - gram (wtedy pojawiaja sie pytania podczas rozgrywki i od razu wrzucam to na forum) nastepnie po rozgrywce czytam jeszcze raz instrukcje. Wydaje mi sie ze to forum jest po to aby takie pytania sie pojawialy, lubie tutaj zagladac wlasnie po to aby nawet przed pierwsza gra po przeczytaniu instrukcji zerknac ile jest niejasnosci i jak je rozwiazac

pozdr
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Przypominam, że chyba nawet w tym wątku Łukasz wydał genialny skrót zasad w bardzo przystępnej formie:
https://docs.google.com/document/d/1YmL ... p=drivesdk
Wiltord
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2022, 23:30
Has thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Wiltord »

Cześć. Od niedawna jestem posiadaczem COC i na razie gram sam ze sobą aby poznać zasady i mikro zasady. Moje wątpliwości:
1.Czy w ramach 3 akcji do wyboru mogę aktywować 3 różne miasta ?
2.Czy możliwość wykonania ruchu 3 jednostkami/ grupami jednostek traktowane jest jako wykonanie 3 akcji, czy jest to traktowane jako 1 akcja "ruch" i można jeszcze aktywować miasto i np. wykonać akcję rozwój
3. Rozegrałem pierwsza bitwę atakując swoja piechotą osadę barbarzyńców z jedna piechotą. Dodałem kartę flankowanie. W wyniku rzutu i bonusów otrzymałem 13 pkt natomiast jednostka barbarzyńców 5 pkt.
a. Czy to oznacza, że obie jednostki piechoty zginęły mimo iż moja "wygrała bitwę" (13:5=2 i 5:5=1) ?
b. Czy dobrze rozumuję, że jeśli atakuję jedną jednostką pojedynczą jednostkę i mam np. 13 pkt z bonusami a przeciwnik z jedną jednostka wyrzuci 5 i 6 to i tak obie jednostki giną ?
Dzięki na odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2022, 14:29 przez Wiltord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 460
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 377 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

1.Oczywiście. A nawet jedno trzy razy, o ile jest szczęśliwe a po drugiej i trzeciej akcji należy obniżyć mu poziom szczęścia.
2. Jest to traktowane jako jedna akcja, a w ramach niej poruszamy 3 grupy jednostek.
3. Obie jednostki giną. Nie przejmujesz osady. Nikt nie wygrywa bitwy, jest "remis".
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Wiltord
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2022, 23:30
Has thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Wiltord »

W takim razie bardzo dziękuję i trenuję dalej, czekając aż szwagier będzie miał wolne :-p
Wiltord
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2022, 23:30
Has thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Wiltord »

No to teraz będę Was zadręczał pytaniami :-p
Pierwsza rozgrywka przeciwko sobie zakończona. Niebiescy wygrali z żółtymi 26:24 Wnioski i pytania:
1.nie zapominać o dobieraniu punktów kultury i :-) po akcji rozwoju
2.Czy Akcje rozwój (w ramach 1 akcji) mogę w swojej turze powtarzać dopóki starczy mi środków (tzn żywności/złota lub idei) czy też kolejne rozwinięcie to kolejna akcja.
3.Jeżeli mamy Kapłaństwo to rozwinięcia nauki mogą być kupione bez ponoszenia kosztu żywności (to chodzi o jedną kukurydzę czy o dwie czyli całkowity koszt) ?
4. Na karcie pomocy dla gracza jest : Punkty zwycięstwa za cud 4 --> na wybudowanej przeze mnie piramidzie jest punkty zwycięstwa 5
Jak to rozpatrzyć na koniec:
a. czy za każdy cud dostajemy 4 pkt zwycięstwa
b. do wartości cudu dodajemy +4
c.tylko piramidy dają 5 punktów (sprawdziłem tylko piramidy maja piątkę :-) )
5. jeszcze na koniec pytania o 3 ostatnie kolumny rozwoju :
5.a czy Demokracja,, Autokracja i teokracja mogą działać jednocześnie czy też aktywna może być tyko jedna kolumna bo czasami występuje pytanie o zmianę formy rządów ? Jak to funkcjonuje ?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

2. Kolejne rozwinięcie to kolejna akcja.
3. W takim wypadku takie rozwinięcie masz za darmo.
4. Piramidy mają 5 punktów, pozostałe 4.
5. Kostki możesz umieszczać tylko w jednej z tych trzech kolumn. Po każdej epoce możesz zmienić formę rządów, czyli przełożyć kostki z jednej kolumny do innej (zakładając, że masz spełnione warunki do tej nowej formy).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6469
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 948 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Odi »

O grze dyskutujemy w tym wątku - tutaj rozstrzygamy wyłącznie kwestie zasad.
Reactor20
Posty: 14
Rejestracja: 06 sie 2021, 21:21
Has thanked: 1 time

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Reactor20 »

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi działanie karty akcji "Sezonowe zbiory". Co wprowadzają innego do akcji zbierania i co to zmienia?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Reactor20 pisze: 08 lut 2022, 17:49 Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi działanie karty akcji "Sezonowe zbiory". Co wprowadzają innego do akcji zbierania i co to zmienia?
Normalnie możesz z każdego pola zebrać raz (czyli jak zbierasz 4 surowce musisz mieć 4 pola z których możesz to zrobić by w pełni wykorzystać potencjał ten akcji). Przy zagrywaniu sezonowych zbiorów, możesz wszystkie surowce zebrać kilkukrotnie na tym samym lądowym polu (czyli np. 4 surowce możesz wziąć 4 razy z jednego pola). Daje Ci to możliwość zebrania większej ilości konkretnego surowca, albo umożliwia w pełni wykorzystać zbiory gdy inni poblokowali Ci pola z których możesz zbierać.
Awatar użytkownika
Anarprim
Posty: 18
Rejestracja: 29 wrz 2021, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Anarprim »

Mam pytanie o ruch statku posiadając rozwinięcie Nawigacja w zasadach jest
Statek może poruszać się przez wiele pól Morza zarówno w grupie początkowej, jak i w końcowej grupie pól Morza.
Tylko na załączonym obrazku jest to dosyć niejasne:


Obrazek

A - ruch normalny
B - ruch inicjujący walkę
C - ja rozumiem że jeśli można poruszać się o wiele pól Morza w grupie końcowej no to można ale nie jestem w 100% pewien czy jest to właściwa interpretacja zasad
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 84 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Anarprim pisze: 12 lut 2022, 15:26 Mam pytanie o ruch statku posiadając rozwinięcie Nawigacja
W tej sytuacji możesz się poruszyć na pole C.
ODPOWIEDZ