Cubitos / Cubitos: Ryzykowny Wyścig (John D. Clair)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Seykan »

Runda druga, tym razem na wspieram.to. Jeśli ktoś się nie załapał wcześniej :)

https://wspieram.to/cubitos

Cele będą połączone z kampanii ze strony wydawcy, oraz z tymi ze wspieram.to.

Ja się grą jaram, ostatnio u mnie Szarlatani na topie, więc liczę, że taka ich kościana wersja sprawdzi się równie dobrze. Tym bardziej, że turlanie zawsze spoko.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 568
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 245 times
Been thanked: 293 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: andrzejstrzelba »

Mi też bardzo się podoba i kupiłem głównie pod granie z dzieciakami. Myślę nie będziemy zawiedzeni.
Dodam jeszcze że kupiłem jakoś miesiąc temu, a w ubiegłym tygodniu dostałem mail'a, że teraz rusza ponowna kampania i oddadzą mi różnicę pomiędzy tym co płaciłem a niższą ceną e nowej kampanii.
Kwota niewielka, ale to i tak miłe, bo zazwyczaj trzeba się oglądać żeby ktoś cię nie dmuchnął. Tutaj zupełnie inaczej.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: dave8 »

Ta gra będzie normalnie w sklepach czy tylko przez Wspieram.to?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10963
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3363 times
Been thanked: 3229 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: japanczyk »

dave8 pisze: 08 lut 2022, 09:18 Ta gra będzie normalnie w sklepach czy tylko przez Wspieram.to?
Bedzie w sklepach
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 458
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: wrojka »

Wsparłem, ale z małą obawą bo na BGG widziałem wątek o tym, że Cubitos miało spore problemy w niemieckim i holenderskim tłumaczeniu.
Fajnie byłoby już zobaczyć jakieś przykładowe tłumaczenia kart.
Nastawiam się też na niezapowiedziany dodatek, bo wszystko wskazuje na to, że rozszerzy limit graczy do 5-6. Gdyby nie ta nadzieja, to pewnie bym już dziś kupił angielską podstawkę, by w maju z polską wersją mieć możliwość grania w max 8 osób.
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: mementomoris »

wrojka pisze: 27 lut 2022, 03:58 Wsparłem, ale z małą obawą bo na BGG widziałem wątek o tym, że Cubitos miało spore problemy w niemieckim i holenderskim tłumaczeniu.
Fajnie byłoby już zobaczyć jakieś przykładowe tłumaczenia kart.
Nastawiam się też na niezapowiedziany dodatek, bo wszystko wskazuje na to, że rozszerzy limit graczy do 5-6. Gdyby nie ta nadzieja, to pewnie bym już dziś kupił angielską podstawkę, by w maju z polską wersją mieć możliwość grania w max 8 osób.
Gra oryginalnie była projektowana z możliwością grania w więcej osób. Finalnie liczba graczy została obcięta ze względu na koszty komponentów. Według autora, jeżeli posiadasz dwa egzemplarze gry, możesz spokojnie grać w 8 osób.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: polwac »

Czy wersja sklepowa będzie się czymś różnić od tej na wspieram.to?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: ahoytosemja »

polwac pisze: 27 lut 2022, 19:52 Czy wersja sklepowa będzie się czymś różnić od tej na wspieram.to?
tak
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: polwac »

Mógłbyś rozwinąć myśl i napisać czym konkretnie?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: ahoytosemja »

polwac pisze: 27 lut 2022, 20:28 Mógłbyś rozwinąć myśl i napisać czym konkretnie?
ze wspieraczki bedzie mialo na pewno jakies oznaczenie na pudelku, ze to wersja ze wspieraczki, a sklepowa nie bedzie tego miala
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 458
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: wrojka »

polwac pisze: 27 lut 2022, 19:52 Czy wersja sklepowa będzie się czymś różnić od tej na wspieram.to?
Z kampanii trochę wynika, ze różnica to:
- Kolekcjonerska kość (zwykłe d6 z grafiką Cubitos na '6')
- Dwie nowe trasy
- Odblokowane cele: Drewniany żeton, jakaś minigierka (z wykorzystaniem kości od Cubitos?) no i przy 35K chyba tacki na karty
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: polwac »

Przy żadnym z celów nie ma informacji, że to wspieram.to exclusive, więc wydaje mi się, że wszystko co się odblokuje trafi normalnie do każdej wersji gry.
Chyba, że ja czegoś nie widzę.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 568
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 245 times
Been thanked: 293 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: andrzejstrzelba »

Ja kupiłem jakoś 2 miesiące temu i za dwie dodatkowe trasy musiałem ekstra zapłacić. Teraz dodatkowe trasy są gratis w ramach kampanii. Ciężko zgadnąć czy zdecydują się teraz te trasy po prostu dołożyć do pudełka czy po kampanii znowu będą do dokupienia.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 458
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: wrojka »

No i się skusiłem na angielską wersję, ale i tak czekam na wspartą polską wersję :wink:

Wrażenia po pierwszej rozgrywce, w dużej mierze porównanie z Szarlatanami.

Pozytywne:
1. Cubitos jest szybsze. Szybszy setup + turlanie stadkiem kości jest nieco milsze niż nurkowanie i wydłubywanie po 1 żetonie.

2. Swoisty hand management. Dosyć wcześnie mamy więcej kości niż możemy rzucić*. Trochę jak malutki talerzyk przy bufecie szwedzkim.

3. Cubitos ma 2 (3?) wymiary. Szarlatani mają w sumie 1 - zajść jak najdalej w kotle, bo to daje VP i kasę na zakupy. Cubitos osobno operuje ruchem, który przybliża nas do mety, a niezależnie pozyskujemy kasę na zakupy nowych kości. Jest jeszcze tor fanów (ten gdzie ruszamy się jak przesadzimy z ryzykiem), po jednej grze tego nie doświadczyłem za bardzo, ale podobno są trasy/układy kart gdzie warto na linii startu palić gumę w miejscu i dopiero jak zajdziemy gdzieś dalej na torze fanów to zrobić dziki zryw. Dodatkowo na planszy mamy rozmieszczone jakieś bonusy i skróty. Najkrótsza droga niekoniecznie musi być najszybsza.
To niejako sprawia, że musimy balansować między różnymi kośćmi. Kupowanie w kółko 2 nie jest optymalne. (oba problem w Szarlatanach rozwiązują dopiero Znachorzy. Dodają ekstra tor esencji i promują kolorowość worka)

4. Catch-up mechanic jest lepszy w Cubitos. Ekstra kość za każdą czerwoną linię wyrównuje szanse bardziej niż Szarlatanowe ogonki szczurów.

5. Prawdopodobieństwo jest nieco bardziej skomplikowane przy kościach, gdyż trzeba by liczyć jakieś 1 - [ (5/6)^m * (4/6)^n * (3/6)^p ] . Szarlatani często opierają się na "okej, 3 z 10 doprowadzą do wybuchu. 30%". Dla mnie osobiście statystyka na kościach jest trudniejsza do policzenia w głowie, więc trzeba się kierować intuicją a nie prostą matematyką.

6.Mechanika, że Bust możemy zrobić dopiero jak osiągniemy 3 aktywne kości. Pech potrafi popsuć crescendo w Szarlatanach gdy w ostatnich rundach na pierwsze 6 żetonów 3-4 okazują się białe. Cubitos trochę gwarantuje, że ~40-43% kości powinno nam wejść w każdej turze i statystycznie będą to kości kolorowe a nie szare.

7. Kości są gotowe do użycia out of the box, a żetony w Szarlatanach TRZEBA kapslować (ekstra koszty). Nawet nie składajcie tych kartoników na kości (xDˣᴰ). Wrzucenie zmieszanych kości do 1 miski jest lepsze, bo i tak łatwo je wypatrzyć podczas zakupów.


Wady:

1. Trzeba nauczyć i pilnować siebie oraz innych graczy tego flow Draw->Roll->Active->Discard. Draw uzupełniamy tylko gdy jest puste a musimy dobrać kość. Puste kości zostają w Roll na kolejną rundę (chyba, że zrobimy Bust to mamy możliwość je przenieść). Z własnego doświadczenia powiem, że po 3-4 turze wchodzi w nawyk.

2. Odnośnie (*) to możliwość trashowania kości jest płytka. Zawsze wywalamy jasno szare. Te kiepskie startowe kości mogłyby mieć jakąś różnorodność, żebyśmy mieli pole decyzyjne czego chcemy się pozbyć

3. Niektóre efekty kości sprawiają, że musimy daną kość odrzucić (tj. jest jednorazowa). Niby koszty zakupu się zwracają i jest to cholernie opłacalne (czerwone kości 'rywalizacji' błyszczą na ostatnich metrach trasy), ALE to po prostu smutne jak musimy oddać brązową kość Pana Psa ;<

4. Kości potrafią latać po stole. Obecnie rozważam używanie kartonu, ewentualnie zakup tacek.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 568
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 245 times
Been thanked: 293 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: andrzejstrzelba »

Dziękuję za świetny opis.
Powiedz proszę jeszcze czy w twoim odczuciu warto mieć Cubitos i Szarlatanów ? Czekam na Cubitos w polskiej wersji, ale cały czas po głowie chodzą mi Szarlatani.
Obie pozycje do grania z dziećmi i nieplanszówkową żoną.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 458
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 226 times
Been thanked: 208 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: wrojka »

andrzejstrzelba pisze: 02 mar 2022, 20:17 Dziękuję za świetny opis.
Powiedz proszę jeszcze czy w twoim odczuciu warto mieć Cubitos i Szarlatanów ? Czekam na Cubitos w polskiej wersji, ale cały czas po głowie chodzą mi Szarlatani.
Obie pozycje do grania z dziećmi i nieplanszówkową żoną.
Do grania z dziećmi i żoną brałbym Szarlatanów i nie dokupowałbym kapsli. Z gry na grę zmieniać 1-2 księgi składników. Jak po 4-5 grach zajawka się utrzyma to dokupić kapsle. Jak gra zacznie robić się za prosta i w fazie kupowania żetonów wszyscy będą rzucać się "na to samo, bo to najlepsze", to znak że pora dobrać Znachorów. Jeżeli Szarlatani nie podejdą w takim gronie, to Cubitos nawet nie otwieraj.

tl;dr
Szarlatani to Lego Duplo
Cubitos to Lego Technic
Spoiler:
Czy warto mieć Cubitos i Szarlatanów? Finalnie tak, ale dopiero po mocnym przerobieniu Szarlatanów.
Awatar użytkownika
Bigspender
Posty: 38
Rejestracja: 15 kwie 2022, 12:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Bigspender »

Gra ma zaliczyć drobne opóźnienie. Jej polski wydawca, czyli Dice & Bones informuje, że gra jest już wyprodukowana i czeka na odbiór z fabryki. Niestety przez lockdown spowodowanym przez Covid w Chinach, nie ma kto i jak jej odebrać. Dadzą znać kiedy tylko sami się czegoś dowiedzą! (źródło: https://bit.ly/3yecs6T)
MajkelEryk
Posty: 152
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 17 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: MajkelEryk »

Powiem szczerze, że jestem rozczarowany troszkę cena gry bo np. w AP cena jest praktycznie taka sama, a zawsze liczę że będzie taniej wspierając jakiś projekt.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 802
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 125 times
Been thanked: 378 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: kurdzio »

Skorzystałem z odbioru osobistego na Pyrkonie dlatego polskie wydanie mam już u siebie. Jesteśmy po 2 rozgrywkach (2 osoby):

+ bardzo szybkie i płynne tury gracza - jak już załapiemy jak operować kośćmi. Nasze rozgrywki zamykały się w 1h (na 2 różnych torach).
+ 7 kart dla każdego koloru kości zmieniających ich działanie
+ 10 predefiniowanych zestawów kart + sugerowana mapa do nich jest w instrukcji, możemy też wybrać totalnie losowo
+ każda karta jest dokładnie wyjaśniona w instrukcji
+ szybki setup (pomijając kartonowe pojemniki)
+ świetne wykonanie, ładne grafiki na kartach (szkoda że w danym kolorze takie same), czytelne plansze

— kartonowe pojemniki na kości (i karty) są kompletnie zbędne, niepraktyczne i wydłużają setup. Najlepiej zostawić je rozłożone w pudełku.
— brzydka okładka ;)

Cubitos miało zastąpić nam Szarlatanów z Pasikurowic, wierzyłem w to na tyle że sprzedałem tę grę jeszcze zanim otrzymałem „kosteczki”.

* większa regrywalność w Cubitos (więcej kart zmieniających działanie kości, 4 różne plansze wyścigu)
* Cubitos jest mniej więcej 2x droższa niż Szarlatani, ale komponenty to wynagradzają
* Jak dla mnie przyjemniej rzuca się kośćmi niż losuje żetony z worka

Dla fanów mechaniki Push your luck zdecydowanie warto sprawdzić. Jeśli ktoś posiada tylko podstawkę Szarlatanów, może warto przemyśleć czy nie spróbować czegoś nieco innego (szczególnie jeśli już mamy ich ogranych). Nie potrafię określić czy dla posiadaczy kompletu dodatków do Szarlatanów Cubitos będzie must have ;)

Ode mnie mocne 8/10 w swojej kategorii.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 319
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 227 times
Been thanked: 98 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: scraber »

kurdzio pisze: 19 cze 2022, 22:27 Skorzystałem z odbioru osobistego na Pyrkonie dlatego polskie wydanie mam już u siebie. Jesteśmy po 2 rozgrywkach (2 osoby):

— kartonowe pojemniki na kości (i karty) są kompletnie zbędne, niepraktyczne i wydłużają setup. Najlepiej zostawić je rozłożone w pudełku.
Również odebrałem na Pyrkonie i mam poważny problem upchnąć to wszystko w pudełku z dodatkową planszą.
Te pojemniki faktycznie, ładnie wyglądają, ale praktyczność niemalże zerowa. Trzeba strasznie uważać żeby ich nie rozerwać przy otwieraniu. Może pomyślę nad jakimś drukiem 3D, tak żeby mi plansza jeszcze siadła z domkniętym wieczkiem
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: MichalCh132 »

Wczoraj miałem okazje zagrać w Cubitos, była to moja pierwsza gra typu "Push your luck" i jestem zachwycony tym tytułem :D . Proste zasady, masa funu przy rzucaniu wiadrem kości i (potencjalnie) ogromna regrywalność ze względu na kilka tras i MASE kart postaci do kości. Bardzo fajnie przemyślane mechanizmy catch-up pozwalają nawiązać jakąś rywalizację nawet, gdy jesteś w plecy, dzięki dodatkowym kościom za szarfy na planszy i tor fanów za busty.
Zagraliśmy 3 gry które wyglądały totalnie różnie od siebie dzięki zmianom kart i tras. Umiejętności z kart te które zobaczyłem były różnorodne i dawały możliwości robienia ciekawych combo np.: Ser pozwalający na ruch za każde "kuszenie losu" + zielone chłopki z tarczami pozwalające na przerzucanie tej samej kości ponownie robiły cuda na planszy 8). Zagraliśmy troche bardziej hardcorową wersje Cubitos, bo nie wyłapaliśmy zasady, że Bust może nastąpić tylko, gdy ma się przynajmniej 3 aktywne kości, przez co czasem zdarzały się sytuacje, że ktoś z pustą reką trafiał na stopa, dziś dopiero po przeczytaniu posta kolegi wyżej zorientowałem się, że taka zasada istnieje :lol: Chętnie zagram gdy ktoś zaproponuje, nawet kilka razy pod rząd, bo cała gra trwała może 30minut, a dostarczała masę zabawy.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 627
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Michito »

Właśnie skończyliśmy pierwszą partię i przyłączam się do w pełni zasłużonych pochwal. Gra dostarcza czystej radości. Gdybym miał się do czegoś przyczepić to może do pudełka na karty, które nie mieści kart :)
I może co do samej instrukcji, to szkoda, że nie zawiera przykładowej rundy, bo to by się przydało.
Mieliśmy też wątpliwości co do działania niektórych kart, ale to pewnie na BGG trzeba będzie zajrzeć w zależności od potrzeb.
Brawa dla Dice&Bones za wybór tej gry, mam nadzieję że jeszcze coś ciekawego sprowadzą :)
I może jeszcze na koniec - w cenie spoza wspieraczki chyba bym spasował.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 328
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 44 times
Been thanked: 85 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Reku_ »

Nie miałem pojęcia że na Pyrkonie można było odebrać, a jeśłi trzeba to było zgłosić wcześniej to by się nie dało, bo decyzja wyjazdu na Pyrkon została podjęte w piątek. W związku z tym będę musiał poczekać. Na stoisku widziałem grę i wygląda fajnie, choć pstrokata straszliwie, ale to było wiadomo.
Natomiast nie ma takiej opcji żeby zastąpiła Szarlatanów. Co najwyżej będą obie leżeć koło siebie.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: dawid »

- Całkiem spoko te pudełeczka
Godzinę później:
(nie dowiemy się co OP godzinę później, bo robi to w sposób niakceptowalny - Curiosity)

Uważajcie z tymi pudełeczkami. Mi pudełko z szarymi kostkami (czyli najcięższe) właśnie pięknie się otworzyło przy przenoszeniu (i to otworzyło się tam gdzie ten długi bok wchodził do środka). Zbieranie 40 małych kosteczek spod szaf, kanap i innych takich to była gra sama w sobie :-)

Samą gre bardzo polubiłem. Oczywiście jest losowa, ale kulanie taką ilością kostek bywa satysfakcjonujące. Brakuje mi troszkę interakcji w tej grze, ale na pewno będzie często lądowała na stole jako luźna propozycja do piwka z zasadami do wytłumaczenia w 5 minut.
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cubitos (John D. Clair)

Post autor: Martin_Valdez »

Michito pisze: 24 cze 2022, 18:06 Gdybym miał się do czegoś przyczepić to może do pudełka na karty, które nie mieści kart :)
Wchodzą, wchodzą tylko po skosie ;)
ODPOWIEDZ