szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Relacje z pojedynczych gier, raporty z sesji oraz rozgrywki rpg na forum.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

Jakiś czas temu załapałem się na szkoleniową rozgrywkę w jedną z gier 18xx na BGG (http://www.boardgamegeek.com/thread/157420).
Czy ktoś miałby ochotę na coś takiego u nas na forum?

Prawdopodobne reguły zabawy:
- raczej chodzi mi o 4-5 osób które nie grały jeszcze wcale w gry 18xx
- zdecydowanie trzeba możliwie regularnie (zwykle min. raz dziennie, wiadomo że czasem każdy będzie miał jakąś przerwę) odwiedzać forum. Przy bardzo sprawnej grze całość może się skończyć w 2 miesiące, ale spodziewałbym się że nawet więcej
- nie będę tłumaczył całych reguł na polski. przed daną fazą planuję tu wrzucić cytat angielski z reguł dotyczący najbliższego etapu, reguły w całości jeśli ktoś chce od razu można znaleźć na (http://www.diogenes.sacramento.ca.us/18AL_18GA.html). Scott Nicolsson ma dość dobre ogólne przedstawienie czego się spodziewać po grach 18xx (http://www.boardgameswithscott.com/?p=82). Myślę że powinno się dać grać 'na bieżąco', bez czytania od razu całych reguł, zwłaszcza jeśli będziemy pamiętać że celem jest poznać grę a nie ją wygrać - reguł w całości tłumaczyć nie będę, ale na ile się da będę się starał pomóc.
- ja będę utrzymywał grę w programie Rails (http://rails.sourceforge.net/), jednak grającym w zupełności wystarczy czytać forum - będę tu wrzucał screenshoty z aktualnej sytuacji.

Ewentualnych zainteresowanych proszę o kontakt w tym wątku lub na PW
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: mst »

Jestem zainteresowany (wątek z rozgrywką szkoleniową bazika na BGG przeczytalem kiedyś, daaawno temu :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Don Simon »

Ostroznie zglosze akces.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: melee »

Oczywiście chętny, ale zastanawiam się, czy to ma sens.. Nie lepiej spotkać się w warszawie i po prostu zagrać wszystko w jednej sesji? Takie granie na forum ma chyba na celu wspólną zabawę dla graczy w różnych lokalizacjach. Chyba, że chodzi o zostawienie po sobie śladu na forum. Co jednak gdy ktoś np. wyjedzie/zachoruje/padnie_mu_net? Może zagrajmy np. w sobotę?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

na polibudzie/u mnie w domu/sobote/piatek/whenever zawsze chetnie zagram. (np w zeszla sobote gralem z valmontem). co nie zmienia tego ze chetnie sprobuje spopularyzowac temat szerzej niz tylko warszawka - docelowo marzy mi sie na jakims pionku zagrac w 1856 (tak 6-8h, ma to sens tylko z w miare znajacymi system)...
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: melee »

to w takim razie ja zagram w realu, a na razie rezygnuję z gry na forum - poczekam na zgłoszenie się osób z innych miast
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: macike »

ja chętnie poznam, ale nie dam gwarancji, że regularnie dogram do końca
gdyby było więcej chętnych to ustąpię komuś na 100% pewnemu i poczekam na następną okazję
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

najwyzej bedzie w ktoryms momencie chwila przerwy, albo ja raz czy drugi wykonam ruch za kogos... poki wszyscy bedziemy pamietac ze to zabawa szkoleniowa a nie zawody sportowe powinno byc dobrze :-D
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Valmont »

bazik pisze:najwyzej bedzie w ktoryms momencie chwila przerwy, albo ja raz czy drugi wykonam ruch za kogos... poki wszyscy bedziemy pamietac ze to zabawa szkoleniowa a nie zawody sportowe powinno byc dobrze :-D
a. Ja już grałem w realu.
b. Nie kręcą mnie zabawy szkoleniowe, gdzie nikt nie wygrywa i nie przegrywa :twisted:
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

Valmont pisze:
bazik pisze:najwyzej bedzie w ktoryms momencie chwila przerwy, albo ja raz czy drugi wykonam ruch za kogos... poki wszyscy bedziemy pamietac ze to zabawa szkoleniowa a nie zawody sportowe powinno byc dobrze :-D
a. Ja już grałem w realu.
b. Nie kręcą mnie zabawy szkoleniowe, gdzie nikt nie wygrywa i nie przegrywa :twisted:
alez nie ma problemu, to jak bedziesz mial ochote to ja wygram na polibudzie czy gdzies :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: kolderek »

ja może mógłbym. mam czas, na forum jestem codziennie ale z angielskim u mnie nie bardzo. tzn znam tam jakieś słówka ale żeby coś przeczytać (np. instrukcję) to nie dam rady. jeśli to nie byłoby problemem to chętnie się nauczę tej gry :)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

instrukcja angielska ma 20 stron A4, raczej nie czuje się na siłach wytłumaczyć w locie tak zupełnie od zera. chyba poleciłbym bardziej popatrzenie jak się rozwija gra tutaj, mam nadzieję że zapis tej rozgrywki będzie możliwie mocno pomagał wczuć się w reguły.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: dasilwa »

Ja chętnie zagram na żywo, ale z zaciekawieniem będę śledził taką rozgrywkę.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: macike »

bazik pisze:najwyzej bedzie w ktoryms momencie chwila przerwy, albo ja raz czy drugi wykonam ruch za kogos... poki wszyscy bedziemy pamietac ze to zabawa szkoleniowa a nie zawody sportowe powinno byc dobrze :-D
mi pasi 8)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

ostatnia szansa dla niezdecydowanych... :-D
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Martie »

Cześć

Jeśli będziemy grać w takiej formie jak w przytoczonym wątku z BGG to rzutem na taśmę zgłaszam swój akces.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

A więc jesteśmy gotowi spróbować. Lista graczy (w kolejności w jakiej będą grać):

Don Simon
Martie
macike
mst

18AL składa się z kolejek 'giełdowych' kiedy to gracze kupują akcje w firmach kolejowych, i kolejek 'operacyjnych' kiedy firmy kolejowe jeżdzą po Alabamie, budują tory, kupują pociągi i zarabiają pieniądze. Na razie zakładam że jeśli ktoś chce mieć mniej więcej pojęcie co się dzieje w tych kolejkach to obejrzy film Scotta Nicolsona.

Początek gry jest dość trudny dla nowych graczy ponieważ najpierw gracze muszą rozdzielić między siebie koleje prywatne, a nie znając jeszcze gry trudno ocenić ich przydatność. Mała więc rada - koleje prywatne po cenie wywoałwczej są bardzo opłacalnym nabytkiem - zwrot z inwestycji jest na początku gry dużo większy niż z akcji normalnych firm, a co ważniejsze w późniejszej można je wcisnąć regularnej firmie za 150% ceny wywoławczej odzyskując z nawiązką zainwestowane pieniądze. Każda poza pierwszą z kolei prywatnych ma też specjalną własność która pomoże posiadającej ją regularnej firmie kolejowej. Często widywałem licytacje kończące się w okolicach 150% ceny wywoławczej. Im droższa firma tym lepsza w tym sensie że tym więcej pieniędzy będzie można za jej pomocą 'wypompować' z posiadnej normalnej firmy. Jednak warto pamiętać że jeśli się chce uruchomić własną firmę kolejową już w pierwszej kolejce gry potrzeba posiadać po zakupach firm prywatnych przynajmniej 360$.

Dokładny przebieg licytacji o firmy prywatne:
3.1. Stock Turn While Unsold Private Companies Remain
While the bank still holds one or more unsold private companies, each player can only do up to one of these actions on his turn:
(a) Buy the cheapest unsold Private Company for its par value (or a discounted value if 3.1.2 applies).
After this purchase, if the cheapest remaining unsold Private Company (as defined by Par Value) has been bid on at least once under 3.1(b), it is immediately auctioned according to the procedure in 3.1.1. Repeat this process for each succeeding Private Company until the cheapest one remaining has not been bid on, or until all of the Private Companies have been purchased by players.
The Stock Round then continues with the turn of the next player after the one who made the purchase under 3.1(a). (Turns in an auction are not part of the sequence of turns in the Stock Round. They are separate.)
(b) Place a bid on any other unsold Private Company.
Each bid must be for a whole number of dollars, and must exceed the preceding bid on the same company (or if none, the company's par value) by at least $5. You must set aside the amount of your bid, and cannot use that money for anything else, until the company you have bid on comes up for auction as described in 3.1.1. You cannot bid more money than you have (minus any amounts set aside for bids on other companies that have not yet come up for auction).
Once a (legal) bid is made, it cannot be withdrawn. All bids on a company remain in force until the company comes up for auction, even if an operating round intervenes.
Notice that it is pointless for any player to bid on the same company more than once before it comes up for auction.
Either of these actions uses up your entire stock turn. Even if you purchase the last unsold Private Company (or the only one that hasn't been bid on, thus causing the rest to be auctioned off), your turn is over; you cannot perform any of the actions described in 3.2 on the same turn.
If you don't wish to do either, you may pass (exception: 3.1.2).
3.1.1. Private Company Auction Procedure
Only those players who placed bids under 3.1(b) on the Private Company being auctioned may participate in the auction. (Therefore if only one player has bid on the company, the auction ends immediately; he simply pays the amount he bid and takes the company.)
The participating players take turns, clockwise, beginning with the player after the one who made the highest bid on the company under 3.1(b). (That bid is considered to be the first bid of the auction.) Each player must either pass, or bid a whole number of dollars that is at least $5 more than the preceding bid.
You cannot bid more money than you have (minus any amounts set aside for bids on other companies that have not yet come up for auction). But the money that you set aside when you bid on the same Private Company under 3.1(b) may be used to bid for it now.
A player who has passed may bid later, if he gets another turn before the auction ends.
The auction ends when all but one of the players participating in the auction consecutively pass (that is, when it would otherwise become the high bidder's turn again). The high bidder immediately pays the bid amount and takes the company.
Tabelka z własnościami wszystkich firm prywatnych znajduje się na 24tej stronie reguł.



Aktualna Sytuacja
Don Simon - Kasa: $500, Licytuje o: Brak, Koleje Prywatne: Brak
Martie - Kasa: $500, Licytuje o: Brak, Koleje Prywatne: Brak
macike - Kasa: $500, Licytuje o: Brak, Koleje Prywatne: Brak
mst - Kasa: $500, Licytuje o: Brak, Koleje Prywatne: Brak


Pierwszy ruch należy do Don Simona.
Może:
a) Kupić Tuscumbia Railway (TR) za $20, albo
b) Zalicytować na jedną z pozostałych firm przynajmniej 5$ więcej niż cena wywoławcza, albo
c) Spasować.

Don Simon?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

lista firm prywatnych:

Kod: Zaznacz cały


Nazwa (skrót) -- cena wywoławcza -- dywidendy -- własność specjalna

Tuscumbia Railway (Tusc) -- 20$ -- 5$ -- brak
South & North Alabama RR (S&NA) -- 40$ -- 10$ -- może w jednym mieście postawić 'kopalnię' wartą dodatkowe 10$ dla pociągów tej firmy
Brown & Sons Lumber Co. (B&SLC) -- 70$ -- 15$ -- może za darmo postawić dodatkowy tor z miejscowością wartą 20$ na bagnach
Memphis & Charleston RR (M&R) -- 100$ -- 20$ -- pociąg tej firmy łączący Atlantę i Birmingham zarabia dodatkowe 20$, a łączący Mobile i Nashville dodatkowe 40$
New Decateur Yards (NDY) -- 120$ -- 20$ -- ta firma może raz kupić pociąg za pół ceny. (Zaoszczędzi na tym przy dużym szczęściu 225$, a najprawdopobniej 150$
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2008, 13:21 przez bazik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: macike »

A o co chodzi z tym, że akcja kupna pociągu przez NDY zamyka firmę?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Martie
Posty: 83
Rejestracja: 27 cze 2004, 14:59
Lokalizacja: Łodź

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Martie »

Standardowo wszytkie firmy prywatne są zamykane (usuwane z gry) w momencie zakupu pierwszego pociągu typu 5. W przypadku NDY: kupujesz jakikolwiek pociąg -> NDY jest usuwana z gry.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: bazik »

Martie pisze:Standardowo wszytkie firmy prywatne są zamykane (usuwane z gry) w momencie zakupu pierwszego pociągu typu 5. W przypadku NDY: kupujesz jakikolwiek pociąg -> NDY jest usuwana z gry.
dokładnie tak. firmy prywatne płacą swoje dywidendy właścicielowi (czyli albo graczowi, albo po wykupieniu właściwej firmie kolejowej). dzieje się tak do momentu zamknięcia firmy prywatnej - czyli standardowo właśnie rozpoczęcia fazy 5. dodatkowo generalnie nie da sie uzywac zdolnosci specjalnej firmy zamkniętej - dlatego pisałem ze NDY może oszczędzić 150$ albo przy szczęściu 225$ - pociąg 5 kosztuje 450$, ale jak tylko ktoś go kupi to NDY się zamyka, więc często właściciel NDY woli nie ryzykować że to on będzie kupował 5tkę pierwszy, i kupuje ze zniżką pociąg 4(300$)...
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Don Simon »

bazik pisze:lista firm prywatnych:

Kod: Zaznacz cały

Nazwa (skrót) -- cena wywoławcza -- dywidendy -- własność specjalna
Brown & Sons Lumber Co. (B&SL) -- 70$ -- 15$ -- może za darmo postawić dodatkowy tor z miejscowością wartą 20$ na bagnach 
Licytuje 75 USD na Brown & Sons Lumber Co.

Czy oficjalne ruchy mamy oznaczac jakims kolorem, zeby oddzielac je od zwyklego gledzenia? :-)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: melee »

a nie powinno być min 75$?
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Valmont »

melee pisze:a nie powinno być min 75$?
Powinno.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: szkoleniowa rozgrywka w 18AL tu na forum

Post autor: Don Simon »

melee pisze:a nie powinno być min 75$?
Poprawione.

Czy mozemy zamknac watek przed wscibskimi liczykrupami? :-)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ