Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

kulka pisze: 01 sie 2023, 21:58
kurdzio pisze: 01 sie 2023, 21:47 A odkładaliście po 1 kostce akcji po każdej rundzie?
Tak. Może przeoczyłem jakąś istotną regułę? Zagrałem tego ptaka w drugiej rundzie jako drugą akcję. Zostało nam zatem 5 + 6 + 5 tur. W każdej wybierałem akcję dobrania kart, dobierałem dwie karty i aktywowałem zdolność dołożenia tych kart do stada. To daje średnio 3,8pkt per ptak w stadzie, gdyby trafiały się same 6+pkt to wynik byłby jeszcze wyższy.
Za kartę pod ptakiem jest 1 pkt, nie ma znaczenia jaka to karta.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 799
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 124 times
Been thanked: 378 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kurdzio »

kulka pisze: 01 sie 2023, 21:58
kurdzio pisze: 01 sie 2023, 21:47 A odkładaliście po 1 kostce akcji po każdej rundzie?
Tak. Może przeoczyłem jakąś istotną regułę? Zagrałem tego ptaka w drugiej rundzie jako drugą akcję. Zostało nam zatem 5 + 6 + 5 tur. W każdej wybierałem akcję dobrania kart, dobierałem dwie karty i aktywowałem zdolność dołożenia tych kart do stada. To daje średnio 3,8pkt per ptak w stadzie, gdyby trafiały się same 6+pkt to wynik byłby jeszcze wyższy.
Liczymy liczbę kart w stadzie, nie ich wartość ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

O Pany, teraz wszystko jasne. Kajam się. Zatem wracam do skromnych 80 pkt ;)
Barbarzyńca
Posty: 551
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 328 times
Been thanked: 176 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Barbarzyńca »

Jeśli ze stada miałeś 32pkt to jakim cudem uzbierałeś 48pkt w jednej rundzie?

Pożywienie drapieżnika też pewnie liczone punkty ptaków a nie po 1.

I jakim cudem w dziesięć akcji wystawiłeś ptaki za 39pkt jednocześnie zdobywając jajka i pożywienie do wystawienia i pożywienie dla drapieżnika?

Ciekawią mnie zasady waszej gry.

Na moje oko, mogłeś skończyć max na 50 pkt.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 22:57 Pożywienie drapieżnika też pewnie liczone punkty ptaków a nie po 1.
Wtopa była z liczeniem stada, za pożywienie liczyłem po 1 :)
Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 22:57 I jakim cudem w dziesięć akcji wystawiłeś ptaki za 39pkt
Od pierwszej rundy miałem ptaka, co pozwalał na dołączenie jednego do stada na koniec każdej rundy. A że stado liczyłem jak liczyłem, to wyszło 39 zamiast 22 (5 wystawionych ptaków) + 4 (w tym drugim stadzie).
Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 22:57 Jednocześnie zdobywając jajka
Las: 2 ptaki; łąka: 1; mokradła: 2. Potrzebowałem więc całych trzech jaj: dwa z akcji zdobywania jaj, trzecie (co zostało i punktowało) za odpalenie zdolności ptaka u przeciwnika (wymiana pożywienia za jajo)
Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 22:57 i pożywienie do wystawienia i pożywienie dla drapieżnika?
Pożywienie dla drapieżnika zdobywałem za aktywację brązowej umiejętności leśnego ptaka (max 3 per aktywacja).
Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 22:57 Na moje oko, mogłeś skończyć max na 50 pkt.
Po poprawkach wychodzi 67.
Barbarzyńca
Posty: 551
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 328 times
Been thanked: 176 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Barbarzyńca »

Dalej nie rozumiem jak zdobyłeś aż 17 kart pod drapieżnikiem. Nie znam karty która pozwala zdobyć więcej niż jedną kartę przez drapieżnika/akcję i to nie zawsze bo trzeba spełnić warunek. I skąd nabrałeś pożywienia, żeby te pięć ptaków wystawić. Wysokopunktowych ptaków (22/5=4,4) raczej nie wystawia się za jedno żarcie.

Może nie znam wszystkich karty, może czegoś nie ogarniam, może po prostu świetnie się poskładało, ale dalej mi coś tu nie bangla.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Barbarzyńca pisze: 02 sie 2023, 07:18Dalej nie rozumiem jak zdobyłeś aż 17 kart pod drapieżnikiem.
Nie kart, tylko pożywienia dla tego drapieżnika. W Azji są ptaki, których brązowa akcja to przerzucenie dowolnymi 3 kośćmi pożywienia, za każdym razem jeśli wypadnie pożądane pożywienie to dokładasz do ptaka. A że potrzebowałem pożywienia do zagrania innych ptaków, to ciągle odpalałem tę akcję.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

kulka pisze: 02 sie 2023, 07:37
Barbarzyńca pisze: 02 sie 2023, 07:18Dalej nie rozumiem jak zdobyłeś aż 17 kart pod drapieżnikiem.
Nie kart, tylko pożywienia dla tego drapieżnika. W Azji są ptaki, których brązowa akcja to przerzucenie dowolnymi 3 kośćmi pożywienia, za każdym razem jeśli wypadnie pożądane pożywienie to dokładasz do ptaka. A że potrzebowałem pożywienia do zagrania innych ptaków, to ciągle odpalałem tę akcję.

16 akcji wykorzystałeś na kombo z łyską, 5 na wystawianie ptaków. Nawet jeżeli składania jaj nie uruchomiłeś ani razu, to jeszcze potrzeba 1-2 akcje na dobranie kart do tych 5 (zależy ile zostawiłeś z początkowej ręki) i zostają 3-4 akcje na dobranie pożywienia na wystawienie aż 5 ptaków. Dlatego te 17 pkt na drapieżniku się nie spina, nawet przy szczęśliwych rzutach.
Barbarzyńca
Posty: 551
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 328 times
Been thanked: 176 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Barbarzyńca »

kulka pisze: 02 sie 2023, 07:37
Barbarzyńca pisze: 02 sie 2023, 07:18Dalej nie rozumiem jak zdobyłeś aż 17 kart pod drapieżnikiem.
Nie kart, tylko pożywienia dla tego drapieżnika. W Azji są ptaki, których brązowa akcja to przerzucenie dowolnymi 3 kośćmi pożywienia, za każdym razem jeśli wypadnie pożądane pożywienie to dokładasz do ptaka. A że potrzebowałem pożywienia do zagrania innych ptaków, to ciągle odpalałem tę akcję.
Jeśli potrzebowałeś do zagrania ptaków to jak odkładałeś na drapiezniku? Zwłaszcza, że to też nie każdy wchodzi.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

Barbarzyńca pisze: 02 sie 2023, 09:12
kulka pisze: 02 sie 2023, 07:37
Barbarzyńca pisze: 02 sie 2023, 07:18Dalej nie rozumiem jak zdobyłeś aż 17 kart pod drapieżnikiem.
Nie kart, tylko pożywienia dla tego drapieżnika. W Azji są ptaki, których brązowa akcja to przerzucenie dowolnymi 3 kośćmi pożywienia, za każdym razem jeśli wypadnie pożądane pożywienie to dokładasz do ptaka. A że potrzebowałem pożywienia do zagrania innych ptaków, to ciągle odpalałem tę akcję.
Jeśli potrzebowałeś do zagrania ptaków to jak odkładałeś na drapiezniku? Zwłaszcza, że to też nie każdy wchodzi.
Zapewne odpalał akcję zbierania pożywienia i miał możliwość skorzystać ze zdolności ptaka wystawionego w tym siedlisku. Ale wciąż żeby uzbierać 17 żetonów, trzeba minimum 6 razy to zagrać.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Muszę zacząć nagrywać partie ;) Odtwarzam z pamięci, więc mogło mi coś umknąć. Tur mamy 8+7+6+5. Za stado z łyską niesłusznie policzyłem 123pkt (powinno być 6 + liczba kart pod nią) - za odpalenie jej akcji każdorazowo dawałem 2 karty: po 4-9 pkt (tak się trafiało). Powiedzmy że średnio 5 za ptaka, to daje mi to 12 tur). Zostaje więc 14: 1 na jajka, 5 na zagranie ptaków, zostaje 8. Startowałem z 3 kartami, 2 dobrałem w 2 akcjach (+ 1 na koniec każdej rundy za aktywację ptaka z taką zdolnością) więc zostaje 6 na pożywienie z turlaniem kostek. Czyli łyskę aktywowałem 12, nie 16 razy. I bardzo dużo szczęścia miałem.

Niemniej to już tylko takie wyliczenia, najważniejsze że skorygowaliście mój błąd z liczeniem stada. Pochwalę się w wątku jak przekroczę 100pkt w prawidłowej rozgrywce.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

kulka pisze: 02 sie 2023, 09:26 Muszę zacząć nagrywać partie ;) Odtwarzam z pamięci, więc mogło mi coś umknąć. Tur mamy 8+7+6+5. Za stado z łyską niesłusznie policzyłem 123pkt (powinno być 6 + liczba kart pod nią) - za odpalenie jej akcji każdorazowo dawałem 2 karty: po 4-9 pkt (tak się trafiało). Powiedzmy że średnio 5 za ptaka, to daje mi to 12 tur). Zostaje więc 14: 1 na jajka, 5 na zagranie ptaków, zostaje 8. Startowałem z 3 kartami, 2 dobrałem w 2 akcjach (+ 1 na koniec każdej rundy za aktywację ptaka z taką zdolnością) więc zostaje 6 na pożywienie z turlaniem kostek. Czyli łyskę aktywowałem 12, nie 16 razy. I bardzo dużo szczęścia miałem.

Niemniej to już tylko takie wyliczenia, najważniejsze że skorygowaliście mój błąd z liczeniem stada. Pochwalę się w wątku jak przekroczę 100pkt w prawidłowej rozgrywce.
Brzmi jak bardzo udana partia :) dzięki za wyjaśnienie!
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

A mnie ciekawy czy Rebel wyda ten zestaw kart vision-friendly 🙂? Ja bym się na nie skusił - ostatnio bardziej cenie sobie czytelność w grach. Ale na razie u Rebel'a cisza w tej sprawie, a inni już sobie nimi pogrywają za granicą😔
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

kuki25 pisze: 02 sie 2023, 12:20 A mnie ciekawy czy Rebel wyda ten zestaw kart vision-friendly 🙂?
To są karty z tymi samymi ptakami tylko czytelniejsze? Nie jestem pewien czy znajdą się chętni, po co mieć dwie identyczne co do zawartości talie? Grafika występowania i krótka informacja o ptaku to dla mnie plus. Ja z kolei nie pogardziłbym jajami plamistymi, które się na naszym rynku wyprzedały.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

kulka pisze: 02 sie 2023, 12:30 To są karty z tymi samymi ptakami tylko czytelniejsze? Nie jestem pewien czy znajdą się chętni, po co mieć dwie identyczne co do zawartości talie? Grafika występowania i krótka informacja o ptaku to dla mnie plus. Ja z kolei nie pogardziłbym jajami plamistymi, które się na naszym rynku wyprzedały.
Tak to te karty (większe symbole, zmienione tło, czcionka większa i czytelniejsza )🙂 ja znowu dla samej poprawy dynamiki gry w kilka i więcej osób bym sobie zakupił takie karty (tym bardziej że to nie powinny być duże pieniądze za same karty). Zauważyłem też że oprócz mnie i tak nikt nie czyta tych ciekawostek. A karty z pełnym opisem zostawiłbym sobie do gry solo 🙂 pewnie na początek kupiłbym dla samej Azji dla sprawdzenia 😛

Co do jajek plamistych to gdzieś też widziałem na filmiku jak samemu można sobie takie zrobić i chyba też ktoś na Etsy sprzedawał 🙂
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

Cześć.
Podstawka z oceanią męczone od miesięcy. Pora chyba na azję.
I teraz tak - by grać w duecie (a azja bodaj pozwala sama w sobie na takową grę) - co mieszam z podstawki i oceanii z azją, a co odkładam?
Napomnę, że po zmieszaniu podstawki z oceanią jakieś karty bonusowe (te zielone) i chyba jakieś ptaki zostały usunięte.
Sapieha
Posty: 54
Rejestracja: 01 wrz 2021, 11:38
Has thanked: 37 times
Been thanked: 8 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Sapieha »

TV3 pisze: 27 sie 2023, 11:10 Cześć.
Podstawka z oceanią męczone od miesięcy. Pora chyba na azję.
I teraz tak - by grać w duecie (a azja bodaj pozwala sama w sobie na takową grę) - co mieszam z podstawki i oceanii z azją, a co odkładam?
Napomnę, że po zmieszaniu podstawki z oceanią jakieś karty bonusowe (te zielone) i chyba jakieś ptaki zostały usunięte.
Azja jest pomyślana jako samodzielna gra więc mieszać kart nie trzeba, jeśli chcesz rozegrać Duet. Jeśli jednak chcesz mieszać, to w instrukcji od Azji jest wzmianka, które karty bonusowe od Azji trzeba odłożyć (chyba 3 karty). Dodatkowo, jeżeli będziesz grać z Oceanią, to jest tam wzmianka o tym, jak traktować nektar z planszą duetu. Kiedyś grałem Azja + Oceania i nie było źle :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: TV3 »

Z oceanią - choćby z powodu kart ptaków. No i katrt bonusowych. I kafelków celów myślę.

Plus kwestia co z elementami odłożonymi przy mieszaniu podstawki i oceanii.


Edit: zależy mi rzecz jasna by używać tej nowej, wspólnej planszetki z azji.
Sapieha
Posty: 54
Rejestracja: 01 wrz 2021, 11:38
Has thanked: 37 times
Been thanked: 8 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Sapieha »

TV3 pisze: 27 sie 2023, 11:59 Z oceanią - choćby z powodu kart ptaków. No i katrt bonusowych. I kafelków celów myślę.

Plus kwestia co z elementami odłożonymi przy mieszaniu podstawki i oceanii.


Edit: zależy mi rzecz jasna by używać tej nowej, wspólnej planszetki z azji.
Nie użyjesz żetonów Oceanii (kafelki celów) z Azją. Duet ma swoje, dedykowane specjalnie do planszy Duetu.
Sol
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2016, 15:42
Has thanked: 12 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Sol »

Przejrzałem kilka stron wstecz, ale nikt tego nie poruszał.

Czy macie taką sytuację w Azji (chyba dodruk dodatku), że karty są wydrukowane tak, że bardzo dużo kart ma wyblakłe litery. Część jest czarna i bardzo wyraźna, ale dużo kart ma je wyblakłe. Podobnie tło kart jest ciemniejsze na niektórych kartach (białych lub brązowych).
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: MattCarnall »

Pytanie techniczne dotyczące aplikacji Wingsong na iphona przy polskiej wersji gry wersji Azja oraz Europa.

Czy ta aplikacja w ogóle działa z polską wersją gry, a w szczególności z dodatkiem Azja czy Europa?

Pytam bo w app storze jest komentarz, iż nie a sam przy testach niestety nie uzyskałem żadnego odgłosu ptaka.

Jak jest u Was?
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Na pewno działa z podstawką i Europą. I na pewno nie działa z Azją. Oceanii nie mam, ale wg informacji na stronie autora powinno działać.
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Strud »

Mam wymieszane wszystkie karty oprócz Azji, jedyne, co mi do tej pory nie działało, to karty z szybkiego startu.
Marek97
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2022, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Marek97 »

Właśnie skończyłem gierkę z 98 punktami, z czego 68 było za kartę pod kartą :D Od 2 rundy wykonywałem już tylko jedną i tą samą akcję :D A jaki jest wasz rekord? Bo wątpię, żeby ktoś pobił wynik 68 punktów za kartę pod kartą ;)
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Marek97 pisze: 22 paź 2023, 23:59 Bo wątpię, żeby ktoś pobił wynik 68 punktów za kartę pod kartą ;)
Karta pod kartą jest warta tylko 1 punkt.
ODPOWIEDZ