ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Klos »

Czesc,

Jakie macie ulubione wydawnictwa gier? Chodzi mi oczywiscie o nie-polskie, bo tutaj sprawa jest w miare prosta.

Ja na pierwszych miejscach mam:
- FFG za Arkham Horror, World of Warcraft, Descent, Runebound, Kingdoms i cala mase roznych doskonalych tytulow.
- Asmodée Editions za Mall of Horror, Mission: Red Planet, Age of Gods, Cash & Guns, Dungeon Twister i wiele wiele innych.

Jak widac, ja osobiscie stawiam na grywalnosc, wylewajaca sie z gry atmosfere i theme oraz na jakosc wydania. Mimo wszystko jak gra mila dla oka to od razu tak jakos przyjemniej sie gra :D

Aha, dla wyjasnienia - chodzi mi o wydawnictwa, ktore wydaly kilka lub kilkanascie tytulow ktore sa wedlug was wspaniale. Jesli wydawnictwo wydalo 1, 2 lub 3 gry to jak dla mnie jeszcz enie zasluzylo na miano ulubionego ;-)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Don Simon »

A jakie masz ulubione wydawnictwa ksiazkowe? A dystrybutorow filmowych? A koncerny muzyczne?

Przeciez nie wydawnictwo jest istotne, ale sama gra. Nawet autor nie gwarantuje czasem jakosci rozrywki, a co dopiero wydawnictow...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: melee »

wydawnictwo W.A.B.
Gutek Film
Metal Mind Productions ;)

A ja oczywiście lubię Ystari, do tego Z-Mana, Hans im Gluck
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Klos »

Don Simon pisze:A jakie masz ulubione wydawnictwa ksiazkowe?
Amber
Don Simon pisze:A dystrybutorow filmowych?
Vision
Don Simon pisze:A koncerny muzyczne?
Universal Music

Mozna miec ulubione wydawnictwo tak jak ulubionego producenta butow, slonych paluszkow i piwa. Nie rozumiem DS co w tym dziwnego?
Don Simon pisze:Przeciez nie wydawnictwo jest istotne, ale sama gra. Nawet autor nie gwarantuje czasem jakosci rozrywki, a co dopiero wydawnictow...
Wiesz, nie zgodze sie. Czasem wydawnictwo moze wydac gre nikomu nieznanego autora a przez swoj poziom zapewni ze to dobra gra i ladnei wydana. I mamy hit. Albo wezmie srednia gre i ja podrasuje zmieniajac kilka regul, dodajac poprawione elementy i mamy kolejny hit. Albo wezmie hit i go zmieni tak, ze calkowicie go popsuje (Owczy Ped).
Wydawnictwo moim zdaniem jest bardzo wazne i podobnie jak nazwisko autora gry daje miare jakosci i wykonania gry. No oczywiscie nie jest tak zawsze w 100%, ale jest dobrym wskazaniem na to, czy gre warto kupic. Przynajmniej dla mnie.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Browarion »

Ja zdecydowanie chwalę sobie Hans im Glück (co zresztą nie jest niespodzianką).
Mam pare gier tego wydawnictwa... i samo wydawnictwo jest już dla mnie marką "dobrej gry" (w odpowiedzi na argument Don Simona).

Zwracają moją uwagę także gry Rio Grande Games, Ystari czy Mayfair Games.
Ale nie mają takiego działania, jakie niewątpliwie dla mnie ma marka Hans im Glück
;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Klos »

A mozecie przy okazji podzielic sie jakie gry te wydawnictwa wydaly, zeby miec pelny obraz? (pytam z punktu widzenia pol-laika).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: MichalStajszczak »

Browarion napisał:
Zwracają moją uwagę także gry Rio Grande Games
Chyba najlepsze gry w ofercie Rio Grande Games to eurogry, wydane w Europie przez Ravensburgera, Abacus Spiele, Hans im Gluck itd., których Rio Grande Games jest dystrybutorem na rynku amerykańskim.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: mst »

I właśnie dlatego, że Rio Grande Games zamienia wersje niemieckojęzyczne na angielskojęzyczne, zwłaszcza w grach, które nie są niezależne językowo może mieć w Polsce wielu zwolenników. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: melee »

Szymon się czepiał trochę ;) Oczywiście można mieć ulubione wydawnictwa, idzie przecież za tym pewien typ gier, myśl przewodnia, jakość wydania itp.
Na BGG najłatwiej sprawdzić, które wydawnictwo wydało jakie gry
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Don Simon »

melee pisze:Oczywiście można mieć ulubione wydawnictwa, idzie przecież za tym pewien typ gier, myśl przewodnia, jakość wydania itp.
Tylko z jakoscia sie zgodze. Reszta jest zwykle zbyt roznorodna, by mowic o jakims "typie" gier, czy "mysli przewodniej". Nawet Ystari ma na tyle rozne gry, ze tylko "totalna abstrakcja" moze byc jakims mianownikiem wspolnym :-).

A posiadanie ulubionego dystrybutora/wydawnictwa/koncernu... powiedzmy, ze mnie zdumiewa ;-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Klos »

Don Simon pisze:A posiadanie ulubionego dystrybutora/wydawnictwa/koncernu... powiedzmy, ze mnie zdumiewa ;-).
A to czemu? Wydaja moje ulubione gry / ksiazki / artystow... no to ich lubie bardziej niz tych ktorzy wydaja cos innego. Jak dla mnie to logiczne :-)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: melee »

Don Simon pisze:Nawet Ystari ma na tyle rozne gry, ze tylko "totalna abstrakcja" moze byc jakims mianownikiem wspolnym :-).
a 'estetyka' elementów? ;)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Sztefan »

Don Simon pisze:
melee pisze:Oczywiście można mieć ulubione wydawnictwa, idzie przecież za tym pewien typ gier, myśl przewodnia, jakość wydania itp.
Tylko z jakoscia sie zgodze. Reszta jest zwykle zbyt roznorodna, by mowic o jakims "typie" gier, czy "mysli przewodniej". Nawet Ystari ma na tyle rozne gry, ze tylko "totalna abstrakcja" moze byc jakims mianownikiem wspolnym :-).
Nie śledzę aż tak bardzo każdą wydaną grę wydawnictw na całym świecie, ale na przykładzie Polski

Granna - gry wcześniej tylko dla dziecie, ostatnio również gry bardziej ogólnofamilijne

Egmont - wydaje gry mocno rodzinne, kolorowe, proste

Lacerta - wydaje gry dla geeków

Portal - same gry różne, często mocno szalone, o nie zawsze perfekcyjnym poziomie wykonania


Przy zagraniczynych wydawnictwach chyba też można określić ich profil.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Don Simon »

Klos pisze: A to czemu? Wydaja moje ulubione gry / ksiazki / artystow... no to ich lubie bardziej niz tych ktorzy wydaja cos innego. Jak dla mnie to logiczne :-)
Wydaja TYLKO Twoje ulubione rzeczy, czy MIEDZY INNYMI Twoje ulubione rzeczy? I TYLKO oni wydaja - zadne inne wydawnictwo nie wydaje chociaz jednego artysty, ktorego lubisz?
O to mi wlasnie chodzi - masz ulubione gry/ksiazki/artystow, a nie przedsiebiorstwa, ktore to wydaje...
melee pisze:
Don Simon pisze:Nawet Ystari ma na tyle rozne gry, ze tylko "totalna abstrakcja" moze byc jakims mianownikiem wspolnym :-).
a 'estetyka' elementów? ;)
To podciagam pod jakosc wykonania.
Sztefan pisze: Nie śledzę aż tak bardzo każdą wydaną grę wydawnictw na całym świecie, ale na przykładzie Polski
No wlasnie w Polsce to wydawnictwa wydaja 3 gry na krzyz, wiec latwo mowic o typie. Tak jakbys powiedzial, ze w typie wydawnictwa "Gry Leonardo" sa gry wojenne z mechanizmem CDG.
Granna - gry wcześniej tylko dla dziecie, ostatnio również gry bardziej ogólnofamilijne
Miedzy jadneym, a drugim jest przepasc.
Egmont - wydaje gry mocno rodzinne, kolorowe, proste
Miedzy Manila, a Ligretto jest przepasc
Lacerta - wydaje gry dla geeków
Puerto Rico, czy Wysokie Napiecie podobaja sie mojej narzeczonej, a ona nie jest geekiem. Lacert wydala swietne gry (w/w) i beznadziejne gry (T&E) ;-).
Portal - same gry różne, często mocno szalone, o nie zawsze perfekcyjnym poziomie wykonania
Acha, czyil jest typ "gry rozne". No to w takim razie sie wycofuje - kazde wydawnictwo ma "typ rozne" :-).
Przy zagraniczynych wydawnictwach chyba też można określić ich profil.
Sprobujesz? Zeby nei bylo za duzo roboty - ograniczmy sie do FFG, DoW i wsopmnianego wyzej Rio Grande...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: steady »

Don Simon pisze:Puerto Rico, czy Wysokie Napiecie podobaja sie mojej narzeczonej, a ona nie jest geekiem. Lacert wydala swietne gry (w/w) i beznadziejne gry (T&E) .
Rozumiem, że chciałeś napisać "świetne gry (Puerto Rico, Tygrys i Eufrat) i beznadziejne gry (Wysokie Napięcie)" :).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: mst »

Pomimo, że dyskusja rozwija się raczej w kierunku innym niż zamierzony przez Autora wątku :wink: pozwolę sobie wymienić dwa wydawnictwa, których produkcje szczególnie cenię:
Days of Wonder - piękne gry, kapitalna jakość, genialne wypraski (Kleopatra i Stowarzyszenie Architektów, Colosseum, Tajemnica Opactwa, Queen's Necklace, seria Ticket to Ride)
Zoch Verlag - oryginalne gry (oryginalne mechaniki, oryginalne elementy), które uwielbiają mój syn i żona, a niemieckie wersje wyposażone w angielskie reguły znakomicie ułatwiają mi życie (Gulo Gulo, Niagara, Chateau Roquefort, Igloo Pop, O Zoo le Mio, Zapp Zerapp, Schrille Stille) :D
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: westwood »

Zgadzam się z Don Simonem - można cenić wydawnictwo za jakość i estetykę wydanych przez nie gier. Dorzucilbym jeszcze poziom obsługi klientów (załatwianie reklamacji itp.) I tyle.
Co do innych czynników:
1. Nie uważam, żeby w większości wypadków dało się określić "profil wydawnictwa". Chyba, że chodzi o małe wydawnictwo, które wydało najwyżej kilka gier (ale i to nie zawsze). Ewentualnie jeszcze może to być możliwe w wypadku niektórych wydawnictw specjalizujących się w grach wojennych (ale te znam na razie tylko w teorii więc nie wiem,, jak to z tym jest :) ). Natomiast nie widzę żadnej "myśli przewodniej" patrząc na listę gier wydanych przez FFG...
2. Jak popatrzeć na BGG, to większość popularnych gier ma przynajmniej paru wydawców. I któremu wtedy przypisać zasługę? :P
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: mst »

westwood pisze:Jak popatrzeć na BGG, to większość popularnych gier ma przynajmniej paru wydawców. I któremu wtedy przypisać zasługę? :P
Temu, którego się najbardziej lubi. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Wehr »

Patrząc na moją półkę wychodzi, że FFG, bo najwięcej gier mam właśnie tego wydawnictwa. Z polskich to będzie chyba Galakta... Ale w zasadzie ja wydań polskich zbyt wiele nie mam.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Senaszel »

Nie lubię jak odchodzicie od tematu, a potraficie tak zrobić ze wszystkim. Temat byl jasno określony :x
W Polsce to z całą pewnością będzie to Portal -subiektywnie ew goniąca go Galakta czy Wolf Fang - tak tylko o nich napomykam... Oczywiście dopóki Wyd. Kaduceusz ich nie przegoni :mrgreen:
Z europejskich najbardziej lubię Asmodee za jakosc wykonania ich gier. I same Gry!
Zza wielkiej wody wychyla swe oczy jak monitory FFG ale na równi z GMT. Pozytywne skojarzenia mam także ze Steve Jackon's Games.
Temat jak temat - ja się zastanawiam w jakiej kolejności powstawały te firmy, od jakich gier zaczynały i jacy ludzie za tym stali itd ( taka delikatna sugestia, połączona z prośbą o serie artykułów jak te o grach Jactaleii ). Fajnie by się było dowiedzieć o tych ludziach, którzy byli dla planszowek tym kim Gary Gayax(r.i.p) dla gier rpg.
Wingmakers
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: waffel »

Senaszel pisze:Temat jak temat - ja się zastanawiam w jakiej kolejności powstawały te firmy, od jakich gier zaczynały i jacy ludzie za tym stali itd ( taka delikatna sugestia, połączona z prośbą o serie artykułów jak te o grach Jactaleii ). Fajnie by się było dowiedzieć o tych ludziach, którzy byli dla planszowek tym kim Gary Gayax(r.i.p) dla gier rpg.
To tak a propos trzymania się tematu ;) Ja bym zadał pytanie, czy w ogóle istnieli tacy ludzie? Gry planszowe istniały od zawsze i nie zostały ot tak wynalezione nagle.

Do tematu: ja oczywiście popieram FFG i uważam, że da się skojarzyć generalny typ gier z wydawcą. HiG kojarzy mi się z Eurówkami, FFG z AT a GMT z wojennymi. Na pewno są wyjątki (np. FFG Silver Line), ale nie wyobrażam sobie np. HiG wydającego gry wojennej albo AT z laserowymi zombie strzelającymi do postapokaliptycznych zmutowanych lasek w skąpym odzieniu, ani GMT gry o handlu meblami.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: MichalStajszczak »

Waffel napisał:
ale nie wyobrażam sobie np. HiG wydającego gry wojennej albo AT z laserowymi zombie strzelającymi do postapokaliptycznych zmutowanych lasek w skąpym odzieniu, ani GMT gry o handlu meblami.
A wyobrażałeś sobie, że Granna wyda Mafię albo Santy Anno?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: waffel »

MichalStajszczak pisze:A wyobrażałeś sobie, że Granna wyda Mafię albo Santy Anno?
Nie wiem. Granna kojarzy mi się z grami dla dzieci i to chyba mniej więcej się zgadza? Mafia i Santy Anno jakoś też mnie nie obchodzą. Nie wyobrażam sobie za to, żeby GMT wydało Mafię i Santy Anno.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8753
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2663 times
Been thanked: 2348 times

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: Curiosity »

FFG - za kwintesencję Ameritrashu
Days of Wonder - za dopieszczenie pod względem wizualnym - elementy plansz, figurki, karty
Gale Force Nine - za Customer Care i świetne adaptacje filmów/seriali
Flying Frog - za horror, grozę i strach :)
Rio Grande Games - za Race for the Galaxy
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: ulubione i najlepsze wydawnictwa gier?

Post autor: aplegat »

CGE, za gry Chvatila :). Sprawa drugiego miejsca jest już bardziej otwarta, ale chyba FFG.
ODPOWIEDZ