Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9452
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: MichalStajszczak »

sipio pisze:Eric z BGG wrzucił w dyskusji informacje, że gra musi wyjść do 31 marca danego roku by była brana pod uwagę.
To zrozumiałe. Przecież członkowie jury muszą mieć czas, by najpierw wybrać gry rekomendowane, a później nominowane.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Chaaber »

Żyję nadziejami na wygrane dla Kingdomino i Najeźdźców z Północy. Znając jednak SdJ, wygra nie Kingdomino, bo pan Cathala ani Iello nie są z Niemiec. Co do Kennerspiel, myślę, że Terraformacja jest jednak za silna, żeby jej ktoś zagroził.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1534
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Furan »

Ciekawa recenzja Magic Maze.
Zarzut, że gry ,,można się nauczyć" - tj. rozumieć bez słów jest o tyle dziwny, że równie dobrze można go postawić Hanabi. Pytanie czy rzeczywiście gra przestaje wtedy przynosić tę samą radochę (i to pomimo tych kilku wariantów które wciśnięto do pudła).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: sydonia »

Spiel des Jahres dla Kingdomino (super!), zaś Kennerspiel otrzymała seria gier EXIT (zaskoczenie).
Fani Terraformacji pewnie będą nieco oburzeni :)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: konrad.rymczak »

sydonia pisze:zaś Kennerspiel otrzymała seria gier EXIT (zaskoczenie).
Zaskoczenie? To sprawdź z jakiego kraju jest autor EXIT ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Nadis »

A tak zupełnie serio, czy dobrze widzę, że Exit nawet nie ma swojego wątku na forum? A polskie wydanie już we wrześniu...
Najeźdźcy to dobra gra, lubię, ale w życiu bym nie uznała jej za zaawansowaną (zwłaszcza!) grę roku, TM wybitnie mnie odrzuciło... :P Dla mnie - przed zagraniem w Exit, żeby nie było - zaawansowaną grą roku jest absolutnie Great Western Trail.
Co do Kingdomino - grałam, lekka sympatyczna gra, ale absolutnie bez efektu ,,wow". Dziwna decyzja. Tak jakby mało dobrych gier było wydawanych i na siłę przyznawali tę nagrodę. Ale i tak lepszy to w moim odczuciu tytuł niż inna ,,gra roku" mianowicie Splendor... ;)
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: sydonia »

konrad.rymczak pisze:
sydonia pisze:zaś Kennerspiel otrzymała seria gier EXIT (zaskoczenie).
Zaskoczenie? To sprawdź z jakiego kraju jest autor EXIT ;)
Wiem skąd są autorzy, bardzo lubię ich gry :) Mimo wszystko dla mnie to zaskoczenie, bo inne gry, które brano pod uwagę do tej nagrody bardziej mi pasowały. Prędzej obstawiałam, że Spiela dadzą 'swojemu' :P
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 978
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 358 times
Been thanked: 766 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Apos »

Pełna lista (wraz z poprzednimi latami), zwycięscy, nominowani i sugerowane gry

Winners
2017 Exit- The Game
2016 Isle of Skye: From Chieftain to King
2015 Broom Service
2014 Istanbul
2013 Legends of Andor
2012 Village

Nominated
2017 Terraforming Mars, Raiders of the North Sea
2016 Pandemic Legacy: Season 1, T.I.M.E Stories
2015 Elysium, Orléans
2014 Concordia, Rococo
2013 Bruges, The Palaces of Carrara
2012 K2, Targi

Recommended
2017 Great Western Trail, Captain Sonar, The Grizzled, The Big Book of Madness
2016 Mombasa, Blood Rage, 7 Wonders Duel
2015 Deus, Fields of Arle, The Voyages of Marco Polo
2014 Amerigo, Blood Bound, Guildhall, Russian Railroads
2013 Terra Mystica, Tzolk'in: The Mayan Calendar
2012 Ora et Labora, Hawaii, Friday


Moja lista 2017:
Kinderspiel des Jahres 2017: Kingdomino
Spiel des Jahres 2017: Najeźdźcy z północy
Kennerspiel des Jahres 2017: Great Western Trail
Recommended: Captain Sonar, Terraformacja Marsa.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2816
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Ink »

Pozwoliłem sobie przedstawić swoją opinię o Kennerspiel w bardziej zorganizowanej formie:

http://www.zaduzogier.pl/2017/07/19/ken ... ozliwosci/
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: warlock »

Hm... ale w takim razie to po co w ogóle nominować do nagrody grę, o której z góry wiadomo, że "nie spełnia kryteriów", o których piszesz?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: rattkin »

Przede wszystkim, zanim się wytoczy lament, dlaczego Exit a nie <moja ulubiona gra>, warto by najpierw w ten Exit zagrać...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Olgierdd »

Nie słyszałem o grze Exit i do tego pomyliło mi się z Unlock!, także byłem BARDZO zdziwiony tegorocznymi zwycięzcami :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9452
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: MichalStajszczak »

Mój wpis z dyskusji sprzed 6 lat:
Wyobraźmy sobie, że zbiór wszystkich graczy można przedstawić w postaci piramidy.
Pierwszy poziom stanowią gracze, którzy grają okazjonalnie w najprostsze gry planszowe (Chińczyk, Grzybobranie), karciane (dureń, tysiąc) czy imprezowe (Twister, mafia, Jungle Speed). Oceniam, że jest ich w Polsce co najmniej 5 milionów, a w Niemczech pewnie kilkadziesiąt milionów.
Drugi poziom to osoby, grające w gry dość powszechnie znane, ale wymagające jakiejś formy koncentracji w trakcie rozgrywki. Zaliczyłbym do nich gry tradycyjne, takie jak szachy czy brydż, „supermarketowe” (Scrabble, Monopoly) i proste przygodowe np. Talizman. Osób z tej kategorii jest w Polsce w granicach miliona.
Trzeci poziom to osoby, grające w prostsze eurogry, o czasie rozgrywki do godziny, takie jak Osadnicy, Carcassonne czy Wilki i owce. Jest takich osób w Polsce 50 do 100 tysięcy, a w Niemczech rzędu miliona.
Czwarty poziom to miłośnicy eurogier średnio skomplikowanych i prostszych gier wojennych, o czasie rozgrywki rzędu dwóch godzin. Ich liczbę oceniam na kilka tysięcy w Polsce i może kilkadziesiąt tysięcy w Niemczech.
Wreszcie najwyższy piąty poziom, to miłośnicy wielogodzinnych mózgożerów, których w Polsce jest chyba nie więcej niz tysiąc, a w Niemczech może kilka tysięcy.
Moim zdaniem „rodzinna” Spiel des Jahres adresowana jest do graczy z trzeciego poziomu, a „zaawansowana” – do graczy z poziomu czwartego. Graczy z poziomu piątego jest nawet w Niemczech zbyt mało, by robić kategorię tylko dla nich.
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: yac00b »

Ink pisze:Pozwoliłem sobie przedstawić swoją opinię o Kennerspiel w bardziej zorganizowanej formie:

http://www.zaduzogier.pl/2017/07/19/ken ... ozliwosci/
Dobry tekst, dzięki! Ciekawe porównanie poprzednich zwycięzców Kennerspiel i faktycznie patrząc na te dane wybór wydaje się sensowny. Mimo wszystko ja liczyłem na Terraformację, logo KdS na kolejnych edycjach wyglądałoby świetnie ;)
Swoją drogą, widzę, że to początek własnego bloga, gratuluję i dodaję od razu do czytnika RSS :) Myślę, że warto dodać osobny temat do ciekawych linków
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2816
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 159 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2017 Nominacje - Dyskusja !

Post autor: Ink »

warlock pisze:Hm... ale w takim razie to po co w ogóle nominować do nagrody grę, o której z góry wiadomo, że "nie spełnia kryteriów", o których piszesz?
Dla mnie to jest coś w rodzaju wyróżnienia. Takie "dajemy znać, że o tobie wiemy, ale i tak nie wygrasz".
yac00b pisze:Swoją drogą, widzę, że to początek własnego bloga, gratuluję i dodaję od razu do czytnika RSS :) Myślę, że warto dodać osobny temat do ciekawych linków
Dzięki :) Będzie i na to czas, jak blog doczeka się więcej, niż jednego wpisu ;)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ