Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: ARKHAM12 »

Usiluje wybrac gry , ktore moglyby mnie zainteresowac. Ostatnio bylem przekonany ,ze taka gra jest Shogun ,ale tak sie nie stalo i szogun okazal sie zakupową wpadką. W zwiazku z tym zwracam sie do was o porade.

Gra bliska idealowi jest dla mnie eufrat i tygrys - malo rodzajow kart i zetonow , bezposrednia interakcja, trzeba myslec , ciągłe zagrozenie ze strony innych graczy i wyscig w budowaniu, mała losowosc ,konfliktowosc i rywalizacja(kolejnosc cech przypadkowa).
Gra ,ktora sie u nas rowniez sprawdzila byla Neuroshima Hex (i odnajdywalem w niej powyzsze cechy).

Moglibyscie podsunac mi kilka tytułów ?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: macike »

Mare Nostrum w/ Mythology Expansion - minusem dla Ciebie może być mnogość kart honderów, ale IMHO jest ona pozorna.
Bison.
King of Siam.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: kuki »

Reef Encounter
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: EstEst »

Caylus - niby żetonów budynków jest kilkanaście, ale funkcje większości się mniej więcej pokrywają i do tego symbole opisujące funkcje znajdują się na tych żetonach, więc po 2-3 turach już się wie co i jak. Pozostałe wymagania spełnia jak najbardziej. Losowości w ogóle brak.

El Grande - jeszcze bardziej bezpośrednia rywalizacja. Losowość jest, ale nie większa niż w TiE. Występują karty akcji, ale są one widoczne dla wszystkich, więc nie trzeba ich pamiętać - wystarczy odczytywać w miarę odkrywania.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Senaszel »

kuki pisze:Reef Encounter
O Reef Encounterze zostało powiedziane za mało co znaczy że gra nie dość że jest dobra to jeszcze skromna!
Poważnie mi się podobała jeszcze bardziej niż EiT - mechanicznie jest pomiędzy EiT a król Syjamu - czyli losowanie i wykładanie kafelków jak w TiE a kosteczek używa sie do płacenia za akcje ( jest ich 8 ). Gra sie może wydawać spokojna, tj przez pierwsze 0,5h sie móżdzy a potem jest strach :twisted: bo ktoś zaczyna zbierać punkty ( tylko 4 grupy żetonów można zmienić na punkty- które sie podlicza na koniec) czyli gra sie może skończyć za każdą kolejną 3 kolejkę. Ponadto gra posiada ukochany przeze mnie system liczenia punktów, tu w lekko zmienionej wersji - ten system jest ściśle związany z systemem "walki" - jeśli jeszcze cię nie przekonałem ale chcesz więcej informacji to mów - a spróbuj koniecznie! bdw: gra dostępna w dziale handel :P to nie ja!
Wingmakers
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Geko »

A mi Reef Encounter zdecydowanie nie podszedł. Nawet po pierwszej rozgrywce trudno spamiętać, którą akcję czym (kafelkami czy kosteczkami) się wykonuje. Mechanika w tej grze jest moim zdaniem przekombinowana i nieintuicyjna.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Lim-Dul »

Ha - u mnie gra leży od dawna na półce i się kurzy - wcześniej kurzyła się u Pancho. =)

Jakoś nie mogę przekonać sam siebie i innych do tej gry po przeczytaniu reguł. Już kiedyś pisałem o tym, że nie jestem wielkim fanem dawania graczom sterty różnych akcji, które mogą wykonać w swoim ruchu. Wolę strukturę tury podzieloną na fazy, w której każdy robi po kolei "małe kroczki".
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: kuki »

Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: meham »

Hej!

Mam E&T i coś kolejnego/podobnego to bym Caylusa polecał. Na tyle inny i na tyle podobny że przypadnie do gustu. To była moja świetna inwestycja i sprawdziła się bdb.

Może El Grande....ale możeeeee


Meham
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

TRWA OFENSYWA REEF ENCOUNTERA >>>

Post autor: Senaszel »

Panowie prosze nie odradzajcie gry w ktorej przeczytania instrukcji nie wlorzyliscie nalezytego wysilku.
Gra jest warta spedzenia 20 min nad instrukcja ktorej nawet nie trzeba czytac majac takie pomoce naukowe (2 powyzej)
Arkham12 nie daj sie skaptowac, tz daj tj :arrow: zagraj
a placi sie zawsze kosteczkami, chyba ze sie wymienia kafelek na kosteczke... chyba :wink:
Wingmakers
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Lim-Dul »

Mówisz o Reef Encounterze? Właśnie instrukcja zniechęciła mnie do tej gry. Odświeżam sobie ją regularnie co około 2 miesiące i zawsze stwierdzam, że wolę sięgnąć jednak po coś (według mnie) ciekawszego. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: waffel »

Ciężko uwierzyć, że nikt nie wspomniał Samurai. Ten sam autor, gra podobna ale bardzo inna. Mówi się o kafelkowej trylogii Knizii (TiE, Samurai, Przez Pustynię). Chociaż nie polecam w ciemno, bo grałem raptem raz i może być zbyt podobne do TiE.
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: ARKHAM12 »

Dzięki za porady. Gratulacje - przekonaliscie mnie do przeczytania recenzji gry o rybkach i krewetkach :)


Przy czym Najwiekszy problem ani Caylus ani Reef Encounter nie sa dostepne ...(przynajmniej nie wyskakuja w glownych sklepach). A za grami uzywanymi cos nie przepadam , a watpie czy na uzywanej bym sporo " zaoszczedził " skoro obie gry wygladaja na popularne.

W samuraja gralem spooooro na kompie. Nie wiem na ile taka rozgrywka jest zblizona do realnej gry planszowej , ale juz widze ,ze sa te same wartosci kafelkow itd. A plansza jakas badziewna w tym planszowym samuraju (no chyba ,ze to tylko jakies tragiczne zdjecie na ,ktore patrze :) ). Na marginesie w Caylusie wykonaniem z tego co widze po zdjeciach chyba tez sie nie popisali...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Nataniel »

Lim-Dul - ale czy Ty w te gre grales czy tylko instrukcje czytales? Po jednej partii gra staje sie intuicyjna i prosta.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: maluman »

ARKHAM12 pisze:A plansza jakas badziewna w tym planszowym samuraju (no chyba ,ze to tylko jakies tragiczne zdjecie na ,ktore patrze :) ).
Jakość wykonania Samurai'a daje absolutną radość 'obcowania' z grą i uzasadnia (nieco) jego cenę.
Również polecam. Gra jest świetna.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: ARKHAM12 »

Komputerowy samuraj mocno mi sie podobal. No ,ale ile mozna grac w to samo ...

No nic chyba poczekam na dostępność Caylusa albo zaczekam na odkrywanie tajemnic rafy koralowej ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: bogas »

Z tym Reefem jest coś na rzeczy jak to pisali Lim-Dul i Geko. Ja po pierwszej rozgrywce miałem spory mętlik w głowie i nie do końca wiedziałem co się stało. Gra powędrowała na półkę i przeleżała tam prawie rok. Jako, że nie mam w zwyczaju odsprzedawać gier i zbliżał się Pionek postanowiłem, że dam szansę grze i ją sobie odświeżę żeby na rzeczonym Pionku sprawnie poszło tłumaczenie zasad i granie. Dzielnie wsparła mnie w tym zadaniu żona i rozegraliśmy kolejną partię, a potem kolejną i kolejną. Na Pionku w końcu w Reefa nie zagrałem, ale od tej pory jest to bardzo częsty gość na naszym stole.
U mnie zdecydowanie lepiej notowana gra od EiT. Zasady wydają się byś skomplikowane, ale to tylko pierwsze wrażenie, które jeśli tylko damy grze szansę, równie szybko mija co się pojawia. Ja Reefa polecam z całego serca.
A Samurai bardzo dobrą grą jest to fakt. Warto mieć i grać. A wykonanie? Moim zdaniem "dostojne" tak jak i sama rozgrywka.
Caylus jest cholernie dobry (jedyna moja 10 na BGG), ale to zupełnie inny typ rozgrywki niż w EiT (zerowa losowość, brak interakcji bezpośredniej, ekonomia, zarządzanie zasobami i w ogóle wszystko lepsze niż w tym przereklamowanym EiT :P)
P.S. Geko i Lim-Dul jeśli wybieracie się na Pionka nr VI i znajdziecie 15 minut to przekonam Was do Reefa i kto wie może nawet będziecie chcieli zagrać :wink:
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Lim-Dul »

Lim-Dul - ale czy Ty w te gre grales czy tylko instrukcje czytales? Po jednej partii gra staje sie intuicyjna i prosta.
No właśnie chyba mówiłem, że nie grałem. Nie chodzi też o to, że czegoś nie rozumiem. Jakoś po prostu nie mogę się nawet przekonać, by wypróbować tę grę. Zawsze pakuję do siaty kilka gier i zawsze tą ostatnią, na którą "nie starczyło czasu", okazuje się być Reef Encounter.

Mam nadzieję, że prędzej czy później jednak zagram - ostatnio mam fazę na odgrzebywanie gier pokrytych grubą warstwą kurzu. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Don Simon »

Jesli szukasz gry z duza interakcja to El Grande bedzie najlepszym wyborem.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

ARKHAM12 pisze:Gra bliska idealowi jest dla mnie eufrat i tygrys - malo rodzajow kart i zetonow , bezposrednia interakcja, trzeba myslec, ciągłe zagrozenie ze strony innych graczy i wyscig w budowaniu, mała losowosc ,konfliktowosc i rywalizacja(kolejnosc cech przypadkowa).
Może warto poczytać też o Moai - gra zupełnie niepodobna do EiT ale spełnia wszystkie powyzsze wymagania.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: folko »

bogas pisze: P.S. Geko i Lim-Dul jeśli wybieracie się na Pionka nr VI i znajdziecie 15 minut to przekonam Was do Reefa i kto wie może nawet będziecie chcieli zagrać :wink:
Nie wiem jak chłopaki, ale na mnie możesz liczyć ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: mst »

Ja też bardzo, bardzo chętnie zagram w Reef'a :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Geko »

bogas pisze: P.S. Geko i Lim-Dul jeśli wybieracie się na Pionka nr VI i znajdziecie 15 minut to przekonam Was do Reefa i kto wie może nawet będziecie chcieli zagrać :wink:
Ja na Pionka niestety :( się nie wybieram. Co do Reefa, to oglądałem ze dwa razy filmik Scotta i podczas całej pierwszej rozgrywki ciągle mi się mieszało co muszę zrobić, żeby np. wystawić dane kafelki na plansze. Zazwyczaj przy pierwszych rozgrywkach w każdą eurogrę w połowie gry już czuję, że opanowałem zasady. Reef był wyjątkiem.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: Radek »

Reef na pewno Ci podejdzie. To taka wakacyjna gra o rafie koralowej i polipach ;)
Myślę, że jest cięższa niż EiT i z mniejszą losowością.
El Grande jest świetne, ale to trochę inny typ gry.
Polecam też La Citte. Niby nikogo nie napadasz, ale to agresywna gra z dużą interakcją.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Cos podobnego do Eufrata i Tygrysa

Post autor: bogas »

Geko pisze:Co do Reefa, to oglądałem ze dwa razy filmik Scotta i podczas całej pierwszej rozgrywki ciągle mi się mieszało co muszę zrobić, żeby np. wystawić dane kafelki na plansze. Zazwyczaj przy pierwszych rozgrywkach w każdą eurogrę w połowie gry już czuję, że opanowałem zasady. Reef był wyjątkiem.
Zaiste tak zwykle jest (kilku ludzi już mi o tym wspominało), dlatego na Pionku postaram się grę (czy zasady gry) wytłumaczyć w nieco inny sposób niż konwencjonalny, tak żeby Folko, mst i czwarta chętna duszyczka nie czuli się zagubieni przez całą partię a tylko przez jakieś 90% :P
A tak poważniej to naprawdę polecam Reefa wszystkim, którzy lubią "trochę" pomyśleć i nie przeraża ich fakt, że te kolorowe rafy (koralowe zresztą też) to jeden wielki plac boju, gdzie każdy walczy o swoje (od polipa po krewetę czy papugorybę), a jeden koral wywala swe wnętrzności na drugiego żeby potem strawić go żywcem :o Taak, Reef to gra dozwolona od 18 lat powinna być :D
ODPOWIEDZ