Kulturalna eurogra dla 6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Gabriel »

Witam serdecznie,

Dotychczas graliśmy w towarzystwie w takie gry:

1. Magia i miecz
2. Monopol
3. Ryzyko
4. World of Warcraft
5. Starcraft

Czyli widać pewien schemat :). Przekopałem sporo pozycji i z sympatycznych eurogier znalazłem:

Cytadela
Wysokie napięcie
Osadnicy z Catanu (ale z dodatkiem)
Filary Ziemi (po dodatku)

Praktycznie wszystkie gry inne są w najlepszym wypadku na 5 osób (zakładają model 2+3, czasem 2+3 :p), a szukam czegoś do odreagowania powyższych 5 pozycji. Chodzi mi właśnie o pokazanie innego niż w nich modelu rozgrywki. Tylko widzicie... WoW i ostatnio SC budzi sporo emocji, dlatego WN nie bałbym się zapodać, natomiast FZ już tak. Osadników nie znam kompletnie. Macie jakieś sugestie?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: sowacz »

Diuna!!! :D

edit: a z tego co podałeś to grałem w Cytadelę (w 6 osób się super sprawdza), no i Osadników (z tym, że na 4 osoby) ale tej grze reklamy chyba nie trzeba robić
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: ARKHAM12 »

Osadnicy po rywalizacyjnych, fantastycznych pozycjach wydaja sie mocno nudni. U nas przynajmniej tak bylo, Przy czym u nas raczej wszyscy wyrazali sie tak Bardzo negatywnie o osadnikach z catanu , ze sam nie wiem czy jestesmy wiarygodni - bo jakos ludzie ta gre kochaja a ja nie wiem jak to mozliwe i sam sie dziwie dla mnie byla to chyba najgorsza gra jaka mialem w zyciu (ex aequo z wiochmenem rejserem)
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: bartek_wola »

Wysokie Napięcie :D
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: BloodyBaron »

WN - w 6 osób to naprawdę niezła jatka. Wygrywa zwykle gracz najuważniejszy i najlepiej umiejący utrzymać koncentrację.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: mst »

Zdecydowanie inny model rozgrywki będziesz mógł pokazać w Bohnanzie/Fasolkach z dodatkiem.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Radek »

Antike
Ale skoro mówisz kulturalna to lifeboats. Gra tylko dla kulturalnych. W innym przypadku się pobijecie :) Aczkolwiek to trochę inny typ gry niż wymienione.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Senaszel »

No co wy w 6 i jeszcze w gre o tron nie graliscie ?! :shock:
bierzcie w ciemno przerwiecie schemat tj nie uswiadczycie ton figurek a w zamian
doswiadczycie ascetycznej prostoty gry ktora was zniszczy
przynajmniej bedziecie mogli grac w mniejszym gronie :lol: np w osadnikow z catanu, ktora po tym co juz graliscie rzeczywiscie jest nudna :lol:
a z dodatkiem 5/6 mozecie grac wszyscy
ew dolaczam sie do sowacza - diuna jest tu jak najbardziej godna polecenia
i trzeba ja zrobic samemu - chodz dla niektorych to -
Wingmakers
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: mst »

Radek pisze:Ale skoro mówisz kulturalna to lifeboats. Gra tylko dla kulturalnych. W innym przypadku się pobijecie :) Aczkolwiek to trochę inny typ gry niż wymienione.
O tak - Lifeboats oraz Mall of Horror mogą Wam otworzyć oczy na zupełnie nowe mozliwości, a przy tym nauczycie się kulturalnie wbijać nóż w plecy przeciwnika (powinienem raczej napisać: wyrzucać za burtę/rzucać na pożarcie) :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Senaszel »

mst pisze: O tak - Lifeboats oraz Mall of Horror mogą Wam otworzyć oczy na zupełnie nowe mozliwości, a przy tym nauczycie się kulturalnie wbijać nóż w plecy przeciwnika (powinienem raczej napisać: wyrzucać za burtę/rzucać na pożarcie)
O tak Mall of Horror jak moglem o tym zapomnieć, konkret i przy 6 jak znalazł :!:
Mst zawsze na posterunku, ty w ogole pracujesz? :)
Wingmakers
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Pjaj »

Senaszel pisze:
mst pisze: Mst zawsze na posterunku, ty w ogole pracujesz? :)
Jestem przekonany, że mst jest pracownikiem wydziału policji zwalczającego przestępstwa internetowe oddelegowanym do infiltracji hermetycznego i niezwykle groźnego środowiska planszówkowców. Stąd ciągłe prowokacje, posty w każdym wątku itp. :wink: :wink: :wink:
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Gabriel »

Diuna to chyba stara gra? Mówicie o tej z 79 czy 84? Natomiast Mall oh Horror to czysty Ameritrash chyba :) - tona figurek i agresja wobec siebie. Natomiast ja chciałbym coś inteligentnego ale w klimacie euro.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: max_star »

Polecam Antike. Bardzo dobra pozycja - strategiczna eurogra dla 6 osob - niezalezna jezykowo z wysmienitym mechanizmem regulujacym rozgrywke czyli rondlem :) bardzo dobrze gra sie w 6 osob.
Ciekawa bedzie tez Mare Nostrum z dodatkiem. Ale na poczatek zdecydowanie proponuje Antike.
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: sowacz »

max_star pisze:Polecam Antike. Bardzo dobra pozycja - strategiczna eurogra dla 6 osob - niezalezna jezykowo z wysmienitym mechanizmem regulujacym rozgrywke czyli rondlem :)
Nie powiedziałbym, że jest do końca niezależna językowo. Przez niemieckie napisy na planszy cały czas wstrzymuję się z jej kupnem...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: bogas »

Gabriel pisze:Diuna to chyba stara gra? Mówicie o tej z 79 czy 84? Natomiast Mall oh Horror to czysty Ameritrash chyba :) - tona figurek i agresja wobec siebie. Natomiast ja chciałbym coś inteligentnego ale w klimacie euro.
Hehe, Ameritrash prosto z Francji. Nie, Mall of Horror to żaden Ameritrash. Nie ma też przemocy wśród graczy, ale mniej lub bardziej demokratyczne głosowanie kogo wtranżolą zombi, co da chwilę wytchnienia :twisted: Ale myśl przewodnia z pudełka gry "Przetrwanie to zdrada" (czy coś w tym stylu) jest jak najbardziej na miejscu. Tak więc "sympatyczna eurogra" tu nie pasuje.
To samo tyczy się Wysokiego Napięcia. Eurogra to jest, ale sympatyczna :?: W życiu. Chyba, że macie tam kółko matematyczne czy coś, albo sercowców których najmniejsze nawet emocje mogą zabić. W tym względzie WN jest całkowicie bezpieczne. Nuda, liczenie, nuda, liczenie. "No po prostu chce się wstać i wyjść...".
Sympatyczna eurogra to Osadnicy, Wsiąść do pociągu, Carcassonne, Niagara itd. itp. i ogólnie gry, które zdobyły tytuł Spiel des Jahres (spis tutaj: http://www.spiel-des-jahres.com/cms/fro ... 1&client=1).
Co z tego jest na 6? Z gier, które znam to: Elfenland, Carcassonne z dodatkiem nr 1, Osadnicy z dodatkiem na 5-6 graczy, Blef, Alhambra i Scotland Yard. Wszystko to sympatyczne eurogry. Od siebie mogę dorzucić jeszcze Robo Rally (uwaga! nie eurogra), Verflixxt! i Filary Ziemii z dodatkiem. Moim zdaniem wybór spory i spełni twoje oczekiwania.
Powodzenia 8)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: mst »

Pjaj pisze:Jestem przekonany, że mst jest pracownikiem wydziału policji zwalczającego przestępstwa internetowe oddelegowanym do infiltracji hermetycznego i niezwykle groźnego środowiska planszówkowców.
He,he muszę o tym pomyśleć - jeśli załapałbym się na taki etat to chyba powinienem dostać spory budżet na zakup planszówkowych nowości żeby jak najlepiej przygotować się do wykonywania zadania przenikania do środowiska :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: sowacz »

Gabriel pisze:Diuna to chyba stara gra? Mówicie o tej z 79 czy 84?
Z 1979.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... a&start=50
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Filippos »

Antike, Antike i jeszcze raz Antike.
Sam jestem wrogiem niemieckich napisów ale w Antike nawet ich nie zauważyłem przy pierwszej rozgrywce więc nie wierz sowaczowi :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Don Simon »

Wysokie Napiecie.
Jedna z najlepszych gier ekonoczmicznych.

Nie proponuj zadnej proscizny typu Niagara, czy Osadnicy - po Starcrafcie moga byc tym zniesmaczeni i tylko zniechecisz graczy go eurogier.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Gabriel »

bogas pisze:
Gabriel pisze:(...)
Co z tego jest na 6? Z gier, które znam to: Elfenland, Carcassonne z dodatkiem nr 1, Osadnicy z dodatkiem na 5-6 graczy, Blef, Alhambra i Scotland Yard. Wszystko to sympatyczne eurogry. Od siebie mogę dorzucić jeszcze Robo Rally (uwaga! nie eurogra), Verflixxt! i Filary Ziemii z dodatkiem. Moim zdaniem wybór spory i spełni twoje oczekiwania.
Powodzenia 8)
Carcassonne z dodatkiem - konkrenie z którym? :) Przyznam, że jest ich mrowie - rozumiem, że któryś z nich daje możliwość gry dodatkowemu graczowi?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: bogas »

Gabriel pisze:Carcassonne z dodatkiem - konkrenie z którym? :) Przyznam, że jest ich mrowie - rozumiem, że któryś z nich daje możliwość gry dodatkowemu graczowi?
Dodatek nr 1 czyli "Karczmy i katedry".
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: waffel »

Dune i Mall of Horror to typowe ameritrashe (które nie muszą wcale powstawać w USA, tak jak Euro nie musi powstawać w Europie). GoT to też nie jest Euro, bardziej AT/prosty wargame (prosty pod względem zasad).

Ja WN nie polecam, bo premiowana jest bardzo dziwna strategia: przez całą grę nie być pierwszym, bo on ma najgorzej, i w ostatnim ruchu wyskoczyć. Jak grałem pierwszy raz to inni doświadczeni bardzo chytrze trzymali mnie "na prowadzeniu", mimo że szło mi oczywiście źle, i pod koniec zjedli. Dziwne to wszystko :) za to Euro jak się patrzy.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: Lim-Dul »

Dune i typowy ameritrash? Znów nie do końca rozumiem tej klasyfikacji. Dune to dla mnie typowa gra strategiczno-ekonomiczno-polityczna. =)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
max_star
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2005, 11:49
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: max_star »

sowacz pisze:Nie powiedziałbym, że jest do końca niezależna językowo. Przez niemieckie napisy na planszy cały czas wstrzymuję się z jej kupnem...
Antike ma napisy po niemiecku na okreslenie dzialan na rondlu i technologii (w sumie 15 wyrazow) - nadmienie ze na jednej ze stron planszy bo na drugiej stronie (Orient) napisy są po angielsku. Z nazwami technologii nikt nie powinien miec problemow bo piktogramy doskonale wyjasniaja co jest czym. Na rondlu tez sa ikonki ktore pokazuja co masz zrobic (wziasc wziac zloto czy zbudowac swiatynie).

Dlatego twierdze ze Antike jest niezalezna jezykowo bo mimo niemieckich napisow wiesz co mozesz zrobic. Przeczytaj co ostatnio napisal Ja_n na Games Fanatic o Agricoli, o kartach w niej wystepujacych i napisach na nich. Mysle ze nie miałby zastrzezen do napisow w Antike.
Zdecydowanie zagram: Rosyjskie Koleje
Z chęcią zagram: Caylus
Zawsze zagram: Zimna Wojna
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Kulturalna eurogra dla 6 osób

Post autor: BloodyBaron »

waffel pisze: Ja WN nie polecam, bo premiowana jest bardzo dziwna strategia: przez całą grę nie być pierwszym, bo on ma najgorzej, i w ostatnim ruchu wyskoczyć. Jak grałem pierwszy raz to inni doświadczeni bardzo chytrze trzymali mnie "na prowadzeniu", mimo że szło mi oczywiście źle, i pod koniec zjedli. Dziwne to wszystko :) za to Euro jak się patrzy.
Waffel, to co opisałeś, to nie do końca strategia w WN. Stategią w WN jest właśnie poszukiwanie odpowiedniego "ustawiania się" w kolejce :) Ma to w sobie coś z kolarstwa i biegania - ten, który leci pierwszy "na zająca" cały dystans nie ma żadnych szans na końcowy sukces, jeśli pozostali nie pozwolą mu odskoczyć - "skasują ucieczkę", a korzystając z nadanego tempa i jadąc bez przemęczania się za plecami szurną go o kilkanaście metrów na ostatniej prostej.

Pograjcie kiedyś w WN oglądając jednocześnie relację z Tour de France. Znajdziecie parę analogii.
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ