Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

Opowiedziałem trochę o grach znajomemu małżeństwu - ona jest lekarzem, on filozofem ;) Wstępnie ich zaciekawiłem i chcieliby spróbować. Mają 2 małe dzieciaki, mogliby zagrać jedynie wieczorem, gdy już pójdą spać. No i myślę teraz, jakie gry im wybrać na "start". Niestety są tylko we dwójkę, co znacznie ogranicza pole manewru. Do tego nie będę mógł być przy ty, gdy zaczną grać - a więc nic nie wytłumaczę, nie opowiem itd. ;) Gdybym mógł to byłaby nas trójka :roll:

Najłatwiej wybrać gry logiczne, ale nie jestem pewny, czy takie się sprawdzą na początek.. Najlepsze byłyby gry familijne, dość lekkie. Nie znam jednak zbyt wielu, do tego dwuosobowych.. Obecnie myślę o:

- Blokus (ale wg mnie nie działa aż tak dobrze w 2 osoby)
- Samurai
- TtR: Szwajcaria (grałem w 3 osoby, ktoś próbował w dwie?)
- Thurn und Taxis (ale nie grałem nigdy w 2 osoby i nie wiem jak się sprawdza)
- Zaginione Miasta (ale w ostateczności)
- Hey, that's my fish!
- Duch Teb (nie grałem, ale z recenzji wygląda na grę rodzinną, podobno w miarę działa na 2 osoby)

Macie jakieś propozycje? 8)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6460
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 593 times
Been thanked: 944 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Odi »

Widze, że masz LOTR: Konfrontację

Czemu nie to?
Temat chwytliwy, myślenia sporo, a emocje...sam wiesz jakie :)
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Franek Strzała »

a ja polecam jedna z moich najbardziej ulubionych gier- Mr. Jack.Ta gra chyba spelnia wszystkie wymogi ktore podales. Kolezance po fachu tez sie pewnie spodoba:)
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

Właśnie moim zdaniem obie gry nie nadają się zupełnie jako "pierwsze". Już prędzej konfrontacja, ale to i tak raczej zły pomysł..
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6460
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 593 times
Been thanked: 944 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Odi »

ooooo... a czemu?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

Niby zasady są dość proste, ale ogólnie gra wydaje mi się zbyt trudna/skomplikowana.. nie da się w nią łatwo wejść. Chodzi o to, aby wzięli instrukcje, przeczytali, zagrali. A w konfrontację tak się nie da, wszystko opiera się na dokładnej znajomości postaci. Z naciskiem na "dokładnej" ;) Taka gra "wejściowa" nie może polegać na tym, że zaczyna się podobać po kilku partiach.. bo kolejnych może już nie być :roll:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: bogas »

My też zaczynaliśmy swoją przygodę z planszówkami we dwoje i niestety nie miałem kogoś takiego jak melee żeby pomógł i doradził, ale może moje doświadczenia coś Ci podpowiedzą.
Dla mnie taką "gateway game" dla 2 os. jest Carcassonne. Od tego się zaczęło. Potem był rebel.pl, gry-planszowe.pl i to forum, a teraz trzeba było zamówić szafki, bo nowe gry już się nie mieszczą :D. Pomimo, że w Carcassonne już tak często ze sobą nie gramy, to jako gra wprowadzająca wciąż się sprawdza i jako taką ją wykorzystujemy.
Dobrze sprawdzą się też Thurn und Taxis i TtR:Europa. Szwajcaria jest bardziej wymagająca i wprawdzie zrobiona z myślą o grze w 2 i 3 osoby, ale wg mnie na początek Europa będzie lepsza, chyba że lubią ostrą rywalizację już od początku (no i Szwajcaria to tylko mapa i bilety, resztę trzeba dobrać z TtR albo TtR:E).
Z nieco bardziej abstrakcyjnych (ale umiarkowanie) to wspomniany Samurai Knizii i jeszcze Torres u nas zdały egzamin na piątkę z plusem (skala szkolna nie z BGG :P). Yspahan też nie jest skomplikowany, a wariant 2 osobowy jest naprawdę ok, ale mam obawy co do jego zastosowania jako "pierwsza" gra.
Powodzenia!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

A tak, zapomniałem o Carcassonne, mam gdzieś Zamek, powinien być OK. Choć mnie akurat nigdy nie przypadł do gustu..
Co do TtR Europa, to była to gra z moich początków i wspomnienie partii 2-osobowych mam fatalne ;)
O Yspahanie faktycznie nie pomyślałem.. ale chyba trochę zbyt skomplikowany jednak (choć taki prosty ;))
W Torres akurat nie grałem jeszcze. A dobrze się sprawdza wariant 2-osobowy?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: waffel »

Popieram Carcassonne - bardzo dobre na dwie osoby. To była moja pierwsza gra i wspominam bardzo dobrze. Dorzucam Hive do przemyślenia - zasady proste, ale sama gra może być trudna do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: macike »

Taluva.

Da się grać na 2 osoby, a z czasem wciągnąć dzieciaki i grać we 4.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: bogas »

melee pisze:W Torres akurat nie grałem jeszcze. A dobrze się sprawdza wariant 2-osobowy?
Jak mawiał mój chrześniak "doskomicie", chociaż z nim akurat w Torresa nie grywam :wink:
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Radek »

Na start dla osób o nieznanych preferencjach proponowałbym grę o małym poziomie agresji (interakcja nie polegająca na niszczeniu) i nie abstrakcyjną.
Mojej żonie np. konfrontacja nie podeszła, a to nie była jej pierwsza gra.
Mr Jack wydaje mi się lepszy, jest bardzo przyjemny. Naszą pierwszą grą był caylus i to był strzał w 10. Polecam też haziendę.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

Zgadzam się zupełnie - to nie może być gra oparta na bezpośredniej konfrontacji, walce itd. Chodzi o coś familijnego, aby spędzili miło czas. Caylus jest na stówę zbyt skomplikowany ;) Mr Jack wg mnie też. Tu problem jest trochę podobny jak z konfrontacją, tzn. gra opiera się na poznaniu umiejętności postaci - pierwsza rozgrywka może być zniechęcająca, a na to nie możemy sobie pozwolić :D Ale Taluva to może być lepszy pomysł, choć jest abstrakcyjna, to ładnie wykonana. Grałem tylko w 3 osoby, dobrze się sprawdza w dwójkę?

Hive nie bardzo.. nawet mnie odstrasza tematyka :) Ale pomyślałem jeszcze o Ingenious.. może zamiast Blokusa.
Awatar użytkownika
Paalek
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2006, 10:35
Lokalizacja: Katowice

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Paalek »

Nie mam wielkiego doświadczenia ( a właściwie prawie żadne), ale mogę powiedzieć od czego my zaczęliśmy. Pierwsza była samoróbka Carcassonne. Można sobie miło układać puzzle, albo zacząć główkować i psuć sobie krew nawzajem.
Następnym nabytkiem były Filary Ziemi (akurat była przedsprzedaż polskiej edycji i nie mogłem przepuścić :wink:). Dla dwóch osób zdecydowanie mało konfliktowa i lekka rozgrywka. Jednocześnie przyciąga wzrok i zachęca do spróbowania nowe osoby. Zdecydowanie częściej wyjmowana, gdy zbiorą się 3 lub 4. Kto jeszcze nie widział od razu chce wiedzieć co to.
Grą dobrze działającą dla 2 jest za to Przez Pustynię. 2, 3 czy 4 osoby gra wygląda podobnie i jest przyjemna. Jest za to raczej abstrakcyjna.
Mamy jeszcze Zaginione miasta, ale to już wiadomo :)
Na przyszłość mamy różne pomysły mniej lub bardziej konfliktowe czy abstrakcyjne. Zombiaki, Neuroshimę, Caylusa, BMC, Elasund, itp. itd. Wszystko wyciągnięte z tematów "Patenty 2-osobowe" oraz "ja+moja_najlepsza_połowa" ;)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: macike »

melee pisze:Ale Taluva to może być lepszy pomysł, choć jest abstrakcyjna, to ładnie wykonana. Grałem tylko w 3 osoby, dobrze się sprawdza w dwójkę?
Ja tam grywam z moją najżońszą milusią. IMO daje radę. :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Polaros
Posty: 595
Rejestracja: 23 sie 2006, 15:52
Lokalizacja: WaWa

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Polaros »

Tavula na 2 osoby jest jakaś taka hmmm jałowa :/ Kupiłem ją po 3 partiach w Oku z tobą i Draco, zagrałem potem kilka razy z narzeczoną i niestety w 2 osoby moim zdaniem jest gorzej.
Na razie hitem jest Carcassone Castle i mr. Jack z tym że dla początkujących Castle jest brzydko wydany a mr. Jack jest trochę specyficzną planszówką.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: mst »

Ja proponuję Fjordy - proste reguły, nie(bardzo)agresywna interakcja, piękne wykonanie i masz ją w swojej kolekcji :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1790
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Legun »

Na początek zdecydowane podstawka Carcassonne. Gorąco polecam też Ballon Cup. Nie bardzo rozumiem, dlaczego masz wątpliwości w sprawie Zaginionych Miast. Przez jakiś rok był to absolutny przebój. Raz jeszcze - trafił nawet do domowej piosenki:
"A kiedy dzieci zasną zadowolę żonę,
Jak zwykle przegrywając w Miasta Zaginione"
(dopiero stosunkowo niedawno wyparte przez "latanie balonem") ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 647 times
Been thanked: 524 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Harun »

Poczytaj o Jambo. W mojej ocenie spełnia Twoje wymagania. Gra o handlowaniu, jednak jest element bezpośredniej interakcji, zasady proste, ładnie wykonana, nie za długa. Jedyny (być może) problem dla Twoich znajomych to angielskie / niemieckie napisy na kartach. Ja mam wersję ang i ang. dodatek. Niestety, chyba wersja ang. jest nie do kupienia w PL.
Awatar użytkownika
jar_on
Posty: 90
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: jar_on »

A ja polecałbym Hive...

Ma zerowe wymagania co do przestrzeni, nie ma kłopotu z 10,000 łatwych do zgubienie elementów (a 22 bakelitowe klocki w przenośnej torebce, charakteryzują się świetnym wykonaniem), zasad jest raptem kilka -podanych w instrukcji po polsku (choć nie obejmuje ona kilku możliwych sytuacji); czas gry to około 10 minut (nie trzeba spędzać nad Hivem pół dnia -tak rozkładając grę, jak i grając); no i gra jest tania :)
(Tak więc, jeśli nie będzie pasować, to strata finansowa nie będzie za duża).
Poza tym całkiem ciekawa filozofia stoi za zasadami, ale to już trzeba poczytać recenzje na sieci.
Pewnym minusem może być to, że jest to jednak gra w konflikt...

Dołączam się przy okazji do głosów polecających Carcassonne i Taluvę :) Choć druga z nich również opowiada o konflikcie.

Życzę udanego wyboru i dużo zabawy z tym co zostanie wybrane :)
"Your game and Your rules but it doesn't mean I have to play."
Zbiór - http://tinyurl.com/6dhbfw
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Andy »

Nie widzę równoważnej konkurencji dla podstawki Carcassonne. Jeśli nie podejdzie, można się przerzucić na coś innego. Jeśli się spodoba, można stopniowo wprowadzać dodatki, komplikując nieco rozgrywkę, lecz pozostając w znanym już i lubianym klimacie i mechanice.

Poza tym będziesz miał w ten sposób rozwiązany problem wyboru prezentu dla Niej/dla Niego/dla Nich na kilka najbliższych okazji imienionowo/urodzinowo/rocznicowych. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: melee »

Ha! Dzięki za wpisy ;) kilka dobrych pomysłów mi podsunęliście

Zaginione miasta byłyby pewnie ok (chociaż nie są ok ;)), ale zależy mi na czymś co zasługuje bardziej na miano 'planszówki'.
Z balloon cup jest pewnie podobnie, ale i tak bym je chętnei kupił. Ale zdaje się, że jest z tym problem... o właśnie zajrzałem do milanu i jest zielona ;)
Filary ziemi się nie nadają na 2 osoby.. poza tym są zbyt skomplikowane jak na pierwszą grę
BMC mimo wszystko też (kombinacje kart)
O Elasundzie nawet myślałem, ale też jest zbyt skomplikowany - ostatnio miał z nim nawet problem kolega, który grywał wcześniej w osadników..
Jambo faktycznie nie do dostania, ale na pierwszy rzut oka ciekawe. Musze całą tę serię kosmosu przejrzeć chyba :D
O Hive już pisałem..
Z Fjordami jest trochę problem. Już kilka razy je sam pokazywałem nowym osobom i efekt był bardzo słaby. Niestety! Coś jest w tej grze, że bardzo wielu osobom nie przypada do gustu.

Co do Carcassonne, to nigdy nie grałem w inną wersję niż w zamek - ale on jest chyba stworzony właśnie dla 2 osób :) myślicie, że lepiej zwykła podstawka niż zamek?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Don Simon »

Tylko Ballon Cup.

A Jambo jest bardzo zalezne jezykowo, a przy tym mocno srednie moim zdaniem.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: BloodyBaron »

- Blokus (ale wg mnie nie działa aż tak dobrze w 2 osoby)
- Samurai
- TtR: Szwajcaria (grałem w 3 osoby, ktoś próbował w dwie?)
- Thurn und Taxis (ale nie grałem nigdy w 2 osoby i nie wiem jak się sprawdza)
- Zaginione Miasta (ale w ostateczności)
- Hey, that's my fish!
- Duch Teb (nie grałem, ale z recenzji wygląda na grę rodzinną, podobno w miarę działa na 2 osoby)
Z gier, które wymieniłeś poleciłbym przede wszystkim Thurn und Taxis - właśnie ze względu na to, jak dobrze gra się w nią we dwie osoby - rywalizacja o jak najszybsze zdobycie najwartościowszych żetonów za premie jest bardzo ciekawa i do samego końca trzyma w napięciu. O ile przy większej liczbie graczy w zasadzie nie sposób ogarnąć całości możliwości i planów wszystkich graczy, o tyle przy dwóch osobach jest to realne (widać, co podchodzi, i gdzie przeciwnik ma największe szanse na wysokie premie). W związku z tym gra robi się mocno taktyczna. czasem np. opłaca się wymienić wszystkie 6 kart z planszy tylko po to, by uniemożliwić przeciwnikowi wzięcie karty, która mu pasuje (np. Łodzi lub Pilzna w decydującej walce o premię za wszystkie regiony). W tym sensie podobne jest TuT do drugiej w tym typie pozycji, w którą bardzo lubię grać z moją lubą - myślę o grze Hansa.

A grą dla dwóch osób (a mogącą obsłużyć 2-4 graczy), którą nieustannie uważam za absolutny numer 1 jest San Juan. Szybka, bardzo ciekawa, z dobrym Puerto Rico-owym mechanizmem twórczo dostosowanym do gry karcianej. System gry jest tak zrobiony, że każda karta jest potrzebna i każdą można wykorzystać - jeśli nie po to, by zbudować dany budynek, to po to, żeby za budowę innego zapłacić. Świetna na początek przygód z grami, bo stosunkowo łatwo ją ogarnąć, dostrzec możliwe do wykorzystania mechanizmy combujących się zestawów budynków, a jednocześnie na tyle rozbudowana, że grać można bardzo długo. I najfajniejsza rzecz: gra świetnie się skaluje - wraz ze wzrostem liczby graczy różne budynki zmieniają znaczenie i zastosowania. Ta sama karta, która w grze dla 2 graczy posłuży raczej tylko jako waluta do ufundowania innego budynku, przy 3-4 graczach może bardzo pomóc.

Z wymienionych wyżej mam i bardzo cenię Carcassonne: the Castle. Rewelacyjny pomysł z dodatkowymi premiami na torze punktacji czyni z umiejętnego zdobywania punktów dodatkowy element stategii i taktyki (czasem lepiej szybko domknąć mniejszy budynek, żeby zdobyć żeton premii - jeśli przeciwnik zrobi to szybciej, to on może premię zabrać).
Mam też Zaginione Miasta - grywamy, bo szybkie,łatwe i przyjemne. Nie odmawiam, ale w istocie nie ma się czym zachwycać.
Dobrą zabawę dają nam też Filary Ziemi (faktycznie jak na pierwszą grę, może być za ciężkie) i Hive

czekamy na Mr Jack :)
Ostatnio zmieniony 27 sty 2008, 10:33 przez BloodyBaron, łącznie zmieniany 1 raz.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry 2-os na start z planszówkami - dla filozofa i lekarki ;)

Post autor: Gabriel »

Filary Ziemi właśnie są idealne na 2 osoby, w przypadku 3,4 bez modyfikacji zasad robią się bardzo losowe. W minimalnym wariancie to pojedynek dwóch architektów. Natomiast jeżeli niewiasta twa jest lekarką, polecam ameritrahsowa pozycję Operacja - arcymistrzostwo wykonania obejmuje nawet elementy świecące (nos). Prosta mechanika i bogactwo strategii powinny wam umilić wieczory.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
ODPOWIEDZ