Herbaceous

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Herbaceous

Post autor: Elemele »

Właśnie znalazłem takie "cóś" - Herbaceous
Gra jest w trakcie kampanii na KS (https://www.kickstarter.com/projects/eb ... nav_search) i ma po prostu cudne grafiki. Może ktoś w PL wyda? ;)

Są filmiki od UndeadViking - https://www.youtube.com/watch?v=cTTJc1ZOyPA
i rahdo https://www.youtube.com/watch?v=Mh45TUasaTw

Obrazek
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Herbaceous

Post autor: Toomek »

Wsparłem, grafiki i prostota zasad mnie kupiły.

P.S. jakby ktoś z Warszawy się pisał na dodatkową kopię to mogę wziąć bardziej zbiorowy zestaw :).
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Herbaceous

Post autor: kmd7 »

Fajnie, że jest wersja PNP (chociaż czarno-biała) Wczoraj zrobiłem sobie talię i dziś spróbuję przetestować.
Popełniłem tłumaczenie zasad, z góry przepraszam za błędy merytoryczne i wszelkie inne (poprawki mile widziane). Może komuś się przyda, choć tak naprawdę są prościutkie.

Cel gry.
Gracze starają się zdobyć jak najwięcej punktów zwycięstwa poprzez gromadzenie i sadzenie różnych ziół.

Ustawienia początkowe.
1. Każdy gracz otrzymuje 4 karty doniczek oraz kartę pomocy i kładzie je przed sobą.
2. Tasujemy karty ziół i kładziemy na stole rewersem do góry, tworząc stos kart dobierania.
3. W zależności od liczby graczy, usuwamy (bez podglądania) pewną ilość kart:
- 4 graczy - nie usuwamy żadnej karty
- 3 graczy - 12 kart
- 2 graczy - 24 karty
4. Wyznaczamy miejsce na stole dostępne dla wszystkich graczy - będzie to Ogród Wspólny, gdzie będziemy wykładali karty dostępne dla wszystkich. Oprócz tego każdy gracz rezerwuje sobie miejsce nazwane Ogrodem Prywatnym, do wykładania swoich kart.
5. Umieszczamy kartę nagrody „Słodka bułeczka” z boku pola gry w zasięgu wszystkich graczy.

Rozgrywka
Gracz, który ostatnio sadził zioła w ogrodzie zostaje graczem rozpoczynającym. Po zakończeniu każdej tury graczem rozpoczynającym zostaje osoba siedząca z jego prawej strony.

Tura gracza.
W każdej turze gracze wykonują po kolei poniższe czynności w podanej kolejności:
Uwaga: w pierwszej turze pierwszego gracza krok 1 nie jest możliwy do wykonania - w ogrodach nie ma jeszcze żadnych ziół.

Krok 1: Sadzenie ziół w doniczkach (opcjonalnie)
Gracz, jeśli zechce, na początku tury może zdecydować o zasadzeniu ziół w doniczce.
Aby to zrobić gracz:
- wybiera jedną ze swoich dostępnych doniczek
- gromadzi zbiór kart ziół określonych przez wybraną doniczkę, a następnie wkłada je pod doniczkę
- zioła mogą być zebrane z Ogrodu Wspólnego i/lub Prywatnego Ogrodu gracza
- każda doniczka może być użyta w grze tylko raz
- w jednej turze można wykorzystać tylko jedną doniczkę
Uwaga:
Zioła specjalne (oznaczone 1,2,3) mogą być zasadzone tylko w szklanej doniczce (słoiku).
Przykład:
W Ogrodzie Wspólnym wyłożone są trzy karty lawendy, w Prywatnym Ogrodzie gracz ma także wyłożone 3 lawendy.
Na początku swojej tury gracz decyduje się zasadzić lawendę w doniczce, która wymaga takich samych ziół. W związku z tym pobiera z Ogrodu Wspólnego 3 lawendy i dokłada do tego 3 lawendy ze swojego Prywatnego Ogrodu. Następnie wkłada te karty (rewersami do góry) pod właściwą swoją doniczkę.

Doniczki.
Każdy gracz ma 4 różne doniczki. W każdej z nich można zasadzić zioła wg ściśle określonych reguł.

Duża doniczka - identyczne zioła.
W tej doniczce można zasadzić identyczne zioła (od 1 do 7).

Drewniana doniczka - różne zioła.
W tej doniczce można zasadzić po jednej sztuce różnych ziół (od 1 do 7)

Mała doniczka - pary ziół.
W tej doniczce można zasadzić różne pary ziół (od 1 do 6 par). Uwaga! Każda para musi być inna.

Szklana doniczka (słoik) - zioła zwykłe i specjalne.
W tej doniczce można zasadzić 3 dowolne zioła. Mogą być one takie same lub różne, tak zwykłe, jak i specjalne (oznaczone 1,2,3)

Karta nagrody – „Słodka bułeczka”.
Jeśli któryś z graczy zasadzi w szklanym słoju komplet ziół specjalnych (oznaczonych 1,2,3) natychmiast otrzymuje tę kartę. Może ona być zdobyta tylko raz w ciągu gry i zapewnia dodatkowe punkty na koniec gry.

Krok 2: Dobieranie kart (obowiązkowe)
Po kroku 1 (opcjonalnym), gracz musi wykonać krok 2 (jeśli są jeszcze karty na stosie dobierania). W tym celu:

1. Dobiera kartę z wierzchu stosu kart dobierania i od razu decyduje, gdzie ją umieści:
a) w Ogrodzie Prywatnym
lub
b) w Ogrodzie Wspólnym

2. Następnie dobiera drugi raz kartę ze stosu dobierania i umieszcza ją w ogrodzie, w którym nie umieścił pierwszej dobieranej karty. Innymi słowy, jeżeli pierwsza karta została umieszczona w Ogrodzie Wspólnym, druga karta musi się znaleźć w Ogrodzie Prywatnym gracza.
Jeśli gracz nie ma już wolnych doniczek, nadal uczestniczy w grze, wykonując w swojej turze krok 2.

Koniec gry
Kiedy wyczerpie się talia, gracze wciąż na zmianę sadzą zioła w doniczkach (krok 1). Kiedy gracz nie może już wykorzystać żadnej doniczki, kończy grę. Reszta graczy kontynuuje do momentu, kiedy wykorzystają wszystkie swoje doniczki lub nie będzie to już możliwe – tzn. w ogrodach nie będzie już żadnej kombinacji kart ziół możliwych do wykorzystania w doniczkach.

Punktacja
- Każda doniczka na dole ma tabelę punktacji. Punkty zwycięstwa przyznawane są za określoną ilość kart lub ich kombinacji.
- W przypadku szklanej doniczki (słoika) zdobywa się dodatkowe punkty za za zioła specjalne (określone na karcie ziół). Poza tym zdobyta karta nagrody „Słodka bułeczka” daje właścicielowi 5 punktów zwycięstwa.
- Gracz dostaje 1 punkt zwycięstwa za każde zioło w Ogrodzie Prywatnym.

Wygrywa gracz z największą ilością punktów zwycięstwa. W przypadku remisu, wygrywa ten gracz, który zdobył największą ilość punktów za szklaną doniczkę (słoik). Jeśli dalej jest remis, zwycięstwo jest udziałem remisujących graczy.

Wariant jednoosobowy
Keith Matejka

Ustawienia gry
Zmiany w stosunku do gry wieloosobowej:
- usuń 36 kart z gry.
- umieść dwie karty odkryte w Ogrodzie Wspólnym
- umieść trzy karty odkryte w Ogrodzie prywatnym.
- umieść jedną odkrytą kartę talii, aby utworzyć stos kart odrzuconych.

Rozgrywka
Zmiany dla kroku 2 - dobieranie kart:
Dobierz 3 karty, zamiast dwóch. Umieść je w dowolnej kolejności:
- jedna karta do Ogrodu Prywatnego
- jedna karta do Ogrodu Wspólnego
- jedna karta na stos kart odrzuconych
Jeśli w dowolnym momencie, piąta karta zostanie umieszczona w Ogrodzie Wspólnym, usuń je wszystkie na stos kart odrzuconych.
W przeciwieństwie do gry wieloosobowej gracz może w pierwszej turze wykonać krok 1 – zasadzić zioła w doniczkach.

Koniec gry
Gra kończy się, gdy:
- gracz nie może wykorzystać żadnej z doniczek
lub
- wyczerpał się stos kart dobierania. W tym momencie gracz może po raz ostatni zasadzić zioła w doniczce.

Punktacja jest identyczna, jak w grze wieloosobowej.

Dodatkowym wyzwaniem jest zagranie jeszcze jednej gry, wykorzystując w grze odrzucone wcześniej 36 kart i zsumować wyniki pierwszej i drugiej gry.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Elemele »

Daj proszę znać jak uda Ci się zagrać co sądzisz o grze.
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Herbaceous

Post autor: kmd7 »

Zagrałem kilka partii. Najpierw jednoosobowo - w pierwszej rozgrywce uzyskałem 46 pkt., w drugiej 42. Grało się przyjemnie, losowość nie przeszkadzała - pewnie dlatego, że zawsze z trzech kart tylko jedna szła na stos kart odrzuconych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie Ogrodu Wspólnego. Co piątą turę dobierania, wymusza podjęcie decyzji - sadzę coś w doniczce, czy odrzucam cały Ogród Wspólny. Zresztą uważam, że inaczej gra solo nie ma sensu - lepiej od razu odrzucić 1/3 kart na śmietnik a resztę rozłożyć do doniczek.
Kolejną partię rozegrałem z córką. W tym momencie pojawiła się już rywalizacja o zebranie konkretnych zestawów kart. Poczekać, bo może dojdzie dobra karta, czy zebrać, bo przeciwnik będzie szybszy? Kolejność kroków w turze - najpierw zbieramy karty z ogrodów a dopiero potem dokładamy - też wpływa znacząco na sposób rozgrywki. Partię wygrałem 51:44. Na kolejne 2 partie pojawiła się zwabiona żona :). Było jeszcze ciekawiej, rywalizacja i wyścig o kolejne sety nabrały rumieńców. Wyniki (żona:córka:ja) 33:49:44 oraz 48:36:44 świadczą o sporym wpływie losowości na wynik. Ale nie odebrało nam to radości z gry. Widać też, że gra jest w miarę wyrównana, nie ma dużych różnic punktowych. Wszyscy stwierdziliśmy, że to fajny filler. Zasady są proste, można usiąść nawet z osobami zupełnie zielonymi w temacie gier planszowych i co ważne, wcale nie będą one na straconej pozycji. Dobrze się skaluje, aczkolwiek najbardziej burzliwa była gra w trzy osoby. Te znaczące spojrzenia i kąśliwe komentarze po sprzątnięciu dobrze punktującego zestawu - bezcenne. :)
O ile dobrze pamiętam, w jednym z filmików pojawiło się porównanie tej gry do Biblios - nie wiem, nie grałem. Dla mnie Herbaceous budzi skojarzenia z Jaipurem i O mój zboże. Aczkolwiek w tej drugiej nie ma wyścigu o karty między graczami - karty targu są wspólne dla wszystkich graczy i się nie wyczerpują. Ponieważ lubię te dwie gry, to i Herbaceous mi podeszła. Oczywiście, jeśli kogoś irytuje losowość, nie jest to gra dla niego.
To tyle moich pierwszych wrażeń. Moim zdaniem ta gra w kategorii szybkich i lekkich w zasadzie warta jest uwagi. Dlaczego w zasadzie? No ... cena. Gdyby kosztowała tyle co Jaipur, z pewnością bym ją kupił. Jednak 19$ plus wysyłka w przypadku tego konkretnego tytułu dla mnie stanowi cenę zaporową. No, ale zawsze mam wersję PNP i nie zawaham się jej użyć :D.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Elemele »

No cena na prawdę zabija... :( a może któraś z naszych wspieraczowych firm by wydała?
Z tak pięknymi grafikami to można sprzedawać na festynach parafialnych ;)

Na razie mam zrobione wsparcie, ale mój portfel płacze :|
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Herbaceous

Post autor: Andarist »

Zamowil ktos, do kogo moglbym sie podlaczyc, zeby zaoszczedzic na przesylce? :) A moze ktos sie by skusil jeszcze na jakis 2 lub 3pak ze mna?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Herbaceous

Post autor: Wincenty Jan »

Gra pięknie wyglada. Obawiam się, że nie trafi na polski rynek...
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Herbaceous

Post autor: Moniczka.s »

Andarist pisze:Zamowil ktos, do kogo moglbym sie podlaczyc, zeby zaoszczedzic na przesylce? :) A moze ktos sie by skusil jeszcze na jakis 2 lub 3pak ze mna?
Jeśli chcesz kupić ze mną dwupak, napisz mi szybko na priva. (Ktoś trzeci chętny?)
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Herbaceous

Post autor: Breżniew »

Czy jest jakakolwiek szansa, że Herbaceous ukaże się w Polsce po polsku?
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Granna »

Breżniew pisze:Czy jest jakakolwiek szansa, że Herbaceous ukaże się w Polsce po polsku?
Owszem :) W przyszłym tygodniu opublikujemy pełne zestawienie gier, które planujemy wydać w tym roku. Jedną z nich jest właśnie Herbaceous.
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Herbaceous

Post autor: Wincenty Jan »

Wincenty Jan pisze:Gra pięknie wyglada. Obawiam się, że nie trafi na polski rynek...

No i się chłopie pomyliłeś... :D
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Elemele »

OMG, a mój egzemplarz czeka u znajomego w USA, aż ten przyjedzie do PL
Ciekawe, czy szybciej nie kupię sobie polskiej wersji...
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Granna »

Nie możemy się już doczekać, żeby pochwalić Wam się tą gierką. Więcej szczegółów w następnym tygodniu. Jak dobrze pójdzie, to w weekend udostępnimy polską instrukcję.


Obrazek
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Herbaceous

Post autor: Dwntn »

Brawo Granna ! Nie mogę się już doczekać aż gra trafi na moją półkę :)

- K.
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Herbaceous

Post autor: kmd7 »

Świetna wiadomość. Aczkolwiek żal mi będzie odłożyć na półkę mój ekskluzywny, częściowo ręcznie pokolorowany, egzemplarz PNP :D.
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: sydonia »

Granno, a jest szansa na inne gry Steve'a Finna ?
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Granna »

sydonia pisze:Granno, a jest szansa na inne gry Steve'a Finna ?
Jak najbardziej :) Mamy nawet jeden tytuł na oku, ale za wcześnie na jakiekolwiek zapowiedzi w tej sprawie.

Na BGG jest już dostępną polska instrukcja do Niezłych Ziółek

https://boardgamegeek.com/filepage/148998/polish-rules

Gra trafi do sklepów w przeciągu miesiąca. Sugerowana SCD to 39,90 PLN. Tak więc sprytny poszukiwacz tanich gier dopadnie ten tytuł w zacnej cenie ;)
Oczywiście dostępna jest wersja PnP, ale wyszliśmy z założenia, że nie ma co walczyć z wiatrakami i usuwać jej z sieci. Mamy nadzieję, że niska cena zachęci do zakupu :) W naszym wydaniu znajdzie się dodatkowych 10 kart informacyjnych, które szczegółowo opiszą każde z ziół dostępnych w grze :)
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Herbaceous

Post autor: Elemele »

Cena świetna. A czy pudełko będzie z plastikową wypraską jak w edycji z kickstartera?

Z gier Steve'a Finna chętnie bym przytulił The Butterfly Garden oraz Biblios.
ODPOWIEDZ