Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3078
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Agricola

Post autor: cezner »

A propos dodatków.
Warto mieć Torfowisko? Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego. Wydaje mnie się, że regrywalność podstawowej wersji jest tak ogromna, że jakoś nie widzę sensu dodatku. Ale może się mylę?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

cezner pisze:A propos dodatków.
Warto mieć Torfowisko? Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego. Wydaje mnie się, że regrywalność podstawowej wersji jest tak ogromna, że jakoś nie widzę sensu dodatku. Ale może się mylę?
Warto. Polecam.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

cezner pisze:Warto mieć Torfowisko? Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego. Wydaje mnie się, że regrywalność podstawowej wersji jest tak ogromna, że jakoś nie widzę sensu dodatku.
Tu nie o regrywalność chodzi, a o nowe zasady. Z tego powodu nie każdy lubi - moim zdaniem lepiej najpierw spróbować Torfowiska, niż Talii Graczy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

cezner pisze:A propos dodatków.
Warto mieć Torfowisko? Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego. Wydaje mnie się, że regrywalność podstawowej wersji jest tak ogromna, że jakoś nie widzę sensu dodatku. Ale może się mylę?
Regrywalność podstawki stoi rzeczywiście na bardzo wysokim poziomie. Dodatek jednak dodaje wiele nowych mechanik i ciekawych strategii.
Np. w podstawce zawsze moje poletko budowałem identycznie: dolne dwa rzędy to dom na spół z zagrodami, górny rządek to poletko długie na 5. Z torfowiskiem już jest inaczej przy każdej partii, wymaga to nieco innego podejścia z partii na partię ze względu na układ torfu i lasu.
Podobnie ma się sprawa domu. Zwykle w podstawce miałem dom drewniany i dopiero w ostatnich turach ulepszałem go do kamiennego. Teraz przy wymogu ogrzewania chaty zdarza się, że robię to wcześniej, gdyż ceglany lub kamienny nie pożera takich ilości opału jak drewniany.
Nie zapominajmy o nowych akcjach i konikach :)

Świetny dodatek do świetnej gry.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Kurczę, stara Agricola >>> Agriocla (Wersja dla Graczy). Cała masa wspaniałych kart, ładniejszy design kart rund (IMO) i lepsza funkcjonalność (miejsce na surowce na planszetkach, ściągawka dla nowicjuszy z fazą żniw). Jedyne, czego mi brakuje, to naklejek na surowce, bo drewno może mieszać się z gliną (zastanawiałem się nawet, czy nie przełożyć bajeranckich surowców z Wersji dla Graczy :D). Ale żeby zachować spójność z grafikami na kartach postanowiłem wydrukować te oto naklejki na papierze samoprzylepnym: https://boardgamegeek.com/file/download ... eet_v2.pdf - potrzebuję tylko jednej informacji: jak po polsku się nazywa wymienione w pliku narzędzie do wycinania okrągłych kształtów (albo gdzie można je nabyć) :mrgreen:?

Szkoda tylko, że w moim egzemplarzu brakuje dysku zielonego gracza... jak zawsze mam pecha ;). Ale może Lacerta się zlituje i dośle.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Dodatek torfowisko mnie sie nie podobało. Za dużo juz się na stole zrobiło... Przynajmniej w mojej grupie rzadko wchodzi na stół.

Starej wersji nie zamienię na nową to już jasne, ale mam takie pytanie:

Często zarażam znajomych planszówkami i w końcu nadchodzi ten czas by wejść na głęboką wodę. Co sądzicie o posiadaniu starej wersji oraz nowej ale rodzinnej?

Przeczytałem tekst Tycjana i sądzę, że to dobrze mieć w kolekcji obie wersje: Starą (ale jarą) oraz nową Rodzinną (tym bardziej, że 85 zeta można już ją mieć).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

gafik pisze:Dodatek torfowisko mnie sie nie podobało. Za dużo juz się na stole zrobiło... Przynajmniej w mojej grupie rzadko wchodzi na stół.

Starej wersji nie zamienię na nową to już jasne, ale mam takie pytanie:

Często zarażam znajomych planszówkami i w końcu nadchodzi ten czas by wejść na głęboką wodę. Co sądzicie o posiadaniu starej wersji oraz nowej ale rodzinnej?

Przeczytałem tekst Tycjana i sądzę, że to dobrze mieć w kolekcji obie wersje: Starą (ale jarą) oraz nową Rodzinną (tym bardziej, że 85 zeta można już ją mieć).
Imo, o ile nie wprowadzasz do gry dzieci, to nie ma potrzeby. Rezygnujesz na pierwszą rozgrywkę z małych ulepszeń i pomocników, i można "zarażać" nową osobę Agricolą. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Ale ta rodzinna wersja taka ładna... :oops:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

warlock pisze:Podjąłem męską decyzję i zamówiłem starą wersję Agricoli, nowa pójdzie pod młotek.
Jedyne, czego mi brakuje, to naklejek na surowce, bo drewno może mieszać się z gliną (zastanawiałem się nawet, czy nie przełożyć bajeranckich surowców z Wersji dla Graczy :D). Ale żeby zachować spójność z grafikami na kartach postanowiłem wydrukować te oto naklejki na papierze samoprzylepnym: https://boardgamegeek.com/file/download ... eet_v2.pdf - potrzebuję tylko jednej informacji: jak po polsku się nazywa wymienione w pliku narzędzie do wycinania okrągłych kształtów (albo gdzie można je nabyć) :mrgreen:?


A jednak :wink:
Ja też jestem zadowolona z starej wersji. Jak coś wymyślisz ciekawego z pomysłem na samorobne naklejki na surowce to podziel się patentem. Chętnie bym też ponaklejała.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Pamiętajcie, że zawsze można sobie dokupić elementy drewniane w kształcie dóbr, np na mepel.pl zamiast używać naklejek. Ja tak sobie dokupiłem 15 dyń i trochę zboża ;) Ogółem dyski mi nie przeszkadzają, ale te akurat wyglądają bardzo sympatycznie.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Wiem, że można kupić, ale te naklejki wyglądają całkiem fajnie. Problem tylko w druku i wycięciu...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Wydrukowałem naklejki na papierze samoprzylepnym i wyciąłem nożyczkami - w związku z tym, że podczas druku zatarły się kolory okręgów robiących za "prowadnice dla nożyczek" (przede wszystkim na naklejkach trzciny i zboża), wiele naklejek ma kształt wszystkiego, ale nie koła :mrgreen:. Ale wiecie co? Nie ma to żadnego znaczenia, te niedoskonałości są urocze :). I jako posiadacz obu wersji Agricoli powiem tak - WOLĘ DYSKI Z NAKLEJKAMI od znaczników w kształcie surowców :). Zdecydowanie łatwiej jest je ustawiać w stosiki. No i mają dla mnie wartość sentymentalną, bo włożyłem w nie dużo pracy (chyba ze 3 godziny wycinałem kółeczka żeby nakleić je po obu stronach :D - stary chłop, a czułem się jak na lekcji plastyki w podstawówce :D).

Obrazek
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

Wciąż nie mogę zrozumieć dlaczego wg. instrukcji znaczniki drewna są bardziej czerwone, niż cegły i czemu znaczniki są w ten sposób zrobione... ;) Nawet przez myśl mi to nie przeszło, że tak może być, szczególnie, że na kartach drewno jest wg. mnie we właściwym odcieniu, tj. tym bardziej brązowym. Nikt z kim grałem nie zawahał się nawet na moment, które to drewno, a które cegła, mimo, że wg. zasad graliśmy źle. No, poza jedną osobą, która miała swój egzemplarz i jest takim planszówkowym nazistą i nas zwyzywał jak tak możemy łamać zasady :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Zgadzam się w całej rozciągłości ;). Ale jasnobrązowych znaczników jest mniej, dlatego postanowiłem nakleić wszystko zgodnie z instrukcją. Przy czym bez naklejek surowce są totalnie nieintuicyjne ;).
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

Eee tam, ciężko się pomylić :). Ale fajny pomysł z tymi naklejkami. Szkoda, że aktualnie mam tylko biały papier samoprzylepny, bo już bym drukował i naklejał :). Muszę zdobyć kolorowy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Nie musisz, bo plik źródłowy ma kolorowe okręgi (naklejki do pobrania z BGG). Drukuj na białym ;).
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Naklejki prezentują się super.
Masz teraz kompletną grę.

Ja muszę w punkcie poligraficznym druknąć.
Nigdy nic nie drukowałam na samoprzylepnym papierze.
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

warlock, rzeczywiście, kolorki są, sierota ze mnie :D. Już wydrukowane, tylko dociąć. Idę się bawić. Dzięki za pomysł!
Kin@a - ja drukuję na atramentówce, a papier kupuję w necie. Kilka samoróbek na własny użytek już tak zrobiłem, czasami łapię się na tym, że robienie gier PNP bawi mnie tak samo, jak granie.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Agricola

Post autor: sowacz »

Pamiętacie jeszcze konkurs Agricola z września 2009 roku? Podane było jakich pomocników i małe usprawnienia dostaje się na początku i w jakiej kolejności wychodzą karty akcji i trzeba było uzyskać jak najlepszy wynik w grze solo. Z ciekawości chciałem prześledzić ruchy Kakaja, który wtedy zdobył 74 punkty (i chyba wygrał?) - tu jest link do tej informacji: http://www.gamesfanatic.pl/2009/09/18/k ... -koncowka/ ale niestety wygląda na to, że nie zachowała się strona konkursu...
Może ktoś z was ma gdzieś jakiś dostęp do informacji o tamtym konkursie? :)
kmd7
Posty: 1019
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola

Post autor: kmd7 »

To mnie zaciekawiło. Może chociaż warunki startowe gdzieś się zachowały?
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Agricola

Post autor: sowacz »

Może uda się dojść do Kapustki, który ten konkurs prowadził? Uczestnicy konkursu wysyłali mu swoje ruchy, może ma jeszcze na mejlu zapisane te wiadomości..
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Skąd znalazłeś informację że będzie wersja Premium i 1000 kart?
Też zastanawiam się na kupnem Agricoli i widzę że nowa werjsa to też jakiekolwiek nowe dodatki będą dedykwoane tylko do tej wersji....

warlock pisze:Podjąłem męską decyzję i zamówiłem starą wersję Agricoli, nowa pójdzie pod młotek. Nie będzie tak ciekawa wizualnie, ale czuję, że dużo tracę mając tak ograniczoną talię kart w edycji Dla Graczy. Agricola w pierwotnej wersji zdobyła serca graczy - i stało się to z jakiegoś powodu. Karty to najciekawszy element gry. Nawet, jeśli będą mniej zbalansowane, to i tak zostaje nam przecież draft... No i do starej wersji można dokupić dodatki.

Jeśli faktycznie Uwe wypuści wersję Agricoli w wersji premium (która ma mieć ok. 1000 kart), to wtedy taki zestaw kupię. A tymczasem trzymam się klasyki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

http://play-agricola.com/forums/index.php?topic=4507

To tzw. "letter from Uwe" :)
"The deluxe version of Agricola will be published in 2017. It will come with the exact same rules as the second version, but it will include components for up to 6 players. The 6-player game will have a few more action spaces whose structure should be well-known. The biggest difference to the second version will be the fact that it'll include more than 1000 cards. For now, these cards only exist in form of an Excel file. Guests and upgrades will only be available in the third version, cards that you pass around and competitive cards (providing bonus points for each player who accomplishes a certain goal) will already be available in the second version."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

Czy eksperymentalnie w rozgrywkach dwuosobowych dodawaliście karty pomocników przeznaczone do gry na więcej osób? Żal mi tych kart, bo gram najczęściej w dwójkę i leżą odłogiem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Agricola

Post autor: cezarr »

tomb pisze:Czy eksperymentalnie w rozgrywkach dwuosobowych dodawaliście karty pomocników przeznaczone do gry na więcej osób? Żal mi tych kart, bo gram najczęściej w dwójkę i leżą odłogiem.
Pewnie. Z żoną gramy z nimi zawsze. Setki partii przez te wszystkie lata.
ODPOWIEDZ