Doom, Puerto Rico? Jaką planszówkę kupić??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Doom, Puerto Rico? Jaką planszówkę kupić??

Post autor: michub »

Jeśli moglibyście napisać która gra jest wg Was lepsza? Przy której lepiej się bawiliście? Bardzo napaliłem się (:P) na dooma ale zobaczyłęm że nie ma go nawet w pierwszej 50 na liscie BG. Może znacie podobną grę? Może jeszcze ciekawszą?:) Na co wg Was powinienem wydać swoje ok 200zł?:D
PS. Grałem w Age of Mithology-zbytnio mi nie przypadła do gustu, za dużo losowości. Podoba mi się za to Neuroshima Hex.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

No to zaczynamy :)

Najpierw podaj:

- ODBIORCA - ile osob bedzie gralo + czy liczba graczy bedzie zmienna jezeli tak to jak czesto

- KLIMAT/TEMAT - jaki "klimat" ci odpowiada: fantasy, SF, historyczne, ekonomiczne, logiczne ....

- LOSOWOSC - przeszkadza czy tez nie

- MECHANIKA-KLIMAT co wazniejsze

Jak napiszesz wiecej o sobie to latwiej bedzie nam doradzic.
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

Jeśli chodzi o ilość osób to odpowiadał mi doom- można było grać w dwóch jak i w więcej osób (z tego co wiem do 4). Zastanawiałem się nad Wysokim Napięciem ale zraziła mnie ilość osób- brak możliwości gry dwuosobowej. Liczba graczy raczej byłaby zmienna (średni wiek graczy 15-20 lat)
Jeśli chodzi o klimat to jest mi to raczej obojętne. Fantasy intaresuję się od kilku lat, SF też mi pasuję (dlatego chciałem zakupić Dooma bo słyszałem że klimat jest niezły ;) ), Historyczne też- podbijanie innych państw itp. też mnie rajcuje :P Logiczne chyba nie za bardzo (mam zamiar poza tą grą kupić Go więc tą grę chciałbym kupić nieco inną)
Przeszkadza mi za duża losowość (jak mi się wydaje w przypadku Age of Mithology), lekka oczywiście nie przeszkadza no bo jak w każdym życiu coś dzieje się nie zawsze planowane xD
Mechanika-Klimat. Chyba ważniejsza jest mechanika, ale klimat też się dla mnie liczy. Szukam gry nieskomplikowanej żeby łatwo nauczyć graczy w nią grać nie zrażając ich do niej. Ale oczywiście oczekuję gry "miodnej".
HarryMTG
Posty: 6
Rejestracja: 31 sie 2007, 18:46
Lokalizacja: Bochnia

Post autor: HarryMTG »

Ja proponuje Runebound. Bardzo fajna gierka;D
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

myślałem o tej grze, ale jeśli miałbym kupować to tylko polską wersję (tańsza i w ojczystym języku ;) ). Jednak jak się dowiedziałęm nie jest dostępna... Wiadomo kiedy spodziewają się podać grę do sprzedaży?
Może jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

michub pisze:myślałem o tej grze, ale jeśli miałbym kupować to tylko polską wersję (tańsza i w ojczystym języku ;) ). Jednak jak się dowiedziałęm nie jest dostępna... Wiadomo kiedy spodziewają się podać grę do sprzedaży?
DW z Galakty mówił, że planowane jest wznowienie w październiku. Jak znam życie, może być parotygodniowy poślizg.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Zastanawiałem się nad Wysokim Napięciem ale zraziła mnie ilość osób- brak możliwości gry dwuosobowej.
To akurat gra, która doskonale się skaluje i gra się bardzo dobrze zarówno w dwie, jak i więcej osób.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

Dziękuję za wszystkie propozycje :)
A co do Wysokiego Napięcia - Nie jest to przypadkiem gra która szybko się nudzi? Pytam się bo kilka takich opinni przeczytałem na stronach internetowych. Jest to gra podobna do słynnego Monopolu?(ze zdjęć tak wnioskuję :) )
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

michub pisze: Jest to gra podobna do słynnego Monopolu?(ze zdjęć tak wnioskuję :) )
A w którym miejscu ta gra przypomina Monopol? Jeśli możesz podrzuć linka do tych zdjęć bo jestem bardzo ciekaw!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

dasilwa pisze:
michub pisze: Jest to gra podobna do słynnego Monopolu?(ze zdjęć tak wnioskuję :) )
A w którym miejscu ta gra przypomina Monopol? Jeśli możesz podrzuć linka do tych zdjęć bo jestem bardzo ciekaw!
No ma pieniądze.... i... chodzi o zarabianie pieniędzy.... ma pudełko... planszę... ale kostki nie ma :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Oczywiście domki i kasa sprawiają takie wrażenie, wiem co mówię, przed laty jak pierwszy raz zobaczyłem na zdjęciu Power Grid też na myśl przyszło mi Monopoly :)
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

A co sądzicie o grze Wsiąsc do Pociągu:Europa? Jest podobna do którejś z podanych wcześniej gier? Co o niej myślicie?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Hmmm, spróbujmy najpierw ustalić czego szukasz. Na razie pytałeś m.in. o:

Wsiąść do pociągu: Europa - gra lekka, podawana jako idelany przykład gry rodzinnej,

Puerto Rico - gra ekonomiczna z dużą ilością strategii i taktyk, niedługo po polsku,

Wysokie Napięcie - zdecydowanie cięższa (dość dużo liczenia i kombinowania) gra ekonomiczna o handlu elektrycznością,

Runebound - gra przygodowa z dobrodziejstwem inwentarza, opinie o niej różne.

Jak widzisz sam nie wiesz na tym etapie, co chcesz kupić. Rzucanie różnymi tytułami nic tu nie da, bo za chwilę możesz zapytać: a co myślicie o Here I Stand? Sprecyzuj liczbę graczy, gatunek, cenę, czas gry, itp. to będzie znacznie łatwiej.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Michub, najlepiej zrobisz, jeśli podasz: miasto, z którego jesteś, w jakie do tej pory gry grałeś i jakie miałeś po nich odczucia. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to przejść sie na spotkanei planszówkowe i skonkretyzuj swoje upodobania. Zawsze też możesz pójść do któregoś ze sklepów.

A co do Power grid vs Monopoly, to polecam geeklistę:

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/24311
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

draco pisze: A co do Power grid vs Monopoly, to polecam geeklistę:

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/24311

Dobre! A pozwolicie, że zapytam. Ten Power Grid to nie nowa wersja Ryzyka? :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

peRISKles to taki nowy RISK?? :twisted:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9456
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nie nowy Risk, tylko stary, a nawet starożytny. Bo w sumie też wszystko zależy od rzutów kostkami
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

michub pisze:Jeśli chodzi o ilość osób to odpowiadał mi doom- można było grać w dwóch jak i w więcej osób (z tego co wiem do 4). Zastanawiałem się nad Wysokim Napięciem ale zraziła mnie ilość osób- brak możliwości gry dwuosobowej. Liczba graczy raczej byłaby zmienna (średni wiek graczy 15-20 lat)
Jeśli chodzi o klimat to jest mi to raczej obojętne. Fantasy intaresuję się od kilku lat, SF też mi pasuję (dlatego chciałem zakupić Dooma bo słyszałem że klimat jest niezły ;) ), Historyczne też- podbijanie innych państw itp. też mnie rajcuje :P Logiczne chyba nie za bardzo (mam zamiar poza tą grą kupić Go więc tą grę chciałbym kupić nieco inną)
Przeszkadza mi za duża losowość (jak mi się wydaje w przypadku Age of Mithology), lekka oczywiście nie przeszkadza no bo jak w każdym życiu coś dzieje się nie zawsze planowane xD
Mechanika-Klimat. Chyba ważniejsza jest mechanika, ale klimat też się dla mnie liczy. Szukam gry nieskomplikowanej żeby łatwo nauczyć graczy w nią grać nie zrażając ich do niej. Ale oczywiście oczekuję gry "miodnej".
Dobra nie powiem zeby to duzo mi sprecyzowalo ale jezeli chodzi o dooma to moze jednak rozwazysz DESCENTA - nowszy, fantasy, nadal rozwijany. Do 200 zl kupisz tu:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=4037

Tylko w wiekszosc gier fantasy mozesz miec problem z wciagnieciem nowych osob do gry. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze na tego typu gry ludzie patrza niechetnie i zazwyczaj kwituja to stwierdzeniem... niech sie "chlopcy" pobawia.

Za 200 zl mozesz tez kupic kilka gier, jedna dla 2 graczy jedna dla 4-5 to zazwyczaj lepsze wyjscie. Np Wladca piescieni: Konfrontacja dla 2 a dla wiekszej liczby graczy wspomniane juz Runebound (klimat) Wsiasc do pociagu (mechanika, familijnosc)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Nii, Descent to jakaś pokraczna wizja Dooma, gorszy, dłuższy, nudniejszy :twisted:

A tak poważnie całkiem to Dooma polecam sercem całem swojem - gramy w to już masę czasu (co prawda zawsze w pełnym składzie) - jest klimat zaszczucia, jest przyjemna wyrzynka, jest taktyka i uzupełnianie się Marinesów, jest klimat jak cholera - no generalnie Dooma polecam, w moim rankingu jest naprawdę wysoko, a u mnie ciężko grze wyjść w ogóle ponad ocenę 5 :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

tu muszę się podpisać. Akurat miałem ten niefart, że zacząłem od descenta - nie podszedł mi zupełnie. Akurat tak mi zawsze wypadało, że moja postać mogła conajwyżej podbiec i siec mieczykiem :roll: . Po dwóch szpilach miałem dość, zresztą właściciel też, bo sprzedał grę 8)

Z kolei doomek to czysta poezja. Walka głównie na odległość, potwory robią szybki dojazd i jest niezłe napięcie. Szkoda tylko, że mało scenariuszy, a dodatku póki co nie planuję (gra niestety rzadko chodzi, bo cholerstwo trwa dość długo - szczególnie jeśli marines zawzięcie nie chcą zginąć :lol: )

Tak czy inaczej, Doom > Descent
Avandrel
Posty: 193
Rejestracja: 05 wrz 2006, 20:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Avandrel »

Parę słów o skalowalności dooma. Grałem we wszystkich konfiguracjach z instrukcji (2,3,4), a nawet na 5 (z dodatkiem i podniesionym poziomem trudności). Za każdym razem gra się dobrze, nawet pojedynczy marine ma szansę skończyć scenariusz (czasem wydaje mi się, że nawet większe niż grupa).
Moja ekipa uparła się, że będziemy szli po kolei scenariusze z instrukcji i po jakiś 8-10 grach przeszli pierwszy, a teraz już 3-4 raz robią drugi. I do elementu zwycięstwa scenariusza i radości z tego w którymś momencie doszedł jeszcze jeden - dowalić Aviemu! (czyli mi, zawsze gram demonami).
Zdecydowanie polecam!

PS. Polecam równocześnie ściągnięcie instrukcji do dodatku i zmianę zasad zgodnie z tym co jest tam napisane. Dajmy marines jakieś szanse.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

Tak odnośnie całego wątku.

Często padają pytania typu: Co kupić? To dobrze. Widać, że się coś dzieje w Polsce odnośnie planszówek, ale...
Przebieg całego wątku później można już przewidzieć (poza off-topami). Tak więc jeżeli ktoś powie, że chce grać z rodziną to wyskoczą Osadnicy, TtR. Jak ktoś powie, że chce fantasy to Runebound, Descent. Jak ktoś powie, że potrzebuje gry na 2 osoby to wyskoczy LoTR:Konfrontacja, Zaginione Miasta itd. itp...

Mam wrażenie, że jakby się ułożyło quiz z 20 pytaniami to można by na tej podstawie każdemu początkującemu z listy 100 gier wytypować z dużym prawdopodobieństwem co powinien kupić i z czego na początek będzie zadowolony.

Jak się komuś nudzi to może zrobić program komputerowy lub arkusz Excela, który będzie to robił.

I nie będzie wtedy trzeba rozpisywać się na forum, czego przyznajmy się szczerze, nikt z nas nie lubi ;).

A wracając do tematu... W Dooma nie grałem. Puerto Rico to była jedna z naszych pierwszych gier. Dużo ludzi u nas poznawało nowoczesne planszówki właśnie na przykładzie Puerto Rico. I to jest piękne w tej grze, że poza dużymi możliwościami taktycznymi/strategicznymi jest w stanie dostarczyć bardzo dużej frajdy graczom całkowicie początkującym. Oczywiście na 2 graczy nadaje się tak sobie (da się grać co prawda).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jervon »

Jako, że o Doomie zostało powiedziane już niemalże wszystko to tylko dopiszę się do osób polecających tą grę. I oczywiście polecam jak najszybciej dokupić dodatek, który wnosi bardzo wiele - a od samego początku stosować tzw. mody z instrukcji od dodatku. Wspomnę jeszcze o czymś co chyba nie zostało poruszone, mianowicie o jakości kostek do Dooma. Bardzo szybko się ścierają więc proponuję je jakoś zabezpieczyć - można pomalować bezbarwnym lakierem bądź okleić taśmą klejącą. Ja zastosowałem drugą metodę i sprawdza się doskonale. A jeśli już zdarzy Ci się zetrzeć kości to pisz do FFG a przyślą Ci dwa nowe komplety - za darmo oczywiście :)
Crimson
Posty: 4
Rejestracja: 03 wrz 2007, 16:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Crimson »

Puerto Rico totalnie mnie zawiodła :( Rozwijasz swoje imperium handlowe, nie mogąc bezpośrednio zaszkodzić swojemu przeciwnikowi. Przypomina nieco Age Of Mythology, tyle że nie ma armii.

Interakcja miedzy graczami to dla mnie jedna z najważniejszych cech dobrej rozgrywki, dlatego do moich ulubionych pozycji należy strategiczna "Gra o Tron"- Łatwe do przyswojenia zasady dajace wiele możliwosci taktycznych.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Ja lakierowanie kostek odradzam (sam lakierem Humbrol lakierowałem) - plastik wszedł w jakąś dziwną reakcję i teraz jak się nagrzeją to się robią lepkie, mam całą masę kłaczków, okruszków i innego świństwa powlepianego w nie...

A Puerto Rico to jednoosobowy pasjans, mi sie nie podoba w ogóle..
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ