Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 855
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: for2players »

Też pograliśmy i oto recenzja:

http://www.for2players.pl/2016/01/batta ... ry-od.html

Konkluzja: za długa, ale dająca wiele możliwości do kombinowania
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Battalia

Post autor: Piehoo »

Ewidentnie dzień Battalii. ;)
Z mojej strony:
ROZGRYWKA
RECENZJA

W dużym skrócie: żeby w to grać trzeba lubić deckbuildery. Pierwsza część gry to typowe kupowanie nowych kart i dodawanie do decku. Druga część to już kombinowanie czym się ruszyć, czym budować a co zostawić do walki. Pomysł bardzo fajny.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: Yavi »

Wszyscy to wszyscy: recenzja Battalii na Planszówkach we dwoje.
Gra okazała się bardzo ciekawa, spodobała się zarówno nam, jak i znajomym, na których eksperymentowaliśmy.
Ma kilka ciekawych rozwiązań i jak na tak dużą pozycję trwa rozsądną ilość czasu :).
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5186
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 266 times
Been thanked: 878 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Czy G3 będzie na Pyrkonie z tą grą?
Awatar użytkownika
G3Wydawnictwo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2014, 11:48

Re: Battalia

Post autor: G3Wydawnictwo »

Gra będzie dostępna w games roomie i będą osoby, które wytłumaczą zasady. :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Świetnie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Niestety jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, w games roomie nikt mi takiej gry kobyły nie wytłumaczy na konwencie. Ostatecznie kupiłem w ciemno, ale jestem troche zawiedziony, że nie ma części elementów z wersji KS (umiejętności bohaterów chociażby). Kostka, jak na taką gre, też jest straszliwie wsiurska - z tego co widziałem, w "oryginale" była inna, a nawet 4 inne. Szcześliwie jest standardowy rozkład oczek i bez grafik, wiec ten element można sobie samemu wymienić.

A jak wyglada sprawa z tymi dodatkowymi komponentami? Będą kiedyś przetłumaczone i dostępne?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: mikeyoski »

Cholera wie. Pewnie wszystko będzie zależało od wyników sprzedaży. Skoro G3 poniosło koszty wydania podstawki, to należy domniemywać, że będą i dodatki.

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Battalia

Post autor: crsunik »

Dodatki czy exclusivy z KS?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Dodatki. Trochę się dowiedziałem tu i tam i wychodzi na to, że exclusivem była jakaś tam jedna figurka do dodatkowego wariantu oraz hero ability sheets. Przy czym to drugie, na co wskazują wszystkie znaki na niebie i ziemi, było chyba jakąs naprędce skleconą / niedotestowaną zachęcaczką do KS, gdyż designer powiedział, że to było dla ludzi z KS, a w następnym dodatku to i tak będzie, ale "inne" - tutaj strzał w stopę, zresztą nie pierwszy, zważywszy na jeden dosć smutny wątek na BGG, gdzie designer zachował się jak obrażony dzieciak i zwyzywał kulturalnego uczestnika dyskusji (który w dodatku, moim zdaniem, miał rację). Ponieważ do Battali są planowane dodatki, Hero Sheets miały się "normalnie" znaleźć dopiero w nich, jako rzeczy mocno już zaawansowane i dalej komplikujące rozgrywkę. W takim układzie trzeba po prostu zaczekać i zobaczyć co się pojawi dalej (i czy G3 to wyda). A po kostkę pukać do QWorkshop :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Battalia

Post autor: crsunik »

Zawsze można zapolować na angielskie wersje ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Z tego co sie rozglądałem, angielskie wersje to tez są CE, raczej nikt nie sprzedaje swojej kickstarterowej. Z racji niezależności językowej komponentów, wymiana na EN wersji CE miałaby jedynie sens, gdyby G3 odpuściło dodatki. Lub wogole właściwie, chyba ze ktoś trafi na wersje KS.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

No właśnie, tzw. apropos :) - czy ktoś w PL jest w posiadaniu edycji z KS (nie CE) i dopuszcza możliwość rozstania się z nią?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Battalia

Post autor: crsunik »

G3 odpuscilo?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Nic mi o tym nie wiadomo. Szukam po prostu kontentu który był KS exclusive, a którego nie było w pudełku od G3. Zresztą, już znalazłem :) Nie sądzę by G3 chciało wydawać jakieś drobiazgi z KS dodatkowo. Inna sprawa, czy wyda pełnoprawny dodatek (jeśli takowy wyjdzie, bo designerzy się odgrażają, że mają dużo contentu).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Swoją drogą, bo trochę piszę bokiem o innych rzeczach: Battalia to jedna z najciekawszych gier ostatniego roku, jakie miałem okazję zagrać. Jestem bardzo mile zaskoczony udanym mariażem deckbuildingu i area control. Ma z powodzeniem szansę wejść do mojego prywatnego top 10, ale muszę więcej ograć. Nie wiem jakie mają podłoże utyskiwania, że gra się za długo - na dwóch graczy da się spokojnie pyknąć w godzinkę, bodaj pierwsza gra zajęła nam tylko około 90 min. Zasad jest dość dużo i niezbyt przyjaźnie podanych (maczkiem w instrukcji), ale już po ich przyswojeniu, gra się w bardzo żwawym tempie.

Perełka.
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Battalia

Post autor: fahrad »

Mam zamiar nabyć jakiegoś deckbuildera i zastanawiam się co wybrać "Wiertła, skały....", czy " Batalię". Graficznie "Wiertła..." do mnie nie przemawiają, za to "Batalia"... :D . Zastanawiam się jednak jak gry sprawdzają się mechanicznie. O " Wiertłach..." w recenzjach słyszy się raczej pozytywy. Recenzji "Battalii" jest sporo mniej i mimo, że też jest raczej chwalona, to jednak jakby mało wyraźnie (mimo dość wysokich ocen, wszyscy dodają że a to: za długa, mało regrywalna, wymagająca do szlifowania, monotonna). Mam po prostu obawy, że te wysokie oceny dla "Battalii" są podyktowane tylko znakomitą oprawą. Może jest ktoś wśród Was, który ma... "porównanie" ?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: palladinus »

fahrad pisze:Mam zamiar nabyć jakiegoś deckbuildera i zastanawiam się co wybrać "Wiertła, skały....", czy " Batalię". Graficznie "Wiertła..." do mnie nie przemawiają, za to "Batalia"... :D . Zastanawiam się jednak jak gry sprawdzają się mechanicznie. O " Wiertłach..." w recenzjach słyszy się raczej pozytywy. Recenzji "Battalii" jest sporo mniej i mimo, że też jest raczej chwalona, to jednak jakby mało wyraźnie (mimo dość wysokich ocen, wszyscy dodają że a to: za długa, mało regrywalna, wymagająca do szlifowania, monotonna). Mam po prostu obawy, że te wysokie oceny dla "Battalii" są podyktowane tylko znakomitą oprawą. Może jest ktoś wśród Was, który ma... "porównanie" ?
Zupełnie inny poziom. Wiertła są miłe, łatwe i przyjemne. W każdej turze zagrasz karty i coś wykopiesz prawie zawsze. Battalia jest o wiele bardziej strategiczna i wymaga o wiele bardziej dalekosiężnego planowania, choćby przez ten kręcący się rondel z akcjami. Poza tym jest konfrontacyjna, w przeciwieństwie do Super Motherload.
Myślę, że obie te gry jednak mają inny target. Wszystko zależy z kim chcesz grywać.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: Yavi »

fahrad pisze:Mam zamiar nabyć jakiegoś deckbuildera i zastanawiam się co wybrać "Wiertła, skały....", czy " Batalię". Graficznie "Wiertła..." do mnie nie przemawiają, za to "Batalia"... :D . Zastanawiam się jednak jak gry sprawdzają się mechanicznie. O " Wiertłach..." w recenzjach słyszy się raczej pozytywy. Recenzji "Battalii" jest sporo mniej i mimo, że też jest raczej chwalona, to jednak jakby mało wyraźnie (mimo dość wysokich ocen, wszyscy dodają że a to: za długa, mało regrywalna, wymagająca do szlifowania, monotonna). Mam po prostu obawy, że te wysokie oceny dla "Battalii" są podyktowane tylko znakomitą oprawą. Może jest ktoś wśród Was, który ma... "porównanie" ?
Ej, ej, nie wszyscy, my chyba nie pisaliśmy, że jest mało regrywalna, monotonna czy za długa :P

Palladinus dobrze prawi - to całkiem inne gry.
Wiertła są dużo prostsze i szybsze, jest w nich też jednak mniej deckbuildingu - na dobrą sprawę liczy się on tylko przy celach za 5 punktów (3 na grę), a w samej rozgrywce nie ma znaczenia jakie karty się kupuje. Jest też mniejszy ich wybór. Wiertła są bardziej uniwersalne - pograją w to zarówno rodziny (bardziej ograne), jak i wyjadacze szukający fajnej, lekkiej rozrywki.

Battalia natomiast to gra dużo większa i strategiczna - mapa, figurki, zdobywanie miast. Istotniejszy jest w niej też deckbuilding - napędza on wszystko, źle robiona talia, bez składu i pomysłu prawdopodobnie przegra przeciwko lepiej planowanym. Chętnie pomogę bardziej coś wyjaśnić, ale musiałbyś podać konkretne zagadnienia/pytania :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Battalia to gra dużo bardziej "epicka" i zaawansowana gra dla obytych z grami. Wiertła to miła rodzinna rozgrywka na pół godziny. Wiertłom daję 7-7.5/10, Battalia obecnie u mnie oscyluje w okolicach 9/10. Mało brakowało a w ogóle jakoś przeszedłbym obok tej gry, nie wiedząc czym jest. A jest fantastyczna, świeża i świetnie wykonana. Jestem trochę zaskoczony, że nie pieje się głośniejszych peanów na jej cześć, a recenzję są zaledwie umiarkowanie ostrożne.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: mikeyoski »

Umiarkowanie ostrożne, to dobre określenie. Odnoszę wrażenie, że część z nich jest zwyczajnie negatywna, tylko recenzent nie chciał się narazić wydawnictwu ;-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Też mam takie wrażenie. Przy czym jest to dla mnie dwukrotnie niezrozumiałe, bo wydaje mi się, że gra jest fenomenalna. Wymagająca, ale fenomenalna.
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Battalia

Post autor: fahrad »

mikeyoski pisze:Umiarkowanie ostrożne, to dobre określenie. Odnoszę wrażenie, że część z nich jest zwyczajnie negatywna, tylko recenzent ni
Dokładnie mam takie samo wrażenie :) i stąd moje wątpliwości. Mimo tego, po przeczytaniu postu rattkina, chyba się jednak skuszę.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: mauserem »

rattkin pisze:Też mam takie wrażenie. Przy czym jest to dla mnie dwukrotnie niezrozumiałe, bo wydaje mi się, że gra jest fenomenalna. Wymagająca, ale fenomenalna.
Właśnie Rattkin sprzedał mi Battalie, to znaczy, nie sprzedał ale sprawił, że chcę ją mieć i zagrać. Moja kiesa ma Cię, Rattkin, na czarnej liście ;)
ODPOWIEDZ