Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

rattkin pisze:Wsparte. Wygląda zacnie, choć trochę żal, że idą jednotorowo, przez dodawanie "postaci" do gry, które modyfikują rozgrywkę. Z jednej strony rozumiem takie podejście (modułowe), z drugiej, chciałoby się czegoś jeszcze. Dziwne, że planszetki postaci dla dwóch nowych frakcji dopiero wysoko w stretch goalach. Chyba najbardziej się cieszę na alternative terrain deck addon - świetny pomysł i przyznanie się do błędów.
Zgadzam się w pełni z alternative terrain deck addon. W słabym oświetleniu naprawdę ciężko było odróżnić karty "żółte" od "niebieskich". Liczę na to, że te alternatywne karty wprowadzą wizualny powiew świeżości.

Nie zgodzę się, że idą jednotorowo :) Przecież oprócz masy NPC ( w SG ), w dodatku znajdują się nowe typy kart terenu Stormgate i Stormevents oraz nowe tokeny Potions, nowe typy jednostek King and Queen. W SG znajdziemy jeszcze nowe typy kart jak: Stardust, Chest, Fanatics deck, Fortune czy nowe artefakty. Zauważ również nowy rodzaj żetonów Trade Post, czy takie małe detale jak 5 i 6 poziom miast i kość D4.
Do tego dochodzi tryb semi-coop czy granie w drużynach.

Ja jestem usatysfakcjonowany. Planszetkami czy Hero sheet się nie przejmuję, bo wierzę, że próg $100k zostanie osiągnięty :)
Jedyne co mnie trochę smuci, to fakt, że premiera zaplanowana jest dopiero na czerwiec 2017.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: Michał M »

vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

Tak, to ta gra.
Gra jest niezależna językowo, więc nie ma problemu z łączeniem polskiej podstawki z angielskim dodatkiem ( jeśli zastanawiasz się nad kupnem podstawki pl z tej aukcji i wsparciem dodatku na KS )
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 799
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: Michał M »

Kusicie, podłe dranie!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

vcrproszek pisze:Ja jestem usatysfakcjonowany. Planszetkami czy Hero sheet się nie przejmuję, bo wierzę, że próg $100k zostanie osiągnięty :)
Jedyne co mnie trochę smuci, to fakt, że premiera zaplanowana jest dopiero na czerwiec 2017.
Podzielam opinię co do hero sheets czy plansz graczy.
Co do terminu - wolałbyś, aby wydawca napisał (grudzień 2016) i potem miał 6 miesięcy obsuwy? Ja wolę od razu jasną i w miarę realną informację :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

vcrproszek pisze: w dodatku znajdują się nowe typy kart terenu Stormgate i Stormevents
To jest bodaj jedyna ciekawa nowość, zgadzam się.
vcrproszek pisze:nowe tokeny Potions
Oferowane tylko przez dodanego NPCa na planszy, wracamy do punktu wyjścia.
vcrproszek pisze: nowe typy jednostek King and Queen
More of the same.
vcrproszek pisze: W SG znajdziemy jeszcze nowe typy kart jak: Stardust, Chest, Fanatics deck, Fortune czy nowe artefakty. Zauważ również nowy rodzaj żetonów Trade Post, czy takie małe detale jak 5 i 6 poziom miast i kość D4.
Obawiam się, że do większości z tego nie dojdziemy. Poprzednia gra ufundowała się w okolicach 100k / 1200 wspierających, a tam były też wyższe pledge. Nawet zakładając, że do tego czasu zdobyli trochę popularności i ssanie teraz będzie większe, to i tak będę mile zaskoczony, gdy dobijemy do podobnej kwoty. Marketingowo też trochę polegli, co im wypunktowano w komentarzach - standardową praktyką jest odsłanianie SG w trakcie kampanii, żeby trzymać traction, a nie tak wszystko buch od razu, bo to wpłynie na dynamikę wsparć. A nawet jak dojdziemy, z tego co widziałem, to są to głównie karty lekko modyfikujące samą rozgrywkę - czyli mamy raczej poszerzanie, nie pogłębianie.

Chodziło mi o to, że do gry dodają głównie delikatne pierdołki, a nie został bardziej wyeksplorowany potencjał samego założenia deckbuildera z budowaną mapą, nie została nałożona jakaś duża nowa warstwa na to. Zamiast albo obok teamplay, powinien być wariant coop (teamplay to ogólnie jest najmniej pożądany w planszówkach wariant, większość woli grać na własną rękę). Czegoś mi jeszcze tam brakuje, choć domyślam się, że testowanie tego byłoby trudniejsze. Wygląda jakby bohaterów trochę po macoszemu jednak wciąż traktowano.

Po wielu grach dwuosobowych zauważyłem też niepokojącą tendencję do szybkiego kończenia gry przez zapchanie planszy, gdy ma się przewagę. W grach 4 os już się to nie wydarza, ale przy 2 os jest to dość istotny problem. Też fajnie by było coś z tym zrobić, choć sam nie wiem do końca co. Można niby zrezygnować z tego warunku ale to tylko wydłuża grę. Chyba najbliżej byłoby dopuścić zakończenie gry, gdy mapa jest pełna, ale gdy różnica punktowa jest większa niż X.

--

Kampania ogólnie wesoła, jak zwykle podsycona nieco wybujałym ego i skrajnym zadowoleniem z własnego produktu - Ci ludzie z Fantasmagorii (a może po prostu Bułgarzy) tak już mają, już się przyzwyczaiłem. W kampanii mnóstwo błędów, literówek, przekręceń, źle podlinkowane rzeczy, ale w komentarzach "obiecaliśmy kampanię na tego i tego dnia, nawet sobie nie wyobrażacie co musieliśmy zrobić, żeby dotrzymać słowa, bo my ZAWSZE dotrzymujemy słowa" - i takie tam dumne gadki :) zamiast dopracować i puścić kampanię pare dni później, na co i tak nikt by uwagi nie zwrócił, bo co to właściwie za różnica. Przed kampanią pytali, czy fajnie będzie dodawać SG czy Addony w postaci mousepadów, bo oni są przeświadczeni o genialności tej miejscami infantylnej jednak grafiki z Battalii :) Niemniej jednak moje ogólne uwielbienie dla tego produktu pozwala mi przymykać oko na takie sprawy (całe szczęście :P).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Mi się grafika podoba (poza oryginalnymi kartami terenów...).
Więcej tego samego - dla mnie dobrze :) Bo skoro gra jest fajna to dokładamy więcej fajności. I może w końcu końcówki gier nie będą wyglądały tak samo (czyli kto lepiej zoptymalizował sobie Naród - bo i tak wszyscy mają lordów w taliach) ;) Nie żeby to było złe czy nudne, ale teraz będzie pewnie więcej wyborów do podjęcia...

Co do ufundowania... Kampania trwa 1 dzień i ma 35tys zebrane ;P Ja mam nadzieję, że się wszystkie gole ufundują.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

rattkin pisze: Chodziło mi o to, że do gry dodają głównie delikatne pierdołki, a nie został bardziej wyeksplorowany potencjał samego założenia deckbuildera z budowaną mapą, nie została nałożona jakaś duża nowa warstwa na to.
I teraz się pięknie rozumiemy :) Dla mnie "poszerzenie" obecnej formy gry jak najbardziej pasuje. Tego oczekiwałem i to "dostałem". Brakowało mi właśnie takiego zestawu kilkudziesięciu nowych typów kart czy NPC rozszerzających zależności między sobą.
misioooo pisze:Bo skoro gra jest fajna to dokładamy więcej fajności
Dokładnie ! :)

Mam nadzieję, że doczekamy się drugiego dodatku, który zmieni/urozmaici bazową mechanikę. Po dodaniu dodatku Stormgates do podstawki, gra nadal będzie toczyć się generalnie na tych samych zasadach.
Ja z chęcią dodałbym rozwój bohatera, możliwość budowania fortyfikacji np miasta składające się z X kafli. Generalnie pogłębił bym bardziej atak/obronę miast kosztem budowania dróg. To dla mnie najnudniejszy element gry ;)
misioooo pisze: Co do terminu - wolałbyś, aby wydawca napisał (grudzień 2016) i potem miał 6 miesięcy obsuwy? Ja wolę od razu jasną i w miarę realną informację
Ja również. Po prostu najzwyczajniej w świecie będzie mi się dłużyło to czekanie :)
Tak naprawdę smuci mnie fakt, że tak dobra gra jest tak mało znana.

I czuję, że nie zdobędziemy wszystkich SG. Dlatego ja nastawiłem się na próg min $75k. Cała reszta będzie dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Battalia

Post autor: fahrad »

vcrproszek pisze:Ruszył dodatek na KS. Niezła lista SG :)
https://www.kickstarter.com/projects/ba ... stormgates

Ktoś chętny na wspólne zamówienie do Poznania ?
Nie jestem z Poznania, ale jeśli organizowałaby się jakaś grupa to chętnie bym dołączył :)
brecol
Posty: 36
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battalia

Post autor: brecol »

Ja też mogę dołączyć jeżeli znajdzie się chętny na organizację zamówienia (niestety nie dam rady sam zorganizować zamówienia).
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

Założyłem osobny wątek dla zamówienia grupowego LINK
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: okon »

czy da się battalię zakoszulkować ?? :) myślę nad zakupem a karty maja niestandardowy rozmiar i pewnie szybko sie scieraja :)
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

okon pisze:czy da się battalię zakoszulkować ?? :) myślę nad zakupem a karty maja niestandardowy rozmiar i pewnie szybko sie scieraja :)
Nie wiem, czy to aż tak niestandardowy, ale pasują wszystkie koszulki w rozmiarze 70 x 70mm (69 x 69mm). Ja zakoszulkowałem w Arcane Tinmen Square i jestem bardzo zadowolony.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Ja użyłem mayday 70x70. To są standardowe kwadratowe karty. Nie ma problemu z koszulkami.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: okon »

kupiłem czekam na pierwsza partie . Jak waszym zdaniem gra wypada na 2 graczy ?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

okon pisze:kupiłem czekam na pierwsza partie . Jak waszym zdaniem gra wypada na 2 graczy ?
Wypada bardzo dobrze, ale zgołą inaczej niż na 3/4. Trzeba pilnować przeciwnika non stop po prostu. Przy większej liczbie graczy każdy jest pilnowany przez kilku innych więc jest łatwiej. Trzeba zwracać uwagę (zwłaszcza na początku) co kupuje przeciwnik - powie nam to czego się spodziewać, gdzie można mu przeszkodzić etc.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Na dwóch graczy trzeba szybciej wystawić dwóch bohaterów i trzymać ich blisko centrum/miast przeciwnika "to keep him honest". Nie można za bardzo się kisić w swoim kąciku, bo wygra (przez rozstawienie terenów) ten, komu szybciej podejdą karty do przejęcia miast. Gra na 2 graczy dużo zyskuje z Unbound Buffem, który łazi i przeszkadza.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Battalia

Post autor: Vester »

Nie wiem, czy już o tym było: są plany na dodatek PL?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Vester pisze:Nie wiem, czy już o tym było: są plany na dodatek PL?
Pytałem G3 czy planują... Dostałem info, że niec jeszcze nie wiedzą... Więc wsparłem na KS. To jest 100% niezależne językowo poza instrukcją więc nie widzę problemu. Podstawkę mam w wersji polskiej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

misioooo pisze: Więc wsparłem na KS. To jest 100% niezależne językowo poza instrukcją więc nie widzę problemu. Podstawkę mam w wersji polskiej.
I dodatkowo tylko dzięki KS można kupić kilka rzeczy, które nie będą (nie są) dostępne w wersji retail (czy CE jak oni to piszą).

Polska instrukcja i tak pewnie pojawi się w wersji PDF
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Battalia

Post autor: Vester »

Zatem wszystko jasne. Dzięki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

G3 już i tak zszokowało wydając Battalię. Gdyby jeszcze wydali dodatek, to by wyczerpali limit cudów na następne 10 lat :)
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: Battalia

Post autor: Skywarden »

Nienawidzę was!

Mogliście napisać, że słabe toto. A tak wczoraj kupiliśmy z Narzeczoną, zamiast przepuścić na hazard, narkotyki i tanie wino. Dzisiaj druga rozgrywka. ;)
Trzeba pikietować G3 o wsparcie dodatku - tylko tym razem z ekstra figurkami. ;)
brecol
Posty: 36
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battalia

Post autor: brecol »

@Skywarden
To może dołączysz do zbiorowego zamówienia z KS? Gra nie jest zależna językowo (wiadomo instrukcja, ale tę pewnie znajdziesz po polsku i wydrukujesz) + ew. hero sheets, których i tak nie ma po polsku.
Szczegóły zbiorowego zamówienia tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 55&t=45041
Skywarden
Posty: 204
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 7 times

Re: Battalia

Post autor: Skywarden »

Polskie tłumaczenie jest an razie drugie w kolejce do wykonania - z kolejnych 5 języków. Trzeba trzymać kciuki, że tak juz zostanie na koniec ankiety :).
ODPOWIEDZ