Battalia: Początek (Alexandar Guerov, Ledha Guerova)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

I kolejny weekend z Battalią. Znowu we 4 osoby. Tym razem (zresztą jak zawsze) gra toczyła się zupełnie innymi torami. Jakoś tak nie było wyścigu po wielkie artefakty (były fajne, ale raczej na 2gą połowę gry, nie na start). I po raz pierwszy zwycięstwo poprzez kontrolowanie 5 miast poziomu 4.
Coraz bardziej nam się podoba ta gra - mnóstwo możliwości, wiele dróg do wygranej i multum wypalania mózgu przy optymalizacji swojego narodu.

W czwartym kwartale ma ruszyć kampania na kickstarterze dużego dodatku Battalia: Stormgates.
Wg info zaczerpniętego z twarzoksiążki wydawcy będzie na pewno zawierać:
2 nowe frakcje - tygrysich jeźdźców i fanatyków.
Nowe mechaniki.
Rozszerzenie planszy do rozmiaru 7x11 pól i możliwość gry w 6 osób.
Kilku nowych bohaterów NPC... I dużo więcej.
Trochę info i zdjęć tutaj
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Co parę tygodni na profilu pojawia się nowa zajawka albo figurka - nawymyślali tego dużo, gdzieś w poprzednich postach wypisywałem. Ja już ponad 10 partii i nie mam dosyć. Ostatnio w mojej grupie powoli meta zamienia się w olewanie kohort i dokupowanie naprawdę tego co trzeba, a potem agresywne używanie namiotów i limbo. Generalnie gra z hero sheets jest fantastyczna i wydaje się zbalansowana - cofam moje poprzednie zarzuty, jakoby to był typowy odrzut z KS. Ciekaw jestem jakie wersje tych umiejętności dojdą w Stormgates i czy zastąpią te obecne.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Bo battalia to świetna baza na strategię, przygodówkę, area control, empire building etc.. mozna z powodzeniem to upchać jako scenariusze czy inne tryby gry jak dla mnie
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Battalia

Post autor: orzeh »

Kurcze czytam Was i coraz bardziej mnie woła ta gra :)
Co do zasad jest bardzo skomplikowana?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Battalia

Post autor: lesar »

Zasady są na średnim poziomie, tury idą płynnie, instrukcja jest spoko wszystko wyjaśnione. Gram z synem 12 lat ogarnął szybko, fakt, że już trochę w gry gra...
Dodam, że grę kupiłem w ciemno i okazała się dla mnie odkryciem, rozkręca się powoli ale jak już napedzimy sobie silniczek to już pokazuje pazura. Koniecznie trzeba grać z arkuszem cech frakcji. Polecam.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie zasady są średnio/średnio-proste. Karta pomocy gracza (co ile kosztuje) w zasadzie wystarcza. Dodatkowo jak ktoś grał w deckbuildery (Dominion, Thunderstone, Cthulhu Światy, Star Realms) to ogarnie w mig. Gra ma klimat Heroes of Might and Magic na PC :)
Na starcie rozbudowujemy się, kupujemy wojsko, artefakty, ulepszamy co tam chcemy, czasami jakaś mała eskapada by podbić słbe miasto czy zdobyć artefakt. Potem ruszamy na podbój świata odkrywając (tworząc) planszę. Identycznie jak w HoMM na komputerze ;P
Nie mam arkuszy umiejętności specjalnych frakcji (wydrukuję sobie - instrukcja jest na battalia.eu ) i po jakichś 7 grach - nad zero znudzenia, a wręcz odwrotnie - chce się spróbować innej strategii, nowych pomysłów etc. I jak na razie zwykle gry są wyrównane przy stałych graczach - nikt specjalnie nie odskakuje, pomimo co i rusz stosowania innego podejścia do gry - a to idę w budowę, a to mocno ofensywnie od startu, a to czaję się i "pomagam" oponentom - niech oni wybudują, a ja podbiję... Jak mam chęć na hazard to amulecik czy ze dwa hyc do talii, jak chcę rasowe euro to bez tego. Raz deck w końcowej fazie z kilkunastu kart, innym razem ze 30 ;P Wszystko działa, nie zauważyliśmy strategii mającej przewagę nad innymi. Zdecydowanie gra dla graczy doceniająca doświadczenie (podobnie jak szachy).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Alex z fantasmagorii napisał mi właśnie, że kampania Stormgates powinna ruszyć 06.09.2016 :) Uff - po wakacjach - może na wspieram.to nie będzie tyle fajnych rzeczy do wspierania.
Kampania ma mieć mnóstwo stretchgoali i będzie możliwość zakupienia dodatków i exclusiveów z kampanii Battalia: Początek :) Więc jak ktoś ominął (jak ja), a chciałby np Unbound Buffa to będzie okazja.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Battalia

Post autor: arqueek »

Moze mi ktos wyjasnic skad wziac hero sheets? Na oficjalnej stronie sciaga mi sie dwustronny pdf, z instrukcja jak to dziala, ale...samych hero sheets tam nie ma. O co chodzi?
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

arqueek pisze:Moze mi ktos wyjasnic skad wziac hero sheets? Na oficjalnej stronie sciaga mi sie dwustronny pdf, z instrukcja jak to dziala, ale...samych hero sheets tam nie ma. O co chodzi?
Nie ma, bo to oficjalny KS exslusive. Dostepne sa tylko zdjecia na bgg
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

To co jest w tym dwustronicowym PDFie to właściwie wszystko to co jest na hero sheets. Na pierwszej stronie jest przykład jak wygląda taki hero sheet (Barfolk). Pozostałe wyglądają tak samo. Umiejętności są wypisane w PDF. Jak się ktoś uprze, to można sobie łatwo samemu zrobić i dodać jakieś żetony oznaczające aktywację (zamiast tych, które były z hero sheets).
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

Wg ostatniego update na stronie battalia.eu można pobrać nowy heroic mode + info o kampanii dodatku: startuje 9 września :-)
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1559
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Battalia

Post autor: Muad'Dib »

Czy każdy egzemplarz z polskiej wersji to edycja crowdfundingowa? Bo w niektórych sklepach o tym piszą a w niektórych nie. I na pudełku nie widzę informacji o tym.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Z tego co kiedyś się dowiadywałem to tak - każdy egzemplarz to CE (Crowdfunding Edition).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1559
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Battalia

Post autor: Muad'Dib »

A faktycznie, na pudełku jest taki czerwony znaczek, który w necie jest niewyraźny. Dzięki ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Na ks Stormgates mają też być dostępne extrasy z pierwszego ks'a (unbound buff, plansze ze skilami herosów...) Oj mój portfel zapłacze łzami jak piłki do siatkówki...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Battalia

Post autor: malekith_86 »

misioooo pisze:Na ks Stormgates mają też być dostępne extrasy z pierwszego ks'a (unbound buff, plansze ze skilami herosów...) Oj mój portfel zapłacze łzami jak piłki do siatkówki...

możesz jakieś źródło wrzucić bo nie mogę tego poszukać
a się już czaje na tą Batalie od dawna
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Battalia

Post autor: misioooo »

Gadałem z wydawcą na Facebooku.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Z opisu Stormgates natomiast wynika, że chyba w nich nie będzie nowego zestawu skilli dla bohaterów (o czym pisali wcześniej). Czyli chyba zostają tylko te stare, z KS'a + pewnie dwie planszetki dla nowych frakcji. I, tak, potwierdzali kilkakrotnie, że w trakcie tej kampanii będą dostępne extrasy z poprzedniej - choć też nie wiem czy wszystkie (np. kostki).
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Battalia

Post autor: crsunik »

vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

Ruszył dodatek na KS. Niezła lista SG :)
https://www.kickstarter.com/projects/ba ... stormgates

Ktoś chętny na wspólne zamówienie do Poznania ?
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Battalia

Post autor: malekith_86 »

czy wersja podstawowa która też jest do nabycia na KS to taka sama wersja jak w Polsce wydaje G3 ? czyli tak zwana wersja croudfounfdingowa ? czy może to taka wersja jak była na KS wydawana z tymi bajerami dodatkowymi ponad to co jest dostępne od G3?
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Battalia

Post autor: vcrproszek »

To wersja sklepowa, inaczej CE. W dodatkach mozna dokupic rzeczy z poprzedniego KS

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Wsparte. Wygląda zacnie, choć trochę żal, że idą jednotorowo, przez dodawanie "postaci" do gry, które modyfikują rozgrywkę. Z jednej strony rozumiem takie podejście (modułowe), z drugiej, chciałoby się czegoś jeszcze. Dziwne, że planszetki postaci dla dwóch nowych frakcji dopiero wysoko w stretch goalach. Chyba najbardziej się cieszę na alternative terrain deck addon - świetny pomysł i przyznanie się do błędów.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Battalia

Post autor: malekith_86 »

trochę słabo, że nie dodają planszetek bohaterów skoro są one do odblokowania jako SG do dodatku
po analizie wychodzi mi na to, że jedyny warty addon to właśnie planszetki bohaterów do podstawki
o co chodzi z tymi alternatywnymi kaflami terenu rattkin?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Battalia

Post autor: rattkin »

Zastępują obecne karty dróg i miast, które są jednak trochę nieczytelne i niefortunnie dobrane kolorystycznie. Nowe mają nieco inny styl, perspektywę i przede wszystkim kolor pod frakcję, a noe "typ terenu".
ODPOWIEDZ