The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Palmer »

Nie.

The “Favor of Khan” action area consists of 1 action space made up of 4 dice fields. Therefore,
each player may only place a die of his color (blue, yellow, green, red) once per round in the
entire “Favor of Khan” action area. The player does not have to pay Coins if one or more of the dice
fields are occupied; the only placement condition is that the value of the placed die is equal to or higher than the one
to its left.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

wc pisze:W FAQ jest to wprost napisane:
Can the additional action "Take 3 Coins" be performed
with a player's last die?
Yes. A player may take any number of additional actions before or after taking his main action on a turn. If he uses
his last available die to take the additional action “Take 3 Coins”, he then has no more dice left to use in this round,
and can therefore take no more actions that require the use of dice.
Brzmi sensownie. Zostałem, przekonany :)
To FAQ, to na BGG? Muszę spojrzeć przy okazji.
Palmer pisze:The “Favor of Khan” action area consists of 1 action space made up of 4 dice fields. Therefore,
each player may only place a die of his color (blue, yellow, green, red) once per round in the
entire “Favor of Khan” action area. The player does not have to pay Coins if one or more of the dice
fields are occupied; the only placement condition is that the value of the placed die is equal to or higher than the one
to its left.
Dzięki. To rozstrzyga kwestię.

Instrukcja (przynajmniej polska) jest w tym zakresie niejednoznaczna. Najpierw wskazuje Przysługę Khana jako jedno pole akcji (mapka ze schematycznie określonymi polami akcji), a potem, gdy omawiane są warunki dokładania kości do już zajętych pól, w punkcie, w którym mowa o tym, by kłaść kości na kości, podana jest Przysługa Khana jako wyjątek, bo jest tam wiele pól akcji...

I na koniec upewnię się: jeśli w mieście leży karta pozwalająca na wykonanie ruchu za dwa wielbłądy, to jak położę tam kość z dwoma oczkami, mogę wydać cztery wielbłądy i ruszyć się o 2 pola?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: malekith_86 »

Pan_K pisze: I na koniec upewnię się: jeśli w mieście leży karta pozwalająca na wykonanie ruchu za dwa wielbłądy, to jak położę tam kość z dwoma oczkami, mogę wydać cztery wielbłądy i ruszyć się o 2 pola?
dokładnie tak
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Dzięki :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: cyberowca »

Palmer pisze:Nie.

The “Favor of Khan” action area consists of 1 action space made up of 4 dice fields. Therefore,
each player may only place a die of his color (blue, yellow, green, red) once per round in the
entire “Favor of Khan” action area. The player does not have to pay Coins if one or more of the dice
fields are occupied; the only placement condition is that the value of the placed die is equal to or higher than the one
to its left.
Dzięki.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: wc »

cyberowca pisze:Wydaje mi się że przysługę khana można wykonać dwa razy tym samym kolorem kostki. Instrukcja mówi że na tym samym polu akcji można użyć tylko raz tego samego koloru, an na przysłudze khana każde pole jest oddzielnym polem akcji.
Tak, można tym samym kolorem pod warunkiem, że jest to kolor czarny ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: malekith_86 »

wc pisze:
cyberowca pisze:Wydaje mi się że przysługę khana można wykonać dwa razy tym samym kolorem kostki. Instrukcja mówi że na tym samym polu akcji można użyć tylko raz tego samego koloru, an na przysłudze khana każde pole jest oddzielnym polem akcji.
Tak, można tym samym kolorem pod warunkiem, że jest to kolor czarny ;-)

przysługa Khana to jedyne miejsce gdzie są inne reguły
jest kilka pół na kostki i nie działa tu reguła płacenia i czarnej kostki bo nie kładziesz swojej kostki na kostkę
więc jedyna reguła to taka, że musi być wolne miejsce i liczba oczek musi być przynajmniej równa poprzedniej kostce
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: cyberowca »

Właśnie tak zawsze traktowaliśmy to pole. Gramy tak że jeśli przeciwnik nie zajął pola to można w następnej swojej kolejce położyć następną swoją kostkę, na wolne pole.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Ale powyżej przytoczony angielski tekst wyklucza taką interpretację.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

cyberowca pisze:Właśnie tak zawsze traktowaliśmy to pole. Gramy tak że jeśli przeciwnik nie zajął pola to można w następnej swojej kolejce położyć następną swoją kostkę, na wolne pole.
No, nie zgodzę się. Możesz dwa razy skorzystać z łaski Khana pod warunkiem, że następnym razem jest to kość czarna bądź biała. Czyli nawet trzy razy :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: cyberowca »

Zgoda rzeczywiście źle graliśmy. Na szczęście nie zniszczyło to jakoś gry :)
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: kosmos »

Witam
Mam pytanie odnośnie postaci Wilhelma von Rubruk (mnich). Grając tą postacią mogę położyć swoje placówki handlowe w miastach przez które przechodzę bez konieczności zatrzymywania się w nich - tu jest wszystko jasne. Co z bonusami z tych miast przez które przechodzę? W instrukcji jest napisane że kiedy gracz zatrzyma się w mieście musi położyć placówkę i wtedy dostaje odpowiedni bonus. Czy zatem dostaję bonus tylko z tego miasta gdzie zakończę ruch czy z wszystkich po drodze?

Czy bonusy z małych miast (jednorazowe) muszę użyć natychmiast po ich zdobyciu, czy np. mogę je sobie przechować i użyć później?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

kosmos pisze:Witam
Mam pytanie odnośnie postaci Wilhelma von Rubruk (mnich). Grając tą postacią mogę położyć swoje placówki handlowe w miastach przez które przechodzę bez konieczności zatrzymywania się w nich - tu jest wszystko jasne. Co z bonusami z tych miast przez które przechodzę? W instrukcji jest napisane że kiedy gracz zatrzyma się w mieście musi położyć placówkę i wtedy dostaje odpowiedni bonus. Czy zatem dostaję bonus tylko z tego miasta gdzie zakończę ruch czy z wszystkich po drodze?

Czy bonusy z małych miast (jednorazowe) muszę użyć natychmiast po ich zdobyciu, czy np. mogę je sobie przechować i użyć później?
1. Bonusy bierzesz ze wszystkich miast przez, które przechodzisz.
2. Bonusy z małych miast nie są jednorazowe, pobierasz z nich bonusy po postawieniu domku i co rundę. Chyba, że mówimy o czymś innym
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

kosmos pisze:
Czy bonusy z małych miast (jednorazowe) muszę użyć natychmiast po ich zdobyciu, czy np. mogę je sobie przechować i użyć później?
Bonusy z małych miast nie są jednorazowe! Przede wszystkim: nie zabierasz Plytki z małego miasta do siebie. Poza tym: na początku każdej tury każdy, kto ma swoje placówki handlowe w małych miastach pobiera bonusy z tych małych miast. Z jednego małego miasta może co rundę pobrać bonus więcej niż jeden gracz, jeśli ma tam swoją placówkę.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: kosmos »

Jeszcze pytanie o te bonusy bo pomyliłem duże miasta z małymi. Co z bonusem z dużego miasta (tam gdzie leży półokrągła płytka) - czy tego bonusu muszę użyć natychmiast czy mogę go przechować na później.

z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Natychmiast. Jak nie jesteś w stanie go wykorzystać (np. przemieścić się podróżnikiem o jedno pole) to przepada :(
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dzika Mrówka »

Małe pytanko:

Jeżeli realizuję kontrakt. który w nagrodę daje mi nowy kontrakt, a nie mam na niego wolnego miejsca, czy najpierw mogę odłożyć ten wypełniony i wziąć kolejny czy po prostu nagroda mi przepada? W instrukcji podana jest kolejność działań i po mojemu przepada, ale wolę się upewnić.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: vincentblack »

Dzika Mrówka pisze:Małe pytanko:

Jeżeli realizuję kontrakt. który w nagrodę daje mi nowy kontrakt, a nie mam na niego wolnego miejsca, czy najpierw mogę odłożyć ten wypełniony i wziąć kolejny czy po prostu nagroda mi przepada? W instrukcji podana jest kolejność działań i po mojemu przepada, ale wolę się upewnić.
Przecież realizując kontrakt automatycznie zwalniasz miejsce na kolejny. I w to właśnie miejsce wchodzi ten który jest nagroda z właśnie zrealizowanego.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dzika Mrówka »

vincentblack pisze: Przecież realizując kontrakt automatycznie zwalniasz miejsce na kolejny. I w to właśnie miejsce wchodzi ten który jest nagroda z właśnie zrealizowanego.
I coś takiego powinno być ujęte w instrukcji. Dzięki :)
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3038
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 576 times
Been thanked: 239 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: DarkSide »

Dzika Mrówka pisze:
vincentblack pisze: Przecież realizując kontrakt automatycznie zwalniasz miejsce na kolejny. I w to właśnie miejsce wchodzi ten który jest nagroda z właśnie zrealizowanego.
I coś takiego powinno być ujęte w instrukcji.
Przecież jest dokładnie opisane na stronie 12. Krok po kroku "Realizacja kontraktu".

Abstrahując od tej sytuacji to ponadto masz w suplemencie dla graczy (gdzie omówiona jest ikonografika) przy symbolu kontraktu takie coś:

"Weź górny kontrakt ze specjalnego stosu i umieść go, odkrytego, na jednym ze swoich pól aktywnych kontraktów. Jeśli oba pola są zajęte, możesz wybrać albo odrzucenie jednego z obecnych kontraktów albo odmowę wzięcia nowego. W każdym przypadku, odłóż niewybrany kontrakt na spód stosu specjalnego."
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Ale chyba w tym właśnie sęk. Czy w trakcie realizacji kontraktu jego miejsce jest już wolne, czy nie? Nie mam przed sobą instrukcji, żeby sprawdzić, czy jest tam odpowiedź.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dzika Mrówka »

DarkSide pisze:
Dzika Mrówka pisze:
vincentblack pisze: Przecież realizując kontrakt automatycznie zwalniasz miejsce na kolejny. I w to właśnie miejsce wchodzi ten który jest nagroda z właśnie zrealizowanego.
I coś takiego powinno być ujęte w instrukcji.
Przecież jest dokładnie opisane na stronie 12. Krok po kroku "Realizacja kontraktu".

Abstrahując od tej sytuacji to ponadto masz w suplemencie dla graczy (gdzie omówiona jest ikonografika) przy symbolu kontraktu takie coś:

"Weź górny kontrakt ze specjalnego stosu i umieść go, odkrytego, na jednym ze swoich pól aktywnych kontraktów. Jeśli oba pola są zajęte, możesz wybrać albo odrzucenie jednego z obecnych kontraktów albo odmowę wzięcia nowego. W każdym przypadku, odłóż niewybrany kontrakt na spód stosu specjalnego."
Na stronie 12 nie ma nic o zwalnianiu miejsca podczas realizacji kontraktu, a idąc właśnie krok po kroku wg procedury natknąłem się na tą wątpliwość Korzystam z instrukcji angielskiej, może w polskiej jest to inaczej ujęte, niem wiem.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy mogę położyć dwie kości o takich samych wynikach np. dwie szóstki?
No bo jak skorzystać z akcji z podwójnym lub potrójnym miejscem na kości i zgarnąć towar za sześć oczek na kości?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czy mogę położyć dwie kości o takich samych wynikach np. dwie szóstki?
No bo jak skorzystać z akcji z podwójnym lub potrójnym miejscem na kości i zgarnąć towar za sześć oczek na kości?
Oczywiście, że możesz.
No bo jak skorzystać z akcji z podwójnym lub potrójnym miejscem na kości i zgarnąć towar za sześć oczek na kości?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: mawi »

Pytanie do jednego z dużych miast.

1 monetka za wykonanie bonusu z małego miasta w którym mamy domek.

Czy jak położymy większą kość np. 5 to znaczy, że mogę wykonać bonus z 5 różnych małych miast w których mam domek (jeśli mam tylko w 2 to max mogę wykonać dwa bonusy), czy to znaczy, że mogę wykonać np. 5 x akcję z małego miasta w którym mam domek ? (w innym przypadku majac 2 małe miasta czy można to robić na 3 akcje z jednego i 2 akcje z 2 małego miasta? )
ODPOWIEDZ