Prywatne top 100

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Prywatne top 100

Post autor: staszek »

Na wzór Toma Vasela i nie tylko proponuję stworzyć top 100 - coś jak pierwsza setka na bgg.
Nie wiem jaki przyjąć algorytm , jak to punktować, ale może ktoś by wiedział, a zainteresowani wpisywaliby swoje top 100 i dzięki temu stworzyłoby się ranking forumowiczów.
Jakby był odzew jestem skłonny swoje 100 miejsc podać :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Pixa »

Ciekawe ilu Forumowiczow ma ograne tak z 500 tytulow zeby moc wybrac te najlepsza setke :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Prywatne top 100

Post autor: Vandal »

Staszek stówka jest nierealistyczna, niektórym będzie ciężko zdecydować co na top 10 wrzucić.
Plus z tego co Vassel opowiadał to tworzenie top 100 chwilę nawet u niego trwa.

Plus zgłaszasz się na organizatora? :D
Awatar użytkownika
aplegat
Posty: 131
Rejestracja: 26 lis 2010, 01:25
Lokalizacja: Warszawa, obecnie

Re: Prywatne top 100

Post autor: aplegat »

Zgadzam się z przedmówcami, że setka to hardkor :). Jeśli już, to zrobiłbym plebiscyt, w którym każdy użytkownik miałby do rozdysponowania np. 100 punktów i mógł przyznać danej grze od 1 do 5 punktów. W ten sposób liczba tytułów zgłaszanych przez pojedynczego użytkownika byłaby na ogół na poziomie 30-40 pozycji, co jest łatwiejsze do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prywatne top 100

Post autor: syfon »

staszek pisze:Na wzór Toma Vasela i nie tylko proponuję stworzyć top 100 - coś jak pierwsza setka na bgg.
Pomysł sympatyczny z tym że proponuję raczej top 10-20.
xcmv10 pisze:Ja ostatnio zacząłem grać w gry planszowe online które mnie niesamowicie wciągnęły na wysoki poziom moich umiejętności, graliście online to dopiero niesamowita frajda według mnie.
Niesamowite, najbardziej mi się podoba wizja niesamowitego wciągania na wysoki poziom umiejętności.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1543
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 189 times
Been thanked: 574 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Ayaram »

No właśnie chyba fajniej zrobić "topkę forum" każdy wymienia 5-10 gier, każda gra to 1 głos (albo tak jak sugerował aplegat wybieramy 1 grę za 3 pkt, 1-2 gry za 2 pkt, 1-3 za 1 pkt czy coś w tym stylu), ktoś się bawi w aktualizacje 1wszego posta w którym sumujemy pozycje i robimy ranking forum.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: staszek »

Vandal pisze:Staszek stówka jest nierealistyczna, niektórym będzie ciężko zdecydować co na top 10 wrzucić.
Plus z tego co Vassel opowiadał to tworzenie top 100 chwilę nawet u niego trwa.

Plus zgłaszasz się na organizatora? :D
Organizować jak wiesz Hubson lubię, ale z kompami za bardzo mi nie po drodze więc, pewnie spróbuję raczej się dołączyć :)
Pixa pisze:Ciekawe ilu Forumowiczow ma ograne tak z 500 tytulow zeby moc wybrac te najlepsza setke :-)
Wbrew pozorom trochę by się ich znalazło nie wątpię
aplegat pisze:Zgadzam się z przedmówcami, że setka to hardkor :). Jeśli już, to zrobiłbym plebiscyt, w którym każdy użytkownik miałby do rozdysponowania np. 100 punktów i mógł przyznać danej grze od 1 do 5 punktów. W ten sposób liczba tytułów zgłaszanych przez pojedynczego użytkownika byłaby na ogół na poziomie 30-40 pozycji, co jest łatwiejsze do ogarnięcia.
Pomysł bardzo mi się podoba( oczywiście w kontekście niemożności zrobienia setki )
Jestem za - dodatkowo jeśli będzie to bardzo proste w obsłudze-mogę nawet spróbować to ogarnąć
Ayaram pisze:No właśnie chyba fajniej zrobić "topkę forum" każdy wymienia 5-10 gier, każda gra to 1 głos (albo tak jak sugerował aplegat wybieramy 1 grę za 3 pkt, 1-2 gry za 2 pkt, 1-3 za 1 pkt czy coś w tym stylu), ktoś się bawi w aktualizacje 1wszego posta w którym sumujemy pozycje i robimy ranking forum.
na przykład w ten sposób


Proponuję zatem punktacja od 1 do 5 i 100 punktów do rozdysponowania.
Kto jest przeciw :mrgreen: ?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2015, 11:25 przez staszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Pixa »

Ja bym proponowal 50 punktow :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: staszek »

Oj nie marudźcie-100 punktów to jak się bardzo postaracie może być zaledwie 20 gier-to chyba nie jest tak dużo :wink:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Lothrain »

Lepiej chyba na sztywno ustalić - każdy 20 gier i punktowane odwrotnie do zajętego miejsca. Ewentualnie pierwsze trzy za 25 - 22 i 19 punktów, a potem od 17 co punkt. Znacznie mniej roboty w liczeniu, niż gdyby każdy rozdysponowywał wedle własnego widzimisię. I tak uzyskasz ogromny rozstrzał tytułów.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: staszek »

Dajcie żyć no chociaż ze 40 :lol:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2327
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 570 times
Been thanked: 918 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Galatolol »

Frekwencja będzie albo bardzo mała i wyniki niewiarygodne, albo duża i wyniki oczywiste (tj. najpopularniejsze, średniej ciężkości tytuły).
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: staszek »

Niestety coś w tym jest co piszesz ...
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: eventide »

Lothrain pisze:Lepiej chyba na sztywno ustalić - każdy 20 gier i punktowane odwrotnie do zajętego miejsca. Ewentualnie pierwsze trzy za 25 - 22 i 19 punktów, a potem od 17 co punkt. Znacznie mniej roboty w liczeniu, niż gdyby każdy rozdysponowywał wedle własnego widzimisię. I tak uzyskasz ogromny rozstrzał tytułów.
20 gier to za dużo. Ja bym proponował 10 gier w punktacji odwrotnej do kolejności. A z końcowych wyników i tak wyjdzie jakieś tam TOP 100 (bo wystarczy przecież, statystycznie rzecz ujmując, że każdy z 10 głosujących zaproponuje 10 kompletnie różnych gier i już mamy TOP 100).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: DarkSide »

staszek pisze:
Vandal pisze:Staszek stówka jest nierealistyczna, niektórym będzie ciężko zdecydować co na top 10 wrzucić.
Plus z tego co Vassel opowiadał to tworzenie top 100 chwilę nawet u niego trwa.

Plus zgłaszasz się na organizatora? :D
Organizować jak wiesz Hubson lubię, ale z kopami mi bardzo nie po drodze więc, pewnie spróbuję raczej się dołączyć :)
Czyli jako autor tego wątku przyświęca Ci złota zasada słomianego zapału: "Weźmy się i zróbcie!" :wink:

Kwestia 1: Po co nam takie TOP 100? Co złego jest w wersji na BGG?
Kwestia 2: Jaka metodologia klasyfikowania? Suma przyznanych punktów? Średnia? Ale jeśli średnia to ile minimum głosów? A czumu tyle, a nie o 10 więcej/mniej? ;) Co jeśli z czasem zmienię zdanie, bo przyznałem punkty w euforii po pierwszej grze, ale z czasem zacząłem dostrzegać mankamenty? A co jak zacznę poznawać nowe tytuły, które wyprą w osobistym rankingu te stare? Czy mogę cofnąć rekomendacje i punkty tym starym, a odebraną pulę przyznać nowym?
Kwestia 3: Kto tym będzie chciał zarządzać, modyfikować listę, pilnować i korygować ewentualne błędy, liczyć, uaktualniać?
Kwestia 4: Czy mało jest tematów typu: "najlepsze gry Felda" "najlepsze gry poznane w 2014"? Przynajmniej można samemu sobie wyciągnąć średnią z opinii ludzi, którzy danym klimatem się pasjonują lub po prostu próbują różnych tytułów.

Może po prostu zamienić to w zabawę pt.: "W ramach projektu naukowego izolują Cię od świata zewnętrznego na dłuższy czas z paczką znajomych. Możesz zabrać 10 tytułów. Jakie zabierzesz?"
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prywatne top 100

Post autor: Fiszu »

Top 100 to może powstać po zsumowaniu głosów.

możemy zrobić że każdy może zagłosować na 10 na 20 tytułów
w tym ze punktacja była by odwrotna do ilości gier na którą się zagłosowało np.

gracz zagłosował na 20 gier:
pozycja 1, 20 pkt
poz 2, 19 pkt
poz 3, 18 pkt
....
poz 19, 2pkt
poz 20, 1 pkt
---------------------
gracz który zagłosował na 7 tytułów
poz 1, 7 pkt
poz 2, 6 pkt
poz 3, 5 pkt
...
poz 7, 1 pkt
---------------------

z jednej strony wydaje się to niesprawiedliwe, dlaczego różni gracze glosując na najlepszą grę będą ważniejsi od innych.
Jednak jak się zastanowić, na 20 gier będą głosowali gracze którzy znają co najmniej 20 gier (tak mówi teoria)
Taki np. Garg, obracający grami jak bęben w pralce (ma + miał z 1600 tytułów), zna więcej tytułów niż ja mający z 70 gier i znający w praktyce może 100, no może trochę więcej niż 100, więc jego głos "może być" ważniejszy niż mój,
ale z kolei moje doświadczenie i mój głos może być ważniejszy od nowej osoby która grała w 5 gier i też chce zagłosować na 3 różne. Bardziej niesprawiedliwe było by jej pominiecie ze względu na to że się nie zna, bo w mało gier grała.

W sumie przy tym systemie można by było się pokusić i o top 100, wielu graczy by nie zgłosiło pełnej 100.
dla zmniejszenia dysproporcji można zastosować jakiś współczynnik typu pierwiastek z liczby punktów, różnica między pozycją 1 a 100, 10 razy, albo jeszcze lepiej do potęgi 2/3, różnica między 1 a 100 pozycja 21,5

Zrobić formularz w Excelu który to by zliczał to nie problem, mogę pomóc
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: hsiale »

Fiszu pisze:Taki np. Garg, obracający grami jak bęben w pralce (ma + miał z 1600 tytułów), zna więcej tytułów niż ja mający z 70 gier i znający w praktyce może 100, no może trochę więcej niż 100, więc jego głos "może być" ważniejszy niż mój
Ilość tytułów to nie wszystko. Są ludzie obracający grami, są tacy, którzy grają dużo, ale nie zmieniają bez przerwy tytułów, znają mniej gier, ale znają je lepiej. Ja znam (tzn. byłbym w stanie natychmiast zagrać bez czytania instrukcji, być może czasem do niej zaglądając żeby coś wyjaśnić) około 10 gier, około 20 kolejnych kiedyś widziałem i grałem ale niewiele pamiętam - ale z tej dziesiątki w dwie mam na koncie czterocyfrową liczbę partii, w cztery kolejne trzycyfrową.
Kudtacz
Posty: 125
Rejestracja: 24 kwie 2014, 01:06

Re: Prywatne top 100

Post autor: Kudtacz »

Fiszu pisze: Zrobić formularz w Excelu który to by zliczał to nie problem, mogę pomóc
Baza danych nie będzie praktyczniejsza?
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prywatne top 100

Post autor: Fiszu »

hsiale dlatego w mojej wypowiedzi jest "może być" ważniejszy.
Super też że masz kilka gier w które masz mnóstwo partii, ale to nie zmienia faktu że przez to znasz mniej tytułów i jesteś mniej kompetentny do wskazania lepszych gier z doświadczenia które masz.
Nawet jak znajomy zapyta się co byś polecił, to podasz grę którą masz i uwielbiasz , ewentualnie będziesz kierował się opiniami na forum innych ludzi, "mówią że jest dobra", ale to nie jest twoje doświadczenie i nie wiesz czy tak naprawdę jest.

Kudtacz pisze:
Fiszu pisze: Zrobić formularz w Excelu który to by zliczał to nie problem, mogę pomóc
Baza danych nie będzie praktyczniejsza?
Baza będzie praktyczniejsza, a stworzysz ją?
w excelu mogę stworzyć formularz nawet z jakimś makrem w 10-15 minut,
na bazę danych w php+mysql potrzebował bym co najmniej dzień (nie jestem biegły) i nie chce się z tym bawić.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: adalbert »

Podoba mi sie pomysł stworzenia takiego rankingu, nawet jeżeli będzie on mniej więcej pokrywał się z BGG. Tylko rozumiem, że będzie mozna zaglosowac po prostu na np. Summoner Wars - bez rozbijania na poszczególne zestawy.
Proponuje następujące zasady:
- max. 10 gier
- gra z 1 miejsca dostaje ilośc pkt. równą ilości gier, na które głosuję +2
- gra z 2 miejsca dostaje ilośc pkt. równą ilości gier, na które głosuję
- kolejne gry: punktacja była odwrotna do ilości gier na którą się zagłosowało (czyli trzecia gra: ilość gier -2; czwarta gra: ilośc gier minus 3; itd.).

Przykłady:
a) zagłosowałem na 10 gier. Pierwsze miejsce dostaje 12 pkt., drugie 10, trzecie 8, czwarte 7 itd.
b) zagłosowałem na 5 gier. Pierwsze miejsce dostaje 7 pkt., drugie 5, trzecie 3, czwarte 2, piąte 1.

Kolejnośc w rankingu określa suma zdobytych punktów; trzeba jeszcze pomyśleć nad rozstrzyganiem remisów.
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Prywatne top 100

Post autor: warran »

Zestawienie gustów polskich graczy i porównanie ich z rankingiem BGG mogłoby być ciekawe (np. czy istnieją gry, które w Polsce się wybijają? jeśli tak, to jakie?) i forum może służyć za "reprezentatywną próbkę".
Ale do tego wystarczyłoby (a nawet byłoby pewnie lepiej ze względów metodologicznych) pobrać oceny użytkowników z BGG ;)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Piehoo »

Piotrek z Game troll tv właśnie publikuje listę top 50 wg. graczy. (ponad 2000 glosujacych) Myślę że wyniki będą dosyć zbliżone do tych forumowych.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: zakwas »

Piehoo pisze:Piotrek z Game troll tv właśnie publikuje listę top 50 wg. graczy. (ponad 2000 glosujacych) Myślę że wyniki będą dosyć zbliżone do tych forumowych.
Nie będą, bo ja tam nie głosowałem*. :mrgreen:



*bo nie wiedziałem ;)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Prywatne top 100

Post autor: Piehoo »

zakwas pisze:
Piehoo pisze:Piotrek z Game troll tv właśnie publikuje listę top 50 wg. graczy. (ponad 2000 glosujacych) Myślę że wyniki będą dosyć zbliżone do tych forumowych.
Nie będą, bo ja tam nie głosowałem*. :mrgreen:



*bo nie wiedziałem ;)
Ja też. Zapomniałem. :)
Tak czy inaczej, myślę że będzie to dosyć wymierne.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Prywatne top 100

Post autor: repi_1 »

Przykłady:
a) zagłosowałem na 10 gier. Pierwsze miejsce dostaje 12 pkt., drugie 10, trzecie 8, czwarte 7 itd.
b) zagłosowałem na 5 gier. Pierwsze miejsce dostaje 7 pkt., drugie 5, trzecie 3, czwarte 2, piąte 1.
Oj nie bardzo mi się to podoba. Gra nr1 od użytkownika z przykładu a) ma na starcie 12 ptk i żeby ją wyprzedzić to gra nr1 z przykładu b) musi być 2 razy pierwsza, żeby wyprzedzić grę z a). Innymi słowy "wartość" gry zależy od ilości innych gier na które się głosowało. Wydaje mi się to trochę niemiarodajne.
ODPOWIEDZ