Badacze Głębin (AquaSphere)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

No dobra, to zaczynamy :-)

Ogólnie wszystko jest proste i czytelne, ale diabeł tkwi w szczegółach, stąd moje pytania komisarza przegrody:

1. Początkowe rozdanie zegarków. 3 klepsydry dostają ewentualnie obaj gracze, których sektory po którejkolwiek stronie mają śluzę 0, tak? A nie tylko ten, który to 0 ma na swoim kawałku planszy (swoim puzzlu?)
2a. Taka sytuacja - stoję na polu punktacji przed czerwoną kreską, nie mam kryształów. Wykonuję akcję łapania ośmiornic. Mam kartę badań, która za złapanie przynajmniej jednej ośmiornicy daje mi kryształ. Co się dzieje najpierw - powinienem dostać punkty, ale ich nie zdobywam, bo nie mam kryształu, czy najpierw pozyskuję kryształ i mogę go "wydać" na przekroczenie czerwonej linii?
2b, Taka sytuacja - stoję na polu punktacji przed czerwoną kreską, mam 2 kryształy i taką właśnie pojemność laboratorium. Wykonuję akcję łapania ośmiornic. Mam kartę badań, która za złapanie przynajmniej jednej ośmiornicy daje mi kryształ. Co się dzieje najpierw - dostaję punkty, płacąc za to jednym z kryształów z laboratorium, po czym pozyskuję kryształ z karty badań, czy najpierw pozyskuję kryształ z karty - czyli de facto go nie dostaję (brak miejsca w magazynie) a potem oddaję jeden z posiadanych żeby przejść linię?
Czy też w obu sytuacjach 2a i 2b sam mogę zdecydować o kolejności?

W mojej dzisiejszej pierwszej rozgrywce miałem oba ww. przypadki. Zagrałem niekonsekwentnie, ale za to w obu sytuacjach na moją korzyść ;-)

Taka sytuacja może mieć miejsce przy innych akcjach dających natychmiast punkty (pozyskanie kart badań czy wstawianie batyskafów) przy jednoczesnym posiadaniu odpowiednich kart badań.

Czytając dzisiaj polską instrukcję nie mogłem się nadziwić czemu został zmieniony kolor przykładowego gracza z żółtego (była w sieci angielska wersja z tym kolorem) na czerwony, przez co jest kilka kleksów w rysunkach i tłumaczeniu, ale znalazłem dzisiaj tak samo zmienioną wersję angielską, czyli nie była to nasza inicjatywa :-)
Z resztą w tej starej wersji też jest jeden czy 2 błędy.
Widać że twórcy oryginalnej instrukcji bawiąc się składem i wstawianiem kolorowych pionków w obrazkach gracza coś się przegrzali ;-)

Gratuluję FG wydania Badaczy - to Feld z najwyższej półki
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Padło takie samo pytanie (2ab) na bgg.
Padła też odpowiedź - którą można podobno uznać za oficjalną.
W takim wypadku gracz sam decyduje w jakiej kolejności wykonuje te operacje.
Czyli w obu przykładach mogłeś zrobić tak jak Ci było "lepiej"
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Krwawisz »

Fajnie WC, że się gra podoba :-) Co do kwestii kolorów, o której piszesz, to dała nam się nieźle we znaki, gdyż praktycznie do ostatnich dni przed wydrukiem Niemcy coś mieszali, zmieniali i podsyłali nowe pliki. Ogólnie zamieszanie było potężne, ale mam nadzieję, że ostateczny efekt jest zadowalający i dostarczy mnóstwa zabawy :-)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Moglibyście odpowiedzieć na pytanie nr 1 ? ;-)

A wiesz po co zmieniali te kolory?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Moim zdaniem odnośnie pkt. 1. nie ma problemu. W instrukcji nie ma pojęcia "puzla" tylko sektora, który leży przy śluzie. Ja rozumiem to tak, że zasada dotyczy obu graniczących ze sobą sektorów. (ale mam wersję niemiecko/angielską)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Firenski »

Też mi się tak wydaje. Trzy zegarki otrzymują gracze w sektorach sąsiadujących ze śluzą o wartości zero. Tak bym interpretował ten zapis w instrukcji. Ale może oficjalne potwierdzenie by się przydało :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Tak, to się wydaje logiczne i oczywiste, bo po złączeniu plansz nawet nie widać do kogo to 0 należy.
Mylący trochę jest rysunek w inrtukcji, który wyraźnie zaznacza puzzla z 0 i tym jakby tłumaczy otrzymanie 3 zegarków.
Ale zgadzam się z Panami, że obaj gracze mający 0 przy sobie dostaną 3 klepsydry.

A zaczepaka do Krwawisza była taka, żeby nie tylko czytał peany, ale odpowiadał na pytania ;-)
A odpowiedź na pytania 2a i 2b potwierdził na bgg sam wydawca, więc tak jest i szlus.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Firenski »

wc pisze:... A zaczepaka do Krwawisza była taka, żeby nie tylko czytał peany, ale odpowiadał na pytania ;-) ...
Dlatego podtrzymałem tę zaczepkę ;)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Krwawisz »

wc pisze:Tak, to się wydaje logiczne i oczywiste, bo po złączeniu plansz nawet nie widać do kogo to 0 należy.
Mylący trochę jest rysunek w inrtukcji, który wyraźnie zaznacza puzzla z 0 i tym jakby tłumaczy otrzymanie 3 zegarków.
Ale zgadzam się z Panami, że obaj gracze mający 0 przy sobie dostaną 3 klepsydry.

A zaczepaka do Krwawisza była taka, żeby nie tylko czytał peany, ale odpowiadał na pytania ;-)
A odpowiedź na pytania 2a i 2b potwierdził na bgg sam wydawca, więc tak jest i szlus.
Odpowiadam więc oficjalnie, że jest dokładnie tak jak mówisz - ci co sąsiadują z zerem - 3 znaczniki. :-)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Podczas wczorajszej rozgrywki pojawiła się kolejna wątpliwość, której rozstrzygnięcie miało decydujące znaczenie dla wyniku rozgrywki.

Pytanie zadałem na bgg, wydawca odpowiedział natychmiast, dzielę się więc nią z Wami.

Problem był następujący.
Jola miała 2 karty, które w fazie podliczania częściowego pozwalały jej programować roboty. Podczas podliczania po ostatniej 4 rundzie - już po zakończeniu rozgrywki - zaprogramowała oba płacąc razem 2 zegarki i zaraz je ściągnęła dostając 4. A jak wiemy w końcowym podliczaniu 1 zegarek = 1 VP
I... wygrała jednym punktem.

Zadałem pytanie, czy można ściągać roboty w fazie podliczania - w instrukcji jest napisane, że podczas mojej tury (którą podliczanie na pewno nie jest).

Co ciekawe pierwszej odpowiedzi udzielił Grzesiek Kobiela (tłumacz instrukcji DE->EN) i odpowiedział że na pewno nie można (skasował później swój post, żeby nie mieszać).

A po chwili odezwał się wydawca, że MOŻNA to robić w każdym momencie (również podczas podliczania), dowolną ilość razy...

To jeszcze bardziej "wzmacnia" i tak silne karty pozwalające na programowanie. Bo nie tylko dają one "prawie" darmowe akcje w trakcie gry, ale jeszcze generują dodatkowe punkty na koniec.

Kurteczka, super gierka
Feld przez duże FELD :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: MójMistrzu »

a ja mam takie pytanie:

czy karty natychmiastowe wliczają się do limitu? np. czy mając dwie karty i limit dwa mogę się pokusić o kartę natychmiastową?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

niestety, wszystkie się wliczają
tak więc biorąc kartę natychmiastową albo jednorazową musisz to dobrze przemyśleć, bo po jednokrotnym użyciu jest "bezwartościowa", a zapycha laboratorium
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: staszek »

Mam jedno pytanie( wątpliwość)
Zakładam,że wszyscy gracze chcą się ruszać ostatni(przy kontroli obszarów to zrozumiałe)
Czy pasujący jako pierwszy może wybrać , który chce być w kolejnej rundzie, czy znowu musi grać pierwszy.
Ma to o tyle znaczenie,że gracz wylosowany do grania na końcu przy opcji pierwszej ma ( moim zdaniem) zdecydowanie łatwiej do końca gry( oczywiście opcja druga może być korzystnym(w/g mnie oczywiście ) homerulem.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Tutaj jak sam sobie nie odpowiesz, to nikt Ci nie pomoże niestety ;-)
Pisz na bgg, tam wydawca odpowiada w przeciągu paru godzin.

Ale w instrukcji eng stoi niestety wyraźnie "onto the next free space", więc raczej nie masz wyboru.
Z drugiej strony jest chyba jednak sporo takich akcji, przy których jednak warto zaczynać rundę - czyszczenie ośmiornic, zgarnianie kryształów, branie co ciekawszych kart ...

Bycie ostatnim na torze kolejności nie gwarantuje z resztą wykonywania ostatniego ruchu w rundzie. Przecież nie wszyscy zawsze mają tyle samo akcji do wykonania. Wystarczy że masz kartę dającą dodatkowe programowanie (a może i 2 albo 3) i już wszystko idzie inaczej. Nie mówiąc o tym że można się "spowolnić" wybierając białą akcję.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Dzika Mrówka »

Jedno pytanko: czy jeśli wykonuję akcję wzięcia zegarków to mogę to zrobić w sektorze gdzie nie leży ani jeden zegarek i wziąć z banku 2 szt.?
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Krwawisz »

Dzika Mrówka pisze:Jedno pytanko: czy jeśli wykonuję akcję wzięcia zegarków to mogę to zrobić w sektorze gdzie nie leży ani jeden zegarek i wziąć z banku 2 szt.?
tak
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Krwawisz »

wc pisze:Tutaj jak sam sobie nie odpowiesz, to nikt Ci nie pomoże niestety ;-)
Pisz na bgg, tam wydawca odpowiada w przeciągu paru godzin.

Ale w instrukcji eng stoi niestety wyraźnie "onto the next free space", więc raczej nie masz wyboru.
Z drugiej strony jest chyba jednak sporo takich akcji, przy których jednak warto zaczynać rundę - czyszczenie ośmiornic, zgarnianie kryształów, branie co ciekawszych kart ...

Bycie ostatnim na torze kolejności nie gwarantuje z resztą wykonywania ostatniego ruchu w rundzie. Przecież nie wszyscy zawsze mają tyle samo akcji do wykonania. Wystarczy że masz kartę dającą dodatkowe programowanie (a może i 2 albo 3) i już wszystko idzie inaczej. Nie mówiąc o tym że można się "spowolnić" wybierając białą akcję.
Nie ma opcji. Trzeba iść zgodnie z kolejnością pasowania. W Badaczach w zdecydowanej większości wypadków warto jednak zaczynać :-)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: staszek »

Krwawisz pisze:
wc pisze:Tutaj jak sam sobie nie odpowiesz, to nikt Ci nie pomoże niestety ;-)
Pisz na bgg, tam wydawca odpowiada w przeciągu paru godzin.

Ale w instrukcji eng stoi niestety wyraźnie "onto the next free space", więc raczej nie masz wyboru.
Z drugiej strony jest chyba jednak sporo takich akcji, przy których jednak warto zaczynać rundę - czyszczenie ośmiornic, zgarnianie kryształów, branie co ciekawszych kart ...

Bycie ostatnim na torze kolejności nie gwarantuje z resztą wykonywania ostatniego ruchu w rundzie. Przecież nie wszyscy zawsze mają tyle samo akcji do wykonania. Wystarczy że masz kartę dającą dodatkowe programowanie (a może i 2 albo 3) i już wszystko idzie inaczej. Nie mówiąc o tym że można się "spowolnić" wybierając białą akcję.
Nie ma opcji. Trzeba iść zgodnie z kolejnością pasowania. W Badaczach w zdecydowanej większości wypadków warto jednak zaczynać :-)
W sumie nie będę się mądrzył-grałem tylko raz i to na złych zasadach :)
Niemniej jednak punktowanie obszarów wydaje mi się ( tak było w tej jednej partii :) ) ważniejsze od liczby ośmiornic itp. , ale oczywiście pewnie tak nie jest( testy i opinie bardziej doświadczonych )
Dzięki za odpowiedzi
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: MójMistrzu »

to jeszcze jedno pytanko:

czy można przeglądać stos kart i żetonów przy sektorach? czy raczej trzeba pamiętać co było pod spodem? w instrukcji nic o tym nie ma. jest to istotne np. żeby nie odsłonić przeciwnikowi brakującej mu litery alfabetu
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

MójMistrzu pisze:czy można przeglądać stos kart i żetonów przy sektorach? czy raczej trzeba pamiętać co było pod spodem? w instrukcji nic o tym nie ma. jest to istotne np. żeby nie odsłonić przeciwnikowi brakującej mu litery alfabetu
Tak, można
Wydawca bardzo ładnie to wytłumaczył na bgg - aquasphere to nie jest memory, więc nie ma obowiązku pamiętać danych, które były wcześniej widoczne.
Natomiast nie wolno podglądać przyszłych kart programowania i środkowych żetonów "uzupełniania" - te dane są widoczne tylko na wierzchnich elementach w każdym ze stosów.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

Na BGG kilkakrotnie zwracano uwagę, że można wykonać jakąś akcję nawet jeśli na polu nie ma surowca (np kryształu albo karty) tylko aby np zająć sektor...


a w sytuacji gdy na polu znajdują się jakieś zasoby - a ja nie mogę ich wziąć , bo już przekroczyłem limit labu?

czy mogę wykonać akcję ( nie biorąc surowca oczywiście) i wysłać bota na odpowiedni sektor tylko aby go zająć?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Akcja zawsze jest nieobowiązkowa, więc na pewno możesz się wstawić i nie zrobić akcji bez względu na to, czy jest
- niedostępna (np. brak kart albo kryształów)
- niemożliwa dla Ciebie (właśnie z powodu zapchania laboratorium)
- nieatrakcyjna (słaba karta albo laboratorium)
Po prostu wstawiasz robota i nie wykonujesz akcji.


Przeglądając w tej chwili instrukcję z niedowierzaniem przeczytałem, że akcja wzięcia laboratorium pozwala na wstawienie robotów do sektorów z literami jakie są na wziętym kawałku :shock:
Rany, całkiem o tym zapomniałem ....
Ale w takim razie - jeśli są 2 literki na kaflu - mogę się wstawić tylko do jednego sektora?
A jeśli na kaflu jest taka sama literka, jak sektor w którym wykonałem akcję - mogę wstawić drugiego robota (tego pierwszego wstawiłem przy samym wykonaniu akcji)?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

Możesz wystawić dwa roboty, za obie litery. I możesz wystawić do sektora, gdzie właśnie wykonałeś akcję.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Ale pytalem czy moge wstawic tylko do jednego sektora, jesli sa 2 literki :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

wc pisze:Ale pytalem czy moge wstawic tylko do jednego sektora, jesli sa 2 literki :-)

"you may" czyli przymusu nie ma - możesz w jednym ,dwóch lub żadnym - ale decyzję musisz podjąć w momencie brania
ODPOWIEDZ