Nieimprezowa gra dla 6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Lubel »

Niekiedy bywa tak, że spotykamy się w 3 pary i... nie mamy w co grać, bo jest nas sześcioro. Więc zazwyczaj gramy w 2 gry na raz w mniejszych składach. W związku z tym szukam gry, która nieźle chodzi w 6 osób (rzadziej więcej, ale może się zdarzyć). Nie może być to gra imprezowa. Czas gry dowolny. W co lubimy grać ( w mniejszych składach) :
- Ticket to Ride Europa
- Szogun
- Brass
- Ankh Morpork
- Dziedzictwo
- K2
- Russian Railroads
- Agricola
- Puerto Rico
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: easy »

Spróbujcie 7 cudów świata
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Dellas »

Jak na na 3 parki to idealne tytuły:
- Gra o Tron - na 6ciu i tylko na sześciu (nie licząc dodatku "Uczta dla Wron")
- Rex: Final Days of an Empire- kto lubi zdrady sojusze i takie tam :P
- Ecplise - nie tylko na 6ciu - ale przy takiej liczbie graczy gra rozwija skrzydła :P
- Horror o Arkham - da się grać na 6ciu
- Eldritch Horror - to samo co AH
- Battlestar Galactica - na 6ściu (z co najmniej dodatkiem Exodus wariant flota Cylonów).
- Kolejka z dodatkiem Ogonek
- Pandemia

wrzuciłem do jednego wora sporo tytułów w które sam gram właśnie w 3 parki i daje rade.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: pinata »

Lubel pisze:[...]szukam gry, która nieźle chodzi w 6 osób (rzadziej więcej, ale może się zdarzyć). Nie może być to gra imprezowa. Czas gry dowolny.
Jeżeli na pewno jesteście gotowi poświęcić cały swój dowolny czas, to może Twilight Imperium?

Dodatkową zaletą tego tytułu jest fakt, że po kilku nożach wbitych w plecy Wasza sześcioosobowa grupa może się skurczyć i znowu będziecie mogli grać w:
Lubel pisze:- Ticket to Ride Europa
- Szogun
- Brass
- Ankh Morpork
- Dziedzictwo
- K2
- Russian Railroads
- Agricola
- Puerto Rico
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: rastula »

gry ze świata Power Gread chodzą na 6 osób - przynajmniej teoretycznie ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Bea »

Może Caverma? Podobma do Agri ale jednak trochę inna.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Lubel »

Dzięki, trochę wyboru jest. Muszę gremialnie ze znajomymi poczytać o w/w grach, ciekawe czy coś wspólnie znajdziemy. Może coś się da wypożyczyć dla spróbowania.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Bardias »

Battlestar, Gra o Tron i Eclipse pierwsze mi przyszły do głowy "dla 6, rozbudowane".

Oprócz tego Wysokie Napięcie, Shadows over Camelot, Caverna, Listy z Whitechapel (chociaż tutaj miałbym duże obawy co do grania w 6 osób), z nowości Wizard's Brew.

Ale zaproponowałbym też pograć w jakąś "imprezówkę" od czasu do czasu, mając na myśli raczej "lżejszy tytuł", a nie alkochińczyka :P
Z gier fajnie chodzących na sześć osób: Cash and Guns, Coup (w polskiej wersji "Światowy Konflikt"), Avalon. Mają one tę zaletę, że każdą z nich można bez problemu przetestować bez kupienia egzemplarza, tj. korzystając ze zwykłych kart, kartki papieru i znaczników z innych gier. :)

Cięższe tytuły (może za wyjątkiem takiej Gry o Tron czy Battlestara) najczęściej dłużą się w 5+ osób, a downtime potrafi przy dłużej myślących graczach mocno irytować. Czasem lepiej wykorzystać większą grupę do pogrania w gry dedykowane takim grupom :)

A, i jeszcze Cytadela.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Majek10 »

Nie grałem w 6 osób ale z mniej znanych to Ground Floor, naprawdę zacny tytuł - symulacja prowadzenia własnej firmy.
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: lukasz-sz »

Polecam Cytadelę i Battlestar'a. Zdarzało nam się nie raz grać w 6 osób i zawsze było ciekawie.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Pixa »

We "Wsiasc do pociagu: Europa" spokojnie mozna zagrac w 6 osob:

- kupujemy dodatkowy set wagonikow (drewniane z forum - idealne ~25 zl, zestaw oryginalny Pumpkin/Halloween ~50 zl)
- z jednego biletu robimy nowa dluga trase (Riga-Brindisi - 20 pkt)
- dworce - adaptujemy domki z Eurobiznesu (ew. robimy z modeliny, uzywamy monet, etc.)
- odrzucamy 5 wagonikow z kazdego seta
- gramy :-)

Testowalem kilka razy - jest spoko.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: b3r53rk3r »

+1 dla 7 Cudów Świata i Cytadeli -bardzo dobrze się gra w 6+ osób. Ponadto są jeszcze Potwory w Tokio i Dixit - choć są trochę imprezowe, ale bardzo dobrze się gra w tyle osób więc wspominam.
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: schizofretka »

Jeśli czas gry dowolny, nieimprezowa jest eufemizmem, to zdecydowanie GoT, TI, względnie jakieś HiS, RoR i podobne (ale to jednak już odległe od tego, w co graliście). Z WP na 6p jest Age of Empires III z dodatkiem/zdobycznym na niemcu szóstym kompletem figurek, wpisuje się bardzo dobrze w to co gracie, trochę chyba już zapomniany ale solidny i polecany namiętnie kiedyś jak rejs tytuł. Zamiast Eclipse zdecydowanie polecam Exodus albo Hegemonic, zupełnie różne, bo pierwsza bardziej AT, bliższa TI duchem, druga to trochę eurowa walka o wpływy (oh yeah), a nie taki befsztyk z bitą śmietaną jak Eclipse.

Ogólnie przy 6p tradycyjne mechaniki trzeszczą w szwach. Sprawdza się jako tako WP (AoE, chyba Waterdeep z dodatkiem?), Czysta licytacja (beats me, nie jestem fanem), negocjacyjne i dyplomatyczne (oh yeah - szybkie Article 27, Mall of Horror jak wyczarujesz, Diuna/Rex dla archeologów, Junta, GoT) oraz simultaneous action selection (raczej lżejsze RoboRally, wspominałem już GoT?) Mogę też gadać głupoty a na pewno nie wiem, o czym mówię, ale Cyklady z Tytanami chyba?


To ograniczając się do dobrych gier dobrze działających na 6 osób, jak któreś można odpuścić znam więcej ;) Pewnie padnie tutaj trochę półcoopów pokroju Descenta, ale imo downtime zabije tego, kto gra solo, już lepiej zagrać fullcoop, ale tutaj się nie znam, chyba tylko przy EH bym nie usnął. W BSG ludzie grywają w tym składzie i sobe chwalą, ale pierwsze partie bym proponował jednak w 4-5.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Lubel »

Pixa pisze:We "Wsiasc do pociagu: Europa" spokojnie mozna zagrac w 6 osob:
Tak, wiem, nawet gdzieś pisałem na forum, że bierzemy wagoniki z Nordica, to jedyna gra, którą "przerabiamy", żeby grac w 6 os.

Jako, że nie każdemu z tej szóstki przypada tematyka szeroko pojętego kosmosu czy S-F, więc niektóre z powyższych propozycji odpadają w przedbiegach.
lukasz-sz pisze:Polecam Cytadelę
Bardias pisze:Oprócz tego Wysokie Napięcie, Shadows over Camelot, Caverna

to na pewno dosyć mocne propozycje, zwłaszcza, że o Cytadeli już wcześniej myślałem.

A z imprezowych bawiliśmy się nieźle przy dwóch czy trzech częściach "Czarnych historii", natomiast Avalon, wszyscy przeczytali instrukcję i niektórzy nie chcą nawet spróbować. Ja grałem kilkanaście razy, mi się podoba, z czasem przekonam całą watahę do zagrania.

Oczywiście to koniec, można dalej podrzucać propozycje. :D
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: schizofretka »

Cytadela to typowa dużo za długa (w 6 osób to jak mięsiste euro) imprezówka. Imo podobne swędzenie drapie Libertalia, jest niebo lepsza (cytadela u mnie to 5 a libertalia 8 i dystans z czsem będzie się raczej powiększał) i bardziej mięsista przy niespecjalnie bardziej skomplikowanych regułach. na Top 10 mi się chyba łapie, a to nawet nie jest mój gatunek (poza mechaniką simultaneous action selection).


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Peter128 »

Zdecydowanie polecam Wysokie Napięcie.
Awatar użytkownika
Wikary
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:16
Lokalizacja: Zabrze

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Wikary »

Jak już wcześniej napisano, 7 Cudów Świata. Gra świetna od 3+ graczy. Dodatki do 7 Cudów są bardzo fajne.

Na sześciu graczy polecam też Alhambrę
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Olgierdd »

Problem gier dla 6 osób jest taki, że albo to gry imprezowe/króciutkie, albo gry skomplikowane/potwornie czasochłonne. Zdecydowana większość polecanych w tym wątku gier wpada w jedną z powyższych kategorii.

Jeśli chcecie spróbować zagrać w coś bardziej wyważonego pomiędzy skomplikowaniem a czasem rozgrywki, to polecam:
7 Cudów Świata
City of Horror
Wysokie Napięcie
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: bubu »

Zastanawiam się czy nie polecić Smallworld.
Bo jest dostępna plansza na 6 osób z trybem drużynowym- czyli idealnie dla trzech par.
Ale trzeba by dokupić trochę ras bo te co są w podstawce to trochę mało. A wtedy robi się już kosztowna impreza- zwłaszcza jakby nie podeszło..

No i na 6 osób też dobrze chodzi Zombicide.

Ale fakt, że obie najpierw pożyczyć bo to może nie być Wasz typ rozgrywki.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Lubel »

Po wstępnej selekcji, pewnie najpierw spróbujemy trójki : Wysokie napięcie, Libertalia, 7 Cudów świata, niekoniecznie w tej kolejności :)
Archanioł
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, 18:56
Lokalizacja: Płock

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Archanioł »

Dla 6 osób zdecydowanie polecam Grę o Tron ( wersja planszowa i karcianka lcg z FF) oraz Spartacus z dodatkiem. Na 5 osób dobrze też chodzi Confucius.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: Tomzaq »

W prostych gierek: Osadnicy z Catanu + dodatek na 6 osób
Who is John Galt?
Posiadam
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: uday »

Według malejącej negatywnej interakcji:
Spartacus to bardzo fajna giera, a z dodatkiem można grać do 6 osób.
Gra o Tron (planszowa) jest bardzo dobra, ale tylko na 6 osób.
Lords of Waterdeep fajnie chodzi, a dodatek oprócz 6 gracza ulepsza grę samą w sobie.
W 7 Cudów Świata też się przyjemnie gra, chociaż w 6 osób jeszcze nie próbowałem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: schizofretka »

no to przynajmniej jedną bedziesz miał dobrą ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 201 times
Been thanked: 98 times

Re: Nieimprezowa gra dla 6 osób

Post autor: zioombel »

Dodatek do Ticket to ride Azja daje mozliwosc gry parami w 6 osob wg troche innych zasad niz standardowe. Grałem i fajnie to wypada.
ODPOWIEDZ